×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jack Russell Terrier

Energiczny, wesoły, inteligentny to cechy psa rasy Jack Russell terier. Wesołe usposobienie i rozpierająca energia jack russell terriera sprawiają, że te psy świetnie nadają się na towarzyszy dla aktywnych, lubiących sport i ruch ludzi. Przyjazny i oddany, wesoły i uczuciowy, piesek tej rasy doskonale sprawdzi się w rodzinie z dziećmi.

Podstawowe informacje

Jack Russell terrier to niewielkich rozmiarów piesek, który posiada bardzo żywe usposobienie i duży temperament. Psy tej rasy osiągają zazwyczaj około 20 – 30 cm wysokości w kłębie i 5 – 6 kg wagi. Gładka lub szorstka sierść, twarda i gęsta, w kolorze białobrązowym lub biało czarnym lub białym wymaga regularnego wyczesywania. Te energiczne, lubiące ruch i aktywność jack russell terriery dożywają zazwyczaj 13 – 16 lat.

Jack Russell terrier – opis rasy i wygląd

Pies Jack Russell terrier mimo swoich niewielkich rozmiarów od razu zostaje zauważony, a to dlatego, że bywa bardzo hałaśliwy, energiczny i żywy. Jego krótka i gęsta sierść jest twarda i gęsta, a w okresie linienia koniecznie trzeba ją systematycznie wyczesywać. Typowym przedstawicielem tej rasy jest Jack Russell Terier szorstkowłosy z uszami upadającymi do przodu, bystrym wyrazem pyska i krótkim zawiniętym ogonem. Sierść tych psiaków jest bardzo zróżnicowana i na ulicach pojawia się zarówno Jack Russell terrier długowłosy, jak i krótkowłosy. Maść psów tej rasy to zazwyczaj tricolor – biały, czarny i brązowy, a sierść jest szorstka bądź gładka.

Pieski tej rasy to czworonogi i krępej budowie ciała i umięśnionej sylwetce. Ciemne oczy i małe, załamane do przodu uszy dodają mu zadziornego wyglądu.

Charakter Jack Russell terriera

Jack Russell terrier tricolor to piesek, który mimo swoich niewielkich gabarytów jest bardzo odważny i nieustraszony. Pies Jack Russell terrier należy do szybkich i zwinnych czworonogów, które świetnie sprawdza się w roli towarzyszy ludzi aktywnych. Psy tej rasy są żadne przygód i należy im dostarczać nowych, atrakcyjnych bodźców, by mogły harmonijnie się rozwijać i cieszyć się psim życiem. Zarówno Jack Russell terrier długowłosy, jak i Jack Russell terrier szorstkowłosy uwielbiają aportować i koniecznie trzeba im zapewnić rozrywkę z wykorzystaniem piłeczek i frisbee.

Jack Russell terrier, charakter łagodny i bardzo pozytywne nastawienie do ludzi i dzieci sprawia, że jest to rasa, która nie bywa agresywna i dość szybko nawiązuje kontakty z ludźmi. Te psiaki doskonale dogadują się z dziećmi, nie wykazując zachowań agresywnych i przejawów dominacji nad nimi. Jack Russell terrier gładkowłosy to prawdziwy wulkan energii i pozostawiony sam sobie może dokonać zniszczeń w domu. Psy tej rasy obowiązkowo potrzebują zajęcia i dużo ruchu, więc osoby marzące o kanapowcu mogą o tej rasie zapomnieć. Psoty, żarty i figle to domena tych niewielkich psiaków, dlatego rodziny z dziećmi mogą spokojnie zdecydować się na te rasę, pod warunkiem, że zapewni jej wystarczająco dużo ruchu i rozmaitych aktywności.

Jack Russell terrier to psiak niezwykle dynamiczny, wykazujący skłonność do ucieczek na spacerach. Jego właściciele muszą postarać się, by doskonale opanował komendę przychodzenia, a każdy spacer będzie przyjemnością, a nie udręką. Jack Russelll terrier usposobienie wesołe i żywe, jego łatwość akceptacji do nowych warunków, całkowita akceptacja dzieci sprawia, że jest to idealny pies dla rodzin marzących o energicznym, wesołym psiaku, któremu do prawidłowego rozwoju i dobrego samopoczucia trzeba zapewnić maksimum ruchu.

Charakterystyka Jack Russell terriera

Jack Russell terrier tricolor to rasa, która z reguły dobrze dogaduje się z innymi psami mimo, iż bywają zadziorne i zaczepne. Z natury łagodne i ufne, jednakże, kiedy są źle prowadzone przez ludzi, mogą wykazywać zachowania agresywne. Decydując się na psa Jack Russell terriera, trzeba liczyć się z koniecznością długich spacerów, zabaw z piłeczkami czy frisbee oraz stałym dostarczaniu mu różnorodnych bodźców. Psy tej rasy zdecydowanie nie są psiakami salonowymi, a ich niespożyta energia może dać się we znaki ceniącym spokój domownikom. Warto rozważyć szkolenie jack russell terriera.

Zmęczony fizycznie i umiejętnie stymulowany psychicznie Jack Russell terrier, będzie fantastycznym towarzyszem dla aktywnych ludzi. Jego wesołe usposobienie, inteligencja i ciekawska natura zawsze spotykają się z zachwytem i pozytywnym odbiorem tej rasy. Umiejętnie prowadzony przez właściciela, Jack Russell terrier gładkowłosy będzie oddanym, wiernym i lojalnym towarzyszem całej rodziny.

Jack Russell terrier choroby

Psy rasy Jack Russell terier tricolor to na ogół czworonogi odporne, niemające większych problemów zdrowotnych. Ta rasa rzadko choruje, a jedyne, na co może być narażona to zwichnięcie rzepki kolanowej, która spowodowane jest tak dużą aktywnością fizyczną tych piesków. U Jack Russella teriera gładkowłosego i szorstkowłosego może pojawić się tendencja do odkładania kamienia nazębnego, dlatego już od wczesnych miesięcy jego życia warto oswajać go z czyszczeniem zębów za pomocą specjalnej szczoteczki dla psa czy płynów. To, że Jack Russell terrier należy do ras odpornych i zwykle zdrowych, nie znaczy, że w ogóle nie choruje.

Te psy mogą zapadać na takie choroby, jak:

  • martwica główki i szyjki kości udowej

  • mistenia (nużliwość mięśni)

  • niedoczynność tarczycy

  • cukrzyca

  • głuchota

  • choroby oczu, głównie jaskra czy zaćma

  • schorzenia jamy ustnej, wynikające z tendencji do odkładania kamienia nazębnego.

Pielęgnacja Jack Russell teriera

Psy rasy Jack Russell terier nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Wystarczy wyczesywać Jack Russell teriera długowłosego 2 lub 3 razy w tygodniu, w okresie intensywnego linienia, czyli wiosną i jesienią. W przypadku Jack Russell teriera szorstkowłosego, konieczne jest trymowanie jego sierści co 1 – 3 miesiące. Najbardziej wymagające są psy tej rasy z krótką, gładką sierścią, która wbija się w dywany, koce i narzuty, pozostając trudną do usunięcia. Jeśli właściciel będzie regularnie wyczesywał swojego pupila, to jednak ilość sierści na podłodze i dywanach zdecydowanie ulegnie zmniejszeniu.

Jack Russell terier – szczeniaki i hodowla

Dla tych, którzy pragną cieszyć się towarzystwem przyjaznego, odważnego i bardzo aktywnego psa rasy Jack Russell terier, poleca się zakupu szczeniaka wyłącznie z profesjonalnej, zarejestrowanej, cieszącej się doskonałą opinią i uznaniem hodowli. Jack Russell terier szczeniak pochodzący z takiej hodowli, posiadający rodowód, gwarantujący czystość rasy i cechy charakterystyczne dla przedstawiciela, spełni marzenia osób, które wymarzyły sobie takiego towarzysza życia. Jack Russell terier, hodowla słynąca z miłości do zwierząt, zaangażowania i pasji do psów będzie idealnym psem dla tych, którzy prowadzą aktywny i dynamiczny tryb życia. Jack Russell terier szczeniak wywodzący się z miejsca, w którym jest pod stałą opieką weterynaryjną nie sprawi przykrych niespodzianek nowym właścicielom w postaci nieznanych im chorób genetycznych.

Jack Russell terier, hodowla doświadczona, darząca swoje psiaki szacunkiem, miłością i opieką jest miejscem bezpiecznym do zakupu szczeniaka tej rasy.

Cena Jack Russell terriera

Planując zakup Jack Russell teriera szczeniaka trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. W zależności od płci, wieku i hodowli, psy tej rasy kosztują od 3000 do nawet 9000 tysięcy złotych. Jack Russell terier cena uzależniona jest od renomy hodowli, zdrowia rodziców szczeniaka i ich osiągnięć wystawowych. Decydując się na Jack Russell teriera, hodowli profesjonalnej i pełnej pasji, można mieć pewność, że będzie on zdrowy i pozbawiony wad genetycznych, ciesząc właścicieli swoją znakomitą formą, zdrowiem i samopoczuciem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Jack Russell terrier?

Za psy tej rasy trzeba zapłacić około 4.500 - 5500 tysięcy złotych

Ile kosztuje szczeniak Jack Russell teriera?

Jack Russell terier, cena szczeniaka z rodowodem rozpoczyna się od 4000 tysięcy złotych i uzależniona jest od rzetelności i renomy danej hodowli. Hodowle mogące się poszczycić utytułowanymi przodkami oferują Jack Russell teriera, cenę za tego psiaka znacznie wyższą, nawet sięgającą 9000 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia Jack Russell teriera?

Psy rasy jack russell terrier są zazwyczaj zdrowe i odporne, więc dożywają średnio 13 – 16 lat.

Ile wazy Jack Russell terier?

Waga dorosłego osobnika rasy Jack Russell terier oscyluje między 6 a 8 kg.

Jack Russell terier – do kiedy rośnie?

Pieski tej rasy kończą swój okres wzrostu około 9 miesiąca życia i pod względem fizycznym przypominają już dorosłego osobnika.

Jak wygląda Jack Russell terier?

Typowy przedstawiciel tej rasy - dorosły pies - ma krępą budowę ciała, prosty grzbiet i mocno umięśnione tylne nogi. Jest to piesek niewielki, osiąga w kłębie wysokość 25 – 30 cm. Sierść Jack Russell teriera jest gładka lub szorstka, krótka lub długa. Brąz, czerń i biel to kolory, które dominują w umaszczeniu tych psiaków. Niewielka umięśniona sylwetka, małe uszy, zawsze czarny nos i oczy o ciemnej barwie to charakterystyczne cechy wyglądu psów tej rasy.

Jak wychować Jack Russell terriera?

Decydując się na psa tej rasy, trzeba wziąć pod uwagę jego zamiłowanie do aktywności fizycznej i niespożytą energię. Jack Russell terier, charakter łagodny i przyjazny, którym potrafi rozczulić największego przeciwnika psów, może być nieco kłopotliwy dla właścicieli, gdy nie zapewni mu się odpowiedniej dawki ruchu. Te psy uwielbiają sporty, piłeczki i frisbee, więc pozbawienie ich możliwości ruchu i zabaw sprawi, że będą psociły w domu, dokonując mniejszych lub większych zniszczeń.

Od pierwszych miesięcy życia tych wesołych i energicznych piesków, trzeba uczyć ich komendy przychodzenia na zawołanie, bowiem mają tendencje do uciekania podczas spacerów. Te psiaki bywają szczekliwe i nieustępliwe, więc właściwe szkolenie jest niezbędne do prawidłowego ich ułożenia. Stanowczość i konsekwencja to cechy, które powinni posiadać właściciele psów tej rasy. Poświęcenie im uwagi, zapewnienie maksimum ruchu i aktywności sprawi, że te psiaki będą idealnymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi.

Jaka karma jest odpowiednia dla Jack Russell teriera?

Odpowiednio zbilansowana, mokra lub sucha karma, dostosowana do wieku i poziomu aktywności Jack Russell teriera będzie idealnym pożywieniem dla tej rasy. Zaleca się karmy hipoalergiczne ze względu na skłonność tej rasy do alergii.

Jaka karmę kupić dla szczeniaka Jack Russell teriera?

Szczenięta tej rasy powinny otrzymywać większą ilość białka aniżeli dorosłe psy, więc polecane są karmy najwyższej jakości o bogatym składzie i wyższej kaloryczności. Szczenięta mają więcej energii od psów dorosłych, więc potrzebują więcej składników odżywczych i budulcowych.

Ile powinien jeść dorosły osobnik Jack Russell teriera?

Aby utrzymać masę mięśniową w należytym stanie i uniknąć otyłości psa, powinno się go karmić dwa razy dziennie. Unikanie karm z dużą zawartością spulchniaczy, które mogą powodować problemy żołądkowe będzie dobroczynne dla zdrowia psów tej rasy, które mają tendencji do występowania alergii. Warzywa i owoce są niezbędne w diecie tego psa.

Ile powinien jeść szczeniak Jack Russell terier?

Szczenięta russell terrier do 4 miesiąca życia, powinny otrzymywać pokarm 4 razy dziennie, a pieski do 9 miesiąca życia 3 razy dziennie.

Ile lat żyje Jack Russell terier?

Jako że psy tej rasy nie maja na ogół większych problemów zdrowotnych, dożywają nawet 16 lat.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Jack Russell terier?

Szelki guard w rozmiarze S lub M będą idealnie pasowały na psy tej rasy

Rasa Jack Russell terier – gdzie kupić?

Szczeniaki tej rasy najlepiej kupować w rzetelnych hodowlach, które wydają niezbędne dokumenty i są zarejestrowane. Opieka weterynaryjna nad szczeniakami i sukami gwarantuje maluchy wolne od wad genetycznych.

Jak opiekować się Jack Russell terierem?

Aby cieszyć się Jack Russell terierem, charakterem łagodnym i przyjaznym ludziom i dzieciom, od pierwszych chwil psiaka w domu, trzeba poświęcać mu dużo czasu i energii. Zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu jest niezbędne dla psów tej rasy i pozostawienie ich samych w domu na wiele długich godzin bez wcześniejszego wybiegania może skutkować licznymi zniszczeniami mebli.

Z Jack Russell terrierem, usposobieniem łagodnym i wesołym, chwile będą wyjątkowo przyjemne i radosne. Aby tak się stało trzeba uczuć go komendy przychodzenia na spacerach, bowiem ta rasa ma tendencje do ucieczek - ze względu na silny instynkt łowiecki - i trzeba wykazywać się ogromną cierpliwością, stanowczością i konsekwencją.

Wyczesywanie w okresie linienia gładkiego Jack Russell teriera jest konieczne nie tylko dla czystych podłóg i mebli, ale także zdrowej skóry i lśniącej sierści psa. Osobniki szorstkowłose trzeba co 1 – 3 miesiące poddawać trymowaniu.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się