×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Co zrobić gdy pies boi się burzy i jak go uspokoić?

Wielu właścicieli psiaków doświadczyło chwili, gdy ich wierny psyjaciel zachowywał się niespokojnie podczas burzy. U psów szczególnie wrażliwych na bodźce dźwiękowe i wzrokowe odgłosy grzmotów i błyskawic mogą wywołać skrajny lęk. By otoczyć takiego psiaka bezpiecznym ramieniem, warto poznać skuteczne metody łagodzenia strachu i stresu u psów.

Spis treści:

Dlaczego psy boją się grzmotów i błyskawic?

Rąbka tajemnicy w odpowiedzi na to pytanie uchyli fakt, jak dobry słuch mają. Nasi czworonożni kompani reagują na dźwięki o częstotliwości ok. 40 Hz (Hertzów) do 60.000 Hz. Dla porównania, człowiek rejestruje dźwięki o częstotliwości ok. 20 Hz oraz tony poniżej 20.000 Hz. Psy tych niskich dźwięków nie słyszą, dlatego nadmiernie reagują przede wszystkim na wysokie, głośne dźwięki, tj. przejeżdżająca pod oknem karetka, generująca sygnał o częstotliwości audiometrycznej wynoszącej od 1.200 do 3.000 kHz. Brytany reagują też na ultradźwięki, wykorzystywane m.in. w służących do nauki komend klikerach ultradźwiękowych. Szczególnie stresująco działają na nie również odgłosy burzy, silnego wiatru, grzmotów i błyskawic. Niepokój u psów potęgują gwałtowne rozbłyski błyskawic oraz zmiany ciśnienia atmosferycznego przed załamaniem pogody. Sytuację mogą pogorszyć negatywne przeszłe doświadczenia, związane z przeżywaniem burzy przez psiaka.

Po czym poznać, że pies się boi burzy?

Zestresowany burzą pies może wykazywać lękowe zachowania na różne sposoby. Najczęstsze objawy strachu przed burzą u brytana to:

  • podkulony ogon

  • uszy położone do tyłu

  • szeroko otwarte oczy

  • skulona postawa

  • dyszenie, ślinienie się, piszczenie, skomlenie

Uczucie niepokoju u czworonożnego przyjaciela rozpoznasz po ciele psa, ale nie tylko. Pies może zacząć szukać sobie bezpiecznej kryjówki, w której nie będzie widział błyskawic i nie będzie słyszał choć części grzmotów. Niektóre psy boją się burzy do tego stopnia, że wpadają w prawdziwą panikę. Przerażony brytan może chcieć wydostać się z domu, drapać ściany, chaotycznie biegać lub wyrządzać sobie krzywdę np. przez wygryzanie sierści czy drapanie się aż do krwi.

Jak przygotować psa przed burzą?

Przezorny zawsze ubezpieczony! Jeśli więc zauważyłeś u swojego psiaka powyższe symptomy, postaraj się, by nie doszło do powtórki. W tym celu warto wysłać pupila na trening behawioralny. Profesjonalny psi trener nauczyć brytana reakcji na komendy "Zostań" lub "Spokój", które w burzę mogą okazać się doskonałą techniką relaksacji. Polecane jest też zaopatrzyć się w zabawki interaktywne, tj. kongo, gryzak, sznur, zabawki do aportowania czy zabawki piszczące dla psa, które pomogą odwrócić uwagę Twojego psyjaciela od stresujących dźwięków.

Twój psiak reaguje szczególnie nadaktywnie na ładunki elektryczne lub błyski piorunów? W takiej sytuacji przed nadejściem burzy, po konsultacjach z weterynarzem brytanowi możesz podać preparat ze sztucznymi feromonami. Syntetyczne feromony, wzorowane na naturalnych hormonach produkowanych przez suki podczas karmienia szczeniąt, wykazują działanie uspokajające również dorosłe brytany. W naszym sklepie dostępne są adaptogeny psich feromonów w formie obroży nasączonych feromonami, sprayów lub dyfuzorów do pomieszczeń. Pomoc czworonogowi w warunkach domowych może przynieść chociażby dyfuzor z feromonami marki Adaptil. To preparat o skuteczności potwierdzonej naukowo, bezpieczny zarówno dla małych szczeniąt, jak i dorosłych psów.

Działanie uspokajające wykazują również różnego rodzaju preparaty ziołowe, np. z melisą, walerianą, chmielem czy głogiem. Pamiętaj jednak, że przed podaniem konkretnego preparatu niezbędna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Lekarz prawdopodobnie odradzi ich przyjmowanie np. przez ciężarne lub karmiące suki oraz szczenięta i psich seniorów. Bezpiecznym rozwiązaniem, bez względu na wiek i indywidualne warunki życia psiaka, są suplementy na bazie kwasów Omega-3 i Omega-6, takie jak olej z łososia PetStory. Zawarte w nim oleje oraz witaminy D3 i E wpływają pozytywnie na pracę mózgu oraz układ nerwowy zwierzęcia.

Jak uspokoić psa w czasie burzy? Przygotuj bezpieczną kryjówkę!

Paniczny lęk w sytuacjach stresowych może ukoić także bezpieczne schronienie. Antystresową kryjówkę najlepiej przygotować, gdy tylko zarejestrujesz pierwsze krople deszczu na szybie. Najlepiej, by schronienie dla psa było zlokalizowane w pomieszczeniu bez okien — stamtąd dobiega bowiem największy hałas i błyski. Do zaciemnionego wnętrza warto wstawić ulubione legowisko i koc pupila. Dzięki nim psiak poczuje się ciepło i miło. Poczucie bezpieczeństwa pupila zwiększą osadzone na tekstyliach, znajome zapachy. Przy legowisku połóż zabawki i przekąski dla psyjaciela. Nie zapomnij też o postawieniu przy posłaniu psa misek ze świeżą wodą pitną.

Zastosuj odstresowujący masaż

Wydzielanie endorfin w ciele strachliwego psa może wspomóc wykonany umiejętnie masaż jego głowy i kręgosłupa. Psi strach pokonasz, wykonując masaż według poniższych wskazówek:

Krok 1: Połóż brytana na boku i głaszcz go otwartymi dłońmi, rozpoczynając od głowy. Przejedź przez szyję i grzbiet, aż do nóg oraz łap.

Krok 2: Głaszcząc głowę psa, delikatnie uciskaj jego czoło i policzki, wykonując palcami okrężne ruchy, w zakresie 1 i ¼ obrotu. Używaj przy tym trzech palców: wskazującego, środkowego i serdecznego.

Krok 3: Skalę nacisku dostosuj do reakcji na dotyk swojego pupila. Psiaka dużych rozmiarów może relaksować nawet dość mocny ucisk.

Opisaną technikę masażu o nazwie Tellington touch opracowała sławna treserka koni, Linda Tellington Jones. Na początku masaż Tellington touch był stosowany jedynie u koni. Lata praktyki pokazały, że równie skutecznie relaksuje nie tylko psy, ale nawet ludzi!

Muzyka na uspokojenie psa podczas burzy

Rozluźnienie płynące z masażu typu Tellington touch wzmocni uspokajająca muzyka. Psiak może jej słuchać podczas przebywania w swojej bezpiecznej kryjówce. W Internecie znajdziesz playlisty przygotowane specjalnie z myślą o psiakach w trudnym czasie. Składankę odstresowujących utworów możesz też przygotować sam, np. wybierając piosenki, które kojarzą się pupilowi z przyjemnymi wydarzeniami momentami.

Kamizelki przeciwlękowe na redukcję stresu

Nie możesz lub nie chcesz z różnych przyczyn podjąć się wykonania masażu dla swojego psiaka? Łagodzące lęk uczucie nacisku na jego ciele może wywołać także kamizelka antystresowa. Nabędziesz ją bez problemu w wybranych sklepach zoologicznych. Jak działa kamizelka przeciwlękowa dla psów? Poprzez ścisłe przyleganie do klatki piersiowej i/lub talii psa generuje delikatny, stały nacisk na jego ciało. Dostępne w różnych rozmiarach kamizelki przeciwlękowe bez problemu dopasujesz do pokaźnych rozmiarów dużego brytana, takiego jak border collie, doberman czy cane corso oraz do anatomii niewielkiego psiaka jak shih tzu, mops czy maltańczyk. Podobną ulgę od stresu może wywołać koc z dodatkowym obciążeniem. Zestresowany podczas burzy psiak może poczuć się w takim kocu jak owinięty szczelnie miękkim kocykiem szczeniak.

Pies a burza – czy można wyleczyć lęk psa?

Jak widać, z każdej stresującej sytuacji Twój pupil może wyjść obronną ręką. Podczas redukcji lęku u przerażonego odgłosami burzy zwierzaka kluczowa jest jednak prawidłowa postawa właściciela. By psiak poczuł się bezpiecznie nawet podczas największej nawałnicy, staraj się nie krzyczeć na niego i nie mówić do zwierzaka nieustannie. Pod żadnym pozorem podczas burzy nie zostawiaj pupila samego w domu. By pomóc czworonogowi, uzbrój się w pokłady cierpliwości. Pamiętaj też, że każdy pies jest inny, dlatego opisane przez nas antystresowe tipy na różne psiaki mogą wpływać inaczej. Mimo tego, dla dobra pupila, warto obdarzyć je kredytem zaufania!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się