×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

MaltańczykJaki jest maltańczyk?

Zwinna, radosna i energiczna maskotka. Tak w kilku słowach można opisać maltańczyka. Może się wydawać niepozorny, nic bardziej mylnego, to mały piesek o wielkiej osobowości. Poznajmy go bliżej.

Podstawowe informacje

Maltańczyk to przedstawiciel psów ras małych. Masa ciała dorosłego osobnika wynosi zwykle od 3 do 4 kilogramów. Wysokość psów tej rasy mierzona w kłębie sięga od 21 do 25 cm, natomiast dojrzałej suki to od 20 do 23 centymetrów. Średnia długość życia maltańczyka to 12 do 15 lat.

Maltańczyk - opis rasy i wygląd

Maltańczyk to niewielki piesek o smukłej i wydłużonej sylwetce i białej sierści. Psy rasy maltańczyk mają spłaszczoną czaszkę, czarne oczy, natomiast uszy są długie i wiszące. Zgodnie z wzorcem FCI występuje tylko w umaszczeniu białym. Zatem należy podkreślić, że inne odmiany jak na przykład maltańczyk czarny nie są uznawane za wzorzec danej rasy. Sierść tych psów jest długa, jedwabista sierść oraz bez podszerstka. W związku z tym nie jest trudna w pielęgnacji. Odpowiednio zadbana może sięgać aż 20 centymetrów długości. Włos maltańczyka jest miękki i jedwabisty. Na próżno szukać maltańczyków z falowaną sierścią lub co gorsza lokowanego. Psy te prawie nie linieją. Ogon zwykle jest bardzo owłosiony. Jest to mały, radosny piesek, który uwielbia wszelkie zabawy. Pies maltańczyk nie lubi samotności, zatem będzie nieodłącznym i wiernym przyjacielem swojego opiekuna. Hodowane są aby dotrzymywać towarzystwa człowiekowi, w związku z czym źle znosi samotność. Maltańczyk należy do ras psów do towarzystwa.

Charakter maltańczyka

To mały, energiczny biały piesek, ale nie jest nadpobudliwy. Skory do zabawy i nauki. Posiada ogrom pozytywnej energii. Bardzo mądry i łagodny, wręcz stworzony do towarzystwa. Do obcych podchodzi z dystansem, lecz po czasie może zacząć darzyć zaufaniem. Źle znosi samotność, zatem pozostawiony na dłużej sam może bardzo się nudzić. Maltańczyk będzie idealnym towarzyszem nie tylko dla lubiącego słodkie leniuchowanie na kanapie, ale też dla bardziej wymagającego i aktywnego właściciela. Pies tej rasy potrafi być bardzo uroczy, zatem należy pamiętać, aby go zbytnio nie rozpieszczać. Jeśli raz ustąpisz maltańczykowi, to niestety całą naukę trzeba będzie rozpocząć od początku.

Charakterystyka maltańczyka

Psy tej rasy są zaliczane do niezwykle inteligentnych. Szybko uczą się oraz chętnie wykonują polecenia swojego właściciela, jednak pozostawieni sami sobie mogą szybko stać się bardzo nieznośne. Należy mu zapewnić odpowiednią stymulację, ponieważ, gdy pies się nudzi, to może wyrządzić mnóstwo szkód. Szkolenie maltańczyka jest wbrew pozorom nieodzowne, o czym powinni pamiętać właściciele, zwłaszcza jako pierwszego psa.

Maltańczyki to oddane psy, łączy ich silna więź z opiekunem. W związku z tym źle znoszą rozłąkę. Zaleca się już od pierwszych dni przyzwyczajać psa do zostawania samemu w domu, aby w przyszłości uniknąć pojawienia się lęku separacyjnego. Te małe psy są niezwykle czujne, jeśli coś je niepokoi to natychmiast głośno poinformują o tym swojego właściciela. Trzeba również wspomnieć, że psy te uwielbiają pieszczoty i chętnie śpią w jednym łóżku ze swoim właścicielem. Idealnie nadają się na psa rodzinnego, chętnie bawią się z dziećmi, a dzięki swojej łagodności dobrze się sprawdzą jako psy do towarzystwa dla osób starszych.

Zdrowie maltańczyka

Ze względu na swoją budowę maltańczyki często narażone są na zwichnięcie rzepki. Należy dbać, aby te małe pieski nie przybierały znacznie na wadze oraz regularnie się ruszały, gdyż tylko tak można zapobiec przykrej dolegliwości. Maltańczyki są również narażone na występowanie cukrzycy. Kolejną dolegliwością, która może dokuczać tym pięknym pieskom to niedrożność kanalików łzowych. Opiekun maltańczyka powinien pilnować, aby sierść nie wchodziła do oczu, gdyż to jest główną przyczyną wywołującą podrażnienia. W przypadku, gdy podstawowa higiena nie przynosi ulgi należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii, który może zalecić udrożnienie kanalików łzowych.

Na szczególną uwagę zasługuje również pielęgnacja sierści maltańczyka, przy braku regularnego szczotkowania mogą powstawać kołtuny, które prowadzą do zapaleń i grzybicy skóry. Należy podkreślić, że w większości nie dotykają maltańczyka choroby tradycyjne dla przedstawicieli innych ras, natomiast trzeba podkreślić, że maltańczyk miniaturka, to rasa psów niezgodna z wzorcem i takie psy są narażone na wszelkie możliwe wady oraz choroby.

Pielęgnacja maltańczyka

Maltańczyk posiada długą i jedwabistą sierść utrzymanie, której w dobrej kondycji może być nie lada wyzwaniem. Początkujący właściciel może mieć z tym sporo kłopotu. Długie włosie powinno być codziennie szczotkowane, a po każdym spacerze należy dodatkowo sprawdzić, czy nie przyczepiły się liście lub gałązki. Do kąpieli maltańczyka należy stosować specjalne środki przeznaczone dla psów o długiej sierści. Po tym koniecznie osusz pieska, gdyż mokry może łatwo się przeziębić.

W przypadku, gdy nie zdecydujesz się na uczestnictwo w wystawach z twoim czworonogiem dobrym rozwiązaniem może być strzyżenie maltańczyka nieco krócej, co na pewno ułatwi jego pielęgnację oraz będzie bardziej wygodne dla psa. Uszy maltańczyka oraz pazury psa również wymagają regularnego sprawdzania. Pamiętajmy też o pielęgnacji oczu. Z powodu włosów wpadających do oka maltańczyka może on nadmiernie łzawić, co może być powodem często podrażnionego oka. Należy temu zapobiegać stosując codzienną higienę okolic oczu.

Maltańczyk — szczeniaki i ich hodowla

Psy tej rasy zyskują na coraz większej popularności w naszym kraju. W związku z tym możesz się spotkać z ofertą maltańczyka czarnego lub miniaturki. Hodowle oferujące tego typu szczeniaki należy omijać szerokim łukiem, gdyż są to psy hodowane w sposób niezgodny z wzorcem, dzięki czemu są one narażone na wszelkie choroby i długość ich życia jest zwykle krótsza niż u pozostałych maltańczyków. Odpowiedzialny hodowca nie tylko wykona wszelkie niezbędne badania małych maltańczyków, ale także będzie w stanie udzielić nam fachowej informacji na temat żywienia czy pielęgnacji pieska.

Cena maltańczyka z rodowodem

Szczeniak rasy maltańczyk, pochodzący z odpowiedzialnej i renomowanej hodowli zarejestrowanej w ZKwP zwykle kosztuje od 1,5 do 4 tysięcy złotych. Cena ta zależna będzie od płci, osiągnięć rodziców czy przeznaczenia pieska. Możemy wyróżnić dwa typy hodowli - wystawowe i hodowlane. Te pierwsze będą odpowiednio droższe.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje maltańczyk?

Cena maltańczyka waha się w przedziale od 1,5 do 4 tysięcy złotych. Cena zależna jest przede wszystkim od typu danej hodowli, czy na przykład ma być to pies wystawowy czy hodowlany.

Jaka jest długość życia maltańczyka?

Psy te należą do długo żyjących. Średnia długość życia wynosi od 12 aż do 15 lat.

Ile waży maltańczyk?

Dorosły osobnik tej rasy osiąga wagę około 4 kilogramów.

Maltańczyk - do kiedy rośnie?

Maltańczyk docelową wielkość osiąga zwykle około 8 miesiąca życia, natomiast na dojrzałość emocjonalną należy jeszcze trochę poczekać.

Jak wygląda pies rasy maltańczyk?

Jest to mały piesek, którego jedwabista sierść jest niepodważalną cechą - sierść maltańczyka jest biała. Wzorzec rasy występuje w kolorze białym. Ma spłaszczona czaszkę, śliczne czarne oczy oraz wiszące uszy. Sierść jest długa i prosta, nigdy natomiast nie jest falowana ani lokowana. Dorosły pies mierzony w kłębie osiąga nieco ponad 20 centymetrów.

Jak wychować maltańczyka?

Maltańczyki to sprytne i inteligentne psy. Są chętne do nauki oraz zabawy. Maltańczyk wymaga odpowiedniej stymulacji fizycznej, jak i psychicznej. Nie lubi się nudzić, a pozostawiony sam sobie może znaleźć niekoniecznie akceptowane przez właściciela zajęcie.

Jaka karma jest odpowiednia dla maltańczyka?

Żywienie maltańczyka powinno być dostosowane do jego wieku oraz aktywności. Przede wszystkim powinna być bogata w wysokiej jakości gotowane mięso, podroby czy na przykład ryby, co pozwoli utrzymać maltańczyka w zdrowiu. Są one idealnym źródłem białka. Trzeba również pamiętać o warzywach w diecie maltańczyka. Te małe pieski mają ogromny apetyt, oznacza to, że nawet dobrze najedzeni mogą prosić swojego właściciela o kolejną dokładkę. Nie należy przekarmiać maltańczyka.

Dzienną porcję karmy najlepiej jest podzielić na dwie mniejsze dawki, gdyż zbyt duża ilość karmy podana za jednym razem może niekorzystnie wpłynąć na ich żołądek. Odpowiednio dobrane żywienie psów małych ras nie tylko dostarczy niezbędnych witamin i minerałów oraz zapewni odpowiednią dawkę energii na cały dzień, ale też skutecznie pomoże zapobiec nadwadze. Pamiętaj, aby nie karmić maltańczyka tym, co właśnie spożywasz. Co ważne, zęby maltańczyka są proporcjonalnie malutkie - warto zapewnić mu karmę, którą z łatwością przeżuje.

Jaką karmę wybrać dla szczeniaka maltańczyka?

Ze względu na niewielkie żołądki ta rasa małych psów powinny być karmione mniejszymi porcjami pokarmu. Zalecana ilość pokarmu podawana podczas jednego posiłku to około 60 gram. Należy stosować karmę dopasowaną do wieku i rasy psa. Producenci zwykle umieszczają informację o zalecanej wielkości i częstotliwości podawanego pokarmu.

Ile powinien jeść dorosły maltańczyk?

Dorosły pies tej rasy powinien spożywać dwa posiłki dziennie. Należy pamiętać, aby nie dokarmiać pieska pomiędzy posiłkami, gdyż to może prowadzić do nadwagi.

Ile powinien jeść szczeniak rasy maltańczyk?

Szczeniaki tej rasy psów powinny jeść 2 - 3 razy dziennie. Ze względu na to, że ich żołądki są małe, porcje powinny być dostosowane do wielkości i zapotrzebowania pieska.

Maltańczyk - gdzie kupić?

Tylko renomowane hodowle są w stanie zapewnić przyszłych właścicieli, że kupowany biały psiak odpowiada przede wszystkim wzorcowi rasy i jest wolny od wrodzonych wad genetycznych czy innych chorób. Odpowiedzialny hodowca potrafi udzielić niezbędnej informacji, aby maltańczyk mógł jak najszybciej odnaleźć się w nowym domu.

Pamiętaj też, aby wystrzegać się hodowców, którzy oferują maltańczyka miniaturkę lub psa o czarnym umaszczeniu. Każdy taki piesek jest odstępstwem od wzorca, co wiąże się z podniesionym ryzykiem chorób i wad genetycznych.

Cena maltańczyka. Maltańczyk kosztuje od 1,500 do 4,000 złotych.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się