×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Doberman

Doberman

Doberman

Jaki jest doberman?

Na pierwszy rzut oka, psy rasy Doberman mogą sprawiać wrażenie groźnych i agresywnych. Takie też panuje przekonanie o usposobieniu tych psów. W rzeczywistości odpowiednio wychowany pies doberman może stać się wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Należy jednak mieć na uwadze, że nie jest to rasa o łatwym i uległym charakterze.

Podstawowe informacje

Doberman to dość duży pies o lekkiej, atletycznej budowie. Krótki opis rasy doberman - wyjątkowo sprawny fizycznie, tryskający energią, z dużym zapotrzebowaniem na ruch. Bywa pobudliwy i szybki w reakcjach. Sierść dobermana jest krótka i gładka, która może mieć umaszczenie czarne, brązowe, niebieskie lub płowe.

Z reguły Dobermany to psy o silnym charakterze, obdarzone ogromnym temperamentem i niezwykle sprawne fizycznie. Dorosły samiec osiąga wagę od 40 do 45 kilogramów. Przeciętna wysokość dorosłego psa rasy Doberman sięga od 68 do 72 cm w kłębie. Suka natomiast osiąga wagę od 32 do 35 kilogramów i jej wysokość to 63 - 68 cm.

Średnia długość życia psów tej rasy jest szacowana na 10-12 lat. Sierść Dobermana jest gładka i przylegająca, pozbawiona podszerstka. Psy rasy doberman występują w umaszczeniu czarnym (doberman czarny jest najpopolarniejszy), brązowym, niebieskim lub tzw. podpalanym, czyli kasztanowym.

Doberman - opis rasy i wygląd dobermana

Doberman rasaDoberman to nieustraszony i pewny siebie pies. Jest świetnym psem obronnym i stróżującym. Doskonale będzie się nadawał na psa służbowego, na przykład w policji czy wojsku. Pomimo to, nadal pozostaje psem niezwykle czułym i przyjaznym, dobermany to cudowne psy. Dobermany to oddane psy stróżujące. Wykazują się silną potrzebą stałego kontaktu z człowiekiem i wręcz domagają się uwagi. Ta rasa psów jest wyjątkowo wierna swojemu panu.

Doberman zalicza się do psów bardzo silnych i posiadających ogromny temperament. Cechuje ich doskonała pamięć, zatem dość długo pamiętają doznane krzywdy. Psy tej rasy są silne i inteligentne. Łatwo dostosowują się do nowych sytuacji, z reguły są posłuszne i lubią pracę.

Dobermany to dość duże psy obronne. Ich sierść jest krótka i gęsta, gładko przylegają do ciała. U psów rasy doberman nie występuje podszerstek. Najczęściej spotykana jest maść czarna lub czekoladowa. Może występować również wyraźnie podpalana, w intensywnym kasztanowym kolorze. Takie podpalanie możemy zauważyć na spodzie ogona, na klatce piersiowej. Zdarza się też, że występuje po wewnętrznych stronach ramion i ud, na kufie czy pod oczami.

Warto podkreślić, że dobermany występują też w kolorze białym, ale doberman biały nie jest uznawany za europejski wzorzec. Psy rasy Doberman europejski mogą być wyłącznie czarne lub czekoladowe i takie są wzorcem rasy. Wzorzec ten został wykluczony, gdyż dobermany o rozjaśnianej sierści mogą cierpieć z powodu problemów związanych z łysieniem, zwanych Color Dilution Alopecia.

Natomiast w Stanach Zjednoczonych występuje biały doberman, który ma niebieskie oczy, nazywany Doberman Albinos. Niestety u tych psów może występować nadwrażliwość na światło oraz inne problemy zdrowotne.

Kilka słów o charakterze Dobermana

Dobermany to bardzo silne psy, obdarzone niezwykłym temperamentem oraz inteligencją. Są zaliczane do pięciu najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Cechują się niezwykłą pamięcią, dlatego z łatwością przyswajają nową wiedzę i bezbłędnie wykonują polecenia, ale także na długo zapamiętują doznaną krzywdę.

Przedstawiciele tej rasy idealnie nadają się do roli stróżów i obrońców. Są niezwykle przywiązani do swojego pana, potrzebują mnóstwo uwagi i ciągłego kontaktu z człowiekiem. Warto podkreślić, że doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje niezwykle spokojnego, konsekwentnego i odpowiedzialnego właściciela. Źle prowadzony doberman może okazać się nie tylko niebezpieczny dla otoczenia, ale także dla swoich domowników.

Jakie choroby dotykają najczęściej Dobermanów?

Dobermany słyną ze swojej siły i odporności. Dobrze traktowane i właściwie żywione mogą żyć nawet 12 lat. Nie oznacza to jednak, że nie występują u nich żadne problemy zdrowotne. Do najczęstszych schorzeń możemy zaliczyć dysplazję stawu biodrowego i łokciowego. Jest to częsta dolegliwość dużych psów. Niektóre psy tej rasy mogą cierpieć na niedoczynność tarczycy oraz zwyrodnienie kręgów szyjnych.

Zdarza się, że Dobermany chorują na alergię skórną. Co istotne, u Dobermanów mogą pojawić się problemy z sercem, dlatego zalecane jest, aby szczeniak Dobermana nie był nadmiernie trenowany od pierwszych dni. Zanim zdecydujemy się na dobermana warto sprawdzić daną hodowlę. Odpowiedzialni hodowcy wykonują wszystkie niezbędne badania celem wykluczenia dysplazji i wad wrodzonych u szczeniaków.

Pielęgnacja Dobermana

Jak już wiemy, Dobermany nie mają podszerstka. Zatem pielęgnacja psa tej rasy jest o wiele łatwiejsza od pozostałych z długą sierścią i grubym podszerstkiem. Krótka, ściśle przylegająca sierść nie zbiera brudu i nie wymaga codziennej pielęgnacji. W zupełności wystarczy czesanie raz w tygodniu specjalną szczotką dla psa lub gumową rękawicą do czesania psa. Dodatkowo można przecierać psa wilgotnym ręcznikiem, żeby zebrać ewentualne zanieczyszczenia.

Podczas kąpieli należy używać szamponu hipoalergicznego dla psów krótkowłosych, ponieważ dobermany mają tendencję do powstawania łupieżu. Regularnie trzeba również sprawdzać stan oczu, uszu oraz zębów.

Szczeniaki Dobermana i ich hodowla

Doberman szczeniakPsy tej rasy należą do bardzo aktywnych i mają żywiołowy temperament. Kochają zabawę i wysiłek fizyczny. Należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej dawki rozrywki już od pierwszych dni. Nie mniej istotne jest odpowiednie szkolenie, które najlepiej rozpocząć już w wieku szczenięcym.

Ze względu na silny charakter tych eleganckich czworonogów, są one odpowiednie dla doświadczonych i odpowiedzialnych opiekunów. Psy są bardzo inteligentne i niezwykle przywiązane do człowieka, nieodpowiednio wychowywane mogą jednak stanowić zagrożenie dla otoczenia oraz ich opiekuna. Jeśli masz duże doświadczenie w opiece i wychowywaniu psów, doberman może stać się dla Ciebie lojalnym i oddanym przyjacielem. Psy agresywne stają się dopiero pod wpływem nieumiejętnego prowadzenia.

Niezwykle istotne jest, abyś wybrał odpowiednią hodowlę dobermanów. Uczciwy hodowca dba o to, aby jego psy były zdrowe oraz jak najmniej obciążone wadami genetycznymi. Pierwotnie hodowla Dobermanów była ukierunkowana przede wszystkim na wydajność rasy. Psy te miały służyć jako użytkowe, tzn. stróżujące, obronne czy na przykład terapeutyczne. Obecnie Dobermany są cenione jako psy rodzinne.

Planując zakup dobermana musisz pamiętać o tym,, aby zapytać hodowcę o typ i cele jego hodowli. Psy użytkowe ukierunkowane na wydajność wykazują się takimi cechami jak bojowość i czujność, natomiast psy rodzinne są bardziej zrównoważone i przyjacielskie. Dobry hodowca przykłada wiele uwagi do stanu zdrowia sprzedawanych szczeniąt Dobermana i ich socjalizacji przed oddaniem do nowego domu.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje pies rasy Doberman?

Ceny psa rasy Doberman zaczyna się już od 2 tysięcy złotych. Kwota ta może sięgać aż do 5 tysięcy złotych i jest zależna od renomy nie tylko od hodowli, ale też płci, wieku czy osiągnięć rodziców małego psiaka. Cena szczeniaków z pochodzeniem FCI może sięgać nawet 9 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia Dobermana?

Dobrze traktowane oraz właściwie żywione mogą żyć nawet 12 lat.

Ile waży Doberman? 

Dorosły przedstawiciel tej rasy osiąga wagę od 40 do 45 kilogramów. Suka natomiast jest nieco mniejsza i osiąga wagę od 32 do 35 kilogramów.

Doberman - do kiedy rośnie? 

Rasy psów, takie jak Doberman, swoją docelową wielkość mogą osiągnąć do 18 miesiąca życia.

Jak wygląda Doberman?

Dobermany to dość duże psy o krótkiej sierści, która gładko przylega do całego ciała. U psów tej rasy nie występuje podszerstek. Najczęściej spotykana jest maść czarna lub czekoladowa. Może występować również wyraźnie podpalana w intensywnym kasztanowym kolorze. Takie podpalanie możemy zauważyć na spodzie ogona, czy na klatce piersiowej.

Jak wychować Dobermana?

Dobermany to bardzo silne psy, obdarzone niezwykłym temperamentem oraz inteligencją. Cechują się niezwykłą pamięcią, dlatego z łatwością przyswajają nową wiedzę i bezbłędnie wykonują polecenia, ale także na długo zapamiętają doznaną krzywdę. Ta rasa idealnie nadaje się do roli stróżów i obrońców. Są niezwykle przywiązane do swojego pana, potrzebują mnóstwo uwagi i wyamgają bliskiego kontaktu z człowiekiem.

Warto podkreślić, że doberman nie jest psem dla każdego, gdyż potrzebuje niezwykle spokojnego, konsekwentnego i odpowiedzialnego właściciela. Źle prowadzony pies tej rasy może okazać się nie tylko niebezpieczny dla otoczenia, ale także dla swoich domowników, okazując przejawy agresji.

Jaka karma jest odpowiednia dla Dobermana?

W przypadku Dobermanów, psów o głębokiej klatce piersiowej, żywienie odgrywa istotną rolę. Dobermany mogą być narażone na skręt żołądka. W takim przypadku bardzo ważne jest to, jaką karmę kupujesz dla psa. Bez przeszkód możemy podawać czworonogowi karmę suchą Dolina Noteci i karmę mokrą Dolina Noteci. Najważniejsze, aby był to produkt wysokiej jakości, bogaty w wartości odżywcze.

Doberman to pies niezwykle aktywny, zatem w jego diecie nie może zabraknąć wysokoenergetycznego pokarmu bogatego w białko i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, które zapewnią mu energię na cały dzień. Trzeba również pamiętać o odpowiedniej suplementacji dobermana - jest to rasa niezwykle wrażliwa na wszelkie niedobory witamin. Najlepiej podawaj mu posiłki trzy lub cztery razy dziennie w mniejszych porcjach. Idealnym produktem dla psów tej rasy będzie dedykowana karma dla dobermana, w której składzie nie będzie zbóż i różnego pochodzenia mączek kostnych.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka dobermana?

Szczeniakom rasy Doberman podawaj karmę odpowiednią dla ich wieku. Idealnie, jeśli w swoim składzie zawiera glukozaminę i siarczan chondroityny. Należy również zwrócić uwagę na opis, w nazwie nie powinno zabraknąć wpisu Junior lub Puppies. Dobrym rozwiązaniem będzie specjalnie dedykowana karma dla szczeniąt Dolina Noteci.

Ile powinien jeść dorosły osobnik rasy Doberman? 

Dorosły pies rasy Doberman powinien spożywać od trzech do czterech posiłków w ciągu dnia, podawanych o wyznaczonej porze.

Ile powinien jeść szczeniak rasy Doberman?

Dobermany, a w szczególności szczeniaki tej rasy, mają duży apetyt. W takim przypadku należy uważać na przekarmianie. Z uwagi na mniejszą pojemność żołądka, pokarmy podawane szczeniakowi powinny być w mniejszych ilościach z większą częstotliwością. Każdy producent karmy dedykowanej maluszkom umieszcza odpowiednią informację na opakowaniu.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Dobermana? 

Ze względu na temperament dobermana powinniśmy zrezygnować z obroży. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku będą dobrze dopasowane szelki. Zapewnią one mocniejsze trzymanie i nie będą uciskać szyi psa. Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się szelki, które składają się z dwóch pasków: jednego na brzuchu, drugiego na plecach i są połączone dwoma pasami poprzecznymi. Taka budowa równomiernie rozkłada nacisk i umożliwia swobodny ruch przednich łap.

Doberman - gdzie kupić szczeniaka tej rasy?

Planując zakup Dobermana musisz pamiętać o tym, aby zapytać hodowcę o typ i cele jego hodowli. Psy użytkowe ukierunkowane na wydajność wykazują się takimi cechami jak bojowość i czujność, natomiast psy rodzinne są bardziej zrównoważone i przyjacielskie. Nie mniej istotne jest sprawdzenie czy hodowca dba o to, aby jego psy były zdrowe oraz jak najmniej obciążone wadami genetycznymi.

Jak opiekować się psem rasy Doberman?

Te psy cechują się niezwykłą pamięcią, dlatego błyskawicznie się uczą i z łatwością przyswajają sobie nowe polecenia. Warto podkreślić również, że są niezwykle przywiązane do swojego opiekuna, potrzebują mnóstwo uwagi i częstego kontaktu z człowiekiem. Dobermany należą do bardzo aktywnych i mają żywiołowy temperament.

Szkolenie tych psów najlepiej zacząć już od szczenięcia. Tylko odpowiedzialny i doświadczony właściciel będzie idealnym opiekunem, gdyż nieodpowiednio wychowywane mogą wykazywać agresję.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się