×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Sposoby na wzmocnienie więzi między psem a właścicielem

Spis treści:

Do prawidłowego rozwoju oraz zachowania dobrej kondycji psycho-fizycznej psa niezbędna jest stymulacja umysłowa, ruch oraz odpowiednio zbilansowane pożywienie. To jednak nie wszystko! Psi kompan osiągnie pełnię szczęścia tylko wtedy, gdy jego relacja z właścicielem i innymi domownikami będzie właściwa. W tym artykule podpowiadamy, jak wypracować i podtrzymać zdrową relację z psem oraz jakich błędów unikać, wychowując brytana. 

Dlaczego więź między psem a opiekunem jest aż tak ważna?

Więź między psem a opiekunem jest istotna z wielu powodów, które obejmują aspekty o charakterze emocjonalnym, fizycznym i społecznym. 

Najważniejsze powody, dla których warto zbudować zdrową więź z psem:

 • Poczucie wzajemnego zaufania i bezpieczeństwa - pies, który ma silną więź z opiekunem czuje się bezpieczny i pewny w swoim otoczeniu. Lepiej radzi sobie ze stresem, nowymi doświadczeniami, nagromadzonym napięciem i ewentualnym lękiem separacyjnym.
 • Wyznaczenie hierarchii w domowym stadzie - ułożony pies zna swoją pozycję w rodzinie. 

 • Emocjonalne wsparcie - wspólna więź umożliwia psu empatyczne reagowanie na nastrój opiekuna oraz udzielanie emocjonalnego wsparcia w trudnych chwilach. 

 • Wsparcie zdrowia psychicznego i fizycznego - bliska więź z psem może korzystnie wpływać na zdrowie psychiczne opiekuna. Kontakt z ukochanym psiakiem powoduje wyrzut endorfin - hormonów szczęścia, przez co zmniejsza uczucie samotności i poziom stresu. Spacery czy zabawy z burkiem przyczyniają się też do poprawy kondycji fizycznej opiekuna.

 • Korzyści społeczne - psie przedszkole, trening posłuszeństwa czy spacer równoległy z innym psiakiem to doskonałe okazje do nawiązania nowych relacji z opiekunami oraz trenerami innych psiaków. 

 • Wspólne doświadczenia - zdrowa więź opiekuna z psem otwiera drogę do przeżywania mnóstwa niezapomnianych, wspólnych doświadczeń.

 • Podtrzymanie zdrowej rutyny - regularne spacery i zabawy z psem to patent na lepsze zarządzanie czasem oraz wypracowanie poczucia odpowiedzialności za dobrostan psa - zależnego od człowieka, żywego stworzenia.

Od czego zacząć budowanie więzi z psem?

Proces wypracowywania dobrych relacji z psem warto zacząć od nauki języka wspólnej komunikacji. Psy przekazują komunikaty innym brytanom oraz ludziom poprzez czytelne sygnały. 

By właściwie zinterpretować język ciała psa, zwróć uwagę, jak wygląda:

Ogon pupila - uniesiony do góry i poruszający się energicznie ogon wyraża radość lub entuzjazm, a mocno merdający na boki - podekscytowanie lub chęć przyjaznego przywitania swojego pana lub pani. Opuszczony ogon u psa może wskazywać na niepewność, lęk lub bezwzględne podporządkowanie względem opiekuna.  

Uszy - uniesione i skierowane do przodu wyrażają zainteresowanie lub pewność siebie. Zwrócone do tyłu lub do dołu uszy psa to objaw niepewności, strachu lub niechęci.

Cała sylwetka - kładzenie łapek przy ziemi w tzw. pozycji psa może wskazywać na pewność siebie i gotowość psiaka do zabawy. Zgarbiony pies to często pies zlękniony lub niepewny.

Głowa - opuszczona głowa psa może oznaczać poddanie się lub strach. Uniesiona i skierowana do przodu, to często oznaka zainteresowania lub gotowości do działania. Kiwanie głową może oznaczać u psa zainteresowanie lub chęć zrozumienia pana.

Oczy - jasne, błyszczące oczy często oznaczają radość i entuzjazm, a przymrużone źrenice - wskazują na lęk lub niepokój. Co oznacza jak pies patrzy Ci prosto w oczy? To wspaniały sygnał - pies przesyła Ci spojrzenie pełne miłości.

Pies Cię oblizuje? To oznaka miłości i oddania!

Psiak komunikuje się również m.in. za pomocą lizania i wokalizowania. Gdy oblizuje szybko nos i ziewa, najpewniej wyraża dyskomfort lub strach wywołany konkretnym czynnikiem lub sytuacją. Poprzez oblizywanie rąk właściciela psiak może okazywać przywiązanie lub podporządkowanie, ale też manifestować potrzeby atencji. Szczekanie połączone z warczeniem to oznaka wrogości, a warczenie i chrapliwe dźwięki - znak świadczący o odczuwaniu niepokoju, niechęci lub sygnał ostrzegawczy. Każdy właściciel psa doskonale wie zapewne, co oznaczają radosne szczeknięcia - poprzez nie psiak pokazuje, że cieszy się na Twój widok.

Jak poznać, że pies boi się innego brytana?

Każdy pies komunikuje również z innymi psami. By nie wykonywać gestów wprowadzających zwierzę w niepokój, warto poznać najważniejsze sygnały, jakie Twój ulubieniec wysyła swoim psyjaciołom albo nieznanym osobnikom swojego gatunku.

 Podstawowe informacje wysyłane przez Twojego pupila innym psom to:

 1. Sygnały uspokajające

To komunikaty, które pies wysyła napotkanym zwierzakom i osobom w celu uspokojenia innego psa, człowieka lub samego siebie. Do tej grupy należą sygnały tj. odwracanie się bokiem lub tyłem do brytana, bezruch, oblizywanie nosa, pozycja z podniesionym zadem i wyciągniętymi, położonymi na ziemi przednimi łapami - zachęta do zabawy. 

 1. Sygnały grożące

Do komunikatów grożących zaliczamy warczenie, odsłonięcie zębów, marszczenie nosa, kłapanie zębami, położone do tyłu uszy, sztywne ciało z nastroszonym do góry, sztywnym ogonem, nieruchome spojrzenie, wytrzeszczone oczy lub wyraźne białka oczu, proste i sztywne łapy.

 1. Komunikacja świadcząca o miejscu psa w hierarchii

Do niewerbalnych komunikatów dotyczących hierarchii w psim stadzie zaliczamy zachowania związane z kolejnością konsumpcji posiłków (najważniejszy pies zaczyna jeść pierwszy), podgryzanie słabszego brytana, zabieranie mu smaczków czy gryzaków, a w skrajnych sytuacjach nawet walka o terytorium (legowisko, miejsce na kanapie czy w klatce kennelowej). Jeśli zaobserwujemy powyższe oznaki u swojego podopiecznego, warto zgłosić się z psem do weterynarza, w celu wykluczenia przyczyny agresji związanych z chorobą ”samca alfa” oraz do psiego behawiorysty, który przeprowadzi z psami trening posłuszeństwa. Szerzej temat szkolenia psów poruszyliśmy na naszym blogu poradnikowym.  

 Czego nie można robić z psem? 

Zacieśnianie relacji z psem może być satysfakcjonującym doświadczeniem dla obu stron. Nieumiejętne zachowania opiekuna czasem mogą prowadzić jednak do podważenia zaufania psa do człowieka. |Tym bardziej, że pies to niezwykle pamiętliwe stworzenie!

Najczęstsze błędy podczas budowania relacji z psem to:

 • Brak konsekwencji - przejawiający się np. w pozwalaniu psiakowi na pewne rzeczy w jednym momencie i zakazywaniu ich w innym. 

 • Pobłażanie lub bezwzględna surowość podczas treningu - surowe metody treningowe mogą wywoływać u psa niepokój i strach Zbyt pobłażliwe podejście może z kolei prowadzić do niezdyscyplinowania.

 • Błędne odczytywanie sygnałów niewerbalnych przekazywanych przez psa - jak w każdej relacji, brak właściwej komunikacji to ogromny problem.

 • Zaniedbywanie podstawowych potrzeb psa -  nie dbanie o potrzeby psiaka takie jak regularne spacery, odpowiednia dieta, zabawy, opieka, pielęgnacja i troska może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych.

 • Zbyt szybkie wprowadzanie psa w nowe sytuacje - wymaganie od psa idealnego zachowania w sytuacjach takich jak przeprowadzka, wizyta u nowych znajomych, podróż czy wprowadzenie do domu nowego psa lub kota, wymaga od właściciela ogromnej dozy cierpliwości i wyrozumiałości. Jej brak wprowadza psa w stres, lęk i dezorientację. Wskazówki na temat wprowadzania psa do domu z kotem zawarliśmy w naszym artykule blogowym.

 • Zaniedbywanie zdrowia psa - jak każde żywe stworzenie, psiak ma prawo do odpowiedniej opieki zdrowotnej. Zaniedbywanie tego aspektu może wpływać negatywnie nie tylko na kondycję psychiczną psa, ale także na jego zdrowie i życie. 

 

Jak podbić serce pupila i mieć dobre relacje z psem?

Fundamentem zdrowej relacji z psem jest wzajemny szacunek, zrozumienie i umiejętność wybaczania drobnych błędów. W końcu każdy pies, tak jak człowiek, może mieć czasem gorszy dzień! Pogłębienie relacji z psiakiem można zacząć od spędzania wspólnego czasu - nie tylko podczas spacerów, ale też w domu, podczas zabaw, karmienia albo nauki nowych sztuczek, np. z wykorzystaniem przysmaków treningowych z oferty naszego sklepu internetowego. Kluczowe jest, byś był obecny przy psiaku zarówno fizycznie, jak też emocjonalnie. Więź emocjonalną możesz wyrażać np. poprzez dotyk, przytulenie, patrzenie na ulubieńca, wymawianie jego imienia, mówienie do zwierzaka łagodnym tonem głosu. Im więcej czasu spędzicie razem, tym silniejszą więź stworzycie.

Dobra relacja z psem wymaga także poznania i zrozumienia jego potrzeb, preferencji i charakteru. By poznać swojego ulubieńca, obserwuj jego zachowanie i reakcje na różne sytuacje. Z uwagą śledź, co go cieszy, a co irytuje. Im lepiej zrozumiesz swojego psa, tym łatwiej będzie ci się z nim komunikować.

Kochający pies to pies posłuszny właścicielowi!

Kolejny krok na drodze do miłości pies-człowiek to wspomniany już trening posłuszeństwa oraz nauka chodzenia na luźnej smyczy. Szczególnie wyrywnego, silnego psiaka polecamy prowadzać na szerokiej smyczy z solidnego materiału, najlepiej typu Flexi. Relację z psem pogłębiają także wykonywane z miłością i troską zabiegi pielęgnacyjne: kąpiele, wyczesywanie, obcinanie pazurków, czyszczenie oczu czy uszu. Choć na początku psiak będzie zapewne podchodzić do nich niechętnie, dzięki Twojej wytrwałości i spokoju, po jakimś czasie może nie tylko się do nich przyzwyczaić, ale nawet polubić. Dopieszczony i wypielęgnowany psiak będzie miał poczucie, że jest dla Ciebie ważny. 

Bezpieczne schronienie - podstawa zdrowej relacji człowieka z psem

W budowaniu zaufania psiaka względem opiekuna istotne jest również poczucie bezpieczeństwa. W praktyce oznacza to zapewnienie psu bezpiecznego domu, unikanie gwałtownych zachowań oraz wystawiania psa na ryzykowne sytuacje. Aspekt ten reguluje artykuł 9. Ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nim, „Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”. Jak widać, stworzenie bezpiecznego domu dla psa to podstawa.

Przez żołądek do serca

Popularne przysłowie w przypadku psów zawiera sporo prawdy. Większość brytanów ma bowiem wyjątkową słabość do smakołyków. Widać to w sytuacjach, gdy psi łakomczuch pełnymi miłości oczami kota ze Shreka prosi nas o skosztowanie smakołyków z ludziego stołu. Jeśli więc zależy Ci na pogłębieniu więzi emocjonalnej z psem, polecamy podawać mu wysokojakościową, pełnoporcjową karmę, dobraną do jego potrzeb żywieniowych. Jako nagrodę za posłuszeństwo lub prawidłowo wykonaną komendę, psiaka możesz  poczęstować także pysznym przysmakiem treningowym. Gwarantujemy, że po takiej nagrodzie serce brytana zabije do Ciebie odrobinę mocniej! W rozpieszczaniu  psiaka nie możesz jednak przesadzić. Karmienie pupila dużą ilością smaczków to prosta droga do otyłości zwierzęcia. To także ryzyko niewłaściwych zachowań podczas spacerów. Każdy z nas widział pewnie choć raz, jak psiak ochoczo biegnie do obcego, gdy tylko w jego dłoni pojawiła się smakowita przekąska.

Budowanie relacji między psem a właścicielem - podsumowanie 

Pamiętaj, że każdy pies to jednostka o indywidualnych potrzebach i temperamencie. Podchodź więc do niego z wyrozumiałością, a opisane przez nas porady postaraj się dopasować do charakteru i osobowości swojego pupila. Warto mieć też świadomość, że więź łatwiej zbudujesz ze szczeniakiem, niż z psem dorosłym, który ma już określony charakter i nawyki.

 Na zaufanie najtrudniej zasłużyć u psiaka ze schroniska, który mógł zaznać ogromnego stresu i cierpienia ze strony człowieka. Brytana po przejściach wspieraj więc szczególnie mocno. Poświęcaj mu też mnóstwo uwagi i wsparcia. Psiak ma szczególnie traumatyczną historię? W takim przypadku możesz skorzystać z pomocy behawiorysty lub trenera psów, który udzieli konkretnych wskazówek, jak postępować z zalęknionym burkiem. Czy pies potrafi kochać? Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Oddany psiak będzie wpatrywał się w Ciebie jak w obrazek. W trudnych chwilach przytuli Cię i pocieszy bez słów. A po rozłące, będzie skakał z radości na Twój widok. Oglądaliście film ”Mój przyjaciel Hachiko”? Jeśli tak, wiecie, że moc więzi człowieka z psem może przetrwać nawet śmierć. Trudno o wierniejszego przyjaciela!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się