×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Opieka nad szczeniakiem: poradnik dla początkującychWprowadzenie nowego pieska do rodziny to moment przepełniony radością i szczęściem dla wszystkich jej członków. Szczeniaczek to zdecydowanie ogromna pociecha zarówno dla młodszych członków rodziny, jak i dorosłych. Dzisiaj zastanowimy się nad kwestią opieki nad szczeniakiem. Omówimy także podstawy wychowania i odpowiedniego dbania o psiaka z perspektywy osoby początkującej w temacie.

Opieka nad szczeniakiem – wybór psiaka

Najlepiej jest zaczynać od samego początku. Jeśli dodanie nowego członka rodziny jest jeszcze w fazie planów, to warto zastanowić się nad wyborem rasy i miejsca, z którego weźmiemy naszą nową pociechę. Zacznijmy od rasy. Ta kwestia jest w dużej mierze zależna od indywidualnych preferencji. Jednym podobać się będą shih-tzu, innym psy rasy gończy polski. Z tego powodu warto będzie poprzeglądać różne książki o rasach i wybrać kilka, które przypadają nam do gustu. Następnym krokiem powinno być zorientowanie się co do charakterystyki rasy. Niektóre psy są lepsze dla dzieci, inne potrzebują bardzo dużo aktywności fizycznej i treningu jak border collie. Buldogi francuskie z kolei raczej należą do psów kanapowych. Z tego powodu dobrze jest wybrać rasę, która będzie wpasowywała się w styl życia właściciela lub całej rodziny. Kolejną kwestią będzie zdrowie. Wiele ras psów jest wynikiem chowu wsobnego. Kojarzenie ze sobą blisko spokrewnionych osobników prowadzi do wykształcenia konkretnego fenotypu, czyli „wyglądu” psa. Ciągnie to za sobą także powielanie innych, niechcianych mutacji genetycznych i chorób, które są właśnie bezpośrednio wynikiem selektywnego rozmnażania zwierząt. Bardzo dobrym przykładem tego procesu są właśnie buldogi francuskie lub inne rasy brachycefaliczne. Ze względu na dobór sztuczny rasa ta jest obciążona wieloma chorobami uwarunkowanymi genetycznie. Wiele osobników tej rasy cierpi na problemy kardiologiczne, wydłużone podniebienie miękkie czy nieprawidłowo ukształtowane płatki nosa. Właśnie dlatego kupno psów niektórych ras będzie niosło ze sobą kosztowne wizyty u lekarza weterynarii i inne ograniczenia.

Wybór hodowli

Następną kwestią, której warto poświęcić trochę uwagi, jest wybór hodowli. Pies rasowy to zwierzę, które odpowiada wzorcowi rasy, ale także posiada rodowód wydany przez Związek Kynologiczny w Polsce. Kupno psa z hodowli rejestrowanej i kontrolowanej przez zkwp ograniczy ryzyko wystąpienia niechcianych wad genetycznych i chorób. Bardzo ważne jest unikanie tzw. pseudohodowli. Powstają one w wyniku trendu zakładania różnego rodzaju stowarzyszeń miłośników psów i kotów, które wystawiają swoje własne dokumenty i zaświadczenia. Niestety takie papiery to tylko „pic na wodę” i bardzo często nie gwarantują one kupującym niczego.

Adopcja szczeniaka

Ostatnim tematem, który warto przemyśleć podczas wybierania nowego psiego przyjaciela, jest adopcja. Schroniska są przepełnione cudownymi zwierzakami, które zdecydowanie zasługują na miłość. Niektóre z nich oczywiście wymagają odpowiedniego podejścia lub są seniorami, co sprawia, że taki wybór nie jest odpowiedni dla wszystkich. Mimo to w sezonie rozrodowym bardzo często możemy spotkać w schronisku cudowne, zdrowe szczeniaczki, które potrzebują nowego domu. Z tego powodu warto przemyśleć wizytę w schronisku, ponieważ „kundelki” nie kosztują kilku tysięcy, są z reguły droższe i kochają dokładnie tak samo jak psy wystawowe.

Opieka nad szczeniakiem – co przygotować przed przybyciem nowego psiaka.

Podstawowe akcesoria

Dla każdego małego psiego przyjaciela dobrze przygotować odpowiednią wyprawkę, która ułatwi wprowadzenie go do nowego środowiska. Pierwszą rzeczą, którą kupimy, będzie najpewniej obroża. W młodym wieku będzie dobrym wyborem, ponieważ pozwoli nauczyć szczeniaczka odpowiedniego prowadzenia na smyczy. Oprócz tego dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w miski. Pamiętajmy, aby nie oszczędzać na takich produktach u młodych zwierząt, ponieważ niektóre tworzywa sztuczne, z których wykonane są akcesoria dla psów, mogą powodować na przykład alergie kontaktowe. Następnym krokiem będzie posłanie. Perspektywa spania w łóżku z nowym pupilem pewnie jest bardzo zachęcająca, ale w perspektywie czasu lepszym wyborem będzie przyzwyczajenie pieska do spania na posłaniu. Dlatego powinniśmy wybrać posłanie o odpowiedniej grubości i rozmiarze w zależności od wielkości psa.

Żywienie

Następna będzie oczywiście kwestia zapewnienia odpowiedniego pożywienia. Tutaj najważniejszy jest wybór pożywienia adekwatny do wieku – karmy junior. Zawierają one nieco więcej białka i energii niż karmy dla dorosłego psa, dzięki czemu będą odpowiednie dla psiaków w okresie intensywnego wzrostu. Bardzo dobrze jest kupować karmy wysokomięsne, mokre, które zachęcą młode psy do jedzenia.

Zabawki i dodatki

Następnym aspektem, któremu warto poświęcić nieco uwagi, są zabawki. Oczywiście nie wolno na nich oszczędzać i pokusić się na produkty wyższej jakości ze względu na potencjalne działanie szkodliwe tanich zabawek. Jeśli chodzi o naturalne gryzaki, to mogą być dobrym wyborem w przypadku starszych zwierząt, jednak tutaj warto pamiętać, aby kupować tylko nieprzetworzone zabawki i przysmaki.

Dodatkowo przynajmniej w młodym wieku lepiej jest unikać poroża lub kości, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia dziąseł, zębów czy nawet przełyku i przewodu pokarmowego, zwłaszcza w przypadku łapczywie jedzących pupili.

Zabawki pozwolą psiakom zaspokoić swędzenie związane ze wzrostem zębów i oszczędzą nasze meble przed niszczycielskim wpływem niezaspokojonego szczeniaka.

Zobacz: zabawki dla psa PetStory

Do wyprawki dobrze jest także dołączyć podkłady chłonące, które mogą być przydatne w nauce załatwiania się na dworze.

Wizyta u weterynarza

Bardzo ważnym aspektem opieki nad szczeniakiem jest opieka zdrowotna. Jeśli nasz pupil pochodzi z dobrej hodowli, powinien być wolny od pasożytów i innych chorób oraz zaszczepiony przynajmniej jednym cyklem szczepionek. Niezależnie od tego pierwsze spotkanie z naszym lekarzem weterynarii powinna mieć miejsce już w pierwszych dniach w nowym domu.

Ogólny przegląd stanu zdrowia psiaka pozwoli na wykrycie potencjalnych chorób czy problemów zdrowotnych, z jakimi pupil może zmagać się w przyszłości. Oprócz badania, lekarz weterynarii opracuje dla nas program szczepień i poda tabletki na odrobaczenie.

Dodatkowo u weta założymy także książeczkę zdrowia, oznakujemy mikroczipem lub założymy paszport jeśli psiak nie przeszedł tych zabiegów w hodowli.

Opieka nad szczeniakiem - wychowanie szczeniaka

Nauka załatwiania się

Następnym, bardzo szerokim tematem jest wychowanie nowego członka rodziny. Ten ekstremalnie istotny aspekt opieki nad nowym członkiem rodziny jest bardzo trudny i właśnie dlatego należy poświęcić mu dużo uwagi. Samą podstawą jest nauczyć psa czystości. Niektóre psiaki nie mają problemu z nauczeniem się, że powinny się załatwiać na dworze, inne powodują bardzo wiele szkód i stresu swoim właścicielom na przykład załatwiając się na kanapę w środku nocy.

Sposobów na naukę jest bardzo dużo i nie ma uniwersalnego remedium. Należy jednak pamiętać, że pies uczy się powoli i archaiczne metody na przykład maczania pyszczka psiaka w moczu po tym jak się załatwi w nieodpowiednim miejscu, są absolutnie karygodne i zdecydowanie nie pomogą w rozwiązaniu problemu.

Jeden ze sposobów, który ma całkiem niezłą skuteczność wykorzystuje właśnie maty do nauki sikania. Polega on na tym, że kiedy pupil załatwi się na ziemię, na pewien czas przykrywamy to miejsce podkładem tak, aby pies kojarzył załatwianie swoich potrzeb właśnie z podkładem. Możemy także próbować podsuwać podkład pod pieska kiedy ten zacznie się załatwiać. Kiedy już pupil skojarzy podkład jako miejsce, w którym może zaspokoić swoje potrzeby fizjologiczne, powinniśmy stopniowo zacząć przesuwać podkład w kierunku wyjścia z domu. Końcowym etapem będzie układanie podkładu na dworze i trenowanie załatwiania się poza domem, na spacerze.

Oczywiście jak już wspomniałem, takich sposobów jest mnóstwo i dobrym pomysłem będzie przeszukanie różnych forów internetowych w poszukiwaniu rozwiązania dla siebie.

Socjalizacja zwierzaka

Socjalizacja to ekstremalnie ważny aspekt opieki nad psem. Już od najmłodszych lat w sposób kontrolowany powinniśmy zapewnić kontakt pupila z innymi ludźmi, otoczeniem, a nawet zwierzętami. Dzięki temu maluch nie będzie bał się obcych, a codzienne spacery przez bardziej zatłoczone fragmenty miasta sprawią, że będzie się on czuł w takich sytuacjach komfortowo jako dorosły pies. Spędzanie czasu z innymi psami lub nawet kotami pozwoli na odpowiednie wykształtowanie instynktu zachowania się w grupie, który jest bardzo złożoną kwestią i wypracowanie go u dorosłego zwierzęcia może okazać się niemożliwe. Oczywiście taki kontakt pozwoli także zminimalizować agresywne zachowania względem innych zwierząt w przyszłości, ponieważ pupil zwyczajnie będzie oswojony z ich obecnością. Znalezienie przyjaciela do zabawy czy spacerów będzie bardzo dobrym wyborem nie tylko w kontekście rozwijania umiejętności społecznych u psa, ale także pozwoli znaleźć motywację na spacery u właściciela, dzięki czemu obie strony będą wiodły zdrowsze i bardziej aktywne życie.

Podsumowanie

Z perspektywy osoby początkującej kwestia wprowadzenia nowego psiaka do rodziny może wydawać się czymś bardzo trudnym. Być może zobaczenie tak dużego artykułu na ten temat także może nieco onieśmielić, ale po przeczytaniu tego poradnika każdy przyszły właściciel może czuć się nieco lepiej przygotowany do tego zadania. Cały proces zaczynamy jeszcze właściwie, zanim pupil trafi do swojego nowego domu. Wybór odpowiedniej rasy i hodowli jest bardzo istotny ze względu na koszty, specyfikę i potrzeby rasy, ale także na kwestie zdrowotne naszego przyszłego członka rodziny. Pamiętajmy o kupowaniu zwierząt tylko z certyfikowanych hodowli. Następnie musimy zastanowić się nad wyborem odpowiednich akcesoriów i karmy, która zapewni naszemu pupilowi odpowiedni rozwój. Tutaj właściwie zasada jest prosta – nie oszczędzać. Kupno tańszego produktu, który przysporzy problemów zdrowotnych lub będzie po prostu nieodpowiedni zdecydowanie może przewyższyć kwotę zakupu porządnej wyprawki. To samo odnosi się do kwestii żywieniowych. Nieodpowiednio zbilansowana karma może skutkować otyłością, cukrzycą i nieprawidłowym rozwojem. Ostatnim tematem, któremu warto poświęcić uwagę, jest wychowanie. Aspekt ten jest oczywiście dużą odpowiedzialnością, ale przy dobrych metodach i odpowiednio dużej determinacji każdy właściciel jest w stanie ukształtować idealnego pupila. 

Kacper Moliński
Ekspert weterynarii zoo24.pl

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się