×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Jakie przysmaki i gryzaki dla psa wybrać?

Gryzienie, szarpanie, żucie, chrupanie, memlanie, kąsanie czy podgryzanie – każdy pies to uwielbia! Zastanawiałeś się, dlaczego? Kontakt z twardymi czy półmiękkimi przekąskami nie tylko sprawia psu mnóstwo frajdy, ale też zaspokaja wiele elementarnych potrzeb zwierzęcia. Rezygnując z podawania psu smaczków do żucia i gryzienia, narażasz pupila na napięcie i stres, który nierzadko prowadzi do destrukcyjnych zachowań, nadmiernego pobudzenia, a nawet problemów z agresją i lękiem. Jakie przysmaki i gryzaki wybrać dla psa? Kiedy można podawać psu przysmaki i na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? To tylko niektóre kwestie poruszone w tym artykule.

Spis treści:

Jakie przysmaki dla psa wybrać?

Przysmaki, gryzaki - jaki przysmak wybrać dla pupila?

Za jedne z najzdrowszych uchodzą suszone lub wędzone naturalne przysmaki. To najczęściej kostki lub narządy wewnętrzne zwierząt: wieprza, królika, kaczki, byka, dzika, owcy czy jelenia. Do jednych z najlepszych smaczków tego typu należą suszone przysmaki dla psa, oferowane przez nasz sklep zoologiczny. Takie przysmaki nie tylko zaspokajają naturalną chęć gryzienia, ale są także doskonałym źródłem białka i pomagają w utrzymaniu czystości zębów poprzez ścieranie płytki nazębnej psiaka. Warto podawać je, jeśli Twój pupil ma skłonność do odkładania się kamienia nazębnego.
Odrębną kategorię stanowią miękkie przysmakli dla psa, czy przysmaki liofilizowane (suszone na zimno). Oprócz przepysznej wołowiny, kurczaka czy dziczyzny, mięsne gryzaki mogą być wzbogacone o warzywa, owoce i zioła, zawierające niezbedne dla zdrowia psa witaminy i najróżniejsze minerały.

Twój psiak to żywiołowy psotnik lub urodzony sportowiec? Zdrowe przysmaki treningowe z dużą zawartością mięsa dostarczą mu energii na trening, podróż, wizyty w nowych miejscach oraz długie, wspólne spacery.
Inna opcja to owocowe i warzywne przysmaki tj. chipsy, ciasteczka czy suszone owoce w naturalnej formie. Możesz serwować je dla psiego weganina lub wegetarianina albo psu na innej diecie bezmięsnej. Ogromną grupę smaczków dla psów stanowią również przysmaki funkcjonalne, które oprócz walorów odżywczych, spełniają mnóstwo funkcji prozdrowotnych. W zależności od produktu, mogą np. wspierać kondycję Twojego psa seniora, szczeniaka, brytana z nadmiernie wypadającą sierścią albo psiaka cierpiącego na problemy gastryczne. Rozrywki psu mogą dostarczyć również gryzaki i kości w postaci udek, skrzydełek czy szyj. Wołowe, cielęce, drobiowe, surowe, gotowane, sprasowane... ich wybór jest ogromny!

Kiedy można podawać psu przysmaki?

Przysmaki dla psa to idealna forma motywacji podczas treningu. Mogą służyć również do zabawy oraz stanowić nagrodę za cierpliwość podczas zabiegów pielęgnacyjnych. Twój pies nie przepada za kąpielą, myciem zębów lub obcinaniem pazurów? Mięsne, kości, paski, ciasteczka czy chrupki wynagrodzą cierpliwość, z jaką psiak znosi nielubiane zabiegi pielęgnacyjne. Podane przed zabiegiem sprawią, że brytan łatwiej przetrwa np. podnoszenie łapek, szarpanie za sierść albo spłukiwanie okolic uszu czy oczu pod bieżącą wodą. Mistrzami w odstresowywaniu psów podczas kąpieli są musy: mięsne, owocowe lub z masłem orzechowym. Rozsmaruj je na lick macie, którą za pomocą specjalnych przyssawek przymocujesz na ściance wanny lub szybie kabiny prysznicowej. Nagrody dla psa ułatwiają również przetrwanie wizyty u weterynarza, podróż autem czy wizytę u groomera. Kwestię odpowiedniego przygotownaia psa do wspólnego wyjazdu poruszyliśmy szerzej w odrębnym artykule pt.Jak przygotować psa do podróży?, opublikowanym na naszym blogu poradnikowym.
Smaczny kąsek może zachęcić psa również do spokojnego przetrwania najbardziej stresujących zabiegów, takich jak wyjmowanie kleszcza, badanie palpacyjne brzucha czy przegląd jamy ustnej. Smakołyki dla psa możesz podawać również podczas zabawy, np. w chowanego, "ence-pence", szukania smaczków po ogrodzie albo innych igraszek, pobudzających zmysły psa do aktywności.

Skład przysmaków — na co zwrócić uwagę?

Wybierając smakołyki dla ukochanego psiaka, pierwszym kryterium decydującym o ich wyborze powinien być skład. Najlepsze są naturalne przekąski, które na pierwszym miejscu w składzie mają mięso. Unikaj z kolei kupowania smaczków nikłej jakości w supermarketach, które zawierają przetworzone produkty zbożowe - źródło tuczących psa węglowodanów. Przysłowiowe czerwone światło w głowie każdego psiarza powinno zapalic się też po znalezieniu listy sztucznych dodatków, barwników, konserwantów i spulchniaczy żywności na etykiecie psiej przekąski. By mieć pewność kupna smakołyków najwyżej jakości, smaczki dla psa najrozsądniej zamawiać w specjalistycznym sklepie lub hurtowni zoologicznej o niepodważalnej randze na rynku. W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz m.in. gryzaki z poroża jelenia, kacze łapki czy kabanosy z jagnięciny. Podaj je swojemu psu, a nie pożałujesz!

Przysmaki treningowe — skuteczna motywacja do szkolenia

Twój pies dorosły lub szczenię uwielbia ruch? Wykorzystaj jego potencjał i sprawdź, jak poradzi sobie z trenowaniem psich sportów. Wspólnie z zawodowym trenerem psów, psim behawiorystą lub opiekunem z psiego przedszkola ustal, jaki typ sportu będzie najlepszy na start dla Twojego pupila. Do najpopularniejszych psich dziedzin sportowych należy m.in. agility, canicross, coursing, bikejoring, dogfrisbee, dogtrekking czy dummy (od ang. leksemu dummy oznaczającego "aportowanie").

W jaki sposób nagradzać psa podczas treningu?

Na przykład trzymając smaczka w szeroko otwartej dłoni. Ważne przy tym, by brytana nagradzać natychmiast po pokonaniu toru przeszkód, przyniesieniu frisbee czy przebiegnięciu wymarzonego dystansu obok roweru opiekuna. Jakie przysmaki sprawdzą się podczas treningu psa? Zerknij na naszą ofertę, przygotowaną w zakładce Smaczki treningowe dla psa. Szczególnie polecamy gryzaki o zwartej konsystencji, które nie rozpuszczą się w kieszeni czy etui. Podczas szkolenia behawioralnego w parku, psim przedszkolu czy w ogrodzie sprawdzą się zwłaszcza naturalne batoniki, psie treserki z wysoką zawartością mięsa oraz naturalne, mięsne przysmaki w wielkości "na jeden kęs".

Chcesz zająć psiaka na dłużej? Wybierz gryzaki i większe przysmaki!

Pracujesz wiele godzin dziennie? A może zwyczajnie brakuje Ci czasu, by mieć oko na pupila 24h/dobę? Rozumiemy to doskonale! Zapracowanym i zabieganym miłośnikom psów polecamy kupno przekąsek i gryzaków, które zajmą psa na długie godziny. W tej roli idealnie sprawdzą się chociażby smaczki rodzimej, polskiej marki TASTY CHUNKIES, dostępne w naszym sklepie internetowym. Wśród nich dostępne są np. Lekkostrawne i odżywcze Uszy Królicze Miodowe, wykonane w 100% z lokalnych, naturalnych składników. Gryzaki w postaci uszu są bogate w wysokowartościowe białko: budulca mięśni, ścięgien, kości oraz skóry i sierści Twojego pupila. Przeciętny pies powinien mieć zapewnione minimum 30 minut nieprzerwanego żucia każdego dnia. Spałaszowanie uszu królika marki TASTY CHUNKIES o naturalnie twardej teksturze, wykończonej miękkim futerkiem, może zająć pupilowi nawet ładnych kilka godzin! To idealna przegryzka dla małych i średnich psów, takich jak Bichon frise, Cavalier King Charles Spaniel czy Corgi. Polecane przez nas przysmaki możesz serwować je bezpiecznie nawet kilka razy w tygodniu.

TASTY CHUNKIES - naturalne przysmaki dla psów każdej rasy

Zarówno psy ras miniaturowych, jak też olbrzymy takie jak Bernardyn, Owczarek niemiecki czy Rottwailer chętnie zabiorą się również za obgryzanie Naturalnych, kurzych łapek TASTY CHUNKIES, bogatych w wysokowartościowe białko. Smaczne i zdrowe, kurze łapki nie zawierają sztucznych dodatków, są więc przyjazne nawet dla psich alergików i psiaków o wrażliwych żołądkach.

W naszej ofercie znajdziesz również doskonałą dla zdrowia zębów psa, ciętą skórę wołową. Dzięki niej psiak będzie szczycił się świeżym oddechem oraz zdrowiem zębów i dziąseł przez długi czas.

Szukasz większych smakołyków? Gdy Ty będziesz w pracy, szkole, na kawie z przyjaciółką czy zakupach, Twój pupil chętnie przegryzienogę z dzika,naturalną Pręgę wołową albo nogę z jelenia. Jedząc je, psiak zapomni o nudzie. Rozładuje też stres i napięcie, związane z wielogodzinnym przesiadywaniem w samotności.

Co dawać psu, żeby nie śmierdziało mu z pyska? Poroże jelenia i ser himalajski to dobry wybór

Świetną, ultratwardą przekąską dla psów jest również poroże jelenia marki MACED. Dostępne w kilku rozmiarach poroża z łatwością dopasujesz do wielkości pyszczka oraz możliwości swojego brytana. To naturalne gryzaki dla psa, które wpływają pozytywnie na układ odpornościowy, przemianę materii, mineraliację mięśni oraz kości brytana. Są wyjątkowo bogate w białko, kolagen, wapno, fosfor, magnez, żelazo i potas.

W naturalny sposób zęby psiaka z osadów i kamienia oczyści z kolei "twardy jak stal" ser himalajski. Łatwostrawny gryzak bez laktozy nie ma zapachu i nie powoduje zabrudzeń. W zamian dostarcza do organizmu psa ogromnych pokładów witamin D, E czy A oraz fosforu, wapnia, sodu, cynku, zelaza czy potasu i gwarantuje nawet kilkunaście godzin intensywnego żucia!
O higienę jamy ustnej psa zadbają również znane nam wszystkim doskonale kości. Wybierając gryzak tego typu, zwróć uwagę, czy kość wołowa albo cielęca jest surowa, czyli nieprzetworzona. Kość powinna być również dopasowana do wielkości psa dorosłego czy szczeniąt. Pamiętaj jednak, że tego typu smaczki nie powinny zastępować psu pełnoporcjowej karmy bytowej. W trosce o zdrowie pupila serwuj mu więc kości nie częściej, niż raz-dwa razy w tygodniu.

Suplementy w formie przysmaków — pyszne i zdrowe

Smaczki dla psa mogą również pełnić rolę suplementów, które wzbogacają podstawową dietę psa o niezbedne składniki, witaminy i minerały. Naturalną potrzebę gryzienia psa zaspokoją suplemnety o zwartej konsystencji, np. w formie kości, kiełbasek, mięsnych pasków, twardych ciasteczek, żujek czy dental sticksów. To sposób suplementacji o wiele prostszy i o niebo atrakcyjniejszy dla psa, niż typowe tabletki, kapsułki czy suplementy z witaminami w formie proszku.

Kiedy suplementy dla psa są konieczne? Na przykład gdy pupil ma osłabioną kondycję, przeżywa silny stres, ma problemy z układem moczowym albo stwierdzone przez weterynaerza choroby. Suplementować warto również psy starsze, niedożywione, ze schroniska oraz psy ras olbrzymich. Wybrane suplementy mogą wpływać pozytywnie na sierść, wzrok, układ trawienny, stawy, pracę serca, układ nerwowy czy funkcje poznawcze psiaka.

Dodatkowe kalorie a bilans kaloryczny

Częstując psa przekąskami, warto pamiętać, że z każnym smaczkiem serwujemy pupilowi dodatkowe kalorie. By nie narażać wierzęcia na nadwagę, choroby serca czy cukrzycę, warto więc smaczki dla psa podawać w ograniczowej ilości. Przyjeło się, że ogólna ilość naturalnych gryzaków czy zdrowych przekąsek nie powinna przkeraczać 10% dziennej podaży kalorycznej pupila. Pamiętaj przy tym, by na etapie nauki i utrwalania nowej komendy, nagradzać psa każdorazowo. Gdy pies przyswoi komendę, naturalne gryzaki i smakowite kąski możesz serwować mu losowo. Podobnie nie musisz podawać psu naturalnych gryzaków przy smakołyków podczas każdych, nawet najdrobniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Smaczki są zarezerwowane wyłącznie dla czynności, których pies nie lubi. Pamiętaj jednak, że nawet wtedy jeden czy dwa małe smakołyki wysokiej jakości nie zaszkodzą. Będą natomiast stanowić symbol miłości, jaką darzysz ukochanego pupila.

Jak podawać psu przysmaki?

  • Naturalne i niskokaloryczne przysmaki dla psa TASTY CHUNKIES albo inne wybrane smakołyki powinieneś dopasować do wieku, wielkości oraz wagi psa.
  • Psiakowi cierpiącemu na nadwagę lub otyłość serwuj wyłącznie niskokaloryczne smaczki z większą ilością warzyw i owoców, czyli źródeł błonnika, w składzie.
  • Dla szczeniąt, które nie osiągnęły jeszcze docelowej wagi, możesz z powodzeniem podawać smaczki wysokobiałkowe: bogate w surowe lub gotowane mięso i podroby.
  • Dla psa miniaturowego o wadze około 1 kg do 3 kg polecamy wybierać treserki, smaczki oraz kości oznaczone jako rozmiar "mini" lub "XS". Niektóre z nich mają rozmiar jedynie około 0,8cm x 0,5cm! U psiaka małej rasy tj. Bichon frise, Cavalier King Charles Spaniel czy Corgi o wadze od 2 do 10 kg, z czystym sercem możesz podawać smaczki dentystyczne, funkcjonalne lub uzupełniające w rozmiarze "S".
  • Średnie rasy psów zadowolą gryzaki naturalne i przekąski w rozmiarze "M". Z myślą o zaspokojeniu potrzeb dużych i olbrzymich brytanów jak Bernardyn, Owczarek niemiecki czy Rottwailer polecamy natomiast smakołyki w rozmiarach "L", "XL" CZY "XXL". Żaden psiak się im nie oprze!
Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się