×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel – prawdziwy psi arystokrata

Cavalier King Charles Spaniel – usposobienie wesołka i bezdyskusyjna piękność, która swoim urokiem osobistym podbija serca większości miłośników zwierząt. Wesołe usposobienie połączone z magnetyzującym spojrzeniem sprawia, że cavalier jest częstym wyborem na psiego przyjaciela.

Jak wygląda ta rasa i jaki ma charakter? Na co trzeba zwrócić uwagę, zostając jego opiekunem? Na te, a także inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe informacje o cavalierach

Pies cavalier był dawniej nieodłącznym kompanem arystokratów, zwłaszcza dam. Często towarzyszył im w dalekich podróżach, ogrzewając kolana oraz dłonie.

Ich wizerunek można znaleźć na wielu obrazach tworzonych przez mistrzów malarstwa. Nazwa Cavalier King Charles Spaniel pochodzi od króla Karola II, który był ogromnym miłośnikiem tej rasy. Ciekawostką jest, że miłość do tych psów trwa w Wielkiej Brytanii do dziś! Przedstawiciele tej rasy mogą swobodnie przebywać na terenie brytyjskiego parlamentu.

Cocker spaniel cavalier był również nieocenioną pomocą na polowaniach – skutecznie tropił zwierzynę, a jego stosunkowo małe rozmiary pozwalały na dobry kamuflaż.

Niestety zaczęto krzyżować tę rasę z mopsami i pekińczykami, co wpłynęło na skrócenie i charakterystyczne spłaszczenie ich kufy, a także spadek popularności.

Dopiero w latach 20. XX w. cavaliery wróciły na salony i podjęto próby odtworzenia pierwotnego wyglądu rasy, co się w dużej mierze udało.

Spaniel cavalier – opis rasy i wygląd

Każdy kto oglądał produkcję Disneya „Zakochany Kundel” z pewnością zauważa uderzające podobieństwo głównej psiej bohaterki do rasy cavalier king charles spaniel.

Tak, jak w bajce, na żywo ta rasa prezentuje się równie dostojnie. Ich wygląd zewnętrzny oraz sposób bycia kojarzą się z arystokracją.

Czaszka psów cavalier pomiędzy uszami jest prawie całkowicie płaska. Dodatkowo przedstawiciele tej rasy mają krótką kufę, zwężającą się ku nosowi. Spaniel cavalier to pies średniej wielkości, ważący od 4 do 9 kg. Jego obwód w kłębie wynosi ok. 35 cm.

Charakterystyczne u tej rasy są ciemne oczy. Są dość płytko osadzone, ale w żadnym wypadku nie powinny być wyłupiaste!

Uszy są długie, swobodnie zwisają przy kufie i są wysoko osadzone.

Na arystokratyczny wygląd cavalierów King Charles Spanielów wpływa również ich sierść. Długa, gęsta i aksamitna – dozwolone są lekkie falowania włosia, ale niedopuszczalne są loki.

Umaszczenie cavalierów

Psy cavalier mogą występować w czterech różnych wariantach umaszczenia.

  • Tricolor – tutaj biel i czerń muszą być rozmieszczone równomiernie, a podpalenia występować jedynie wewnątrz uszu, na spodzie ogona, nad oczami, na policzkach oraz wewnętrznej stronie nóg.
  • Rubin – to charakterystyczny cavalier king charles spaniel rudy. Niedozwolone są akcenty w innych kolorach.
  • Blenheim – to charakterystyczne łaty o kasztanowo-rudej barwie na tle białej sierści.

Czarna podpalana – odznaczenia powinny być widoczne na tle czarnego włosa. Podpalana barwa dozwolona jest zarówno na klatce piersiowej, policzkach, spodzie ogona, jak i po wewnętrznej stronie uszu.

Cavalier – charakter

Cavalier King Charles Spaniel – usposobienie tej rasy sprawia, że jest to idealny kompan dla rodzin z dziećmi. Mają wrodzony wesoły charakter oraz są przyjacielsko nastawione do wszystkich osób oraz zwierząt. Może to być szczególnie problematyczne w sytuacji, kiedy druga strona nie jest równie życzliwie nastawiona, dlatego należy kontrolować, kogo cavalier chce obdarzyć swoim otwartym sercem.

Ponadto są to bardzo inteligentne psy, które bardzo szybko uczą się nowych sztuczek. Odpowiedni trening sprawia, że mogą stać się one również idealnym kandydatem na psiego terapeutę.

Cocker spaniel cavalier to prawdziwa gwiazda i uwielbia być w centrum uwagi. Często więc osobniki tej rasy wręcz namolnie będą próbować wzbudzić Twoje zainteresowanie. Cavaliery nie są psami, które potrzebują ogromnej dawki ruchu, jednak trzeba im zapewnić, chociaż krótki codzienny spacer. Warto również angażować ich umysł i aranżować zabawy węchowe bądź poszukiwawcze.

Spaniele cavaliery nie lubią samotności. Pozostawione same sobie będą nieszczęśliwe i sfrustrowane, a to może wywoływać w nich chęć do zniszczeń.

Tak naprawdę charakter tej rasy sprawia, że będzie ona idealnym wyborem praktycznie dla każdego. Zarówno starszych, jak i młodszych osób.

Należy pamiętać, że mimo przyjaznego nastawienia tych psów i braku wrodzonej agresji, warto kontrolować ich zabawę z małymi dziećmi. Cavaliery mają delikatną budowę i łatwo sprawić im ból.

Cocker Spaniel Cavalier – charakterystyka rasy

Przedstawiciele tej rasy uznawani przez hodowców mają prawie płaską czaszkę między uszami, które są długie i swobodnie zwisają przy kufie. Pysk powinien mieć długość ok. 3,8 cm i nie być bardzo wąski, a jedynie zwężający się. Waga przeciętnego osobnika waha się między 4-9 kg.

Oczy cavalierów są czarne, płytko osadzone, jednak nie wyłupiaste. Szyja jest umiarkowanie długa, delikatnie łukowata. Klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona, grzbiet prosty, a lędźwie są krótkie. Pies powinien poruszać się energicznie oraz z gracją na zwartych, mocno owłosionych łapach. Dopuszczalna jest lekko falowana sierść.

Choroby spaniela cavaliera

Rasa ta jest ogólnie zdrowa, a choroby mogą pojawić się dopiero wraz ze starzeniem się psa.

Szczególnie narażone są oczy przez swoje płytkie umiejscowienie. Starszy cavalier może cierpieć na podwiniętą powiekę, dwurzędowość rzęs, zespół suchego oka, zanik siatkówki i inne wady wzroku.

Dodatkowo groźną przypadłością jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Najlepiej raz w roku badać serce swojego pupila, aby w razie wystąpienia tej choroby, móc szybko wdrożyć leczenie.

Zespół Arnolda-Chiariego to trudna do wykrycia choroba, które ściśle związana jest z małą pojemnością czaszki u tej rasy. Niestety często objawia się dość późno i wywołuje zaburzenia o podłożu neurologicznym.

Pielęgnacja spaniela cavaliera

Długa sierść cavalierów wymaga codziennego, dokładnego szczotkowania oraz bieżącego usuwania wszelkich zanieczyszczeń zaplątanych w sierści.

Nie należy przesadzać z ilością fundowanych psu kąpieli i robić to w przypadku, kiedy naprawdę staje się to niezbędne. Do mycia najlepiej używać szamponów dedykowanych długiej sierści, które nie będą plątać włosia. Cavaliery wymagają również obcinania długiej sierści na spodzie łap, która zbiera brud oraz wilgoć. Zaniedbania w tym obszarze mogą prowadzić do infekcji.

Jak każdej rasie z długimi uszami, zalecana jest częsta kontrola oraz mycie tego narządu. Ich charakterystyczna zwisająca budowa sprawia, że jest to idealne środowisko dla bakterii.

Spaniel cavalier – szczeniaki i hodowla

Cavalier szczeniak powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli prowadzonej przez osoby, którym zależy na dobry zwierzaków, a nie jedynie szybkiemu zyskowi. Najlepiej zobaczyć rodziców interesującego nas osobnika oraz poznać warunki, w jakich się wychowywał.

Cavalier king charles spaniel – rudy oraz tricolor to umaszczenie, które cieszy się największym zainteresowaniem.

Cavalier King Charles Spaniel – cena

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje cavalier, cena ta w dużej mierze uzależniona będzie od renomy hodowli, rodowodu jego rodziców, a także umaszczenia pieska.

Cavalier king charles spaniel z rodowodem może kosztować między 5000 a 9000 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytania na temat rasy cavalier king charles spaniel? Świetnie! My przygotowaliśmy odpowiedzi.

Ile kosztuje pies cavalier?

Cavalier – cena w dużej mierze uzależniona będzie od hodowli, z której piesek się wywodzi, a także jakimi sukcesami mogą pochwalić się jego rodzice. Potomstwo championów będzie na pewno droższe. Koszty mogą też wzrastać ze względu na umaszczenie psiaka. Cavalier king charles spaniel rudy może być np. droższy od częściej spotykanej barwy tricolor.

Ceny za cavaliery aktualnie waha się między 5000 a 9000 zł.

Ile kosztuje szczeniak cavalier?

Cavalier King Charles Spaniel – cena za szczeniaka tej rasy dla wielu może być zaskoczeniem. Trzeba powiedzieć wprost – te charakterystyczne pieski nie należą do najtańszych. Cena za cavaliera może wynosić od 5000 do 9000 zł. Oczywiście w sieci można natrafić na tańsze oferty. Warto jednak zastanowić się, z czego wynika ich atrakcyjność i czy nie kupujemy szczeniaka z pseudohodowli. Cavalier King Charles Spaniel – hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce.

Ile żyje spaniel cavalier?

Przeciętna długość życia cavalierów wynosi od 9 do 14 lat.

Ile waży spaniel cavalier?

Dorosły osobnik osiąga wagę od 4 do 9 kg.

Cavalier King Charles Spaniel – do kiedy rośnie?

Cavalier szczeniak szczyt wzrostu osiąga w wieku około 14 miesięcy, jednak jego sierść potrzebuje około 2 lat, aby była odpowiedniej długości.

Jak wygląda spaniel cavalier?

Swoim wyglądem podobny jest do standardowego cocker spaniela, jednak jest mniejszy oraz ma krótszą kufę. Dodatkowo ma charakterystyczną płaską czaszkę między uszkami. Oczy u cavalierów są ciemne, płytko osadzone, a uszy swobodnie zwisają przy policzkach. Ich sierść jest długa, może być delikatnie falowana.

Pies cavalier – jak wychować?

Przede wszystkim z dużą dozą miłości. Cavaliery to psy, które kochają towarzystwo, dlatego chętnie będą towarzyszyć swojemu właścicielowi w codziennych obowiązkach. Rasa ta nie wymaga wyczerpującego ruchu, należy im jednak zapewniać angażujące umysł zabawy. Zmęczony pies będzie mniej skłonny do niszczenia rzeczy. Wychowanie cavalierów nie należy do trudnych – idealny dla nich opiekun po prostu poświęca im czas.

Jaka karma dla cavalier king charles spanieli?

Karma dla cavalierów powinna zawierać wysoką zawartość białka. U niektórych osobników mogą pojawiać się alergię pokarmowę. Właściciele tej rasy najczęściej posiadają karmy Dolina Noteci bądź Royal Canin Cavalier King Charles Adult.

Jaka karma dla szczeniaka cavaliera?

Dobrym wyborem dla szczeniaka rasy cavalier są karmy Alpha Spirit – zarówno suche, jak i mokre warianty.

Ile powinien jeść pies cavalier?

Warto podawać mniejsze porcje 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Zapewnia to odpowiedni poziom nasycenia, a także zapobiega obciążaniu żołądka. Istotne jest, aby cavalierom dokładnie wydzielać jedzenie – mają one skłonności do obżarstwa i otyłości.

Ile powinien jeść szczeniak cavalier?

Małego szczeniaka można karmić 4 razy dziennie, następnie stopniowo zmniejszać dawkę do 3, a docelowo 2.

Ile lat żyje spaniel cavalier?

Między 9-14 lat. Średnio cavaliery dożywają 12 lat.

Jakie szelki dla spaniela cavaliera?

Standardowe obroże odchodzą powoli do lamusa, a ich miejsce zastępują wygodne szelki. Nie powodują one ciągnięcia oraz gniecenia. Warto wybierać spośród tych, które mają grube paski, które nie będą boleśnie wpijać się w skórę psa. Dla cavalierów polecane są szelki od Pestory.

Pies cavalier – gdzie kupić?

Cavalier king charles spaniel – hodowla jest gwarantem rasowości psa. Dzięki temu możemy spodziewać się określonych cech u naszego pupila. Warto wybierać hodowców zarejestrowanych w Związku Kynologicznym w Polsce.

Jak opiekować się cavalierem?

Cavaliery to psy, które nie przysparzają wielu problemów wychowawczych. Z natury przyjazne i nieagresywne są świetnymi kompanami dla rodzin z dziećmi. Rasie tej należy zapewnić przyjazną atmosferę oraz odpowiednią porcję uwagi. Warto również zadbać o odpowiednią dawkę ruchu oraz zabawy angażujące umysł psa.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się