×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak ograniczyć linienie u psa? Sposoby i preparaty

Wypadanie to naturalny etap cyklu wzrostu włosa. Dla właścicieli czworonogów może to stanowić spory problem. Sierść pupila zaczyna nagle znajdować się wszędzie — na podłodze, na kanapie, w łóżku... Jak należy postępować wtedy, gdy pies zaczyna gubić za dużo sierści?

Czesanie pieska

Linienie - czy należy się martwić?

Wypadanie pojedynczych włosów to normalny, fizjologiczny objaw zarówno u psów, jak i u ludzi. Właściciele czworonogów mogą jednak zaobserwować wzmożone wypadanie sierści u swoich pupili wiosną i jesienią. Taki stan również nie jest powodem do niepokoju - psy pozbywają się w ten sposób martwej sierści niedostosowanej do warunków pogodowych. Pozwala to im utrzymać właściwą temperaturę ciała o każdej porze roku. Niektóre rasy przechodzą okres linienia szczególnie burzliwie, jeśli ich okrywa włosowa jest naprawdę gęsta, nadmierne linienie powinno jednak skłonić Cię do baczniejszej obserwacji psa. Czasami wypadanie włosów, zwłaszcza poza okresami przejściowymi, może być objawem choroby lub skutkiem silnego stresu. W takim wypadku zalecana jest konsultacja z weterynarzem.

Czesanie

Jeśli chcesz, by pies gubił mniej martwej sierści, musisz pomóc mu się jej pozbywać. Pomoże w tym regularne czesanie. Zaleca się robić to nawet codziennie. W ten sposób wyczeszesz martwy podszerstek oraz włos wierzchni. Na rynku znaleźć można wiele akcesoriów, które nadają się do czesania psa - szczotki, metalowe zgrzebła, rękawice z wypustkami. Korzystanie z takiej rękawicy nie tylko zbiera sierść, ale i przyjemnie masuje psa, stymulując jego układ krążenia. Sporą popularnością cieszą się też furminatory, czyli stalowe grzebienie z gęstymi ząbkami. Pozwalają one wyczesać sam podszerstek bez naruszania okrywy włosowej.

Kąpiel

Kiedy pies wchodzi w okres linienia, można spokojnie zafundować mu porządne mycie. Kąpiel zmyje nie tylko brud, ale też ułatwi usuwanie martwej sierści. Do mycia psa nie stosuj ludzkich kosmetyków - mogą wywołać u czworonoga podrażnienia. Zamiast tego wybierz szampon dostosowany do rodzaju okrywy włosowej. Nie susz sierści suszarką, a jedynie wytrzyj ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia. Możesz przeczesać ją delikatną szczotką lub grzebieniem, ale na pewno nie furminatorem. Te ostatnie nadają się jedynie do zupełnie suchej sierści.

Suplementy

Intensywne wypadanie sierści można ograniczyć, dbając o jej stan. Preparaty witaminowe, zawierające m.in. biotynę i cynk wzmacniają strukturę włosa. Sierść pupila nie tylko mniej wypada, ale również staje się przez to gęsta i lśniąca. Efekt ten wzmocnisz, podając psu przez cały rok jedynie zdrową, wysokiej jakości karmę. Właściwa dieta połączona z odpowiednią pielęgnacją to najlepsze sposoby na to, aby ukochany psiak gubił w domu mniej sierści.

Usuwanie sierści z mebli

Proces linienia możesz ograniczyć, jednak nie wyeliminujesz go całkowicie. Pamiętaj więc, by regularnie usuwać to, co pies pozostawi na podłodze czy meblach. Nie chodzi tu tylko o kwestie estetyczne - w psiej sierści szybko namnażają się bakterie, które mogą stanowić zagrożenie dla wszystkich domowników. Do odkurzania podłogi polecana jest fryzjerska miotła, specjalnie przystosowana do zamiatania włosia. Z domowej kanapy czy samochodowej tapicerki sierść usuniesz za pomocą przeznaczonej do tego

Linienie psa to proces naturalny, ale uciążliwy dla jego opiekunów. W ograniczeniu tego procesu świetnie pomogą opisane sposoby, a dodatkowo uzyskasz w ten sposób efekt zdrowej i błyszczącej sierści pupila!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się