×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Zwierzak na wakacjach - jakie akcesoria zabrać ze sobą?

W okresie wakacyjnym właściciele zwierząt bardzo często stają przed dylematem „Co zrobić z pupilem na czas urlopu?”. Wbrew pozorom wcale nie trzeba gorączkowo szukać psiego hotelu lub prosić sąsiadów o dokarmianie kota! Czworonoga możesz śmiało zabrać ze sobą na wyjazd, tym bardziej że istnieje wiele gadżetów, które Ci to ułatwi. Co podczas przemieszczania się ze zwierzęciem przyda się najbardziej? Przedstawiamy naszą listę sprawdzonych akcesoriów podróżnych!

Pupil w aucie

Transporter dla psa lub kota

To pierwszy punkt na liście i prawdziwy must have dla każdego właściciela kota lub psa. Transporter nie tylko bardzo ułatwia podróżowanie ze zwierzętami i wpływa na bezpieczeństwo ludzi (koniec z ryzykiem, że w najmniej dogodnym momencie pupil zechce wejść na kolana kierowcy!), ale też znacznie podnosi komfort podróżowania swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Pies lub kot, który jest wcześniej oswajany z transporterem, nie czuje się tam, jak w więzieniu, ale traktuje to miejsce jako swój azyl. Zyskuje również dodatkowe zabezpieczenie w razie ewentualnej kolizji na trasie. Istnieje wiele rodzajów transporterów - plastikowe klatki, materiałowe torbyczy duże kojce dla psów o większych gabarytach. Dobrać je można według indywidualnych preferencji, najważniejsze jednak, aby transporter był wytrzymały i dostosowany wielkością do Twojego pupila.

Miska i bidon turystyczny

Podczas długiej, wielogodzinnej podróży może pojawić się potrzeba podania zwierzakowi jedzenia lub picia. Jest to szczególnie ważne podczas upałów, kiedy ryzyko odwodnienia drastycznie wzrasta. Warto mieć wtedy ze sobą miskę w wersji turystycznej, a także bidon ze świeżą wodą (nie zawsze bowiem na trasie w czasie podróży będziesz mieć dostęp do bieżącej). Miski turystyczne mają przede wszystkim tę wielką zaletę, że składają się niemal na płasko, a co za tym idzie – zajmują niewiele miejsca w zwykle i tak już przepełnionym bagażu. W taki sprytny gadżet polecamy zaopatrzyć się nawet wtedy, kiedy nie planujesz podawać psu lub kotu jedzenia podczas podróży. Po pierwsze, bidon i miska świetnie sprawdzają się również podczas dłuższych spacerów. Po drugie, być może podczas wyjazdu zaistnieje kiedyś konieczność niespodziewanego zatrzymania się na nocleg w hotelu (np. dla regeneracji sił kierowcy). Warto wtedy mieć pod ręką własną, czystą miskę, w której będzie można podać pupilowi pożywienie oraz wodę.

Ochrona tapicerki

Większe zwierzęta można przewozić bezpośrednio na siedzeniu samochodu, jednak warto zawczasu pomyśleć o ochronie tapicerki. Nawet najlepiej wychowany pupil wciąż jest tylko zwierzakiem i może przydarzyć mu się toaletowa wpadka. Co więcej, wystarczy, że pies wsiądzie do auta w deszczową pogodę lub na wyjątkowo piaszczystej drodze i zabrudzenia siedzeń gotowe. Zanim więc przyjdzie Ci zamartwiać się kosztownym czyszczeniem samochodu, zaopatrz się w pokrowiec ochronny. Taka mata jest zwykle wodoodporna i można ją bezpiecznie prać oraz używać wielokrotnie. W czasie, kiedy nie potrzebujesz pokrowca, możesz go złożyć do niewielkiej torby i przewozić w bagażniku. Mata ma jednak znacznie więcej funkcji niż tylko podróż ze zwierzętami. Równie dobrze zabezpieczy tapicerkę przed brudzącymi przedmiotami, np. oponami samochodowymi, które musimy przewozić w aucie podczas corocznej wymiany.

Pakując się na wyjazd, nie zapomnij też o apteczce dla pupila oraz o dokumentach takich, jak książeczka zdrowia. Pamiętaj, że wspólne podróżowanie ze zwierzakiem naprawdę może być przyjemne i nie musi powodować stresu ani u zwierzęcia, ani u jego opiekunów - wszystko jest kwestią odpowiedniego przygotowania i zorganizowania!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się