×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinnyJaki jest polski owczarek nizinny?

Idealny pies stróżujący lub do towarzystwa. Polskie owczarki nizinne to istne wulkany energii, które chętnie spożytkują ją na szkolenie i zabawę. Pomimo, iż nie jest bardzo odważny w przeszłości hodowany jako pies pasterski i wykorzystywany jako stróż stada. Poznajmy bliżej polskiego owczarka nizinnego.

Średniej wielkości, muskularny pies. Dorosły samiec osiąga wysokość około 45 do 50 centymetrów mierzone w kłębie. Suki natomiast od 42 do 47 centymetrów. Dojrzały osobnik waży zwykle około 12 do 25 kilogramów. Średnia długość życia psów tej rasy to 12 do 15 lat.

Polski owczarek nizinny - opis rasy i wygląd

Jest mocnym i dobrze umięśnionym psem średniej wielkości. Z wyglądu często porównywany do border collie. Wyróżnia go długa i gęsta sierść, która pokrywa całe ciało psa. Owczarek nizinny może szczycić się gęstym i miękkim podszerstkiem, który chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Sierść tych psów jest falowana, w charakterystyczny sposób opadające na czoło, przysłania oczy. Nie odnotowano jednego wzorca FCI, który wskazywałby jakie umaszczenie jest dozwolone dla tej rasy, zatem polskiego owczarka nizinnego możemy spotkać w każdym umaszczeniu zaczynając od koloru białego aż po czarny. W standardzie rasy możemy znaleźć jedynie wzmiankę o preferowanej długości ogona PON, powinien być raczej dłuższy niż krótszy. Co ciekawe, nie występuje polski owczarek nizinny miniaturka. Taka odmiana na pewno nie pochodzi z renomowanej hodowli i te psy są narażone na wiele schorzeń.

Charakter polskiego owczarka nizinnego

PON jak sama nazwa wskazuje zaliczamy do rodziny owczarków. Szczególnie dba o bezpieczeństwo swojej rodziny, zatem będzie idealnym psem stróżującym. W przypadku, gdy coś go niepokoi głośno ostrzega swoje otoczenie donośnie szczekając. Jest to pies niezwykle energiczny, z ogromnym zapotrzebowaniem na ruch.

Owczarek nizinny jest wesołym i bardzo żywym psem. Jako pies rodzinny z pewnością odnajdzie się jako idealny towarzysz w rodzinie z dziećmi, będzie chętnie się z nimi bawił. Natomiast należy podkreślić, że do prawidłowego rozwoju psy te potrzebują szkolenia i socjalizacji od wczesnych dni. Szkolenie powinno być przede wszystkim systematyczne i intensywne. Tylko odpowiedzialny i konsekwentny przewodnik sprosta wymaganiom tego psa. Pies rasy polski owczarek nizinny jest bardzo czuły, uwielbia skupiać uwagę opiekuna na sobie i często wręcz jej się domaga.

Jest to niezwykle bystry i inteligentny pies, który nie tylko chętnie się uczy nowych sztuczek, ale też wykonuje je z wielkim zaangażowaniem. Trzeba podkreślić, że bardzo ważne jest stawianie konkretnych granic tym psom. Nieodpowiednio szkolony i prowadzony może zdominować swojego właściciela. Dość często są określane mianem terrorysty, dlatego tak ważne są jasno określone zasady od początku szkolenia. Polski owczarek nizinny nie należy do psów, które chętnie będą wylegiwać się na kanapie. Idealnym rozwiązaniem będą dla nich długie i intensywne spacery połączone z zabawą.

Charakterystyka polskiego owczarka nizinnego

Ten pies jest sprawny nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Kierując własnym stadem jest niezwykle lojalny, opiekuńczy i co ważne niezawodny. Do obcych osób jest zdystansowany. Wbrew przekonaniu nie posiada dużego instynktu łowieckiego, aczkolwiek mimo to okazuje się świetnym stróżem i obrońcą. W przypadku zagrożenia głośno szczekając informują o tym otoczenie. Polski owczarek nizinny pon jest niezwykle pogodnym psem, który kocha wszelkie zabawy i uwielbia przebywać ze swoją rodziną.

Polski owczarek nizinny choroby

Zaliczany do użytkowych ras psów, zatem możemy się spodziewać, że większość chorób tych psów po prostu nie dotyczy. Niestety może się zdarzyć, że psy cierpią na dolegliwości uwarunkowane genetycznie, jak na przykład zapalenie ucha, różnego rodzaju alergie, cukrzyca czy nawet niedoczynność tarczycy. Słabym punktem z kolei u owczarków nizinnych są ich oczy. Problemy ze wzrokiem są dziedziczne. Najczęściej występują zanik siatkówki czy dystrofia nabłonka siatkówki. Te schorzenia mogą często prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Jak wszystkie duże psy, polski owczarek nizinny pon może również ulec dysplazji stawów biodrowych. Należy pamiętać, aby nie przekarmiać owczarka nizinnego, co mogłoby dodatkowo niekorzystnie wpłynąć na stan jego stawów. Odpowiednio pielęgnowany i prowadzony owczarek nizinny będzie cieszył się zdrowiem przez cały okres swojego życia.

Pielęgnacja polskiego owczarka nizinnego

Długa i obfita sierść owczarka nizinnego wymaga poprawnej pielęgnacji. Podstawową czynnością jest regularne wyczesywanie sierści. Do tej czynności należy się odpowiednio przygotować, wybierając szczotkę, która nie posiada miękkich kulek na końcach jak i w metalową szczotkę, która pomoże podczas wyczesywania kołtunów. Doświadczeni opiekunowie polecają również zakupienie specjalnego środka ułatwiającego rozczesywanie. Polski owczarek nizinny linieje, ale ich włosy nie są trudne do usunięcia. Należy też pamiętać o usuwaniu włosów z uszu oraz wycinaniu nadmiaru sierści pomiędzy opuszkami łap. Trzeba też regularnie monitorować stan pazurów owczarka nizinnego. Polski owczarek nizinny - szczeniaki i ich hodowla

Polski owczarek nizinny nie cieszy się dużą popularnością w naszym kraju, pomimo to bez trudu znajdziemy hodowle, które oferują te piękne psy. Na szczególną uwagę zasługują hodowle, które przynależą do ZKwP, gdyż tylko one mogą wystawić stosowny dokument potwierdzający pochodzenie oferowanego psa. Ze względu na predyspozycje owczarków nizinnych do wad wrodzonych, należy dokładnie sprawdzić daną hodowlę i w razie potrzeby zadać mnóstwo pytań. Odpowiedzialny hodowca dba o swoje psy i wykonuje wszelkie niezbędne badania, tym samym zapewniając nowym właścicielom zdrowe owczarki nizinne.

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny - cena

Cena psów tej rasy to wydatek rzędu około 5 tysięcy złotych. Cena ta jest uwarunkowana przede wszystkim zdrowiem psa, płcią, wiekiem i renomą danej hodowli. Psy nie są tanie w utrzymaniu, dlatego też ceny poszczególnych piesków są tak wysokie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje polski owczarek nizinny?

Cena szczeniaka z rodowodem tej rasy to wydatek rzędu pięciu tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia polskiego owczarka nizinnego?

Średnia długość życia polskiego owczarka nizinnego to 12 do 15 lat.

Ile waży owczarek nizinny?

Waga owczarka nizinnego waha się w przedziale od 12 do 25 kilogramów.

Polski owczarek nizinny - do kiedy rośnie?

Owczarek nizinny swój docelowy wygląd osiąga w okolicy drugich urodzin.

Jak wygląda polski owczarek nizinny?

Jest to duży, dobrze zbudowany pies. Ma charakterystyczną długą sierść, która pokrywa całe jego ciało. Futro tego psa jest falowane i może występować w każdej kolorystyce. Włosy pokrywają całe czoło, często przysłaniając oczy. Owczarek nizinny ma gruby i miękki podszerstek.

Jak wychować polskiego owczarka nizinnego?

Owczarek nizinny to inteligentny pies, który dba o bezpieczeństwo swoich opiekunów. Zaniepokojony będzie głośno o tym informował swoje otoczenie. Jest niezwykle energiczny, z dużym zapotrzebowaniem na ruch, zatem idealnie się sprawdzi u boku aktywnego opiekuna. Odnajdzie się również jako dobry kompan do zabawy z dziećmi. Do prawidłowego rozwoju ten pies potrzebuje systematycznego i intensywnego szkolenia. Jest to niezwykle bystry pies, który chętnie będzie wykonywał polecenia swojego właściciela.

Jaka karma jest odpowiednia dla owczarka nizinnego?

Owczarek nizinny może mieć tendencję do przybierania na wadze, co może niekorzystnie wpływać na stan jego stawów. Stosując gotową karmę mamy pewność, że została ona dobrana w taki sposób, uwzględniając wiek, usposobienie oraz aktywność psa. Przede wszystkim powinna być to karma wysokiej jakości, która nie posiada zbóż w swoim składzie. Porcje powinny być podawane zgodnie z zaleceniem producenta. Takie wskazówki zwykle są umieszczane na każdym opakowaniu karmy. Aktywne psy powinny mieć zapewnioną karmę wysokoenergetyczną.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka owczarka nizinnego?

Szczeniak tej rasy powinien jeść odpowiednio skomponowaną karmę, która jest bogata w białko oraz niezbędne witaminy i minerały, które wspierają prawidłowy rozwój twojego pupila.

Ile powinien jeść dorosły osobnik owczarka nizinnego?

Dorosły pies tej rasy, powyżej pierwszego roku życia powinien spożywać dwa posiłki dziennie. Zaleca się również dzielenie dziennej porcji nawet na trzy posiłki.

Ile powinien jeść szczeniak owczarka nizinnego?

Te piękne psy mają doskonały apetyt i wykazują skłonność do tycia. Zatem należy przestrzegać ilości podawanego dla nich pokarmu. W razie wątpliwości można posiłkować się zaleceniami producenta karmy dla danej rasy.

Jakie szelki będą odpowiednie dla polskiego owczarka nizinnego?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym u owczarków nizinnych są szelki typu guard. Ważne jest, aby były dobrze dopasowane i nie uciskały czy krępowały ruchów psa.

Polski owczarek nizinny - gdzie kupić?

Zanim zdecydujemy się na zakup polskiego owczarka nizinnego należy sprawdzić daną hodowlę. Te psy są narażone na genetyczne choroby oczu, zatem warto sprawdzić, czy hodowca wykonuje niezbędne badania, a oferowane psy są zdrowe.

Jak opiekować się polskim owczarkiem nizinnym?

Długa sierść tych psów wymaga twojego zaangażowania i systematycznego rozczesywania. Obowiązkiem właściciela jest też monitorowanie stanu uzębienia, uszu czy pazurów owczarka. Do prawidłowego rozwoju owczarek potrzebuje nie tylko pielęgnacji sierści, ale też odpowiedzialnego szkolenia i socjalizacji od pierwszych dni.

Odpowiedzialny i konsekwentny opiekun będzie w stanie sprostać wymaganiom stawianym przez owczarka. Dobrze prowadzony, będzie zdrowym i radosnym przyjacielem przez wiele lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się