×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Zapalenie stawów u psa

Czym jest zapalenie stawów u psów?

Zapalenie stawów u psa to ogólne określenie stanu, w którym dochodzi do stanu zapalnego w jednym lub kilku stawach. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak uszkodzenie stawu, zakażenie lub choroby autoimmunologiczne. Objawy zapalenia stawów u psów mogą obejmować ból, sztywność, trudności w poruszaniu się i obrzęk stawów. Leczenie może obejmować leki, fizjoterapię i zmiany w diecie i trybie życia. Zapalenie stawów u psa wymaga uważnej opieki.

Jak jest zbudowany staw u psa?

Staw u psa składa się z elementów współpracujących ze sobą w celu zapewnienia płynnych i stabilnych ruchów. Głównymi częściami stawu psa są: kość, chrząstka stawowa, torebka stawowa i wiązadła. 

 • Kość jest twardą i trwałą częścią stawu, która pomaga utrzymać jego kształt i umożliwia ruch. Pomiędzy końcami dwóch kości znajduje się jama stawowa. Ta przestrzeń jest wypełniona specjalnym płynem (mazią), który amortyzuje i smaruje staw. W jamie stawowej dwie kości przesuwają się względem siebie, umożliwiając ruch stawu.

 • Chrząstka stawowa to gruba gąbczasta warstwa, która zapewnia amortyzację i umożliwia łatwe poruszanie się stawów.  

 • Torebka stawowa u psa to błona, która chroni i amortyzuje staw, zapewniając płynność ruchu i ochronę przed uszkodzeniem.

 • Wiązadła w stawach psa pełnią funkcję stabilizującą i ochronną, umożliwiając jednocześnie poruszanie się zwierzęcia. Ich uszkodzenie może prowadzić do problemów z poruszaniem i bólem.

 • Wiązadła pełnią funkcję stabilizacji stawów i zapobiegania nadmiernemu ruchowi, co umożliwia psu płynne i bezpieczne poruszanie się.

Jakie są objawy zapalenia stawów u psa?

Zapalenie stawów u psa może powodować szereg objawów, które warto znać, aby jak najwcześniej rozpoznać i leczyć tę dolegliwość. Prawidłowe funkcjonowanie stawów u psa jest ważne dla jego ogólnego zdrowia.

Najczęstsze objawy zapalenia stawów u psa to: ograniczona ruchomość stawów, trudności z poruszaniem się i wstawaniem, bolesność dotykania lub uciskania stawów, obrzęk stawów, zmiana w zachowaniu, takie jak unikanie zabaw i spacery, a także utrata masy ciała. Dodatkowo często pojawia się niepokój i nietypowa agresja, związana z nieustannym bólem. Bywa, że psy cierpiące z powodu zapalenia stawów mają gorszy apetyt. W niektórych przypadkach można zauważyć także niepokojące dźwięki, takie jak trzeszczenie lub skrzypienie podczas ruchu. Zauważenie obniżenia aktywności ruchowej psa powinno być sygnałem ostrzegawczym.

Jeśli zauważysz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy, niezwłocznie skonsultuj się z weterynarzem.

Jakie są przyczyny zapalenia stawów u psa?

Przyczyny bólu stawów i choroby stawów u psów mogą być zróżnicowane i obejmować:

 • Uszkodzenia mechaniczne: takie jak urazy, zwichnięcia i skręcenia.

 • Choroby autoimmunologiczne: takie jak reumatoidalne zapalenie stawów i dysplazja stawu biodrowego.

 • Zakażenia: takie jak zapalenie stawów spowodowane bakteriami, wirusami lub grzybami.

 • Dziedziczne czynniki: niektóre rasy psów są bardziej podatne na zapalenie stawów. Rasy podatne na zapalenia stawów to między innymi owczarki niemieckie, golden retriever, czy jamniki.

 • Nadwaga lub otyłość: nadmierny ciężar ciała może prowadzić do przeciążenia stawów.

 • Starzenie się: z wiekiem stawy psów mogą ulec uszkodzeniu i stać się bardziej podatne na zapalenie. U starszych psów często występuje zwyrodnienie stawów, co jest procesem naturalnego starzenia się i zużywania się tkanki chrzęstnej, która pokrywa kości w stawach.

Młodzieńcze zapalenie stawów u psów

Młodzieńcze zapalenie stawów to choroba, która może wystąpić u młodych psów i objawia się bólem, obrzękiem i ograniczeniem ruchomości stawów. Choroba ta może prowadzić do poważnego uszkodzenia stawów i ograniczenia ruchomości w przyszłości.

Przyczyny młodzieńczego zapalenia stawów u psów nie są do końca znane, ale uważa się, że czynniki genetyczne i środowiskowe odgrywają rolę. Choroba ta często występuje u określonych ras psów, takich jak np.: golden retriever, labrador retriever, berneński pies pasterski i rottweiler.

Leczenie młodzieńczego zapalenia stawów u psów może obejmować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, fizjoterapię, a także zmianę diety i stylu życia. Ważne jest, aby wcześnie wykryć chorobę i rozpocząć leczenie, aby zapobiec poważnym konsekwencjom i umożliwić psu pełne i zdrowe życie.

Jak leczyć zapalenie stawów u psa?

Leczenie zapalenia stawów u psa przede wszystkim powinno być prowadzone pod kontrolą lekarza weterynarii. Weterynarz z pewnością dobierze leki na zapalenie stawów i odpowiedni schemat leczenia, który pomoże w załagodzeniu bólu i poprawie jakości życia psa. 

Na początku ważna jest szczegółowa diagnostyka chorych stawów psa. Lekarz weterynarii powinien zadać pytania dotyczące historii zdrowia psa i objawów, które towarzyszą schorzeniu. Po wstępnym rozpoznaniu nastąpi ocena kliniczna poprzez fizyczne badania psa. Kolejnym krokiem jest wykonanie badań laboratoryjnych, aby wykluczyć inne choroby i zidentyfikować przyczyny zapalenia stawów u psa. Lekarz weterynarii może też zlecić badania obrazowe, takie jak RTG, a w niektórych przypadkach biopsję. 

Domowe sposoby na chore stawy u psa

Leczenie zapalenia stawów u psa może obejmować szereg domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia psa. Oto kilka pomocnych wskazówek:

 • Dostarczanie psu odpowiedniej diety bogatej w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe Omega-3 i witaminy. Warto wprowadzić suchą karmę dla psa na chore stawy np. Veterinary Diets Dog Joint & Mobility, czy też mokrą karmę dla psa wspierającą stawy Dolina Noteci Perfect Care Karma Joint Mobility.

 • Kąpiele z ciepłą wodą i zimnymi okładami mogą pomóc w złagodzeniu bólu i stanów zapalnych.

 • Lekkie ćwiczenia, takie jak spacerowanie i pływanie, mogą pomóc w utrzymaniu ruchomości stawów i poprawie kondycji fizycznej.

 • Masaże i delikatne rozciąganie mogą pomóc w poprawie ruchomości i złagodzeniu bólu.

 • Zapewnienie miękkiej i wygodnej powierzchni do spania może ułatwić psu komfort i zmniejszyć ból.

 • Podawanie suplementów na stawy dla psa, które zawierają składniki takie jak chondroityna i glukozamina. Wspieranie zdrowia stawów u psa można uzyskać też poprzez dostarczenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, którego źródłem jest na przykład olej z łososia dla psa.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia do leczenia. Twój lekarz weterynarii może doradzić najlepszą strategię leczenia dla Twojego psa.

Leczenie zapalenia stawów u psa może obejmować szereg domowych sposobów, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia psa. Oto kilka pomocnych wskazówek:

Jak dbać o stawy u psa? Profilaktyka zdrowych stawów

Aby zapobiec zapaleniu stawów u psa i utrzymać ich zdrowie, należy przede wszystkim prowadzić zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Dobra karma dla psa na zdrowe stawy powinna być bogata w kolagen, kwas hialuronowy, glukozaminę i chondroitynę. 

Oprócz podawania psu odpowiednio zbilansowanej karmy wspomagającej zdrowie stawów należy uważać, aby nie przekraczać zalecanych porcji, w zależności od predyspozycji i zapotrzebowań psa. Przekarmianie psa prowadzi do otyłości, która nie sprzyja ogólnemu zdrowiu i obciąża stawy. Regularne ćwiczenia i ruch, na przykład spacer, bieganie i zabawy z piłką, pomogą utrzymać pożądaną masę ciała psa, jaki i wspiera zdrowie stawów. Podczas zabaw i ćwiczeń należy uważać, aby unikać urazów, które mogą uszkodzić stawy naszego przyjaciela.

Powyższy artykuł nie stanowi wiedzy specjalistycznej — jest jedynie zbiorem porad dotyczących chorych stawów u psów. Leczenie zapalenia stawów u psa, musi odbywać się pod okiem lekarza weterynarii.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się