×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski

Jaki jest berneński pies pasterski?

Znany jako pies pasterski z okolic Berna. Idealny jako pies rodzinny. Jest otwarty i lubi ludzi. Dobrze sprawdzi się nie tylko jako aktywny towarzysz, ale też na kanapie obok swojego opiekuna.

To pies średniej wielkości, w typie szwajcarskich psów pasterskich. Dorosły samiec mierzony w kłębie osiąga od 60 do 63 centymetrów, natomiast dojrzała suka to od 58 do 66 cm. Dojrzały przedstawiciel tej rasy waży od 50 do 60 kilogramów, samica osiąga mniejszą wagę, tj. od 40 do 45 kilogramów. Średnia długość życia tych psów to od 8 do 10 lat.

Berneński pies pasterski - wygląd i opis rasy

Silny, dobrze zbudowany, duży pies. Czaszka jego jest proporcjonalna do reszty ciała, nos czarny. Średniej wielkości uszy o trójkątnym kształcie swobodnie opadają. Sierść berneńczyka jest długa, zwykle prosta lub falowana. Berneńczyk występuje w trójkolorowym umaszczeniu, czyli czarnym z brązowo - czerwonymi wstawkami na łapach czy klatce piersiowej. Posiada też charakterystyczne znaczenia w kolorze białym, które zauważyć możemy na klatce piersiowej, łapach, końcówce ogona czy na głowie.

Futro tego psa jest grube i ciepłe, co niewątpliwie chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, natomiast berneńczyk może źle znosić upały. Oczy czarne, w kształcie migdałów z przylegającymi powiekami. Możemy spotkać również berneńczyka krótkowłosego.

Charakter berneńczyka

Słynie jako pies łagodny, o zrównoważonym charakterze. Jest spokojny i niezwykle cierpliwy. W sytuacji, gdy psy tej rasy poczują się w danej sytuacji niekomfortowo, wolą po prostu usunąć z danego miejsca.

Berneńczyk to bardzo oddany pies. Jest przyjacielski, uwielbia spędzać czas z członkami rodziny, a najbardziej ze swoim opiekunem. Nie lubi samotności. Pozostawiony sam sobie może szukać rozrywki, która niekoniecznie spotka się z akceptacją opiekuna. Berneński pies pasterski nie należy do ras agresywnych, natomiast dobrze się sprawdzi jako pies stróżujący. Widząc intruza, głośno o tym poinformują właściciela, chociaż może się zdarzyć, że obcą osobę powitają merdającym ogonem.

Co ciekawe psy tej rasy nie posiadają instynktu łowieckiego, zatem możemy być spokojni, że nasz czworonożny przyjaciel wpadnie na pomysł pogoni za jakąkolwiek zwierzyną. Pies jest bardzo czujny, ale nie ma tendencji do ataków, zatem idealnie się sprawdzi w rodzinie z dziećmi, ale z tymi większymi.

Berneński pies pasterski

Charakterystyka berneńskiego psa pasterskiego

Berneńczyk ma niezwykle łagodny charakter. Będzie dobrym wyborem na pierwszego psa, pod warunkiem, że opiekun jest odpowiedzialny i zrównoważony. Uwielbia spędzać czas obok swojego właściciela, zatem nie potrzebuje dużo miejsca ani wyszukanego legowiska do odpoczynku. Pies pasterski z powodzeniem może mieszkać na dworze, dzięki grubej sierści jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, ale należy pamiętać, aby w słoneczne dni zapewnić mu miejsce na odpoczynek w cieniu.

Berneński pies pasterski to inteligentny pies, który chętnie wykonuje polecenia swojego opiekuna i uczy się nowych sztuczek. Bardzo ważne, aby szkolenie i socjalizację zacząć już wczesnych dni. Dobrze traktowany i odpowiednio szkolony będzie nieodłącznym przyjacielem swojego właściciela przez wiele lat.

Berneński pies pasterski - choroby

Ze względu na to, że berneńczyk to ogromny pies to może on cierpieć na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Do częstych dolegliwości możemy zaliczyć również rozszerzenie lub skręt żołądka oraz różnego rodzaju alergie. U berneńczyka mogą wystąpić także choroby oczu, czyli wywinięcie powieki, zwane ektropium. Uszy psa tej rasy również powinny być regularnie sprawdzane, aby nie dochodziło tam do różnego rodzaju zapalenia. Psy te są również narażone na choroby nowotworowe. Jest to niewątpliwe zagrożenie dla zdrowia i życia psa.

Pielęgnacja berneńskiego psa pasterskiego

Charakterystyczna długa i gęsta sierść może sprawić trudności w jej pielęgnacji, szczególnie dla nie doświadczonego opiekuna. Należy regularnie ją szczotkować, aby pozostała gładka i lśniąca. Psy te linieją najczęściej w okresie wiosennym. Szczególną uwagę należy zwrócić na uszy berneńczyka, które nie czyszczone mogą być narażone na różnego rodzaju infekcje i zapalenia.

Berneński pies pasterski szczeniak

Berneński pies pasterski - szczeniaki i ich hodowla

Pies tej rasy zyskuje na coraz większej popularności w naszym kraju. Zanim zdecydujemy się na zakup szczeniaka należy dokładnie sprawdzić hodowlę, z której pochodzi. W hodowli cieszącej się dobrą opinią psy są przede wszystkim zdrowe i zadbane, a krzyżowane są nie tylko aby miały konkretny wygląd. Odpowiedzialny hodowca wykona wszelkie niezbędne badania celem wykluczenia dysplazji stawów u psów oraz innych wad genetycznych, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na zdrowie i rozwój berneńczyka.

Berneński pies pasterski - cena

Cena szczeniaka danej rasy waha się w okolicy dwóch do czterech tysięcy złotych. Kwota zależna jest od płci, wyglądu, wieku czy renomy danej hodowli. Odpowiedzialny hodowca wydający pieski do nowego domu zapewni komplet niezbędnych badań oraz będzie służył radą i podpowiedzią w zakresie opieki nad berneńczykiem.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje berneński pies pasterski?

Berneński pies pasterski nie należy do najtańszych. Cena waha się w granicach dwóch do czterech tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia berneńskiego psa pasterskiego?

Średnia długość życia berneńczyka to od 7 do 10 lat.

Ile waży berneński pies pasterski?

Berneńczyk zaliczany jest do dużych psów. Dorosły samiec osiąga wagę od 50 do 60 kilogramów, natomiast suka waży nieco mniej, czyli od 40 do 50 kilogramów.

Berneński pies pasterski - do kiedy rośnie?

Psy tej rasy rosną stosunkowo długo. Docelową wielkość osiągają w wieku 18 miesięcy, a dojrzałość emocjonalną około drugiego roku życia.

Jak wygląda berneński pies pasterski?

To duży, o dostojnym wyglądzie pies. Zwykle występuje w trójkolorowym umaszczeniu, tj. czarny, brązowo - czerwony i biały. Sierść jest długa i zwykle prosta lub falowana z grubym podszerstkiem. Posiada również charakterystyczne znaczenie na głowie w kolorze białym. Możemy również spotkać berneńczyka krótkowłosego. Oczy zwykle czarne, w kształcie migdałów.

Jak wychować psa rasy berneński pasterski?

Berneński pies pasterski potrzebuje sporej dawki ruchu. Lubi wszelkiego rodzaju zabawy. Jest niezwykle inteligentny, dlatego szybko się uczy się nowych komend i z zaangażowaniem wykonuje polecenia swojego opiekuna. Jest niezwykle oddany, dlatego będzie wszędzie podążał za swoim właścicielem. Jest niezwykle łagodny, zatem idealnie nadaje się do domu z dziećmi.

Jaka karma jest odpowiednia dla berneńskiego psa pasterskiego?

Dobrze zbilansowana karma podawana berneńczykowi powinna zawierać dużą ilość białka, witamin oraz niezbędnych minerałów, które mają wpływ na prawidłowy rozwój psa. Trzeba pamiętać, że berneński pies pasterski osiąga ogromne rozmiary, zatem szczególnie ważna jest suplementacja wapniem, który ma korzystny na prawidłowy rozwój kości oraz pozwoli zapobiegać rozwojowi dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Bez względu na to, czy będziemy podawać tylko karmę suchą, lub też mokrą należy pamiętać o swobodnym dostępie do świeżej wody.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka berneńskiego psa pasterskiego?

Dobrze zbilansowana karma powinna zawierać przede wszystkim mięso, podroby, chrząstki czy tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. Należy wystrzegać się takich składników jak produkty roślinne bogate w węglowodany. Dla szczeniaków rasy berneński pies pasterski należy kupować specjalnie dedykowaną karmę dla małych psów dużych ras.

Ile powinien jeść dorosły berneński pies pasterski?

Berneńczyk to ogromny pies, który często osiąga wagę nawet 50 kilogramów. W przypadku wątpliwości co do ilości podawanego pokarmu należy sprawdzić zalecenia producentów karmy, które są umieszczane na opakowaniu. Zaleca się podawanie nie większej ilości niż 15 do 20 gramów pokarmu na każdy kilogram wagi czworonoga. Niewątpliwie pomoże to zapobiec ewentualnej nadwadze berneńczyków.

Ile powinien jeść szczeniak rasy berneński pies pasterski?

Szczeniak tej rasy powinien spożywać małe ilości pokarmu podawane w równych odstępach czasu. W przypadku wątpliwości co do ilości, która może zostać podana szczeniakowi należy zasięgnąć rady u specjalistów.

Jakie szelki będą odpowiednie dla berneńskiego psa pasterskiego?

Dobrze dobrane szelki dla berneńczyka powinny być wykonane z solidnych i trwałych materiałów. Dzięki temu pies podczas spaceru będzie mógł swobodnie się poruszać, a szelki nie będą w żaden sposób uwierać i krępować jego ruchów. Ważne jest, aby miały możliwość regulacji, co pozwoli dopasować je do każdej sylwetki.

Berneński pies pasterski - gdzie kupić?

Decydując się na zakup szczeniaka tej rasy należy przede wszystkim sprawdzić daną hodowlę. Dobry hodowca może nie tylko poszczycić się przynależnością do ZKwP, ale też dobrym zdrowiem oferowanych piesków. W takim wypadku mamy pewność, że szczeniak ma wykonane wszelkie niezbędne badania celem wykluczenia wad genetycznych mających wpływ na zdrowie i życie twojego pupila.

Jak opiekować się berneńskim psem pasterskim?

Berneńczyk ma bardzo łagodny charakter, dzięki temu będzie idealnym psem dla nie doświadczonego opiekuna. Aby nie sprawiał kłopotów zaleca się socjalizację i szkolenia już od pierwszych dni. Berneński pies pasterski z chęcią uczy się nowych sztuczek oraz poleceń. Posiada długa sierść, która może na początku może sprawiać niewielkie kłopoty, ale systematyczne szczotkowanie zapewnia jej piękny wygląd. Trzeba pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan uszu i pazurów u psa, gdyż zalegająca wydzielina może prowadzić do różnego rodzaju infekcji.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się