×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Golden retriever

Golden retriever

Jaki jest golden retriever?

Jest to średniej wielkości pies. Dorosły przedstawiciel tej rasy osiąga wysokość od 56 do 61 centymetrów mierzone w kłębie, natomiast suka mierzy od 51 do 56 centymetrów. Masa ciała tych psów waha się w przedziale od 25 do 34 kilogramów. Średnia długość życia golden retrievera to 10 - 12 lat.

Golden retriever - opis rasy i wygląd

Piękny pies o mocnej i zwartej budowie ciała. Szeroka klatka piersiowa, prosty grzbiet i gruby i mocny ogon, to jest co wyróżnia golden retrievera. Najczęściej występują o umaszczeniu w kolorze złotym, sierść może też być kremowa oraz dopuszczalna jest biała plama na piersi. Włosie golden retrievera może być średnio długie, lekko faliste lub proste. Pies ten posiada również gruby podszerstek.

Trzeba podkreślić, że pies ten jest hodowany w dwóch różnych liniach. Jedna to wystawowa, w której większy nacisk kładzie się na wygląd psa. Psy z tej linii są masywniejsze, a ich sierść jest jaśniejsza i dłuższa oraz grubsza. Natomiast psy pochodzące z linii hodowlanej, inaczej zwanej pracującej wyróżniają się bardziej smukłą sylwetką. Psy te mają dobrze rozwinięty instynkt łowiecki i szybciej się uczą nowych sztuczek i komend. Kolejną różnicą pomiędzy psami z tych linii jest ich temperament. Psy wystawowe są na ogół bardzo spokojne, lubią polegiwanie na kanapie, natomiast psy pracujące czerpią niebywałą przyjemność z aktywnego spędzania czasu. Trzeba podkreślić, że jak sama nazwa wskazuje, golden retriever nie występuje w umaszczeniu czarnym. Słowo golden w nazwie jednoznacznie wskazuje na umaszczenie o złotym odcieniu. Odstępstwo od wzorca nie jest akceptowane.

Golden retriever usposobienie

Golden retriever - charakter

Golden to zrównoważony pies, który idealnie się sprawdzi jako pies rodzinny. Jest uznawany za psa otwartego, miłego i spokojnego, który uwielbia kontakt z człowiekiem i bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna. Trzeba też podkreślić, że golden retriever uchodzi za psa wrażliwego, zatem bardzo ważne jest aby był traktowany bardzo łagodnie. Pies ten jest idealnym materiałem na szkolenie i naukę nowych umiejętności. Jest bardzo posłuszny i uwielbia spełniać oczekiwania swojego opiekuna. Ze względu na swoje usposobienie dobrze się sprawdzi jako towarzysz dla rodziny z dziećmi. Golden retriever uwielbia wszelką aktywność. W przypadku, gdy nie będzie w stanie spożytkować swojej energii może zacząć psocić w domu. Te psy słyną ze swojej ufności i oraz chęci przebywania ze swoim opiekunem.

Charakterystyka golden retriever

Pies tej rasy słynie ze swojego charakteru. Jest bardzo przyjacielski i kochający. Może cierpieć z powodu samotności, w związku z czym potrzebuje towarzystwa swojego człowieka. Potrafi być bardzo wylewny w uczuciach, co niejednokrotnie może być bardzo męczące. Traktowany z miłością odwzajemni uczucia.

Ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, chętnie uczy się nowych rzeczy, natomiast trening nie powinien być przymusem. Co ciekawe samiec golden retrievera może być bardzo samodzielny, dzięki czemu może niechętnie się podporządkowywać. W związku z tym, że to są bardzo przyjacielskie psy nie będą nadawać się do stróżowania, gdyż bardzo szybko potrafią zaprzyjaźnić się z obcą osobą.

Golden retriever choroby

Ze względu na swój rozmiar golden retriever jest narażony na dysplazję stawów biodrowych oraz może się zdarzyć, że dotyka ich dysplazja łokciowa. OD 2006 roku zostały wprowadzone obowiązkowe badania mające na celu wykrycie wady u tych psów. W przypadku gdy badania dadzą wynik A, B lub C taki pies jest wykluczony z dalszej hodowli.

Kolejną przypadłością dotykającą goldeny są problemy z oczami. Najczęstsze dolegliwości to dysplazja siatkówki, katarakta, jaskra czy postępujący zanik siatkówki. Oprócz wyżej wymienionych chorób nierzadko te psy cierpią na rozszerzenie czy skręt żołądka. Dotykają je również różnego rodzaju alergie. Trzeba również pamiętać o częstym sprawdzaniu stanu uszów u golden retrievera. Są one podatne na zapalenie.

Kolejnym schorzeniem, o którym nie możemy zapomnieć jest dość nietypowa przypadłość zwana “koński ogon”, czyli porażenie ogona, które może skutkować jego niedowładem. Do tego schorzenia może dojść w przypadku, gdy w gwałtowny sposób nastąpi zmiana temperatury ciała, na przykład gdy w upalny dzień pies wykąpie się w lodowatej wodzie.

Dobrze prowadzony i zadbany, golden retriever będzie zdrowo się rozwijał i stanie się najlepszym przyjacielem swojego opiekuna na kolejne lata.

Pielęgnacja golden retrievera

Sierść golden retrievera wymaga systematycznego szczotkowania, najlepiej raz w tygodniu. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie szczotki pudlówki oraz wykorzystanie metalowego grzebienia do czesania psa. Szczególnie narażone na kołtuny są miejsca za uszami, ogon, szyja czy łapy psa. Systematyczne wyczesywanie zminimalizuje ilość wypadającej sierści, szczególnie w okresie linienia, który przypada dwa razy do roku. Trzeba pamiętać o częstym kontrolowaniu stanu uszu, zębów czy pazurów.

Golden retriever szczeniak

Golden retriever - szczeniaki i ich hodowla

Rasa tych psów jest szczególnie popularna w naszym kraju. Zatem możemy spotkać wiele hodowli, które oferują szczeniaki golden retrievera. Warto rozważyć zakup goldena w hodowli, która jest zrzeszona w ZKwP, dzięki temu mamy pewność, że oferowane pieski są zgodne z wzorcem i były badane pod kątem wystąpienia wad genetycznych u tej rasy. W europejskich hodowlach najczęściej spotykanym umaszczeniem golden retrievera jest jasno kremowe i złote, natomiast może występować również golden retriever biały.

Golden retriever - cena

Szczeniak rasy golden retriever pochodzący z renomowanej hodowli i posiadający rodowód to koszt około trzech do sześciu tysięcy złotych. Cena zależy przede wszystkim od umaszczenia, które występuje u danego psa, płci oraz wieku szczeniaka. Zanim zdecydujesz się na zakup szczeniaka sprawdź dokładnie hodowlę z której pochodzi.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje golden retriever?

Cena szczeniaka golden retrievera waha się w granicy od dwóch do sześciu tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia golden retrievera?

Zadbany i dobrze prowadzony pies golden żyje około 12 lat.

Ile waży golden retriever?

Dorosły osobnik tej rasy zwykle waży od 25 do 34 kilogramów.

Golden retriever - do kiedy rośnie?

Swoją docelową wagę i wzrost psy rasy golden retriever osiągają około pierwszego roku życia, natomiast może się zdarzyć, że nadal będzie rósł aż do 18 miesiąca życia.

Jak wygląda west golden retriever?

Jest to duży pies, z szeroką klatką piersiową. Prosty grzbiet oraz mocny, gruby ogon, to są cechy wyróżniające golden retrievera. Najczęściej występuje w umaszczeniu jasno żółtym lub złotym. Zdarzyć się również może umaszczenie białe. Sierść jest średnio długa, zwykle falista lub prosta z grubym podszerstkiem.

Jak wychować psa rasy golden retriever?

Golden to pies o spokojnym usposobieniu. Lubi towarzystwo ludzi, chętnie przebywa u boku swojego opiekuna, domaga się ciągłej uwagi, przez co momentami może być nieco dokuczający. Pies ma ogromne zapotrzebowanie na ruch, zatem najlepszą rozrywką będzie dla niego aktywny spacer połączony z nauką nowych sztuczek i komend. Jest to pies niezwykle inteligentny, szybko się uczy i uwielbia zadowalać swojego właściciela. Pomimo, iż jest duży pies, jest on niezwykle łagodny i ufny, zatem nie może być wykorzystywany jako stróżujący, gdyż szybko nawiązuje kontakt z obcymi ludźmi. Jaka karma jest odpowiednia dla goldena?

Ze względu na możliwość wystąpienia alergii pokarmowej u golden retrievera karma powinna być odpowiednio dobrana do jego obecnego zapotrzebowania. Idealnie dobrana karma, karma sucha Dolina Noteci czy karma mokra Dolina Noteci, jest bogata w białko i witaminy oraz minerały niezbędne dla prawidłowego rozwoju. Należy unikać drobiu w podawanej karmie, gdyż może to prowadzić do powstania alergii pokarmowej u tych psów.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka golden retrievera?

Karma dla szczeniaków golden retriever powinna być dostosowana dla małych psów dużych ras. Kluczowym składnikiem w tym wypadku jest białko, które ma korzystny wpływ na rozwój małych psów. Trzeba zwrócić szczególną uwagę aby karma była dobrana do wieku, nie zawiera zbóż, ale jest bogata w witaminy i minerały.

Ile powinien jeść dorosły golden retriever?

Golden retrievery słyną z tego, że zjedzą każdą ilość pokarmu pozostawioną w misce. W związku z tym należy podawać im dokładnie odmierzone porcje dwa razy w ciągu dnia. Pomoże to zapobiec powstawaniu nadwagi i tym samym uchronimy naszego psa przed ewentualną dysplazją stawów. Ile powinien jeść szczeniak golden?

Wielkość podawanej porcji zależy od wieku danego psa. Zalecana porcja dla trzymiesięcznego szczeniaka to około 1,5 kubka karmy. Starszy piesek może zjadać 2,5 lub więcej karmy w zależności od aktywności i jego zapotrzebowania. W przypadku wątpliwości należy przestrzegać wskazówek producentów, którzy umieszczają informację o zalecanej dawce pokarmu dla danej rasy.

Jakie szelki będą odpowiednie dla golden retrievera?

Najlepszym i najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym dla psów rasy golden retriever to szelki dla psa typu Front Line. Są one podszyte miękką siateczką, które zapewnia komfort noszenia.

Golden retriever - gdzie kupić?

Golden retriever to niezwykle popularna rasa w naszym kraju. Zatem jest wiele hodowli oferujące szczeniaki tej rasy. Przede wszystkim powinna to być hodowla zrzeszona w ZKwP. Trzeba również pamiętać, że goldeny mogą pochodzić z dwóch linii - wystawowej i pracującej. Różnią się one przede wszystkim ceną, ale też wyglądem czy temperamentem.

Psy wystawowe są z reguły spokojniejsze, natomiast psy z linii pracującej świetnie się sprawdzą jako towarzysz aktywnego opiekuna.

Odpowiedzialny hodowca dba o swoje psy i wykonuje wszelkie niezbędne badania celem wykluczenia wad wrodzonych u szczeniaków danej rasy.

Jak opiekować się golden retrieverem?

Golden retriever to niezwykle inteligentny, o spokojnym usposobieniu pies. Nie wymaga on dużych nakładów pracy czy nauki. Uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy i chętnie uczy się nowych komend. Trzeba pamiętać, że szkolenie goldena nie powinno być przymusem. Jest on niezwykle oddany swojemu opiekunowi, potrafi domagać się uwagi, co może być nieco dokuczające.

Sierść goldena jest długa i posiada gruby podszerstek. Wymaga częstego szczotkowania, co pomaga na wypadanie sierści u psa. Przeczytaj nasz artykuł o tym jak zadbać o psią sierść.

Dobrze prowadzony, będzie prawidłowo i zdrowo się rozwijał oraz stanie się nieodłącznym towarzyszem swojego opiekuna przez kolejnych dwanaście lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się