×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Otyłość u psa a zdrowie

Pies lub kot z nadwagą z czasem może zachorować na cukrzycę, choroby skóry, układu krążenia, serca oraz otłuszczenie narządów i problemy z krążeniem. Otyłość może nawet doprowadzić do przedwczesnej śmierci pupila. Z miłości do zwierząt w tym artykule podpowiemy, jak rozpoznać otyłość u psa i jak zachować prawidłowy bilans kaloryczny w jego diecie. Wskażemy też, które przekąski są zdrowe, niskokaloryczne i idealne do rozpieszczania psiego lub kociego łakomczucha.

Spis treści:

Rola tkanki tłuszczowej w organizmie psa

Definicja otyłości wiąże się ściśle z pojęciem tkanki tłuszczowej. To największy narząd dokrewny ssaków, współpracujący ściśle z ośrodkowym układem nerwowym. Rola tkanki tłuszczowej u psów i kotów jest podobna do funkcji, jaką odgrywa w organizmie człowieka. To przede wszystkim naturalny izolator, który pozwala żyjącym na wolności kocurkom i psiakom zachować stałą temperaturę ciała. Glicerydy, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa, stanowią też doskonałe źródło energii dla organów wewnętrznych oraz mięśni psów i kotów podczas szczególnie intensywnego wysiłku lub wygłodzenia organizmu zwierzęcia. Ponadto, tłuszcz chroni narządy wewnętrzne zwierząt przed uszkodzeniem np. w wyniku upadku z dużej wysokości lub urazu mechanicznego. 

Czym jest otyłość u zwierząt? 

Wbrew pozorom, tkanka tłuszczowa nie jest więc wrogiem Twojego pupila. Problem pojawia się, gdy jest jej za dużo. Mówimy wtedy o otyłości (z łac. obesitas) czyli patologicznym stanie, charakteryzującym się rozrostem i przesadnym gromadzeniem tkanki tłuszczowej. Rozrost może następować w obszarach anatomicznego magazynowania tłuszczu lub przyjmować formę dużych, miejscowych guzów, znanych jako tłuszczaki. O otyłości mówimy, gdy waga ciała kota przekracza 30% jego optymalnej masy ciała. Norma ta jest bardziej restrykcyjna w przypadku psów - za otyłego brytana uważany jest psiak ważący powyżej 20% odpowiedniej wagi.

Otyłość psa - skąd się bierze? 

Ze względu na genezę, otyłość możemy podzielić na pierwotną bądź wtórną. Otyłość pierwotna występuje, gdy pies pobiera nadmierną ilość pożywenia lub/i jego aktywność fizyczna spada. Z kolei otyłość wtórna u mruczka czy brytana może być wywołana kilkoma zmiennymi. Pierwszą z nich są choroby takie jak niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, akromegalia czy torbielowatość jajników. Ryzyko wystąpienia otyłości u zwierząt mogą zwiększać niektóre leki, np. przeciw cukrzycy, alergii czy depresji. Ich spożycie wywołuje często zwiększone uczucie łaknienia. Na przyrost wagi narażone są także brytany lub koty po sterylizacji czy kastracji, odczuwające lęk separacyjny oraz psi i koci seniorzy. Genetycznie na rozrost tkanki tłuszczowej bardziej narażone są niektóre rasy, np. labradory, beagle, jamniki, rottweilery, golden retrievery, sznaucery miniaturowe, mopsy. Według niektórych źródeł, aż 95% przypadków otyłości  u zwierząt jest spowodowana ich nieprawidłowym żywieniem! 

Jak rozpoznam, że mój pies jest otyły?

Twój psiak ma obwisły brzuch albo luźną skórę na karku? To jeszcze nie oznacza, że jest otyły! Wstępnego rozpoznania otyłości u psa możesz dokonać samodzielnie, przy pomocy skali BSC (Body Condition Score). By wyciągnąć jakiekolwiek wnioski, w ramach BSC wystarczy dokonać wizualnej oceny postury zwierzaka oraz badania palpacyjnego ilości tkanki tłuszczowej. By zbadać pupila przy pomocy systemu BCS, zweryfikuj łatwość wyczuwania żeber, zarysu talii i brzucha, ilość tkanki tłuszczowej pod skórą oraz proporcję masy mięśniowej. Zdrowy pies  ma dobrze wyczuwalne ale nie widoczne żebra, a jego talia jest dość wyraźnie zaznaczona, gdy patrzysz na niego od góry i/lub z boku. Pies z nadwagą ma wyraźnie obwisły brzuch, bez odznaczającej się talii, a jego żebra trudno wyczuć pod zwojami tkanki tłuszczowej. Jego grzbiet jest szeroki i płaski, bez wyczuwalnych kręgów. Jeśli Twój ulubieniec przejawia powyższe cechy, niezwłocznie zgłoś się do psiego lub kociego dietetyka albo weterynarza. Lekarz weterynarii zleci zwierzęciu badania pod kątem chorób powiązanych z otyłością. Jeśli je wykluczy, z pewnością przekieruje ulubieńca do dietetyka. Specjalista rozpisze Twojemu pupilowi zbilansowaną dietę.

Jak odchudzić psa?

Kluczem do sukcesu w procesie odchudzania psa  jest zmniejszenie dostarczanych mu każdego dnia kalorii. Jak dowiedzieć się, ile kalorii potrzebuje pies i jakie jest dobowe podstawowe zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia? Służy do tego specjalny parametr: Resting energy requirement (w skrócie RER). Na język polski możemy to przetłumaczyć jako dobowe spoczynkowe zapotrzebowanie na energię. Przyjęło się, że na każdy kilogram masy metabolicznej Twój pupil powinien otrzymać około 70 kcal energii pochodzącej ze składników odżywczych: tłuszczy, białek i węglowodanów.
Zgodnie z tym założeniem, RER przykładowego psa o wadze 8 kg obliczymy wg poniższego wzoru:

RER = 7 kg m.m x 70 kcal = 490 kcal/dobę

Wynika z tego, że Twój psiak bez wykonywania jakiejkolwiek aktywności fizycznej dziennie powinien dostawać karmę dostarczającą około 490 kcal. Bilans ten zwiększa się w zależności od trybu życia i sytuacji pupila. Znacznie wyższy jest m.in. u psów karmiących albo u psich juniorów. Niższy RER będą miały z kolei m.in. zwierzaki z nadprogramowymi kilogramami. Obliczysz go szybko i prosto, korzystając z bezpłatnych kalkulatorów kalorii dla psa, dostępnych w internecie. 

Odchudzanie psa w praktyce 

Wiesz już, ile kalorii potrzebuje każdego dnia Twój pupil? Czas więc na zmianę jego karmy i wdrożenie zdrowszych nawyków żywieniowych. Dla puszystego psiaka wybieraj karmy suche lub mokre o obniżonej zawartości tłuszczu i białka, z formułą „Light” albo dopiskiem „Obesity” czy „Low Calorie” w nazwie. W naszym sklepie znajdziesz je w zakładce „Karmy dla psa z nadwagą”. Niezależnie, którą wybierzesz, najważniejsze, by karma dietetyczna miała na pierwszym miejscu w składzie białko zwierzęce lub roślinne wysokiej jakości. Często jest to białko hydrolizowane, złożone z peptydów o niskiej masie cząsteczkowej i typowym, gorzkim posmaku. Źródłem białka w karmie niskokalorycznej mogą być też owady. Więcej na ten temat przeczytasz w innym artykule.

Jakich składników szukać w recepturach karm dietetycznych dla psów?

Produkcja karm dietetycznych z peptydami o gorzkim smaku to ogromne wyzwanie dla producentów. By zachęcić  psiego łakomczucha do polubienia dietetycznego pożywienia, twórcy karm dodają do nich kuszące  zapachy i dodatki smakowe. Z tej racji, by nie obciążać żołądka swojego ulubieńca, zwróć uwagę, czy wybrana dla niego karma nie zawiera zbędnych spulchniaczy, barwników, konserwantów ani sztucznych ulepszaczy smaku. Trawienie psiaka poprawi ponadto karma z dużą zawartością błonnika oraz zdrowymi węglowodanami takimi jak dziki ryż, bataty i różnego rodzaju warzywa. Florę jelitową otyłego zwierzaka wspomogą prebiotyki i probiotyki, np. typu MOS i FOS. Dobrą karmę typu Light poznasz też po dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. By utrzymać zdrowie psa w idealnej kondycji,  dietetyczna żywność powinna być ponadto bogata w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Podczas redukcji wagi ciała psa ulubieńcowi możesz przygotowywać też posiłki samodzielnie. Pamiętaj jednak, że to spore wyzwanie!

Jakie przysmaki dla psa z nadwagą?

Kompletna i zbilansowana karma dietetyczna dla futrzaka wybrana? Kolejny krok to zakup zdrowych smaczków dla psa. To nie fejk! Przepyszne kości, kiełbaski, ciasteczka, gryzaki, sticksy i chrupki - w ograniczonej ilości - można podawać nawet w trakcie redukcji nadmiernej masy ciała ulubieńca. Ale pod kilkoma warunkami! Po pierwsze przysmaki muszą mieć obniżoną zawartość energetyczną. Po drugie, ich kaloryczność nie powinna przekraczać 10% RER czyli wskaźnika dobowego spoczynkowego zapotrzebowania zwierzaka na energię. Ponadto zaleca się, by przysmaki dla otyłego psa nabyć u renomowanego producenta, najlepiej działającego na terenie Unii Europejskiej. Nie wiesz, którego z nich wybrać? Zdrowe smaczki znajdziesz w naszym sklepie internetowym Zoo24.pl. Z myślą o psach przygotowaliśmy smaczki marki Brit, Alpha Spirit czy Woolf, Inaba i PrimaDog. Przed podaniem konkretnych przekąsek dla bezpieczeństwa możesz skonsultować ich dopuszczalne ilości z psim lub kocim dietetykiem albo weterynarzem. 

Które przekąski są najzdrowsze dla psa?

Najlepsze smaczki dla psów z nadwagą mają często formę liofilizowanych (suszonych) kawałków mięsa takiego jak indyk, jagnięcina, kaczka, kangur czy królik.  Do psich  przekąsek tego typu należą również nie wybielane podroby: tchawice suszone uszy, jelita, żołądki, kości, żwacze wołowe, a także  poroża jeleni lub danieli czy korzenie drzew. To smakołyki  pozyskane w 100% w naturalny sposób, bez dodatku sztucznych substancji, aromatów ani przypraw. Twarde i sprężyste, suszone smaczki sprawdzają się idealnie jako gryzak ułatwiający pielęgnację higieny jamy ustnej zwierzaka.  Drugie miejsce w rankingu najzdrowszych przekąsek dla psów zajmują sticksy czy paski skomponowane z lekkostrawnych, suszonych warzyw takich jak marchewka, burak, pietruszka, dynia czy brokuł. Przekąski dla psa o wysokiej smakowitości oraz pełnym aromacie mogą również zawierać ryż, najlepiej dziki lub brązowy. Czy ryż jest lekkostrawny dla psa? Owszem! Psy trawią go bez problemu, dostarczając przy tym swojemu organizmowi mnóstwa witamin i mikroelementów. Przy diecie redukcyjnej unikaj natomiast podawania psu przysmaków zawierających słodycze oraz produkty mleczne z laktozą. Unikaj też bezwzględnie przysmaków zawierających sztuczne dodatki, duże stężenie soli i cukru, produkty GMO, barwniki, konserwanty. Szczególną uwagę zwróć też na produkty, na które Twój pupil może być uczulony.

Zbilansowana dieta odchudzająca to nie wszystko! By Twój pies rzeczywiście stracił na wadze, warto pamiętać o kilku zasadach. By ułatwić odchudzanie psa:

  • Starannie kontroluj ilość spożywanej przez zwierzę żywności i regularnie waż pupila 
  • Ustal regularne godziny posiłków i unikaj karmienia zwierzaka pomiędzy nimi
  • Pod żadnym pozorem nie podawaj psu czy kotu ludzkiego jedzenia
  • Zachęcaj zwierzę do aktywności fizycznej poprzez regularne spacery, zabawy i ćwiczenia ruchowe
  • Zmniejszaj porcje żywnościowe psa stopniowo
  • Zapewnij zwierzęciu stały dostęp do świeżej wody, która wspomaga trawienie i utrzymanie prawidłowej wagi
  • Kontroluj częstotliwość wypróżnień psa
  • Nie narażaj pupila na niepotrzebny stres 

Mamy nadzieję, że dzięki zebranym przez nas wskazówkom Twój psiak szybko osiągnie optymalną wagę. Wysiłek włożony we wdrożenie diety redukcyjnej i podtrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych z pewnością zakończy się sukcesem. Jego miarą będzie pełen energii, szczęśliwy pupil, wolny od chorób związanych z otyłością.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się