×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jamnik

Jamnik – w małym ciele wielki duch

Jamnik to charakterystyczna rasa, której wygląd sprawia, że ciężko pomylić ją z inną. Te małe uparciuchy podbijają serca miłośników zwierząt. Jamniki to niezwykle inteligentne psy o niezależnym charakterze, jeśli jednak uda Ci się nawiązać z nim więź, będzie to przyjaźń na całe życie.

W poniższym artykule przybliżymy Ci tę cudowną rasę!

Podstawowe informacje o jamnikach

Dawniej pies jamnik należał do elit. Miał go sam Napoleon Bonaparte, Cesarz Wilhelm II, a nawet królowa Elżbieta II.

Jamniki wykorzystywane były podczas polowań. Ich charakterystyczna budowa ciała sprawiała, że z powodzeniem wywabiały mniejsze zwierzęta ze swoich norek. Jamnik czarny bądź brązowy idealnie wtapiał się w tło podczas buszowania. Pierwotnie występował jedynie jamnik krótkowłosy, dopiero krzyżówka tej rasy z cockerem spanielem bądź płochaczem długowłosym doprowadziła do to tego, że współcześnie możemy podziwiać jamniki długowłose.

Rasa ta posiada silny instynkt łowiecki i choć dzisiaj najczęściej są zwierzętami kanapowymi, nadal można je spotkać w roli pomocnika na polowaniu.

Jamnik – opis rasy i wygląd

Jamników chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet laik rozpozna ten charakterystyczny kształt ciała pośród innych ras.

Jamnik ma nieproporcjonalnie długi tułów, osadzony na krótkich, krępych łapkach. Nie dajcie się zwieść wyglądowi jego ciała – wbrew wszystkiemu, jamniki to niezwykle sprytne zwierzęta o wysokiej sprawności ruchowej oraz równowadze. Mimo podłużnego tułowia potrafią naprawdę szybko biegać!

Głowa jamników osadzona jest na długiej szyi, a uszy zwisają swobodnie przy kufie. Wielkość uszu jamnika traktowana jest jako średnia. Oczka jamników mają migdałowy kształt, a nos zazwyczaj jest w kolorze czarnym.

Jamniki, ze względu na ich budowę, kwalifikuje się ze względu na obwód klatki piersiowej oraz masę. Wśród hodowców wyróżniane są trzy grupy:

  • jamnik standardowy;
  • jamnik miniaturka;
  • jamnik króliczy.

Każdy pies z trzech wymienionych powyżej grup może występować w różnych wariantach ze względu na sierść. Dlatego wymienia się wśród nich takie odmiany:

  • jamnik szorstkowłosy – sierść jest szorstka, gęsta, przylegająca do skóry. Jamniki szorstkowłose charakteryzują się większą ilością włosów na brodzie i brwiach;
  • jamnik krótkowłosy, inaczej gładkowłosy – wielu laików błędnie sądzi, że jest to ten sam typ co jamnik szorstkowłosy. Ten rodzaj sierści charakteryzuje się miękkim, przylegającym i błyszczącym włosem;
  • jamnik długowłosy – długie włosy u tych psów są falowane bądź proste, dodatkowo lekko połyskują.

Przedstawiciele tej rasy mogą występować w wielu wariantach kolorystycznych. Dopuszczalne są:

  • jednokolorowe psy np. rude, żółte bądź często występujący jamnik czarny;
  • dwukolorowe np. podpalane czarne bądź czekoladowe:
  • pręgowane – osobniki te mają na jaśniejszej sierści widoczne pręgi.

Coraz bardziej popularny staje się jamnik merle, który zachwyca niezwykłą kolorystyką swojej okrywy.

Jamnik – charakter

Jamniki to prawdziwe uparciuchy, które szturmem próbują podbić teren, na którym mieszkają. Dodatkowo wykazują się dużą pewnością siebie, więc często zaczepiają nawet o wiele większe od nich psy – zupełnie jakby nie zdawały sobie sprawy ze swoich gabarytów.

Pies w każdym rozmiarze, zarówno jamnik miniaturka, jamnik króliczy, jak i standardowy, może szukać zaczepki, dlatego warto socjalizować je z innymi zwierzętami już od szczeniaka.

Silny łowiecki instynkt jamników sprawia, że często udają się w pogoń za interesującym je celem – może to być kot, inny pies, ale również rower czy biegnące dziecko. Niestety instynkt często wygrywa nad posłuszeństwem i właściciel na próżno może próbować zawrócić jamnika z pogoni. Dlatego pies ten powinien być każdorazowo prowadzony na smyczy, która zapobiega niespodziewanej ucieczce.

Opiekun tej rasy musi pozostać konsekwentny i jamnik szczeniak jak najwcześniej powinien być poddawany treningowi posłuszeństwa. Wpłynie to również na budowanie więzi między psem a opiekunem, co jest niezwykle ważne w przypadku z natury mniej ufnych jamników.

Warto wykorzystywać zamiłowanie jamnika do węszenia oraz szukania i angażować go w zabawy, które aktywują te obszary.

Pies jamnik, jeśli zaakceptuje swojego opiekuna, staje się jego najlepszym przyjacielem i może być zazdrosny. Należy poświęcać tej rasie wiele uwagi i czasu. Co się stanie, jeśli nasz pupil poczuje się zaniedbany? Wielce prawdopodobne, że zacznie uciekać bądź niszczyć przedmioty w domu.

Co ciekawe, jamniki długowłose mają łagodniejszy temperament. Łatwiej okiełznać ich uparty charakter i nie są takie zaczepne.

Jamnik – charakterystyka rasy

Wielkość i waga jamników będą się różnić ze względu na ich rodzaj.

Jamnik króliczy waży około 2,5-3,5 kg, a jego wysokość to 25-30 cm. Waga jamnika miniaturki oscyluje w graniach 3-4 kg i jest wysoki na 30-35 cm.

Największy z gatunku, czyli jamnik standardowy, waży między 5-9 kg, a jego wysokość ma od 35 do 45 cm.

Jak wspominaliśmy, dopuszczalne są różne warianty kolorystyczne tej rasy. Dużą popularnością cieszy się jamnik czarny, jamnik merle bądź brązowy podpalany.

Jamnik – choroby

Niestety jamniki ze względu na swoją specyficzną budowę ciała narażone są na tzw. porażenie jamnicze. Rdzeń kręgowy jest uciskany, a na skutek tego zwierzę może cierpieć na niedowład kończyn.

Dodatkowo krótkie, muskularne łapki narażone są na wczesne zwapnienie kości i ich pokrzywienie. Warto zapobiegać występowaniu tego typu dolegliwości i odpowiednie dbać o zdrowie jamnika. Jak? Przede wszystkim zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu oraz prawidłową wagę ciała. Otyłość w przypadku tej rasy może być fatalna w skutkach.

Dodatkowo długi tułów jamnika sprawia, że niewskazane jest jego wchodzenie po schodach. Najlepiej wnosić swojego pupila na piętro i pomagać mu z niego zejść. Wędrówki po stopniach mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się dyskopatii.

Jamnik – pielęgnacja

Sierść jamnika krótkowłosego i szorstkowłosego nie jest trudna w utrzymaniu. Należy szczotkować swojego pupila kilka razy w tygodniu. W przypadku osobników z długim włosem trzeba robić to jeszcze częściej i uważniej, aby zapobiec powstawaniu kołtunów.

Ich zamiłowanie do penetrowania różnych kryjówek sprawia, że należy uważnie obserwować sierść jamników i kontrolować, czy nie zagnieździły się w niej insekty.

Dodatkowo długie uszy u tej rasy sprzyjają gromadzeniu się w nich brudu, który może prowadzić do infekcji. Należy kontrolować ich stan i na bieżąco usuwać brudny osad. Do rytuałów pielęgnacyjnych zaliczamy również ocenę stanu oczu, mycie zębów i usuwanie z nich kamienia nazębnego, a także skracanie pazurków.

Jamniki – szczeniaki i hodowla

Jamnik – szczeniak powinien pochodzić ze sprawdzonej hodowli, która zarejestrowana jest w Polskim Związku Kynologicznym. Ponadto masz prawo zobaczyć rodziców swojego szczeniaka oraz w jakich warunkach się wychowywał. Wybór hodowli, która prowadzona jest przez odpowiedzialne osoby, zmniejsza ryzyko kupna osobnika obciążonego wadami genetycznymi.

Jamnik – cena

Cena za jamnika uzależniona jest od hodowli, z której pochodzi i jaki rodowód mają jego rodzice. Szczeniaki po championach będą nieco droższe. Dodatkowo większej ceny można się spodziewać w przypadku rzadziej spotykanego umaszczenia np. szczeniaka jamnika merle. Uśredniając, cena za psa z hodowli wynosi od 3000 do 7000.

Najczęściej zadawane pytania

Psy jamniki potrafią rozczulić opiekuna swoim wesołym usposobieniem. Jeśli rozważasz przyjęcie pod swój dach tego małego psa wielkiego duchem, koniecznie zapoznaj się z sekcją najczęściej zadawanych pytań.

Ile kosztuje jamnik?

Za psa z hodowli możesz zapłacić od 3000 do 7000 zł. Jeśli ktoś sprzedaje dorosłego osobnika, cena może być nieco niższa.

Ile kosztuje szczeniak jamnika?

Za szczeniaka jamnika cena wynosi 3000 do 7000 zł. Niższa oferta, choć może wydawać się dobrą okazją, może również sygnalizować nieuczciwego hodowcę.

Ile żyje jamnik?

Jamniki uznawane są za psy długowieczne. Zdrowy osobnik może żyć nawet 16 lat! Biorąc więc pod uwagę, ile żyje jamnik warto zastanowić się, czy jesteś gotowy na taką dużą odpowiedzialność i długotrwałą przyjaźń.

Ile waży jamnik?

Waga jamników oscyluje między 3 a 9 kg.

Jamnik – do kiedy rośnie?

Jamniki rosną do około 18. miesiąca życia.

Jak wygląda jamnik?

Jamniki mają charakterystyczny długi tułów osadzony na krótkich, krępych łapkach. Rasa ta posiada długą, zwężającą się ku nosowi kufę. Zazwyczaj ciemne oczka w kształcie migdałów idealnie pasują do równie ciemnego nosa. Długie uszy zwisają swobodnie przy policzkach psa.

Jamnik – jak wychować?

Wychowanie jamnika wymaga konsekwencji oraz upartości w równym stopniu co osobniki tej rasy. Należy możliwie jak najwcześniej zacząć socjalizację jamników, aby uniknąć w przyszłości ich agresji względem innych zwierząt oraz aby nauczyć je posłuszeństwa. Odpowiednio przeprowadzony trening dodatkowo wzmacnia więź między psem a opiekunem.

Jaka karma dla jamnika?

Zachowanie odpowiedniej diety w przypadku jamników jest szczególnie ważne. Nie należy doprowadzać do ich przekarmienia, a w konsekwencji otyłości. Szczególnie polecane dla jamników są karmy marki Acana bądź Brit Premium.

Jaka karma dla szczeniaka jamnika?

Szczeniakowi jamnika należy dostarczać dobrej jakości karmę, aby wspomagać jego rozwój. Dobrym wyborem są karmy Royal Canin, zarówno warianty mokre, jak i suche.

Ile powinien jeść jamnik?

Dorosły jamnik powinien jeść 1-2 razy na dobę. Nie należy dopuszczać do tego, aby jedzenie stało w misce przez cały dzień. Nie jest to dobre dla wagi pupila, a także wpływa na jakość karmy.

Ile powinien jeść szczeniak jamnika?

Do 3 m. ż. szczeniak jamnika powinien dostać 3-4 porcje jedzenia na dobę. Od 6. miesiąca ilość tą okrajamy do 2 posiłków.

Ile lat żyje jamnik?

Jamniki to rasa długowieczna, a średnia długość ich życia wynosi 12-16 lat.

Jakie szelki dla jamnika?

Jamniki to rasa, która wymaga prowadzenia na smyczy ze względu na jej skłonności do ucieczek. Szelki nie szarpią pupila oraz go nie uciskają, dzięki czemu pies nie powinien mocno się buntować przed ich zakładaniem. Szelki Pestory mają grube paski i są odporne na szarpnięcia psa, dzięki czemu są dobrym wyborem dla tej rasy.

Jamnik – gdzie kupić?

Każdy rasowy pies powinien być nabywany ze sprawdzonej hodowli. Zakup u osoby prywatnej wspiera nielegalne praktyki rozmnażania zwierząt.

Jak opiekować się jamnikiem?

Przede wszystkim konsekwentnie, ale z miłością. Opiekun powinien być dla swojego psa liderem i oczekiwań od niego posłuszeństwa. Na początku nieufny jamnik może się buntować i pokazywać swój uparty charakter, jednak odpowiedni trening pozwoli okiełznać jego temperament.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się