×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Beagle

Jaki jest Beagle?

Wesołe usposobienie, zawadiacka natura, odwaga i wulkan energii. Z natury łagodny, o mocnym i niezależnym charakterze. To tylko niektóre z cech, jakimi może poszczycić się pies Beagle. Przedstawiciele tej rasy uwielbiają pieszczoty, ruch i długie spacery. Nic więc dziwnego, że Beagle pokochało wiele osób. Dowiedz się wszystkiego o tych czworonogach i sprawdź, czy to piesek dla Ciebie.

Podstawowe informacje

Beagle to rasa, która została stworzona do polowań. Dziś jednak już bardzo rzadko może oddawać się ona swoim namiętnościom jako pies gończy. Dzięki łagodności i przyjaznemu charakterowi stanowi doskonałego kandydata na towarzysza dla singla i dla rodziny. Nazwa rasy najprawdopodobniej pochodzi od starofrancuskiego słowa beeguele, które oznacza „rozdarte gardło”. Beagle w kłębie osiąga wielkość 40 cm w kłębie, suka 33 cm. Pies waży między 12 kg a 18 kg, z kolei masa ciała suki bardziej zbliżona jest do dolnej granicy.

Beagle – opis rasy i wygląd

Rasa Beagle to średniej wielkości psy o krępej budowie, głębokiej klatce piersiowej. Ich głowa jest mocna, nie ma żadnych fałd i zmarszczek. Psy mają krótką, gęstą sierść, która zazwyczaj występuje w jednej z kilku charakterystycznych kombinacji kolorystycznych. Najczęstsze umaszczenia Beagle’a, które można spotkać to:

 • tricolor, który obejmuje czarne i płowe łaty wraz z białym;
 • rudy i biały;
 • biały i złoty;
 • cętkowane (mottle);
 • zajęcze (hear pied).

Beagle mają długie, nisko osadzone uszy z zaokrąglonymi końcami, które zwisają w wzdłuż policzków. Oczy są szeroko rozstawione o łagodnym wyrazie w kolorze orzechowym lub ciemnobrązowym. Jeśli chodzi o nos, to jest on zazwyczaj czarny. W przypadku przedstawicieli tej rasy o jaśniejszym umaszczeniu można spotkać nos w innym kolorze. Kończyny u Beagle’a są dobrze umięśnione, silne. Psy charakteryzują się mocnym, średniej długości ogonem porośniętym włosem, wysoko osadzonym.

Najpopularniejszymi hybrydami Beagle’ów jest Beagle Harrier. To rasa, która pojawiła się we Francji w XIX wieku jako krzyżówka Beagle’a i Harriera, gdzie był wykorzystywany podczas polowań na zające i lisy, ale też większe zwierzęta, takie jak sarny czy dziki. Pies ten charakteryzuje się harmonijną i proporcjonalną sylwetką z głową średniej wielkości. Beagle Harrier ma 50 cm wysokości w kłębie i może osiągnąć wagę 25 kg. Umaszczenie psa tej rasy jest trójkolorowe – rude z czarnym czaprakiem i białymi znaczeniami. W Polsce hodowle Beagle Harrier obecnie nie występują.

Jeszcze jakiś czas temu kojarzenie przez hodowców dwóch osobników o małym wzroście dawało większe prawdopodobieństwo urodzenia się małych, niewymiarowych szczeniąt. Stąd też często można było spotkać się także z Beagle miniaturką. Na pierwszy rzut oka pieski te wyglądały tak samo, jak normalnej wielkości. Obecnie Beagle miniaturka również nie występuje ze względu na trudności hodowlane.

Beagle – usposobienie i charakter

Wiele osób zastanawia się, jakie mają Beagle usposobienie. Jak w przypadku wszystkich ras, Beagle ma swoje unikalne cechy charakteru. które wyróżniają go spośród innych psów. Otóż przedstawiciele tej rasy zaliczane są do czworonogów, które wiedzą, czego chcą. Pomimo swej dużej pewności siebie, są przyjazne i miłe. Dlatego często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne. Beagle mocno się przywiązują do właściciela i najchętniej spędzałyby z opiekunem każdą chwilę. Są przyjacielskie i posłuszne wobec wszystkich członków rodziny. Z powodzeniem mogą stanowić doskonałego kandydata na towarzysza dla starszych dzieci pod warunkiem, że te będą obchodziły się z nim w należyty sposób. Wobec mniejszych pociech nie wykazują co prawda żadnej agresji, ale nie należy zapominać, że są to psy o bardzo żywiołowej naturze. Co jeszcze wyróżnia Beagle usposobienie? Przedstawiciele tej rasy są bardzo ufne wobec obcych. Tym samym absolutnie nie sprawdzą się w roli stróża posesji czy obrońcy. Nie lubią samotności.

Jaki mają Beagle charakter? Czworonogi są niezwykle pogodne, odważne i zrównoważone. Uwielbiają wszelkiego rodzaju pieszczoty, drapanie za uszami i głaskanie po brzuchu.

Beagle – charakterystyka rasy

Beagle to psy niezwykle inteligentne, które stosunkowo szybko i łatwo się uczą. Oczywiście jest jeden warunek. Trening musi być odpowiednio przeprowadzony. Zaleca się, aby wszelkie formy aktywności nastawione były na zaspokajanie naturalnych potrzeb takich jak węszenie. Dzięki nieprzeciętnie mocnym nogom psy tej rasy są wytrzymałe i potrafią bardzo szybko biegać. Beagle świetnie sprawdzają się w psich sportach – agility, flyball oraz frisbee. Typowy przedstawiciel tej rasy cechuje się niewrażliwością na trudne warunki pogodowe, jednak nie może mieszkać na dworze. Ma tendencję do włóczęgostwa. Akceptuje inne psy w domu.

Beagle – choroby

Beagle choć należą do ras długowiecznych i chorują dość rzadko, mogą być narażone na:

 • problemy okulistyczne, w tym dysplazję siatkówki, dwurzędowość rzęs, zaćmę, jaskrę;
 • infekcje ucha zewnętrznego;
 • epilepsję;
 • dysplazję stawów biodrowych i łokciowych;
 • Beagle Pain Syndrome (SRMA);
 • zespół chińskiego beagle (MLS - Musladin-Leuke syndrome);
 • otyłość;
 • głuchotę.

Beagle – pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja Beagle’a jest niezwykle istotna. Choć piesek ma krótką sierść, nie należy zapominać o regularnym szczotkowaniu. Czynność tę warto wykonać raz w tygodniu przy pomocy odpowiedniej szczotki lub gumowej rękawicy. W okresie linienia częstotliwość szczotkowania należy odpowiednio zwiększyć.

Z racji, że Beagle mają charakterystyczny kształt, rozmiar i wygląd uszu, jako opiekun musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu tej części ciała. Jeśli nie zadbasz o czystość tych okolic, narazić możesz swojego czworonoga na bakteryjne lub grzybicze infekcje, które nieleczone mogą prowadzić nawet do głuchoty.

Ważnym elementem pielęgnacji psów tej rasy jest także kąpiel. Beagle powinny być myte w razie konieczności przy użyciu specjalnego szamponu przeznaczonego dla psów z krótkim włosem. Ważne jest, aby nie kąpać ich zbyt często, ponieważ może to spowodować wysuszenie skóry i doprowadzić do podrażnień. Do obcinania pazurów przydadzą się nożyczki lub specjalny pilnik.

Beagle – szczeniaki i hodowla

Szczeniaki Beagle są w Polsce bardzo popularne. Bez problemu można znaleźć więc miejsce oferujące na sprzedaż pieski. Pamiętaj, że czworonogi, które kosztują mniej niż 2500 zł, nie mogą pochodzić z legalnej hodowli. Dlatego podejrzanie niska cena powinna wzbudzić Twoją czujność. Gdzie w takim razie kupić Beagle’a? Hodowla, która jest zarejestrowana w związku kynologicznym, ma odpowiednie warunki i wykonuje wszystkie niezbędne badania i szczepienia, to zdecydowanie najlepsza opcja.

Beagle – cena

Wiele osób interesuje nie tylko usposobienie czy charakter Beagle, ale także koszt zakupu. Beagle’a cena waha się od 3000 zł do 7000 zł, jednak może być wyższa, gdy szczeniak pochodzi z renomowanej i cenionej hodowli.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Beagle?

Szczeniak Beagle czarny, płowy z białym kosztuje w okolicach 3000 zł – 7000 zł. Wpływ na cenę ma renoma hodowli, wiek, płeć, geny i umaszczenie.

Ile żyje Beagle?

Przeciętna długość życia psa Beagle wynosi 12–14 lat.

Ile waży Beagle?

Prawidłowa waga Beagle’a osiąga od 12 kg do 18 kg.

Beagle - do kiedy rośnie?

Pies Beagle przestaje rosnąć mniej więcej w wieku 18 miesięcy.

Jak wygląda Beagle?

Beagle to psiak średniej wielkości z silnym grzbietem, szeroką klatką piersiową i wysoko osadzonym szablastym ogonem zawsze z białą końcówką. Uwagę przyciąga duża głowa osadzona na szerokiej i muskularnej szyi, a także duże, brązowe oczy w ciemnej oprawie, w które patrząc, można się zakochać od pierwszego wejrzenia.

Beagle - jak wychować?

Niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla opiekuna jest zapanowanie nad trudnym charakterem Beagle’a. Jak już wiesz, psy te są bardzo uparte, cenią sobie niezależność i często chodzą własnymi ścieżkami. Dlatego naukę odpowiednich zachowań warto rozpocząć już od szczeniaka. Dzięki temu bez problemu ujarzmisz niepokorny charakter swojego pupila i jasno wyznaczysz granice. Podczas szkolenia należy wykazywać się ogromną stanowczością i wydawać dla czworonoga precyzyjne polecenia. Co więcej, pupila warto odpowiednio motywować i cały czas zapewniać mu nowe wyzwania. Zbyt ostre traktowanie, agresja czy stosowanie kar może sprawić, że pies zamknie się w sobie. Jeśli nie masz doświadczenia w pracy z psem i chcesz uzyskać jak najlepszy efekt, możesz czworonoga zapisać na profesjonalne szkolenie do dobrego specjalisty.

Jaka karma dla Beagle’a sprawdzi się najlepiej?

Beagle to rasa psów, która ma specjalne potrzeby żywieniowe. Ogólnie rzecz biorąc, dorosły Beagle powinien jeść wysokiej jakości karmę z dużą zawartością mięsa. Przedstawiciele tej rasy potrzebują diety bogatej w białka i węglowodany złożone, a także dobre tłuszcze, takie jak kwasy tłuszczowe Omega-3. Jeśli czworonóg zmaga się z alergią pokarmową, warto sięgnąć po produkty hipoalergiczne, pozbawione glutenu, barwników, konserwantów oraz sztucznych wypełniaczy.

Jaka karma dla szczeniaka Beagle’a będzie odpowiednia?

Beagle szczeniak powinien jeść wyłącznie wysokiej jakości karmę przeznaczoną dla szczeniąt psów ras średnich. Taka karma musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewnią małemu Beagle’owi odpowiedni rozwój i wzrost.

Ile powinien jeść dorosły osobnik Beagle’a?

Beagle to łakomczuchy, które ze względu na swój nieposkromiony apetyt mają skłonność do przejadania się i tycia. Dlatego należy podawać im odpowiednią ilość karmy. Dorosły osobnik powinien spożywać dwa posiłki dziennie. W ten sposób Twój podopieczny nie będzie głodny w ciągu dnia, a Ty łatwiej zapanujesz nad jego skłonnością do podjadania. Porcje powinny być dopasowane do wieku i aktywności ruchowej czworonoga. Psu należy zapewnić stały dostęp do wody pitnej wymienianej co najmniej raz dziennie.

Ile powinien jeść szczeniak Beagle?

Mały Beagle musi jeść w ciągu dnia 3-4 posiłki o stałych porach dnia.

Jakie szelki dla Beagle’a?

Beagle to aktywne psy, które wymagają dość dużej swobody podczas spacerów. Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla nich są szelki typu Guard, które uchronią ich szyję i kręgosłup od urazów możliwych przy gwałtownych szarpnięciach na smyczy. To akcesoria, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością i zapewnią Twojemu pupilowi komfort podczas spacerów i zabaw na świeżym powietrzu.

Beagle - gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić psa Beagle, hodowla ciesząca się renomą i zrzeszona w Związku Kynologicznym w Polsce, jest najlepszym wyborem. Dzięki temu masz pewność, że piesek jest zgodny ze wzorcem FCI, przeszedł niezbędne badania i miał odpowiednie warunki do rozwoju.

Jak opiekować się Beagle?

Pies Beagle nadaje się dla osób aktywnych, kochających ruch na świeżym powietrzu i aktywny wypoczynek. Beagle bez problemu odnajdą się zarówno w bloku, jak i domu z ogrodem. Nie należy jednak zapominać, że przedstawiciele tej rasy wykazują silny instynkt łowiecki, potrzebują urozmaicenia, aby z nudy nie znaleźć czasem ciekawszego zajęcia. Dlatego osoby pochłonięte pracą i spędzające większość dnia poza domem nie powinny decydować się na rasę Beagle.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się