×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kleszcze u psa — zapobieganie, rozpoznanie, usuwanie

Kleszcz to pasożyt, który Twój psiak bardzo łatwo może złapać podczas codziennego spaceru. Nie trzeba nawet wychodzić do lasu czy na łąkę — te wysysające krew pajęczaki, coraz częściej czają się nawet w trawie, czy krzakach pomiędzy miejskimi blokami. Jak więc zapobiec złapaniu kleszcza przez psa, a jeśli już się to zdarzy, w jaki sposób łatwo go rozpoznać i usunąć? Prezentujemy garść praktycznych informacji.

Spis treści:
 

Dlaczego kleszcze u psa są groźne?

Dlaczego kleszcze są takie groźne?

Kleszcze to małe, zaledwie kilkumilimetrowe stworzenia. Czasami bardzo trudno jest nawet zauważyć, dlaczego więc w tak wielu osobach wywołują blady strach? Nie chodzi tu tylko o wysysanie krwi — prawdziwym problemem są przenoszone przez te pajęczaki choroby. Do chorób odkleszczowych, mogących poważnie zagrozić zdrowiu zwierzęcia, należą m.in. babeszjoza, borelioza, bartoneloza, dirofilarioza oraz mykoplazma. Niektóre z nich potrafią rozwijać się przez długi czas bez objawów, by następnie doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci czworonoga. Warto więc zawczasu pomyśleć o profilaktyce i podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające pupila przed złapaniem kleszcza.

Przeczytaj także:

Borelioza u psów. Przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka.

Babeszjoza u psa. Objawy, leczenie, zapobieganie.

Jak zapobiegać kleszczom, by później nie leczyć?

Wzmożoną aktywność kleszczy możemy zaobserwować wiosną i latem. Jak chronić psa przed kleszczami? Przed sezonem pomyśl o ochronie ukochanego psiaka i zaopatrz się w preparaty oraz akcesoria odstraszające pasożyty. Popularnym rozwiązaniem jest zakładanie psom specjalnej obroży odstraszającej pchły i kleszcze.

Obroża Foresto dla psa poniżej 8 kg i obroża Foresto powyżej 8 kg zapewniają pełną ochronę przez cały sezon.

Jest to skuteczny sposób, należy jedynie przestrzegać podanego przez producenta czasu działania. Po upływie wskazanej ilości miesięcy obrożę trzeba wymienić na nową. Co kilka tygodni możesz też zaaplikować psu specjalne krople na kleszcze, pchły i wszoły. Pamiętaj jednak, że zanim produkt się wchłonie (zwykle ok. jednej doby), pies nie powinien mieć kontaktu z wodą, ani drapać się lub lizać. Inny skuteczny preparat przeciw pasożytom to np. spray na kleszcze dla psa.


O prepatach na kleszcze przeczytasz w naszym artykule: Jaki środek na kleszcze wybrać? Przegląd skutecznych środków.


Czy jest szczepionka na kleszcze dla psa?

Nie ma szczepień przeciwko chorobom odkleszczowym, które gwarantują pełną ochronę. Jedynie szczepienie przeciwko boreliozie ogranicza objawy choroby, ale niestety nie daje pełnego zabezpieczenia. 

Szczepienie przeciw kleszczom można podać dla szczeniaka (od 12 miesiąca życia), dorosłego psa i seniora. Co więcej, szczepienie przeciwko boreliozie można podać też ciężarnym sukom. Dwie dawki szczepionki — szczepienie podstawowe — należy aplikować psu w odstępach 3-5 tygodni od momentu pierwszego szczepienia. Następnie, w celu podtrzymania ochrony immunologicznej,  podajemy psu coroczną dawkę przypominającą. Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i ewentualne podanie szczepionki trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii. 

Szczepienie psa nie daje pełnej ochrony przed kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi, dlatego ważne jest stosowanie innych metod zapobiegania zakażeniom kleszczowym, takich jak regularne badanie psa w celu wykrycia kleszczy i natychmiastowe ich usuwanie, stosowanie środków odstraszających kleszcze.

Pozostałe choroby odkleszczowe u psa

Nie ma dostępnych szczepień na inne choroby odkleszczowe niż borelioza. Anaplazmoza, babeszjoza, erlichioza, to choroby, przeciw którymi chroni jedynie profilaktyka, obejmująca stosowanie preparatów przeciwkleszczowych, jak i regularne i skrupulatne przeglądanie sierści psa.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) u psa

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze. Choroba ta może dotknąć również psy, zwłaszcza te, które żyją w obszarach, gdzie choroba ta jest powszechna. W większości przypadków, objawy KZM u psów pojawiają się 2-4 tygodnie po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Objawy obejmują m.in. zmiany w zachowaniu, problemy z ruchem, czy drgawki.

Diagnoza KZM u psów opiera się na badaniach krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego, które są potrzebne do wykrycia obecności wirusa. Wczesna diagnoza i leczenie jest kluczowe dla przeżycia psa i minimalizacji uszkodzeń mózgu. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów kleszczowego zapalenia mózgu u psa.

Najlepszym sposobem ochrony przed KZM u psów jest unikanie ekspozycji na kleszcze. W tym celu zaleca się regularne stosowanie preparatów na pasożyty oraz sprawdzanie psa pod kątem obecności kleszczy po każdym spacerze. Jeśli kleszcz zostanie znaleziony, należy go usunąć jak najszybciej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.

Znalezienie i rozpoznanie kleszcza

Niewielkie rozmiary kleszczy sprawiają, że ciężko je zauważyć w gęstym, psim futrze. Dlatego też regularne oglądanie psa w poszukiwaniu pasożytów powinno stać się Twoim nawykiem. Codziennie po każdym spacerze dokładnie wyczesz sierść psa i przyjrzyj się uważnie jego skórze. Kleszcze najlepiej czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Warto więc zwrócić baczną uwagę na łokcie, pachwiny oraz okolice uszu i pyska. Jeśli psa ugryzł kleszcz, znajdziesz tam małe ziarenko. Niestety, jeżeli Twój pupil nie został wcześniej zabezpieczony, może złapać po jednym spacerze nawet kilkanaście tych pasożytów!

W jaki sposób pozbyć się kleszczy z psa?

Bezpieczne usuwanie kleszczy u psa

  • Przede wszystkim nie wyrywaj kleszcza ani niczym nie smaruj miejsca ugryzienia. Łatwo wtedy pozostawić część pasożyta w skórze, a to grozi wieloma powikłaniami. Kleszcza w ogóle nie ma sensu próbować usuwać palcami, lepiej zaopatrzyć się w szczypce, pęsetę lub specjalną pompkę.
  • Uchwyć ciało pajęczaka tuż przy psiej skórze, a następnie delikatnie go wykręć w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie przyciskaj zbytnio kleszcza, aby nie uszkodzić jego ciała. Jeśli korzystasz z pompki, możesz wyssać kleszcza, jednak pamiętaj, że nie nadaje się ona do delikatnych okolic, np. przy oczach. Na koniec koniecznie sprawdź, czy kleszcz wyszedł w całości i zdezynfekuj skórę psa.
  • Obserwuj psa przez kilka dni pod kątem ewentualnych objawów choroby przenoszonej przez kleszcze, takich jak gorączka, osłabienie, apatia, czy opadanie powiek. Nawet po usunięciu pasożyta, mogą pojawić się niepożądane objawy wcześniej rozwijającej się choroby, dlatego obserwuj pupila i w razie potrzeby skonsultuj się z weterynarzem.

  • Kleszcze są groźne nie tylko dla człowieka, ale także dla naszych czworonogów. Dlatego nie należy bagatelizować problemu i warto podjąć odpowiednie kroki mające na celu ochronę oraz zabezpieczenie psa przed złapaniem kleszcza. Obroża, krople czy tabletki — to kilka ze sposobów. Jeśli po spacerze zauważysz, że pies ma kleszcza — działaj natychmiast! Choroby odkleszczowe mogą doprowadzić nawet do śmierci Twojego czworonoga, dlatego w porę zadbaj o profilaktykę, decydując się na odpowiedni preparat odstraszający pasożyty!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się