OBROŻE WSPOMAGAJĄCE TABLEKI BĄDŹ KROPLE PRZECIWKLESZCZOWE
4 RÓŻNE KOLORY OBROŻY
2 ROZMIARY DO WYBORU
Parametry:
- Zwierzę
- Kot
Pies
Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?
Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek
Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
Kleszcz to pasożyt, który Twój psiak bardzo łatwo może złapać podczas codziennego spaceru. Nie trzeba nawet wychodzić do lasu czy na łąkę — te wysysające krew pajęczaki, coraz częściej czają się nawet w trawie, czy krzakach pomiędzy miejskimi blokami. Jak więc zapobiec złapaniu kleszcza przez psa, a jeśli już się to zdarzy, w jaki sposób łatwo go rozpoznać i usunąć? Prezentujemy garść praktycznych informacji.
Kleszcze to małe, zaledwie kilkumilimetrowe stworzenia. Czasami bardzo trudno jest nawet zauważyć, dlaczego więc w tak wielu osobach wywołują blady strach? Nie chodzi tu tylko o wysysanie krwi — prawdziwym problemem są przenoszone przez te pajęczaki choroby. Do chorób odkleszczowych, mogących poważnie zagrozić zdrowiu zwierzęcia, należą m.in. babeszjoza, borelioza, bartoneloza, dirofilarioza oraz mykoplazma. Niektóre z nich potrafią rozwijać się przez długi czas bez objawów, by następnie doprowadzić do poważnych komplikacji, a nawet śmierci czworonoga. Warto więc zawczasu pomyśleć o profilaktyce i podjąć odpowiednie kroki zabezpieczające pupila przed złapaniem kleszcza.
Wzmożoną aktywność kleszczy możemy zaobserwować wiosną i latem. Jak chronić psa przed kleszczami? Przed sezonem pomyśl o ochronie ukochanego psiaka i zaopatrz się w preparaty oraz akcesoria odstraszające pasożyty. Popularnym rozwiązaniem jest zakładanie psom specjalnej obroży odstraszającej pchły i kleszcze.
Obroża Foresto dla psa poniżej 8 kg i obroża Foresto powyżej 8 kg zapewniają pełną ochronę przez cały sezon.
Jest to skuteczny sposób, należy jedynie przestrzegać podanego przez producenta czasu działania. Po upływie wskazanej ilości miesięcy obrożę trzeba wymienić na nową. Co kilka tygodni możesz też zaaplikować psu specjalne krople na kleszcze, pchły i wszoły. Pamiętaj jednak, że zanim produkt się wchłonie (zwykle ok. jednej doby), pies nie powinien mieć kontaktu z wodą, ani drapać się lub lizać. Inny skuteczny preparat przeciw pasożytom to np. spray na kleszcze dla psa.
Nie ma szczepień przeciwko chorobom odkleszczowym, które gwarantują pełną ochronę. Jedynie szczepienie przeciwko boreliozie ogranicza objawy choroby, ale niestety nie daje pełnego zabezpieczenia.
Szczepienie przeciw kleszczom można podać dla szczeniaka (od 12 miesiąca życia), dorosłego psa i seniora. Co więcej, szczepienie przeciwko boreliozie można podać też ciężarnym sukom. Dwie dawki szczepionki — szczepienie podstawowe — należy aplikować psu w odstępach 3-5 tygodni od momentu pierwszego szczepienia.
Następnie, w celu podtrzymania ochrony immunologicznej, podajemy psu coroczną dawkę przypominającą. Warto mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i ewentualne podanie szczepionki trzeba uzgodnić z lekarzem weterynarii.
Szczepienie psa nie daje pełnej ochrony przed kleszczami i chorobami przez nie przenoszonymi, dlatego ważne jest stosowanie innych metod zapobiegania zakażeniom kleszczowym, takich jak regularne badanie psa w celu wykrycia kleszczy i natychmiastowe ich usuwanie, stosowanie środków odstraszających kleszcze.
Nie ma dostępnych szczepień na inne choroby odkleszczowe niż borelioza. Anaplazmoza, babeszjoza, erlichioza, to choroby, przeciw którymi chroni jedynie profilaktyka, obejmująca stosowanie preparatów przeciwkleszczowych, jak i regularne i skrupulatne przeglądanie sierści psa.
Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wywoływana przez wirusa przenoszonego przez kleszcze. Choroba ta może dotknąć również psy, zwłaszcza te, które żyją w obszarach, gdzie choroba ta jest powszechna. W większości przypadków, objawy KZM u psów pojawiają się 2-4 tygodnie po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. Objawy obejmują m.in. zmiany w zachowaniu, problemy z ruchem, czy drgawki.
Diagnoza KZM u psów opiera się na badaniach krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego, które są potrzebne do wykrycia obecności wirusa. Wczesna diagnoza i leczenie jest kluczowe dla przeżycia psa i minimalizacji uszkodzeń mózgu. Leczenie opiera się głównie na łagodzeniu objawów kleszczowego zapalenia mózgu u psa.
Najlepszym sposobem ochrony przed KZM u psów jest unikanie ekspozycji na kleszcze. W tym celu zaleca się regularne stosowanie preparatów na pasożyty oraz sprawdzanie psa pod kątem obecności kleszczy po każdym spacerze. Jeśli kleszcz zostanie znaleziony, należy go usunąć jak najszybciej, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia.
Niewielkie rozmiary kleszczy sprawiają, że ciężko je zauważyć w gęstym, psim futrze. Dlatego też regularne oglądanie psa w poszukiwaniu pasożytów powinno stać się Twoim nawykiem. Codziennie po każdym spacerze dokładnie wyczesz sierść psa i przyjrzyj się uważnie jego skórze. Kleszcze najlepiej czują się w ciemnych i wilgotnych miejscach. Warto więc zwrócić baczną uwagę na łokcie, pachwiny oraz okolice uszu i pyska.
Jeśli psa ugryzł kleszcz, znajdziesz tam małe ziarenko. Niestety, jeżeli Twój pupil nie został wcześniej zabezpieczony, może złapać po jednym spacerze nawet kilkanaście tych pasożytów!
Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
Babeszjoza u psa — objawy, leczenie, zapobieganie
Jaki preparat na kleszcze dla psa wybrać? Przegląd skutecznych środków
OBROŻE WSPOMAGAJĄCE TABLEKI BĄDŹ KROPLE PRZECIWKLESZCZOWE
4 RÓŻNE KOLORY OBROŻY
2 ROZMIARY DO WYBORU
Parametry:
OBROŻE WSPOMAGAJĄCE TABLEKI BĄDŹ KROPLE PRZECIWKLESZCZOWE
4 RÓŻNE KOLORY OBROŻY
2 ROZMIARY DO WYBORU
Parametry:
PRZEBADANY DERMATOLOGICZNIE
ZAWIERA PREBIOTYKI
BEZPIECZY DLA PSÓW W KAŻDYM WIEKU, KOTÓW I LUDZI
Parametry:
Parametry:
Musisz się zalogować
Zaloguj się
Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.
Zaloguj sięJesteś pierwszy raz? Zarejestruj się i dołącz do programu lojalnościowego. Dowiedz się co zyskasz