×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak schłodzić psa w upalne dni?

pies pływa w basenie

Jak schłodzić psa w gorące dni?

Nadeszło upalne lato, ważne jest zadbanie o dobrobyt naszych ukochanych czworonogów. Psy są szczególnie narażone na choroby związane z upałami i odczuwają duży dyskomfort w wysokich temperaturach. Poznanie zagrożeń i wprowadzenie skutecznych sposobów ochłodzenia psiaka może przyczynić się do zapewnienia mu bezpieczeństwa i komfortu w trakcie lata.

Pies w domu a pies w bloku

Różnice między posiadaniem psa w domu z ogrodem a posiadaniem psa w mieszkaniu podczas upalnej pogody latem są istotne. Posiadanie ogrodu daje psu możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu, gdzie może on znaleźć chłodniejsze miejsce w cieniu lub zrelaksować się na trawie. Ogród dostarcza dużo przestrzeni, którą możesz zagospodarować dla swojego pupila. Przykładowo możesz zaopatrzyć się w  basen dla psa lub w matę zraszającą dla psa. Te przedmioty pomogą w ochłodzeniu się twojego pupila, a ponadto zapewnią mu świetną zabawę.

Natomiast posiadanie psa w mieszkaniu w czasie upałów może być wyzwaniem. Mieszkania mogą nagrzewać się szybciej, szczególnie jeśli nie mają dobrej wentylacji lub klimatyzacji. Konieczne jest zapewnienie psu chłodnych miejsc w mieszkaniu, takich jak klimatyzowane pomieszczenia lub przewiewne miejsca z dostępem do cienia. Świetną alternatywą dla zraszaczy lub basenów, z których nie możemy skorzystać w mieszkaniu, jest mata chłodząca

Zagrożenia dla psów związane z wysokimi temperaturami

Psy są bardziej podatne na wyczerpanie cieplne i udar cieplny niż ludzie, ponieważ mają ograniczoną zdolność do regulacji temperatury ciała. W przeciwieństwie do nas, psy nie mają gruczołów potowych rozłożonych na skórze. Zamiast tego, głównie ochładzają się przez dyszenie i niewielką ilość pocenia się przez swoje łapy. Wysokie temperatury mogą zaburzyć ich mechanizmy chłodzenia, co prowadzi do potencjalnie zagrażających życiu stanów. Objawy wyczerpania cieplnego lub udaru cieplnego u psów to: dyszenie, ślinienie się, osłabienie, wymioty, biegunka, a nawet omdlenie. Ważne jest szybkie działanie, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów.

Nie zostawiaj psa w samochodzie!

Nigdy nie zostawiaj psa w aucie bez zapewnionej opieki. Pomimo otwartych okien temperatura w aucie może gwałtownie wzrosnąć nawet w przeciągu kilku minut. . Psy są bardziej podatne na ciepło niż ludzie i nie mogą efektywnie regulować swojej temperatury ciała. Pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie może doprowadzić do wielu niebezpieczeństw takich jak: przegrzanie, udar cieplny, a nawet śmierć.

Zwróć uwagę na rasy o podwyższonym ryzyku

Niektóre rasy, takie jak buldogi, mopsy i boksery, są bardziej podatne na problemy związane z upałem ze względu na swoje cechy brachycefaliczne (krótkie nosy). Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku tych ras, ponieważ mogą mieć trudności z regulacją temperatury ciała. Uważnie obserwuj je i w razie wypadku skonsultuj się z weterynarzem w celu uzyskania porady specyficznej dla danej rasy.

Wskazówki, jak możemy im pomóc

Zapewnij mu świeżą wodę

Właściciele psów powinni zapewnić, aby ich futrzani towarzysze miały ciągły dostęp do czystej wody przez cały dzień, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Rozważ umieszczenie kilku misek w różnych miejscach w domu oraz pomyśl o zakupie przenośnego pojemnika na wodę przeznaczonego na spacery. 

Dodatkowo można zachęcić psa do picia wody poprzez dodanie kostek lodu do miski lub poprzez korzystanie z fontanny dla zwierząt, aby uczynić czynność picia bardziej atrakcyjną. Regularnie monitoruj poziom wody i uzupełniaj go w miarę potrzeby, aby zapobiec odwodnieniu.

Ogranicz aktywność na zewnątrz

Unikaj intensywnych zabaw lub spacerów w najgorętszej części dnia. Pamiętaj, że asfalt i piasek mogą się rozgrzać i poparzyć łapy psa, dlatego jeśli to możliwe trzymaj się trawiastych lub zacienionych obszarów. Zamiast tego, zaplanuj aktywności na wczesne godziny poranne lub późny wieczór, kiedy temperatury są niższe. Warto wtedy zabrać  ze sobą bidon dla psa. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pomoże czworonogowi w nawadnianiu się i nabraniu sił.  

Używaj akcesoriów chłodzących dla psa

  • Maty chłodzące

Maty chłodzące dla psa są wspaniałym narzędziem, które pomaga psu utrzymać się w chłodzie podczas gorących letnich dni. Umieść matę w zacienionym miejscu lub wewnątrz, gdzie twój pies lubi odpoczywać. Jednak ważne jest, aby pilnować psa podczas korzystania z maty i upewnić się, że nie obgryza jej ani nie uszkadza. 

  • Baseny dla psów

Basen dla psa zapewnia frajdę i możliwość ochłodzenia się i cieszenia się wodą w gorące dni. Baseny są zazwyczaj wykonane z wytrzymałych materiałów, które wytrzymują gwałtowne działania naszego psa. Zapewniając swojemu pupilowi basen, tworzysz idealne środowisko do letniej rozrywki i dbasz o jego dobre samopoczucie.

  • Utrzymuj chłodne pomieszczenia w domu 

Postaraj się, aby dom był schronieniem dla Twojego psa podczas gorących dni. Zachowaj zasłony lub rolety zamknięte, aby zablokować bezpośrednie nasłonecznienie, używaj wentylatorów lub klimatyzacji do cyrkulacji chłodnego powietrza i stwórz przytulne miejsce do odpoczynku z dobrze wentylowanym legowiskiem.

Czym karmić psa w upały?

Jeśli chodzi o karmienie psa w czasie letnim, ważne jest podejmowanie odpowiednich decyzji żywieniowych, które wspierają ogólne dobre samopoczucie psa i pomagają mu utrzymać się w chłodzie. 

Jedną z opcji jest wprowadzenie do ich diety pokarmów o wysokiej zawartości wody. Owoce takie jak arbuz, truskawki i borówki mogą być orzeźwiającym i nawadniającym przysmakiem dla Twojego futrzanego przyjaciela. Pamiętaj jednak, aby podawać je w umiarkowanych ilościach.

Jak wcześniej wspomniano, jedzeniem może być źródłem wody dla psa. Naturalnie, mokra karma dla psa zawiera znacznie więcej wilgoci niż karma sucha. Podawanie psu mokrej karmy w gorące dni pomoże mu z nawodnieniem, co przyniesie ulgę w ciepłe dni. Jednak jeśli Twój pies codziennie je głównie karmę suchą, nie ma potrzeby radykalnie zmieniać jego diety.

Pamiętaj również, aby wybierać lekkie i niskotłuszczowe produkty spożywcze. Upewnij się, że mokra karma nie pozostaje w misce zbyt długo, ponieważ w wysokich temperaturach szybciej się psuje.

Podsumowanie

Wysokie temperatury stwarzają znaczne zagrożenia dla psów, a my jako właściciele zwierząt mamy obowiązek dbać o ich ochłodzenie i komfort w czasie letnich miesięcy. Dzięki zrozumieniu niebezpieczeństw przegrzania i wprowadzeniu prostych praktyk możemy zapewnić dobre samopoczucie naszych czworonożnych towarzyszy. Pamiętaj o zapewnieniu: cienia, świeżej wody i ograniczeniu aktywności na zewnątrz. Zwróć szczególną uwagę na rasy o podwyższonym ryzyku. Dzięki tym wskazówkom możesz cieszyć się latem razem ze swoim psem, jednocześnie zapewniając mu bezpieczeństwo.

Może Cię zainteresuje: Top 7 produktów dla psa na lato.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się