×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Bokser

Bokser rasa

Jaki jest pies rasy bokser?

Posłuszny i towarzyski, oddany swojemu właścicielowi. Idealnie sprawdzi się jako pies rodzinny, który również w razie potrzeby będzie gotowy do obrony. Dobrze zbudowany, zwinny i niezwykle zrównoważony - taki właśnie jest bokser.

Podstawowe informacje

Bokser to pies średniej wielkości. Dorosły samiec osiąga od 30 do 32 kg, a dojrzała przedstawicielka tej rasy zwykle jest niewiele mniejsza, gdyż jej waga to 25 - 27 kilogramów. Średnia wielkość psa mierzona w kłębie to 57 - 63 cm, suki natomiast 53 -59 cm. Średnia długość życia boksera to 10 - 12 lat.

Bokser usposobienie

Bokser - opis rasy i wygląd

Do bezpośrednich przodków obecnego boksera możemy zaliczyć brabanckie bullenbeissery. Psy te wykorzystywane były przede wszystkim do polowania na dziką zwierzynę. Obecnie boksery są zrównoważone i spokojne, dzięki czemu idealnie nadają się na oddanego przyjaciela swojego właściciela. Bokser to umięśniony pies o krępej budowie ciała. Ze względu na taki wygląd sprawia wrażenie silnego i aktywnego psa i takim niewątpliwie jest. Głowa jest wąska i kanciasta, uszy opadające do przodu.

Należy podkreślić, że bokser zaliczany jest do ras brachycefalicznych, oznacza to, że ma skróconą część szczękowo - nosową. Charakterystyczny wygląd podkreśla również przodozgryz, czyli dolne siekacze układające się przed górnymi. Oczy boksera zwykle są ciemne, zgodnie z opisem rasy nie powinny być ani wyłupiaste, ani zbyt głęboko osadzone. Kolejnym wyróżnikiem jest ciemna maska na pysku.

Najczęściej spotykane umaszczenie boksera to żółte lub pręgowane. Maść żółta może występować w kilku odcieniach zaczynając od jasno żółtego, poprzez czerwono żółtą, aż po rudobrązową, natomiast maść pręgowana powinna mieć wyróżniające się czarne pręgi. Sierść boksera jest krótka i przylegająca, bez podszerstka, zatem te psy bardziej niż inne rasy są narażone na niedogodności związane z temperaturą. Ogon osadzony wysoko.

Trzeba podkreślić, że coraz większą popularność zyskuje bokser biały. Natomiast zgodnie z wzorcem FCI bokser, u którego biała sierść przekracza 1/3 powierzchni ciała jest wadliwie umaszczony. Co ciekawe, nie istnieje miniaturka lub bokser czarny. Takie psy pochodzą zwykle z nielegalnej hodowli i są bardziej niż zwykłe boksery narażone na różne choroby i wady genetyczne.

Charakterystyka boksera

Początki rasy sięgają wzmianek o stosowaniu tych psów do polowania na dziką zwierzynę, jak na przykład dziki czy niedźwiedzie. Obecnie boksery to nadal bardzo żywiołowe psy, które uwielbiają wszelką aktywność. Mają dość duże zapotrzebowanie na ruch. Częste spacery i wszelkiego rodzaju zabawy z łatwością utrzymują boksera w dobrej kondycji nie tylko fizycznej, ale też psychicznej.

Boksery to niezwykle towarzyskie i oddane psy. Zdarza się, że podążają za swoim opiekunem krok w krok. Pozostawiony w samotności na dłuższą chwilę może to odebrać jako karę. Bokser nie należy do psów agresywnych, ale jest nieufny w stosunku do nowych osób. W przypadku, gdy poczuje zagrożenie, może stać się nieprzewidywalny, dlatego tak ważne jest szkolenie i socjalizacja już od pierwszych dni.

Charakter boksera

Bokser to opanowany i pewny siebie pies. Wyróżnia go ogromna cierpliwość, zatem świetnie się sprawdzi jako pies rodzinny, ale dzięki odwadze i śmiałości również będzie idealnym stróżem, czy na przykład psem ratunkowym. Ze względu na te cechy, bywa wykorzystywany jako pies policyjny. Uwielbia wszelkiego rodzaju zabawy oraz chętnie uczy się nowych komend i sztuczek. Jest to pies inteligentny z bardzo łagodnym charakterem. Wobec nowych osób zwykle jest nieufny, w razie zagrożenia gotowy jest bronić swojego właściciela.

Bokser choroby

Ze względu na brachycefaliczny kształt czaszki boksery mogą cierpieć z powodu zaburzeń oddechowych. Występować może u niego kaszel (szczególnie poranny), przyśpieszony oddech, a nawet nietolerancja wysiłku. Każde takie objawy powinny zostać natychmiast zgłoszone weterynarzowi.

Bokser może również cierpieć na problemy ze skórą. Może się pojawić świąd lub zaczerwienienie skóry, zatem należy bacznie obserwować i odpowiednio pielęgnować skórę psa, aby zapobiec powstaniu atopowemu zapaleniu skóry.

Boksery to psy żywiołowe, uwielbiające ruch, zatem też często narażone są na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, czy na przykład zwichnięcie rzepki. U psów tej rasy mogą również wystąpić problemy o podłożu neurologicznym, czyli drgawki. Tej przypadłości nie należy lekceważyć, gdyż ta rasa jest bardzo podatna na wystąpienie padaczki. Choroby serca również nie omijają bokserów, najczęstszą przypadłością jest kardiomiopatia prawokomorowa z arytmią.

Pielęgnacja boksera

Sierść boksera jest krótka, przylegająca i nie posiadająca podszerstka, zatem pielęgnacja jego nie jest zbytnio skomplikowana. Pies tej rasy gubi sierść dwa razy do roku w okresie linienia. Do prawidłowej pielęgnacji boksera wystarczy czesanie specjalną szczotką 2 - 3 razy w tygodniu. Boksera kąpiemy z użyciem szamponu dla psa dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Po kąpieli należy dobrze wysuszyć sierść, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi infekcji i powstawaniu stanów zapalnych. Do obowiązków właściciela należy też kontrolowanie stanu uszu i pazurów czworonoga. Brak częstego czyszczenia uszu boksera może prowadzić do infekcji narządu słuchu, zatem odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle istotna.

Bokser ile waży

Bokser - szczeniaki i ich hodowla

Bokser to pies inteligentny, radosny i chętny do zabawy i nauki. Są nieufne wobec nowych osób, a w przypadku gdy poczują zagrożenie, mogą być nieprzewidywalne. Zatem bardzo ważne jest, aby od wczesnych dni rozpocząć odpowiedni trening i socjalizację. Decydując się na zakup szczeniaka należy zwrócić szczególną uwagę na daną hodowlę. Tylko odpowiedzialny hodowca wykonuje niezbędne badania celem wykluczenia dysplazji stawów i ewentualnych wad wrodzonych. Badania kardiologiczne i okulistyczne również powinny zostać wykonane u maluszków tej rasy. Warto pamiętać, że nie istnieje bokser biały czy miniaturka. Każde odstępstwo od wzorca rasy naraża psa na liczne choroby i tym samym może powodować przedwczesną śmierć.

Bokser cena

Bokser szczeniak z rodowodem to wydatek rzędu 3 do 5 tysięcy złotych. Kwota ta różni się w zależności od płci, wieku, umaszczenia, osiągnięć rodziców czy renomy danej hodowli.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje bokser?

Cena małego boksera waha się od 3 do 5 tysięcy złotych.

Jaka jest długość życia boksera niemieckiego?

Średnia długość życia psa tej rasy to 10 - 12 lat.

Ile waży bokser?

Dorosły osobnik tej rasy osiąga wagę od 30 do 32 kilogramów, suka natomiast od 25 do 27 kg.

Bokser - do kiedy rośnie?

Docelowy wzrost i wagę bokser osiąga średnio w 12 miesiącu życia.

Jak wygląda bokser?

Średniej wielkości pies, dobrze umięśniony. Posiada charakterystyczny czarny pyszczek, czarne oczy i przodozgryz. Najczęściej występuje w umaszczeniu żółtym, chociaż coraz bardziej na popularności zyskuje sierść pręgowana. Głowa jest wąska i kanciasta, ogon osadzony wysoko.

Jaka karma jest odpowiednią dla boksera?

Jak każdy aktywny pies bokser potrzebuje pożywienia bogatego mięso. Skład karmy powinien być dostosowany do wieku i poziomu jego aktywności. Należy unikać dużej zawartości tłuszczu w podawanej karmie, gdyż psy te są narażone skręt jelit czy różnego rodzaju alergie pokarmowe.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka boksera?

Menu małych bokserów powinno być bogate w mięso i warzywa. Należy również nie zapominać o witaminach, czy węglowodanach. Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie karmy suchej dla szczeniaków psów rasy średniej, bogatej w białko, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju szczeniaka.

Ile powinien jeść dorosły bokser?

Bokser może spożywać od jednego do dwóch posiłków dziennie. Nie należy przekraczać zalecanej dawki zamieszczonej na opakowaniu, gdyż psy tej rasy mają predyspozycję do skrętu żołądka.

Ile powinien jeść szczeniak?

Szczeniaka zaleca się karmić od 3 do 4 razy dziennie. Porcja podawanego pokarmu to około 500 gram dziennie.

Jakie szelki będą odpowiednie dla boksera?

Najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem dla boksera są szelki typu Guard. Gdy są dobrze dopasowane, nie uciskają i nie krępują ruchów psa. Ze względu na możliwość regulacji, można je stosować u szczeniaków tej rasy już od 9 - 10 tygodnia życia.

Bokser - gdzie kupić?

Decydując się na zakup szczeniaka boksera należy zwrócić szczególną uwagę na hodowlę z której pochodzi. Odpowiedzialny hodowca jest w stanie przedstawić nam wszelkie niezbędne badania, które zostały wykonane u tych psów celem wykluczenia wszelkich wad wrodzonych i innych chorób. Pamiętajmy też, że nie występuje bokser biały i miniaturka. Taki pies odbiega od odbiega od wzorca FCI i jest narażony na różnego rodzaju choroby i dolegliwości.

Jak opiekować się bokserem?

Opanowany, pewny siebie i niezwykle cierpliwy, to idealny towarzysz dla rodziny z dziećmi. Oddany swojemu opiekunowi. Szkolony i socjalizowany od wczesnych dni będzie świetnym przyjacielem, a również może być odważnym obrońcą czy stróżem. Lubi zabawy i chętnie wykonuje polecenia. Niechętnie zostaje sam. Dobrze znosi obecność dzieci, chętnie się z nimi bawi. Krótka sierść boksera nie wymaga dużych nakładów pracy. Kąpiele boksera przeprowadzamy w razie konieczności. Należy natomiast pamiętać o regularnym czyszczeniu uszu i obcinaniu pazurów. Bokser to będzie idealny pies dla aktywnego opiekuna. Dobrze prowadzony i pielęgnowany będzie oddanym towarzyszem przez kolejne 10 do 12 lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się