×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak podróżować z kotem lub psem? Przydatne akcesoria

Masz psa lub kota, ale nie byliście jeszcze na wspólnej wycieczce? Boisz się związanych z nią stresu i wyzwań? To zrozumiałe, choć... niepotrzebne, jeśli dobrze się przygotujesz. Sprawdź, jak podróżować z psem lub kotem, wykorzystując garść praktycznych porad i akcesoriów.

Wakacje z kotem lub psem – na co się przygotować?

Wspólne podróże z kotem lub psem mogą rodzić stres. Czasem większy jest on u właściciela niż u czworonoga. Pamiętaj, że zwierzę doskonale wyczuwa emocje, dlatego mimo wszystko warto zachować spokój.

Co może w tym pomóc?

Po pierwsze, zaplanuj wakacje z psem albo kotem z wyprzedzeniem. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Odpowiedz sobie na pytania:

 • Jak Twój pies lub kot znosi podróże (nawet krótkie)?

 • Jakim środkiem transportu będziecie podróżować (samochód, pociąg, samolot itd.)?

 • Ile czasu potrwa wycieczka?

 • Czy będziecie robić postoje?

 • Ile jedzenia możesz dla niego potrzebować?

 • Jakie dokumenty mogą być Wam potrzebne?

 • Czy przewidujesz nocleg w czasie podróży?

W ten sposób ustalisz, co musisz zabrać w podróż, by zapewnić zwierzakowi bezpieczne warunki transportu, komfort jedzenia, ruch czy swobodne załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Po drugie, pamiętaj, że być może Twojego czworonoga trzeba najpierw przyzwyczaić do podróży. Dotyczy to zwłaszcza większości kotów. To zwierzęta terytorialne, przywiązane do swojego terenu i nielubiące go długotrwale opuszczać, dlatego przymus egzystowania w innym środowisku może być dla nich stresujący.

Koty mogą również reagować zakłopotaniem na nadmiar bodźców, np. migające obrazy za oknem. Jeśli masz możliwość, umieść ich transporterkę tak, by nie były na nie narażone. Ewentualnie przykryj ją kocem.

Jeśli Twój zwierzak boi się podróżowania, oswój go. Wpuść do auta, przejedź się na krótkim dystansie. Pokaż, że nic mu nie grozi i że jesteś przy nim.

Najpopularniejszą formą podróży z kotem lub psem pozostaje wycieczka samochodowa, dlatego to głównie do niej będziemy się odnosić w artykule. Pamiętaj jednak, że wiele rozwiązań sprawdzi się również w pociągu czy w samolocie.

Jakie akcesoria podróżnicze dla zwierząt warto posiadać?

Podróżowanie z kotem lub psem może rodzić kilka istotnych wyzwań. Na szczęście wszystkim da się łatwo sprostać. Skup się zwłaszcza na poniższych obszarach:

Bezpieczeństwo

Obowiązkowo zaopatrz się w akcesoria do przewożenia zwierząt. Mogą to być transporter albo pasy bezpieczeństwa. Spakuj też apteczkę z lekami przepisanymi przez lekarza, preparatami do dezynfekcji czy akcesoriami opatrunkowymi.

Pożywienie

Kolejnym must have będą miska turystyczna oraz bidon z miską dla psa na świeżą wodę. Na wakacje z kotem lub psem zabierz suchą karmę. Nie pój zwierzaka, ani nie dawaj mu jeść w czasie podróży. Wykorzystaj do tego postój albo dobrze nakarm pupila przed wyjazdem.

Bidon z miską dla psa

Toaleta i spacery

Jeśli wyjeżdżasz z kotem, potrzebna Ci będzie składana kuweta turystyczna oraz żwirek Petstory. W przypadku psa zaopatrz się w woreczki na psie kupy. Na spacer przydadzą się szelki albo smycz np. smycz odblaskowakaganiecobroża na kleszcze czy preparaty chroniące przed pasożytami.

Smycz odblaskowa PETSTORY

Rozrywka

Pamiętaj, że Twój zwierzak może się nudzić lub stresować podróżą. Zabierz ze sobą 1–2 ulubione zabawki dla psa lub kota. Zapewnią mu nieco rozrywki. Jeśli Twój czworonóg posiada np. ulubiony kocyk, również możesz go wziąć.

Dokumenty i unormowania prawne

Jeśli szykujesz się na wyjazd zagraniczny, Twój zwierzak musi mieć wyrobiony paszport oraz posiadać mikrochip. W podróż z psem lub kotem zabierz jego książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami. Wśród obowiązkowych jest szczepienie psów przeciwko wściekliźnie wykonane minimum 3 tygodnie przed wycieczką.

Jak podróżować z kotem i psem bezpiecznie?

Jeśli jesteś właścicielem małego psa lub kota, spraw mu transporter. Pamiętaj przy tym o 3 istotnych kwestiach:

 1. Postaw na wysokiej jakości transporter.

 2. Zwróć uwagę, czy transporter możesz przypiąć pasami do siedzenia.

 3. Sprawdź, czy Twój kot lub pies w podróży nie ma ani zbyt mało, ani zbyt dużo miejsca. Pamiętaj, że transporter ma przede wszystkim chronić Twojego zwierzaka. Nie tylko przed mandatem, ale zwłaszcza przed skutkami nagłego hamowania czy wypadku.

transporter składany dla psa i kota
Transporter składany dla kociąt i szczeniąt PETSTORY Transporter klatka dla psa i kota PETSTORY

Jak przewozić duże psy?

Akcesoria podróżnicze dla psa większych rozmiarów to specjalne szelki oraz mata ochronna.

Pies na wakacjach podróżujący w szelkach wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Podróżuje w pozycji siedzącej, przypięty do kanapy auta pasami oraz wspomnianymi szelkami. Ważny jest sposób montowania tych ostatnich. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją i zaleceniami producenta. Pamiętaj, że w razie wypadku MUSZĄ zadziałać.

Mata chroni przed zniszczeniem kanapy – podrapaniem czy zamoczeniem w razie małej awarii. Zdecydowanie łatwiej ją wyprać, niż tapicerkę auta.

Sprawdź też: Jak zabezpieczyć psa w podróży

Jak przewozić kota w samochodzie?

Koty nie osiągają tak pokaźnych rozmiarów, jak psy (z małymi wyjątkami, np. maine coon). Nie oznacza to jednak, że nie powinny być odpowiednio przygotowane do podróży. Zasadniczo może się ona odbywać na 2 sposoby.

Pierwszym jest umieszczenie kota w transporterze. Podobnie jak w przypadku psa, zapewni on zwierzęciu bezpieczeństwo. Na wyjazd wybierz coś solidnego, np. transporter Petstory, ZOLUX Transporter Travel Smart czy ZOLUX Transporter GULLIVER 1 z metalowymi drzwiczkami.

Pamiętaj, że jeśli futrzak ma podróżować w ten sposób po raz pierwszy, warto przyzwyczaić go do nowego miejsca. Najlepiej zostaw otwarty transporter w pokoju. Twój pupil prawdopodobnie zechce go zbadać i samodzielnie się z nim oswoić.

szary transporter dla psa i kota petstory

Drugi sposób przewożenia kota, to przypięcie go specjalnymi szelkami na tylnym siedzeniu. Wówczas ma on podczas jazdy więcej swobody, niż w transporterce. Nie obije się też nagle o siedzenie czy nasze plecy albo twarz podczas gwałtownego hamowania.

W sklepach zoologicznych możesz znaleźć tradycyjne szelki dla kotów oraz akcesoria umożliwiające przypięcie zwierzaka do pasów bezpieczeństwa. Drugie są o tyle lepsze, że posiadają szeroki, miękki pas. Układa się on wzdłuż mostka zwierzęcia i amortyzuje szarpnięcia.

Podsumowanie

 • Chcąc podróżować z psem lub kotem, odpowiedz sobie na kilka istotnych pytań związanych z formą transportu, czasem podróży czy przystosowaniem do niej Twojego pupila.

 • Obszarami, o które musisz zadbać, jadąc na wakacje z psem lub kotem, są: bezpieczeństwo, pożywienie, toaleta, ochrona podczas spacerów oraz rozrywka.

 • Kluczowy dla bezpiecznej, spokojnej i przyjemnej podróży jest odpowiedni dobór akcesoriów. Dostosuj je do preferencji Twojego zwierzaka. Ich szeroki wybór znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się