×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zabezpieczyć psa w podróży?

Zbliżający się okres wakacyjny oznacza dla wielu właścicieli psów bliższe i dalsze wyjazdy z pupilem. Czasem nie stanowi to większego problemu, a nasz psiak wręcz uwielbia jazdę samochodem. Niektóre zwierzaki znoszą jednak podróż znacznie gorzej. Na szczęście wspólny wyjazd z psem nie musi być udręką - wystarczy odpowiednio go przygotować i zabezpieczyć. Jak to zrobić? Poznaj nasze niezawodne sposoby!

Piesek w aucie

Przygotowanie - czyli o czym trzeba pamiętać jeszcze przed wyjazdem

W podróży z psem, podobnie jak w wielu innych sytuacjach, bardzo pomocny jest dobry plan. Jeszcze zanim wybierzecie się na wspólną wycieczkę, sprawdź stan zdrowia pupila. Warto skontrolować u weterynarza, czy ogólny stan zdrowia pozwala zwierzęciu na dłuższą podróż. Pies powinien także mieć aktualne wszystkie szczepienia. W dniu wyjazdu postaraj się nie podawać pupilowi jedzenia na kilka godzin przed drogą. Przed samą podróżą pozwól psu załatwić potrzeby fizjologiczne, a także - jeśli jest aktywny - porządnie się wybiegać. Podczas postojów również nie podawaj mu jedzenia, a jedynie wodę. Zawczasu pomyśl też o zabezpieczeniu psa przed kleszczami.

Pasy i klatka transportowa - czyli pies bezpieczny w aucie

W Polsce żadne przepisy prawne nie regulują dokładnego sposobu przewożenia psa w samochodzie. Wiadomo jedynie, że musi on być przewożony w sposób bezpieczny, niezasłaniający widoczności kierowcy i nieodwracający jego uwagi. Przewóz pupila na kolanach zdecydowanie więc odpada. Dla bezpieczeństwa wszystkich pasażerów - i tych ludzkich, i zwierzęcych - warto poświęcić tej kwestii trochę więcej uwagi. Małe i średnie rasy najłatwiej przewozić w specjalnym transporterze. Czasami może to być też oddzielony kratą bagażnik auta typu kombi. Niektórzy opiekunowie mają niemiłe skojarzenia z więzieniem, ale nie są one słuszne. Psy nie wartościują przedmiotów, a w klatce są po prostu bezpieczne i nie ma obawy, że nagle np. podejmą próbę przejścia na przednie siedzenia. Jeśli nie chcemy lub nie możemy przewieźć psa w klatce, należy zabezpieczyć go na tylnym siedzeniu szelkami i pasami dla zwierząt. W takim wypadku warto zabezpieczyć tapicerkę przed zabrudzeniami specjalnym pokrowcem.

Jakie gadżety przydają się podczas wspólnych podróży?

Wyjazd na urlop z psem będzie przebiegał w o wiele przyjemniejszej atmosferze, dzięki kilku przydatnym gadżetom. Wspomnieliśmy już o pokrowcu do samochodu, który zabezpiecza siedzenie przed zabrudzeniem. W drodze bardzo przydaje się również miska turystyczna. Podczas postoju można podać w niej czworonogowi wodę, a po dotarciu na miejsce jedzenie. Jeśli zdecydujesz się na model składany, zajmie on wyjątkowo mało miejsca w bagażu. W podróż warto zabrać też woreczki na psie kupy. Ułatwią sprzątanie po psie podczas postoju i w czasie całego urlopu. Podróżowanie w czasie miesięcy letnich ma też to do siebie, że często bywa naprawdę gorąco. Tego, że psa pod żadnym pozorem nie należy zostawiać w zamkniętym samochodzie, jesteśmy jako społeczeństwo coraz bardziej świadomi, jak jednak pomóc psu przetrwać samą jazdę? Na oknach można zamontować osłonki, które ograniczą przepuszczalność promieni słonecznych. Ciekawym gadżetem jest również mata chłodząca, która przyniesie psu ulgę za każdym razem, gdy się na niej położy.

A co wtedy, kiedy nasz czworonożny przyjaciel wyjątkowo źle znosi podróże? Psom z chorobą lokomocyjną podać można środki farmakologiczne zwalczające dolegliwości. Może być to preparat dla ludzi, np. Aviomarin, choć najlepiej jest poprosić swojego lekarza o lek weterynaryjny.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się