×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Feromony dla psa - co to jest i jak działa?

Spis treści:

Jak uspokoić psa?

Komunikacja to klucz do szczęśliwej relacji opiekuna z ukochanym czworonogiem oraz z innymi zwierzętami w domu. Węch psa jest 40 razy czulszy niż człowieka! Nic dziwnego, że gro informacji psiak przekazuje nam i innym zwierzętom poprzez zapach, odbierany przy pomocy zmysłu węchu.

Wonne wydzieliny gruczołów psów nazywane są feromonami. Okazuje się, że te substancje zapachowe mogą działać na psy uspokajająco, wywołując u nich poczucie bezpieczeństwa.

W sklepach i hurtowniach zoologicznych dostępne są preparaty feromonowe dla psów różnego typu. W tym artykule opiszemy znaczenie naturalnych feromonów. Wyjaśnimy też mechanizm działania syntetycznych feromonów na naszych domowych pupili i zastanowimy się, jaki typ preparatów z feromonami warto wybrać dla swojego psa.

Feromony dla psa – co to jest?

Psie feromony to lotne substancje chemiczne wydzielane przez psy w celu przekazywania różnorodnych informacji innym osobnikom swojego gatunku. Potwierdza to geneza słowa „hormon” (ang. pheromone), który z języka greckiego oznacza „pherein” nieść i „horman” ekscytować. Choć feromony psów są niemal niewyczuwalne dla ludzkiego nosa, brytany rozpoznają je znakomicie. Należą do nich m.in. hormony stresu, pozwalające szczeniakowi podczas karmienia odbierać od matki informację o zagrożeniu czy poczuciu bezpieczeństwa.

Zastanawiałeś/-aś się kiedyś, dlaczego Twój pies podnosi wysoko łapę podczas sikania? To również może być związane z hormonami! Zawarte w moczu hormony płciowe pozwalają samcowi przekazać informację o gotowości do rozmnażania. Im wyżej zostawiony znak, tym większa szansa, że odczyta go suczka - potencjalna partnerka. Hormony u psów służą też przekazaniu informacji o stanie emocjonalnym zwierzęcia, chorobie konkretnego narządu albo określenia hierarchii w domowym stadzie.

Jak działają naturalne psie feromony?

Wyczucie feromonów powoduje aktywację receptorów w narządzie lemieszowo-nosowym (VNO). Przenoszone przez ten narząd sygnały chemiczne przekazują do mózgu zwierzęcia różnorodne informacje. W reakcji na feromon czyli bodziec pies wykazuje różne instynktowne zachowania takie jak wokalizacja, przywabianie samicy czy nawoływanie potomstwa. Co ciekawe, feromony nie są wyłącznie domeną zwierząt! Ich występowanie potwierdzono u kilkudziesięciu gatunków roślin, a także różnych szczepów bakterii i drożdży.

Jakie feromony wykorzystuje się w preparatach uspokajających dla psów?

W przypadku psów naukowcom udało się odtworzyć jeden feromon o fundamentalnym znaczeniu dla dobrego samopoczucia psiaka. To analogi feromonów listwy mlecznej, czyli substancji wydzielanych przez karmiącą sukę by uspokoić szczenięta. Mieszanka estrów kwasów tłuszczowych znana jest również pod angielską nazwą Dog appeasing pheromone (w skrócie DAP). Co ciekawe, liczne badania dowodzą, że feromony listwy mlecznej oddziałują pozytywnie również na dorosłe psy i psich seniorów. To preparaty całkowicie bezpieczne dla zwierząt, które w żaden sposób nie wpływają na ludzi.

Kiedy warto sięgnąć po syntetyczne feromony dla psa?

Jak już wspomnieliśmy, odpowiedniki naturalnych psich feromonów działają wyciszająco i kojąco na układ nerwowy psiaka. To skuteczny sposób, by zredukować niepokój i lęk oraz fizyczny ból podczas trudnych sytuacji związanych np. ze:

  • stresem w czasie podróży

  • lękiem separacyjnym, wywołanym dłuższą rozłąką z psiakiem

  • stresem wywołanym przybyciem do domu nowego pupila

  • zachowaniami związanymi z wizytą w psim hotelu, u weterynarza lub groomera

  • problemami w kontaktach z innymi psami

  • rekonwalescencją po przebytej operacji lub chorobie

  • trudnościami z wyciszaniem się i zasypianiem

  • zachowaniami autodestrukcyjnymi

  • przerażeniem związanym z hucznym obchodzeniem Sylwestra i innych świąt okolicznościowych

Spray, dyfuzor, tabletki czy obroża - jaki typ analogów naturalnych feromonów dla psa wybrać?

Odpowiedniki feromonów listwy mlecznej wydzielanych przez karmiące suki są dostępne w sklepach zoologicznych w różnej formie. Najczęstsze rodzaje środków uspokajających dla psów z feromonami to:

Obroża uspokajająca dla psa

To broń w walce ze stresem u psiaka, działająca 24h/dobę. Obrożę uspokajającą nasz pupil może nosić zarówno w domu, jak i na zewnątrz: na spacerach, w podróży, podczas jazdy autobusem czy na wizycie u weterynarza. Poleca się je psom z lękiem separacyjnym. Jak działa obroża uspokajająca dla psa? To akcesorium nasączone bezwonnymi feromonami, które uwalniane są sukcesywnie przez czas określony przez producenta. Obroża feromonowa może też zawierać olejki eteryczne np. o kojącym zapachu lawendy czy rumianku. Obroża antystresowa jest bezpieczna zarówno dla psów dorosłych, jak też dla szczeniąt. W naszym sklepie w zakładce Preparaty uspokajające dla psa dostępne są m.in. obroże na objawy stresu Adaptil w rozmiarze M-L lub w rozmiarze S. Przed zakupem rozmiar obroży powinniśmy dopasować do obwodu szyi swojego psiaka.

Preparat w sprayu

Spray Uspokajający dla psa sprawdzi się w przypadku chęci wyciszenia pupila doraźnie w konkretnej sytuacji. Preparat feromonowy D.A.P. w sprayu dla psów pomoże też w stresogennych sytuacjach takich jak przeprowadzka, burza czy impreza noworoczna. Spray wyciszający psy pomaga zwierzęciu stworzyć poczucie przebywania w bezpiecznym otoczeniu. Ułatwia też zwalczenie niepożądanych zachowań takich jak wokalizowanie, agresja, niszczenie mebli i sprzętów domowych. Ogromnym zaufaniem wśród właścicieli psów cieszy się Adaptil Spray 60ml dostępny w ofercie zoo24.pl. Rekomendowany przez lekarzy weterynarii spray pomoże psiakowi opanować objawy stresu takie jak dyszenie, drżenie czy niepokój.

Jak używać sprayu uspokajającego dla psa?

Bezwonne feromony dla psa zawarte w sprayu wystarczy rozpylić np. na 15 minut przed zostawieniem zwierzaka samego w domu lub umieszczeniem go w transporterce w aucie. Podczas dłuższej podróży środek warto rozpylić kilkukrotnie, np. co 2-3 godziny. Ważne! Sprayu nie powinniśmy rozpylać bezpośrednio na psa ani podczas obecności zwierzęcia w klatce kennelowej czy samochodzie.

Psie feromony w dyfuzorze

To remedium na stres w domu lub innych zamkniętych pomieszczeniach. Środki tego typu ułatwiają zaaklimatyzowanie się szczeniąt w nowym domu. Są też niezastąpione w pierwszych dniach pobytu w domu psa ze schroniska oraz w przypadku negatywnych dolegliwości po długim pobycie w klinice weterynaryjnej. Można je stosować również, by zniwelować stres u psa wywołany przeprowadzką albo pojawieniem się nowego członka rodziny. Zaletą dyfuzora z feromonami dla psa jest duży zasięg i czas działania - jeden dyfuzor może wystarczyć, by rozpylić bezwonne feromony po całym mieszkaniu! Warto jednak wiedzieć, że działanie dyfuzora mogą zakłócić filtry oczyszczające lub nawilżające powietrze.

Jak używać dyfuzora na uspokojenie psa?

Dyfuzor z feromonami przypomina znane nam dyfuzory zapachów podłączane do kontaktu. Ich zasada działania jest bardzo prosta! Po wyjęciu dyfuzora z opakowania zazwyczaj wystarczy zdjąć nakrętkę, przykręcić dyfuzor na flakon, po czym podłączyć urządzenie do gniazdka elektrycznego. Ekonomicznym rozwiązaniem jest dyfuzor z wymiennymi wkładami z feromonami. Po zużyciu jednego, wystarczy wtedy do posiadanego dyfuzora dokupić nowy wkład. W naszym sklepie posiadamy m.in. wymienny wkład do dyfuzora marki Adaptil w formie estetycznego flakonu.

Maty higieniczne z feromonami

Właścicieli stojących przed wyzwaniem nauki czystości szczeniaka lub dorosłego psa ze schroniska mogą zainteresować podkłady chłonne z feromonami. To maty higieniczne pokryte wyczuwanymi przez szczenię hormonami zapachowymi, które znacznie ułatwiają proces nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych w pierwszych tygodniach czy miesiącach życia psiaka. Podkłady dla psów z feromonami ułatwią też życie opiekunom starszych lub schorowanych brytanów.

Analogi psich feromonów - podsumowanie

Warto mieć świadomość, że feromony DAP na niektóre psy nie działają. Z tej racji, zanim zdecydujemy się na zakup dużej ilości preparatów z feromonami, najbezpieczniej przetestować wybrany środek w niewielkim rozmiarze (np. w formie próbki). Jeśli okaże się, że układ nerwowy naszego psiaka jest odporny na jego działanie, cierpiącemu na przewlekły stres pupilowi możemy spróbować podać leki uspokajające. Tabletki na stres dla psa zalecane są psiakom odczuwającym ogromny stres i związane z tym niepokojące zaburzenia behawioralne, takie jak brak uczucia głodu, apatia, wygryzanie sierści, stany lękowe czy depresja. To silne środki, dlatego ich wdrożenie warto przedyskutować z zoopsychologiem, psim behawiorystą lub lekarzem weterynarii.

W trosce o zdrowie psa pomocne mogą okazać się również poniższe produkty, dostępne w sklepie zoo24.pl:

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się