×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

Huczna zabawa, fajerwerki, ogrom radości, pisków i głośnej muzyki. Z tym właśnie kojarzy nam się sylwester. To jednak, co dla nas stanowi absolutne szaleństwo zabawy, dla naszych psów jest prawdziwą katorgą. Blisko 70% czworonogów reaguje strachem na głośne dźwięki podczas sylwestrowych nocy. Co więc w takiej sytuacji zrobić? Jak chronić psiaka przed nadmiarem hałasu? W jaki sposób zminimalizować stres, który wywołują sylwestrowe dźwięki?

Nie lekceważ problemu

Jeśli Twój pies zmaga się ze stresem podczas sylwestrowej nocy, z pewnością nie można tego bagatelizować. Wielu właścicieli uważa, że nawet chwilowa sytuacja stresowa nie wpłynie negatywnie na zwierzątko, a prędzej czy później pies do hałasów się przyzwyczai. Nie przywyknie i nie przyzwyczai się. Nie przejdzie to obok jego stanu zdrowia obojętnie. Należy zdać sobie z tego sprawę jak najszybciej i nie lekceważyć pojawiającego się problemu. Co więcej, taki lęk może się nasilić, zmieniając się w fobię dźwiękową. Nagle może się okazać, że to nie tylko ta jedna noc w roku jest dla niego problemem, ale również i każdy, najmniejszy nawet odgłos, począwszy od chodzącego odkurzacza, przez pracę wiertarki, po głośno puszczoną z głośników muzykę. Co więc najlepiej zrobić? Jak zadbać o psa i zredukować jego poziom stresu? Przede wszystkim zabierz go do weterynarza. Ten może zastosować odpowiednią suplementację, często farmakologię w postaci leków na uspokojenie, a jeśli problem będzie bardziej poważny - terapię behawioralną.

Bezpieczna kryjówka

Jednym ze sposobów zapewnienia psu odpowiedniej opieki, jest stworzenie mu jak najlepszej kryjówki. Jeśli pies jest czworonogiem podwórkowym, obowiązkowo należy zabrać go na czas sylwestra do domu. W przestrzeni domowej z kolei należy stworzyć w najbardziej bezpiecznym miejscu stosowną kryjówkę. Idealnym pomieszczeniem będzie takie, które nie posiada okien, aby jak najmniejsza ilość dźwięków dostała się do psich uszu. Może to być łazienka, skrytka czy spiżarnia. Nieważne gdzie, najistotniejsze, aby pies poczuł się tam bezpiecznie. Dobrze jest zorganizować mu mały kącik z legowiskiem, zabawkami, jak również i w ramach pocieszenia, wręczyć kilka ulubionych smakołyków.

Zaciemnianie pomieszczeń

Bardzo istotnym elementem jest zaciemnianie pomieszczeń. Psy, kiedy jest bardzo głośno, dużo pewniej czują się w miejscu, w którym jest ciemno. W sylwestra nie dość, że słychać z każdej strony odgłos petard, to do tego dochodzą jeszcze hałasy otwieranych butelek z szampanem oraz kolorowe światełka. Takie połączenie może zostawić duże piętno na psychice niejednego czworonoga. Zaciemnienie pomieszczenia będzie najlepszym, co możemy zrobić. Jeśli mamy wspomniane wyżej pomieszczenie bez okien - cudownie, jeśli nie, warto zasłonić rolety czy zakryć okna zasłonami. Im ciemniej, tym z pewnością dla pieska bezpieczniej.

Obecność domowników

Posiadając psa, który boi się fajerwerków i hałasów, z pewnością nie można zostawiać go samego w domu. Pozostawienie psiaka może nieść poważne w skutkach konsekwencje. Jeśli nie musimy, lepiej nie zostawiać zwierzątka samego w domu. A jeśli planujemy imprezę sylwestrową, znajdźmy na taką noc kogoś, kto odpowiednio dobrze czworonogiem będzie w stanie się zaopiekować. Być może będzie to ktoś z rodziny lub sprawdzony sąsiad / sąsiadka, który także posiada czworonożnego pupila.

Większość psów nie lubi sylwestra. Tylko nieliczne z zaciekawieniem patrzą w okno. Jeśli Wasz psiak jest zwierzakiem, który się boi, nie można zostawiać go samego, ale zapewnić mu odpowiednie warunki i stosowną opiekę. To element nadrzędny.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się