×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Dalej nie idę i co mi zrobisz? Czyli, dlaczego pies siada na spacerze i nie chce iść

Przez

Pani Kasiu co mam robić on/ona kładzie się na chodniku i nie da się ruszyć. Jak ja często to słyszę, kiedy rozmawiam o psich problemach. Nasi psi przyjaciele reagują w ten sposób z różnych powodów: chcą coś na nas wymusić, uważają, że spacer był za krótki, bywają po prostu zmęczone, mają niewygodne ubranie/szelki/obrożę, boją się miejsca, w które się kierujemy lub reagują w ten sposób na ból. 

Spis treści:
pies kładzie się na spacerze

Dlaczego pies siada na spacerze i nie chce iść dalej? 

Wymuszanie spowodowane ciągłym nagradzaniem

Nauczyliśmy psa, że podczas spaceru dostaje smakołyki, a kiedy przestaniemy być „wydawaczką do smaczków” - buntuje się, kładzie lub siada, zapierając się jak „mały osiołek”. Jest to demonstracja niezadowolenia i próba wymuszenia na nas tego, na czym mu zależy. 

Co gorsza, jeśli działamy w nieprawidłowy sposób, możemy nieświadomie utrwalić takie zachowanie poprzez nagradzanie bonusem smakowym, wzmożoną uwagą lub zabawą. W takiej sytuacji istnieje duże prawdopodobieństwo, że schemat będzie powtarzany, bo zwyczajnie przynosi korzyści. W takich przypadkach należy przeanalizować dotychczas stosowane przez nas metody szkoleniowe lub być może ich zupełny brak. 

Tu powinna pomóc konsekwencja, stosowanie zasad i wprowadzenie przemyślanego treningu. Nie bójmy się zasugerować psu, że nie jesteśmy zadowoleni i spokojnie, ale stanowczo wypowiedzmy np. komendę „idziemy” i zacznijmy podążać dalej, nie oglądając się za siebie. Pamiętając, że tylko spójność wykonywanej czynności z wypowiadaną komendą przyniesie pożądany efekt, nie możemy mówić „idziemy’ i stać w miejscu czekając, aż pies do nas dołączy. 

Ważne jest również, żebyśmy nie wtórowali psu w jego strachu, nie rozczulali się, ale dawali wsparcie swoją stabilną, pewną postawą. Jeśli nie czujemy się na siłach, poprośmy o pomoc specjalistę – zoopsychologa lub behawiorystę. 

Niespełnione potrzeby 

Pies do szczęścia potrzebuje: jedzenia, poczucia bezpieczeństwa, odpoczynku, pielęgnacji, aktywności fizycznej i umysłowej (zabawy, eksploracji środowiska, socjalizacji). 
Jeśli poświęcamy zbyt mało czasu na spacer, lub ograniczamy go do ekspresowego załatwiania potrzeb fizjologicznych, możemy się spodziewać, że pies będzie się buntował i spróbuje nam pokazać, że jeszcze nie czas wracać do domu. 

Zmęczenie materiału

Jeśli pies kładzie się lub wręcz pada na ziemię, może to oznaczać, że wysiłek, jaki wykonał był zbyt duży i po prostu potrzebuje odpoczynku. Zwierzęta podobnie jak ludzie mają swoją granicę wytrzymałości zależną od czasu trwania i rodzaju treningu, wieku, kondycji oraz czynników zewnętrznych. 
W takich sytuacjach dajmy psu czas na regenerację i poczekajmy chwilę, aż znowu będzie gotowy ruszyć w drogę. Pamiętajmy, aby nie narażać szczególnie młodych psów i seniorów na zbyt duży wysiłek fizyczny, zwierzęta młode są „niezwiązane” nie mają w pełni wykształconego układu mięśniowo – szkieletowego, nadmierna aktywność może powodować urazy kości, stawów i mięśni. 

Niewygodne akcesoria spacerowe

Zadbajmy o optymalny sprzęt i akcesoria dobrane indywidualnie do każdego psa.  Niewygodne, zbyt małe, źle dobrane – obroże, szelki, kamizelki, smycze, kagańce mogą powodować dyskomfort lub powodować ból. 
Oprócz bólu mogą niewłaściwie obciążać kręgosłup, mięśnie lub stawy co może powodować dysfunkcje, kontuzje i urazy. Nie ma co się dziwić jeśli w takiej sytuacji pies odmawia współpracy i kładzie lub siada na spacerze, lub jeszcze zanim wyjdzie z domu. 

Strach i urazy

Zapieranie się lub zamieranie psów na spacerach może wynikać z deficytów socjalizacyjnych i zdarza się, kiedy pies ma trudności w odnajdywaniu się w nowych sytuacjach, nawiązywaniu kontaktów z ludźmi lub innymi zwierzętami. Zaburzona socjalizacja lub „pamięć bólowa” może doprowadzić do unikania sytuacji stresowych. Na przykład, kiedy pies zapamiętał sobie miejsce, gdzie doznał jakiegoś urazu, lub został pogryziony, czy potrącony przez auto, zbliżając się do tego miejsca, kładzie się lub zapiera, żeby kolejny raz nie być narażanym na ból lub dyskomfort. 

Podobnie bywa, kiedy pies się przestraszy np. śmieciarki, koparki… potrafi ciągnąć na spacerze w przeciwną stronę niż miejsce, gdzie znajdował się wcześniej zapamiętany przez niego „strach”. W takim przypadku nie stosujmy metody unikania, obchodzenia, bo to jedynie doraźne rozwiązanie, starajmy się małymi krokami zmienić, oswoić trudną sytuację i przepracować problematyczne zachowania. 

Dolegliwości zdrowotne 

Jeśli pies nagle się kładzie, kuląc się, popiskując, może to być związane z nagłym bólem, związanym kontuzją lub poważnym problemem zdrowotnym. Odmowa poruszania się może wynikać z niewydolności oddechowej, chorób neurologicznych powodujących np. problemy z równowagą i ruchem, zaburzeniem funkcji ruchowych spowodowanych zapaleniem stawów lub dysplazją. Ważne jest, aby w takich sytuacjach skontaktować się z lekarzem i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Wykluczając stany chorobowe, które bezwzględnie należy powierzyć lekarzowi weterynarii, problemy behawioralne możemy przepracować samodzielnie lub z pomocą specjalistów (zoopsychologów, behawiorystów), którzy dobiorą odpowiednią metodę pracy, a jeśli będzie to niezbędne, zarekomendują leczenie farmakologiczne wspomagające terapię. 

Znajdź sposób na uparciucha

Podejdź do psa, który się położył i bądź dla niego jego najlepszym kolegą do zabawy. Wykorzystaj ulubioną zabawkę psa, aby przywołać go do nogi. Użyj zabawki interaktywnej, pobudzanie zmysłów zachęci psa do podejścia.

Bycie atrakcyjnym to często klucz do sukcesu. Zmień ton głosu, uruchom swoje ciało, zmień pozycję, odwróć się i udawaj, że masz coś fajnego, co pies bardzo lubi, kiedy podejdzie, pochwal i rusz z nim dalej, możesz go nagrodzić smakołykiem.

Wykorzystaj psiego kolegę, kiedy uparciuch się zatrzyma, przekieruj uwagę na innego psa, zazdrość o naszą atencję – działa! Zapnij psu długą linkę oddal się znikając mu z oczu, próbuj się nie odwracać i przywołać psa do siebie, perspektywa „porzucenia” sprawi, że pies do Ciebie dołączy. 

Jeśli nie jesteś w stanie sobie poradzić, poproś o pomoc specjalistę od zadań specjalnych – zoopsychologa, behawiorystę lub trenera.

Katarzyna Putynkowska

Trener psów, zoopsycholog, kynolog, asystent kynologiczny ZKwP. Były koordynator kynologii policyjnej garnizonu podlaskiego. Prezes Polskiego Związku Zoopsychologów. Absolwentka pierwszego rocznika Zoopsychologii — problemów behawioru psów na Wydziale Nauk o Zwierzętach, Szkoły Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi własną praktykę pod swoim nazwiskiem oraz pod marką Dogologik. Właścicielka sporego stada wyżłów włoskich, weimarskich oraz gończych polskich.

Powiązane artykuły
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Szczenięta mają problemy z nie trzymaniem moczu, co jest wiadome, ale zdarza się to również, u dorosłych...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies pod choinkę - czy to dobry pomysł?

Pies pod choinkę budzi emocje, ale czy to dobry pomysł? Zanim zdecydujesz, rozważ zobowiązania, Wasze...
Czytaj teraz
Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się