×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Spis treści:


Jak oduczyć psa sikania w domu?

To, że szczenięta mają problemy z nie trzymaniem moczu, jest wiadome, ale zdarza się to również, u dorosłych psów i psich seniorów. Jeśli problemy pojawiły się nagle, powinniśmy poszukać genezy problemu.

Jak długo pies sika w domu

Szczenięta,  powoli stopniowo wyrastają z problemu z nietrzymaniem moczu. Kiedy ok. 4-5 miesiąca stopniowo wzmacniają się mięśnie pęcherza i zwieraczy. Do tego czasu spokojnie i konsekwentnie wprowadzać należy nawyk załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Oczywiście wpadki się zdarzają, i trzeba to przyjąć za pewnik. Nie ma co się tym denerwować, o ile są to sporadyczne przypadki podczas aktywności psa np. zabawy. Nasza czujność powinna być wzmożona, kiedy pies nie trzyma moczu np. w czasie snu, często kropelkuje lub ma krwiomocz, wówczas bezwzględnie udajemy się do lekarza weterynarii w celu wykonana diagnostyki i wdrożenia leczenia. U psich seniorów atonia pęcherza moczowego jest częstym zjawiskiem i wymaga stałej kontroli, wdrożenia leczenia a czasami też pieluchowania. 

Jak oduczyć psa sikania w domu

Dobrym sposobem, który często sprawdza się u moich młodych podopiecznych to wypowiadanie zaklęcia, a bardziej chodzi o kodowanie konkretnym słowem czynności sikania. Używamy słowa np. „siusiu”, „pipi” lub dowolnie wybranego wyrazu,  oby tego samego za każdym razem. Magiczne słowo poprzedzamy konkretnym działaniem. Znajdujemy odpowiednie miejsce na trawniku, tak aby zminimalizować bodźce, luzujemy smycz, pozwalamy spokojnie węszyć, a gdy tylko widzimy, że szczenię składa się do siusiania, przygotowujemy się do wypowiedzenia zaklęcia - „siusiu” super, brawo .... Uwaga! Nie krzyczymy na cały głos BRAWO, SIKU, BRAWO... tylko spokojnie, miłą intonacją nagradzamy szczenię za świetnie wykonane zadanie! Możemy wzmocnić zachowanie przez wydanie smacznego kąska z kieszonki. Zobaczycie, że szczeniak szybko będzie chciał zasłużyć na nagrodę, a nasze słowo stanie się magicznym zaklęciem, po którego wypowiedzeniu pies będzie robił siku. 

Może Cię zainteresuje: przysmaki dla psa

Pamiętajmy, jednocześnie, że szczeniaka wyprowadzamy po spaniu, zabawie, jedzeniu i piciu. Na początku kilka, a w razie potrzeby kilkanaście razy dziennie, nie zapominając o porze nocnej. Z czasem, kiedy pęcherz będzie silniejszy, częstotliwość znacznie zmaleje, ale nawyki zostaną. 

Szczeniak sika w domu po spacerze

Zdarza się, że pies, wychodząc na spacer, nie jest w stanie załatwić swoich potrzeb, a przekraczając próg mieszkania — natychmiast siusia. Co robić w takim przypadku?

Takie zachowanie prezentują często szczenięta, które zostały odchowane w mieszkaniu, gdzie wyprowadzenie szczeniąt jest utrudnione ze względów technicznych. Nauka czystości w takich hodowlach bazuje na matach higienicznych i naturalnie szczenięta traktują mieszkanie jak bezpieczny azyl, gdzie należy się załatwiać.

Podobnie jest z psami, które za długo ze względu na brak szczepień pozostają w mieszkaniach lub są lękliwe. W takich przypadkach powoli i cierpliwie oswajamy świat zewnętrzny, przedłużając w miarę możliwości czas spaceru, tak żeby wymusić napieranie na pęcherz i szczodrze nagradzamy za każdą załatwioną na zewnątrz potrzebę. Jednocześnie po nieudanej próbie spacerowej, kiedy tylko pies znajdzie się w mieszkaniu i szuka miejsca na załatwienie potrzeby, zabieramy go pod pachę i wracamy na zewnątrz, czasem kilkukrotnie.  

Czy karać psa za załatwianie się w domu?

Nawet przy opanowanym treningu czystości może zdarzyć się wpadka i co wtedy?
Nie karzemy, nie krzyczymy, nie wtykamy nosa w mocz itp. Takie zachowanie może sprawić, że pies się zablokuje, będzie się lepiej chować (za kanapę, za zasłonę) lub co gorsze ukrywać dowody np. zlizując mocz, lub zjadając kupę. 

Co zrobić gdy pies sika w domu?

Zachowajmy spokój, posprzątajmy w ciszy z zatroskaną miną. Czasami nadmierna ekscytacja w takich sytuacjach może być źle interpretowana, a szmatka lub mop skojarzy się z zabawką, która pojawia się w „nagrodę” za zrobienie siku. 

Obserwując szczeniaka, szybko wyłapiemy specyficzne dla niego zachowania, rytuały poprzedzające załatwienie potrzeby fizjologicznej. Dreptanie drzwi, kręcenie się w kółko, odchodzenie na bok, popiskiwanie, mruczenie itp. To powinno być dla nas znakiem do szybkiego wyniesienia psa na trawnik i pochwalenia go za załatwienie potrzeby na zewnątrz. 

Maty do nauki czystości

Jeśli decydujemy się na podkłady higieniczne dla psa, pamiętajmy, że na początku może to stanowić alternatywę dla zachowania względnej czystości, jednak jest to „półśrodek”, maty pozostawione zbyt długo warunkują załatwianie potrzeb tylko w tych miejscach. 

Dorosły pies sika w domu — co zrobić? 

Gdy mamy do czynienia z problemem sikania w domu przez dorosłego psa, musimy się uważnie przyjrzeć, co jest tego przyczyną. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę jednostki chorobowe, które mogą powodować nietrzymanie moczu, od zapalenia pęcherza, choroby Cushinga, chorób kręgosłupa, zmian zwyrodnieniowych, zmian nowotworowych itp. Jeśli lekarz weterynarii po badaniach diagnostycznych wykluczy stan chorobowy, należy zastanowić się nad problemami behawioralnymi.

Nietrzymanie moczu na poziomie behawioralnym może być związane ze podwyższonym poziomem stresu, związanym z miejscem lub zachowaniem. Praca na poziomie emocjonalnym z zoopsychologiem lub behawiorystą pozwoli znaleźć i przepracować problem. np.

Pies sika w domu gdy zostaje sam

Należy zredukować poziom stresu, powoli przyzwyczajać go do pozostawania samemu na coraz dłuższy czas. 

Pies popuszcza mocz podczas przywitania z nadmiernej ekscytacji

Należy unikać wylewnych powitań, trenować częste wychodzenie i powroty, aby zmniejszyć napięcie związane z momentem najwyższej radości.

Pies popuszcza mocz ze strachu

Należy np. zredukować nachylenie się nad psem i stawianie go w nie komfortowych pozycjach.

Pies nie jest w stanie utrzymać moczu z powodu emocjonalnego, kompulsywnego picia, zazwyczaj kompensującego strach, zaniepokojenie picie na zapas z powodu braku stałego dostępu do wody.

Ponadto pamiętajmy, że psy posikują — znacząc teren, samce i suki w ten sposób komunikują się na odległość, na osiedlach jest to rodzaj pozostawianych newsów i ploteczek towarzyskich. Ten aspekt należy jednak traktować wielowarstwowo, również ze względu na wymiar wielogatunkowości. Oznaczanie terenu można zawęzić tylko do psiego towarzystwa, gdzie psy komunikują swoją „wyższość”, rangę w stadzie lub suki pozostawiając wiadomość o gotowości rozrodczej podczas cieczki. Przyglądając się jednak przypadkom ze swojej praktyki, odnoszę wrażenie, że psy zaznaczają swoje miejsce w stadzie domowym (wobec innych gatunków) i rodzinnym (wobec ludzi). Zdarzyły mi się przypadki, kiedy np. w życiu kobiety pojawił się nowy mężczyzna i pies zaczął znaczyć teren dokładnie z tego powodu, najprawdopodobniej w obawie przed swego rodzaju konkurencją.

Jaki preparat do usuwania moczu psa?

Pokrywanie lub przykrywanie zapachem moczu stanowi duży problem dla właścicieli psów. Podstawą do pozbycia się tego odoru jest staranne wysuszenie, a następnie zneutralizowanie zapachu. Możemy doraźnie posłużyć się też domowymi specyfikami takimi jak ocet, soda czy woda utleniona. Jednak rynek oferuje już wiele specjalistycznych środków niwelujących zapach moczu w sposób bezpieczny i łatwy w użyciu.

Może Cię zainteresuje: neutralizatory psich zapachów


Katarzyna Putynkowska

Katarzyna Putynkowska

Trener psów, zoopsycholog, kynolog, asystent kynologiczny ZKwP. Były koordynator kynologii policyjnej garnizonu podlaskiego. Prezes Polskiego Związku Zoopsychologów. Absolwentka pierwszego rocznika Zoopsychologii - problemów behawioru psów na Wydziale Nauk o Zwierzętach, Szkoły Główniej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prowadzi własną praktykę pod swoim nazwiskiem oraz pod marką Dogologik. Właścicielka sporego stada wyżłów włoskich, weimarskich oraz gończych polskich.

 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się