×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak dbać o zęby pupila?

Regularne dbanie o zęby pupila jest bardzo ważne. Na szkliwie powstaje bowiem brud z resztek pokarmu, a także różnych bakterii. Nieusunięty w porę osad może zamienić się w kamień nazębny. Wtedy konieczne jest skorzystanie z pomocy lekarza weterynarii. Dlatego nie warto dopuścić do takiej sytuacji. Regularne dbanie o zęby czworonoga pozwoli mu cieszyć się zdrowym i ładnym uzębieniem. W poniższym tekście przedstawiamy sposoby na pielęgnację zębów zwierząt domowych.

Szczotkowanie to podstawa

Szczotkowanie zębów stanowi istotny element pielęgnacji. Nie każdy pupil pozwoli sobie jednak na włożenie jakiegoś przedmiotu do pyska, dlatego najpierw należy go przyzwyczaić do tej czynności. Na początku próbuj dotykać zwierzę w okolicy zębów podczas zabawy czy głaskania. Następnie możesz spróbować odsłonić wargi i delikatnie dotykać zębów. Jeśli pupil się nie sprzeciwia, rozpocznij mycie jego zębów. Pamiętaj, aby za każdym razem go nagrodzić w postaci przysmaku. Dzięki temu ta czynność będzie mu się dobrze kojarzyła. Zęby u czworonoga należy szczotkować co 2-3 dni za pomocą specjalnej szczoteczki lub gaziku oraz odpowiedniej pasty. W tym celu nie wolno używać preparatów przeznaczonych dla ludzi, ponieważ różnią się one składem od tych dla zwierząt.

Zwróć uwagę na to, co zwierzak je

Dbając o zęby pupila, należy dobrać odpowiednią dla niego dietę. Ma ona bowiem duże znaczenie w utrzymaniu czystości w jamie ustnej zwierzaka. Bardzo ważne jest podawanie karmy dla psów zarówno mokrej, jak i suchej, której gryzienie przyczynia się do ścierania kamienia oraz oczyszczania zębów z resztek pożywienia. Dobrym pomysłem jest również podawanie co jakiś czas czworonogom kawałków surowego mięsa. Należy jednak wybierać fragmenty poprzerastane, zawierające ścięgna. Dzięki temu zwierzę będzie miało możliwość dokładnego oczyszczenia zębów podczas gryzienia mięsa.

Inne sposoby na zdrowe zęby pupila

Szczotkowanie i właściwa dieta to nie wszystko, co można zrobić w celu utrzymania zębów zwierzaka w czystości. Niektórzy decydują się również na podawanie specjalnych suplementów, które pozwalają jeszcze lepiej zadbać o higienę zębów czworonoga. Pomocne okazują się także przysmaki, ponieważ gdy zwierzę je gryzie, oczyszczają się jego zęby oraz wzmacniają dziąsła. Innym sposobem na ładne i zdrowe zęby pupila jest wybieranie odpowiednich zabawek dla psów. Niektóre modele zostały zaprojektowane tak, by podczas zabawy oczyszczały zęby i jednocześnie masowały dziąsła czworonogów. Wyposaż się również w specjalne gryzaki, które pomogą utrzymać higienę psich zębów. Pamiętaj jednak, aby dobrać je do wieku oraz wielkości zwierzaka.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się