×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot bombajski

Kot bombajski – groźny tylko z pozoru

Czarny kot bombajski na pozór wygląda groźnie. Ten kot o złotych oczach przypomina czarną panterę. Pozory jednak mylą, ponieważ przedstawiciele tej rasy to koty grzeczne i niezwykle towarzyskie.

Opis rasy i wygląd kota bombajskiego

Chociaż swą nazwę wywodzi od miasta w Indiach, kot bombajski pochodzi z Kentucky w USA. Historia powstania kota bombajskiego sięga lat 50. XX wieku. Wówczas miłośniczka kotów z Ameryki, Nikki Horner, zapragnęła stworzyć domową czarną panterę, krzyżując przedstawiciela amerykańskiego kota krótkowłosego z brązowym kotem burmańskim. Lata ulepszania i uskuteczniania hodowli pozwoliły Nikki Hormer i jej kotu w 1965 roku zdobyć tytuł championa.

Wyglądem kot bombajski przypomina czarną panterę. Głowa jest okrągła, bez ostrych konturów, oczy duże, szeroko rozstawione, o barwie złotej lub miedzianej. Średniej wielkości uszy są lekko zaokrąglone na końcach. Dużą głowę z masywnym i muskularnym tułowiem łączy długa szyja. Cały kot okryty jest gładką, przylegającą do niego czarną jak węgiel sierścią, w dotyku przypominającą jedwab.

Charakter kota bombajskiego

Pomimo że wzorowany jest na czarnej panterze, charakter kota bombajskiego w ogóle nie ma wspólnych cech z dzikim kotem. Bombaj jest kotem wysoce towarzyskim i przyjacielskim. Z przyjemnością przebywa przy człowieku, lubi mieć stale udzielaną uwagę i znakomicie się czuje na kolanach. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje drugiego kota lub bardzo częstej obecności człowieka. Świetnie też odnajduje się w towarzystwie psów, toleruje dzieci.

Długość życia kota bombajskiego

Zwykle koty bombajskie długo żyją. Zadbane i zdrowe dożywają 20 lat. Dużo jednak zależy w tej kwestii od zdrowia poszczególnych osobników.

Waga kota bombajskiego

Koty bombajskie nie rosną duże. Dorosły kot waży średnio od 4 do 5 kg. Należy jednak pamiętać, by zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz nie doprowadzić do przekarmienia, ponieważ przedstawiciele tej rasy mają tendencję do tycia.

Najczęstsze choroby kota bombajskiego

Najczęstsze z pojawiających się chorób u kotów bombajskich to koci katar i cukrzyca. Problemy diabetologiczne występują głównie przy złym sposobie odżywiania, dlatego ważne jest, aby zadbać o prawidłową dietę kota bombajskiego, najlepiej z pomocą lekarza weterynarii. Na rynku jest szeroki wybór karm weterynaryjnych dla kota, które wspierają dietę futrzaków z problemami zdrowotnymi. Dość często występują także choroby dotyczące układu oddechowego oraz kanalików łzowych. Uwarunkowane jest to historycznie poprzez dawniejsze krzyżowanie kotów bombajskich z np. persami.

Prosta pielęgnacja kotów bombajskich

Czarny kot bombajski nie jest wymagający pod względem pielęgnacji. Poza regularnym czesaniem przynajmniej raz w tygodniu, nie wymaga on większej ingerencji. Należy dbać o to, by regularnie kontrolować stan zdrowia swojego mruczka u weterynarza. Zdrowy i dobrze zadbany kot spędzi z nami 20 lat.

Dieta kota bombajskiego

Aby kot bombajski rozwijał się prawidłowo i miał dostarczane wszelkie składniki odżywcze, musi być odpowiednio odżywiony. Dlatego przeważającą część jego pożywienia powinno stanowić mięso, które możemy zapewnić, dobierając karmy dla kota z dużą zawartością mięsa. Warto pamiętać o tym, że w przypadku kotów mających tendencję do tycia ważna jest jakość, a nie ilość podawanego jedzenia. Dla zachowania lśniącej sierści czarnego kota bombajskiego raz na jakiś czas warto podać mu surowe żółtko. Należy również dbać o stały dostęp do świeżej wody.

Cena kota bombajskiego

Cena kota bombajskiego w Polsce jest bardzo wysoka. Oryginalny, w stu procentach rasowy osobnik może sięgnąć nawet 5000 zł. Uwarunkowane jest to tym, iż w Polsce ta rasa kotów jest niezwykle rzadka, ponieważ praktycznie nie ma hodowli kota bombajskiego w Polsce. Uważać więc należy na nieuczciwych hodowców, czyli takich, którzy nie są wpisani do rejestru hodowców w Polskim Związku Felinologicznym.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kot bombajski?

Dorosły osobnik osiąga nawet 20 lat życia. Długość życia kota w dużym stopniu zależy od jego aktywności, zdrowia i opieki właściciela.

Ile kosztuje kot bombajski?

O cenie kota bombajskiego decyduje to, z jakiego rodzaju hodowli pochodzi. Renomowana hodowla kotów bombajskich, oferująca stuprocentowo rasowe koty z rodowodem, za kociaka życzy sobie do 5000 zł.

Ile waży kot bombajski?

Waga kota bombajskiego oscyluje w granicach 4 do 6 kg.

Jak długo rośnie kot bombajski?

Średnią dojrzałość kot osiąga w wieku 12 miesięcy. Rozmiarów odpowiednich dla osobnika dorosłego spodziewać się można około 3. roku życia.

Ile powinien jeść kot bombajski?

Ilość pożywienia w dużym stopniu zależy od aktywności i charakteru kota bombajskiego. Dla prawidłowego rozwoju kot powinien dostawać pożywienie 3-5 razy dziennie.

Jak wygląda kot bombajski?

Kot bombajski to masywny i muskularny zwierzak. Jego ciało w całości pokryte jest czarną, jedwabną w dotyku sierścią. Misterności oraz wyglądu czarnej pantery dodają mu złote, szeroko rozstawione oczy.

Co warto wiedzieć o kocie bombajskim?

Naturalny, stuprocentowo rasowy, czarny kot bombajski jest niezwykle trudny do zdobycia w Polsce, a nawet w Europie. Czasami pojawiają się tzw. białe kruki, ale wśród miłośników są rozchwytywane.

Co je kot bombajski?

Kot bombajski głównie odżywiać się powinien mięsem, tak jak każdy drapieżnik. Cielęcina, wołowina, niektóre gatunki ryb, drób. Dla zachowania pięknej i zdrowej sierści, od czasu do czasu warto podać surowe żółtko.

Ile śpi kot bombajski?

Młody czarny kot bombajski przesypia mniej niż dorosły osobnik. Duża aktywność, wieczna zabawa i zainteresowanie otaczającym światem sprawia, że kociak przesypia około 12 godzin dziennie. Dorosły kot ma tendencje do rozleniwiania się, dlatego śpi nawet 20 godzin.

Gdzie kupić kota bombajskiego?

Na bieżąco trzeba poszukiwać dostępnych osobników w Polskim Związku Felinologicznym. Dobra i poważna hodowla kota bombajskiego powinna być zarejestrowana w tym związku. Należy mieć jednak na uwadze, iż koty bombajskie są rzadko dostępne.

Ile rośnie kot bombajski?

Status osobnika dorosłego koty bombajskie osiągają w wieku 3 lat.

Jak dbać o kota bombajskiego?

Koty bombajskie z reguły nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Raz w tygodniu należy przeczesać ich futerko oraz dbać o regularne wizyty u dobrego weterynarza.

Może Cię zainteresuje: Jak zadbać o prawidłową pielęgnację kota?

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się