×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zadbać o prawidłową pielęgnację kota?

Koty uznawane są za jedne z najbardziej czystych zwierząt, bowiem samodzielnie dbają o swoją higienę każdego dnia. Nie zmienia to faktu, że my, jako ich właściciele, powinniśmy dodatkowo o tę pielęgnację zadbać w sposób szczególny, stosując w tym celu odpowiednie preparaty. Pozwala to bowiem zarówno utrzymać dobrą kondycję zdrowotną naszego sierściucha, jak również i jego piękny wygląd.

Kot liżący łapke

Kocia kąpiel i czesanie

Czy koty potrzebują kąpieli? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, z jakim gatunkiem kota mamy do czynienia. Te krótkowłose nie wymagają mycia, chyba że są alergikami lub z różnych powodów znacząco się pobrudzą. W przypadku zaś kotów długowłosych - kąpiele są konieczne. Jest to obowiązkowe przede wszystkim ze względu na utrzymanie włosów w dobrej kondycji i zapobieganiu ich przetłuszczania się. Istotne znaczenie ma również i regularne czesanie. Jeśli przyzwyczaimy naszego pupila do szczotki, ta z pewnością nie będzie dla niego odstraszającym przedmiotem. Warto w tym celu zaopatrzyć się w samoczyszczącą szczotkę do sierści dla zwierząt, która jest przeznaczona do każdego rodzaju sierści zarówno kotów, jak i psów.

Troska o oczy kota

Stawiając na odpowiednią pielęgnację kota, w sposób szczególny należy zadbać o jego oczy. Doskonały do tego jest preparat Over Zoo - płyn do oczu i powiek dla kota i psa, który to bardzo dobrze wypłukuje pył i kurz, a także i sierść, która gromadzi się w worku spojówkowym. Produkt ten działa nawilżająco i łagodząco na wszelkiego rodzaju podrażnienia. W sposób szczególny również chroni oczy pupila przed wysuszeniem. Stanowi doskonały wybór do codziennej pielęgnacji.

Jak nauczyć kota załatwiać swoje potrzeby?

Dla większości właścicieli kotów dużym problemem jest nauka zwierzątka załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz lub w kuwecie, prawda? Tak, jak w przypadku szczeniąt, tak również i dla kotów, początki z pewnością nie należą do łatwych. Czy można więc sobie jakoś w tej nauce pomóc? Oczywiście! Doskonale sprawdzi się między innymi preparat Dr Seidel Trenex - płyn ułatwiający naukę czystości u szczeniąt i kociąt. Wystarczy spryskać nim odpowiednie miejsce, czy to kuwetę, trawę czy inną wyznaczoną powierzchnię kilka razy dziennie, a kot z pewnością w szybkim czasie wyrobi sobie nawyk załatwiania się w tym właśnie miejscu. Produkt taki można stosować i wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz. Nie wydziela nieprzyjemnego dla człowieka zapachu, nie jest trujący, a w nauce załatwiania swoich potrzeb przez koty - idealny.

Jak oduczyć koty złych zachowań?

Niezwykle dużym problemem, z jakim zmaga się wielu właścicieli kotów, jest ich niewłaściwe zachowanie. Oprócz wspomnianych wyżej kwestii dotyczących załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w niewłaściwym miejscu, koty potrafią niszczyć przedmioty, drapać i gryźć meble, wyrządzać ogromne szkody materialne dla ich właścicieli. Aby się przed tym uchronić, bardzo dobrym rozwiązaniem jest między innymi preparat Dr Seidel Repelex Plus, który utrzymuje koty z dala od miejsc, które chcemy przed nim zabezpieczyć. Przeznaczony do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych ma świeży, cytrynowy zapach, który nie jest szkodliwy czy męczący dla ludzi oraz zwierząt. Substancje zapachowe są dla kota po prostu nieprzyjemne i ten omija je szerokim łukiem. Wystarczy spryskać daną powierzchnię średnio co 12 godzin przez kilka dni, aby wyrobić w kotu odpowiednie nawyki. Dzięki temu, już po kilku dniach nasz czworonożny pupil będzie wiedział, że danego miejsca nie powinien dotykać.

Pielęgnacja kota stanowi niezwykle ważny aspekt. W grę wchodzi zarówno jego mycie i czesanie, jak również i nauka odpowiednich zachowań, które znacząco wpływają na jakość życia zarówno kota, jak i jego właściciela. Z odpowiednimi preparatami włosy będą lśniące, oczy będą odpowiednio nawilżone, kuweta będzie zawsze czysta, a nasze mieszkanie zadbane i niezniszczone.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się