×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak zadbać o psią sierść?



Funkcja ochronna sierści

Sierść psa pełni wiele funkcji ochronnych dla psa. Przede wszystkim, sierść psa chroni jego skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zadrapania i otarcia oraz przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, czy zmienne warunki atmosferyczne. Sierść psa może służyć jako izolator termiczny, zapewniający psu ciepło, kiedy jest zimno, a także jako chłodzący mechanizm odprowadzający ciepło z ciała psa, kiedy jest gorąco.

Dieta psa a kondycja sierści

Najważniejsze jest przestrzeganie właściwej diety. Okazuje się, że spożywane przez psa jedzenie ma duży wpływ na wygląd jego sierści. Z tego powodu należy zadbać o odpowiednią ilość składników odżywczych dostarczanych do organizmu zwierzaka. Dzięki nim włosie będzie rosło mocne, zdrowe oraz lśniące. Warto wybierać pełnowartościowe posiłki, takie jak np. dobre karmy pełnoporcjowe dla psów. Jeśli kupowane do tej pory wysokiej jakości karmy dla psów nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby dobrał specjalne pożywienie dla czworonoga. Może się bowiem okazać, że zwierzę boryka się z problemami skórnymi. W takiej sytuacji często pomocne są specjalne karmy weterynaryjne.

Odpowiednia dieta powinna zapewnić psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko, tłuszcze, witaminy i minerały.

Białko jest szczególnie ważne dla zdrowia sierści, ponieważ włosy składają się z keratyny, która jest białkowym polimerem. Dlatego dieta psa powinna zawierać wystarczającą ilość białka, pochodzącego z wysokiej jakości źródeł, takich jak mięso, ryby, jaja i nabiał.

Tłuszcze, zwłaszcza te bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, są również ważne dla zdrowia sierści. Oleje z ryb, np olej z łososia to dobre źródła tych kwasów tłuszczowych. Tłuszcze pomagają utrzymać skórę nawilżoną i elastyczną i są rozpuszczalnikiem witamin, co może przyczynić się do poprawy wyglądu i kondycji sierści.

Jak kąpać psa?

Kąpiel psa jest ważnym elementem pielęgnacji jego sierści i skóry. Powinna być przeprowadzana regularnie, jednak zbyt częste mycie może prowadzić do nadmiernej utraty naturalnych olejów z sierści i skóry psa, co może powodować suchość, swędzenie i podrażnienia skóry. Najlepiej jest myć psa co około 6-8 tygodni, chyba że pies jest szczególnie brudny lub ma określone problemy skórne, wtedy może być konieczne częstsze kąpanie.

Przed rozpoczęciem kąpieli warto szczegółowo wyczesać sierść psa, aby pozbyć się zbędnych włosów i zanieczyszczeń. Dobrze również przygotować odpowiednie narzędzia, takie jak specjalne kosmetyki dla psów, ręczniki, grzebień i suszarkę. Przed rozpoczęciem kąpieli należy również sprawdzić temperaturę wody - powinna być ciepła, ale nie gorąca.

Podczas kąpieli warto unikać dostawania wody do uszu i oczu psa, a także używania zbyt dużych ilości szamponu, który może być trudny do spłukania z sierści. Szampon dokładnie wmasowujemy w sierść psa — można do tego użyć specjalnej rękawicy do czesania psa — a następnie dokładnie spłukać pupila wodą. Po kąpieli osuszamy psa ręcznikiem, a następnie wyczesujemy sierść i zostawiamy psa do wyschnięcia lub wykorzystujemy do tego celu suszarkę, uważając przy tym, aby nie przegrzać skóry psiaka.

Odpowiednie kąpiele i pielęgnacja sierści psa nie tylko pomagają utrzymać zdrowie i wygląd sierści i skóry psa, ale również poprawiają relacje psa z jego właścicielem, poprzez zwiększenie komfortu i pewności siebie czworonoga.

Jaki wybrać szampon dla psa?

Wybór odpowiedniego szamponu dla psa może mieć istotny wpływ na stan jego skóry i sierści. Przy wyborze szamponu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników.

Po pierwsze, należy wybierać szampony specjalnie przeznaczone dla psów, a nie ludzi, ponieważ skóra psa ma inną strukturę niż ludzka, a stosowanie zwykłych szamponów może prowadzić do podrażnień i suchości skóry psa.

Po drugie, warto wybierać szampony o łagodnym składzie, bez sztucznych barwników i zapachów, które mogą powodować podrażnienia skóry. Najlepiej wybrać szampon z naturalnymi składnikami, takimi jak olejki eteryczne lub wyciągi z roślin, które pomagają łagodzić podrażnienia skóry i redukować swędzenie.

Po trzecie, warto zwrócić uwagę na rodzaj sierści psa, aby dobrać szampon odpowiedni do jego potrzeb. Dla psów o długiej i gęstej sierści warto wybrać szampon z substancjami ułatwiającymi rozczesywanie, natomiast dla psów o krótkiej sierści — szampon oczyszczający i pielęgnujący skórę.

Po czwarte warto wybierać szampony o właściwościach leczniczych, jeśli pies ma jakieś problemy skórne, takie jak łuszczyca, czy alergie. W takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem, który pomoże dobrać odpowiedni szampon.

Ostatecznie, wybór szamponu dla psa zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz preferencji jego właściciela.

DR LUCY Szampon dla Psów Ras Krótkowłosych szampon dla psow ras dlugowlosych

DR LUCY Szampon dla Psów Ras Krótkowłosych

DR LUCY Szampon dla Psów Ras Długowłosych

A może odżywka do sierści dla psa?

Odżywka do sierści Dr Lucy zawiera naturalne składniki, takie jak olej z oliwek, aloes, pantenol oraz witaminy, które pomagają wzmocnić i nawilżyć sierść oraz skórę psa. Produkt ten jest uniwersalny i może być stosowany dla psów różnych ras i długości sierści. 

Jak czesać psa?

Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o sierść swojego czworonoga, to nie powinieneś zapomnieć o regularnym szczotkowaniu. Jest to bardzo istotny element pielęgnacji, który powoduje usuwanie martwego naskórka oraz wypadających włosów. Ponadto szczotkowanie poprawia ukrwienie skóry, dzięki czemu sierść staje się przyjemna w dotyku i lśniąca. Znikają także problemy związane z plątaniem się włosia. Częstotliwość czesania psa zależy od rodzaju sierści. 

Jak czesać psa długowłosego, a jak psa o krótkiej sierści?

Bardzo duże znaczenie ma wybór właściwej szczotki do czesania czworonoga. Zwróć uwagę na jego sierść i na tej podstawie dobierz odpowiedni produkt. Bardzo duże znaczenie ma wybór właściwej szczotki do czesania psa. Zwróć uwagę na jego sierść i na tej podstawie dobierz odpowiedni produkt. 

Do krótkiego włosia najlepiej sprawdzają się szczotki gumowe i specjalne rękawice do czesania psów. Natomiast do sierści długiej polecamy metalową szczotkę dla psa lub grzebień dla psa o odpowiedniej grubości. 

Jeżeli Twój pies ma włosie średniej długości, możesz go czesać uniwersalnymi szczotkami takimi jak dwustronna szczotka dla psa. W takiej sytuacji zwróć uwagę na to, czy sierść jest miękka, czy szorstka. Mają one bowiem inne potrzeby. Do pierwszej z nich nie musisz nawet używać szczotki, wystarczy przecierać ją delikatną szmatką zamoczoną w wodzie. Natomiast włosie szorstkie wymaga szczotki do wyczesywania sierści, która odpowiednio rozczesze włosy i zapewni im ładny wygląd. 

Autoczyszcząca szczotka do sierści PETSTORY Trymer hakowy dwustronne zgrzebło PETSTORY Szczotka grzebień dla psa PETSTORY

Jak zachęcić psa do czesania?

Nie każdy pupil lubi jednak ten etap pielęgnacji, dlatego warto go zachęcić do szczotkowania. Można go podczas tej czynności głaskać lub przytulać, a po zakończeniu nagrodzić przysmakiem dla psów. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na czesanie psa, który tego nie lubi: 

  1. Pozytywna motywacja — nagradzaj psa pozytywnie za dobre zachowanie podczas czesania, np. smakołykiem dla psów lub pochwałą. To pomoże zbudować pozytywne skojarzenia z tą czynnością.

  2. Stopniowe przyzwyczajanie — zaczynaj od krótkich sesji czesania, stopniowo zwiększając czas. Ważne, aby nie przemęczać psa i nie zmuszać go do zbyt długiego czesania.

  3. Wybór odpowiedniego narzędzia — dobierz odpowiednią szczotkę lub grzebień do rodzaju sierści psa, aby czesanie było jak najmniej bolesne i jak najbardziej skuteczne.

  4. Czesanie na miękkim podłożu — umieść psa na miękkim podłożu, takim jak dywan lub koce, aby czesanie było bardziej komfortowe dla psa.

  5. Wykorzystanie zabawek dla psów — podczas czesania można podrzucać ulubione zabawki, które psu przynoszą przyjemność i pomogą mu się odprężyć.

Pamiętaj, że każdy pies jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia. Ważne jest, aby poświęcać czas i cierpliwość podczas czesania, aby nasz czworonożny przyjaciel czuł się komfortowo i lubił tę czynność.

Suplementy na sierść dla psa

Stosowanie suplementów na sierść dla psa może być korzystne, zwłaszcza jeśli jego dieta nie dostarcza mu wystarczającej ilości składników odżywczych potrzebnych do utrzymania pięknej i zdrowej sierści. Mimo że zdrowa i zbilansowana dieta jest podstawą utrzymania zdrowej sierści u psa, dodatkowa suplementacja na pewno wzmocni prozdrowotne efekty, jakich oczekujemy. 

Suplementy na sierść mogą zawierać składniki takie jak kwasy tłuszczowe omega-3, biotynę, witaminy A i E oraz inne składniki wspomagające utrzymanie zdrowej i pięknej sierści

Jednak należy pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania preparatów żywieniowych, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. 

Olej z łososia na piękną sierść

Olej z łososia jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, w tym eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozahexaenowego (DHA). Te dwa składniki są bardzo ważne dla utrzymania sierści psa w dobrej kondycji.

Olej z łososia jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, w tym kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozahexaenowego (DHA).

Kwas eikozapentaenowy (EPA) pomaga w redukcji stanów zapalnych w organizmie psa, co może przyczynić się do zmniejszenia łupieżu i swędzenia skóry. Ponadto, EPA wpływa na poprawę funkcjonowania barwnikowych komórek skóry i włosów, co może przyczynić się do poprawy koloru sierści.

Kwas dokozahexaenowy (DHA) wpływa na poprawę elastyczności skóry i zmniejszenie tendencji do łuszczenia się.

Olej z łososia jest również bogaty w witaminy A i D, które również mają korzystny wpływ na zdrowie skóry i sierści psa. Witamina A jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu komórek skóry i włosów, a witamina D pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów poprzez regulowanie produkcji sebum.

Wprowadzenie oleju z łososia do diety psa może pomóc w poprawie kondycji sierści, redukcji łupieżu i swędzenia skóry oraz wzmocnieniu struktury włosów. Jednak przed wprowadzeniem oleju z łososia do diety psa, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić odpowiednią dawkę i sposób podawania.

Skutki zaniedbanej sierści u psa

Zaniedbana sierść u psa może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji takich jak łupież i kołtuny. Co za tym idzie, wzrasta ryzyko powstawania owrzodzeń i stanów zapalnych — pasożyty mają świetną pożywkę do rozwijania się w tym brudnym i pozbawionym dostępu do powietrza i światła środowisku. A kiedy do tego wszystkiego dochodzą gorące i wilgotne dni — wszelkie choroby grzybicze rozwijają się w błyskawicznym tempie. Skóra zwierzaka pełna przykrych konsekwencji zaniedbania stanowi smakowitą zachętę dla roztoczy, pcheł oraz kleszczy! Przeczytaj więcej o kleszczach u psa.

Jak widać, właściwa pielęgnacja sierść psa jest nie tylko kwestią estetyczną, a wpływa na zdrowie i samopoczucie pupila. Psom nie jest obojętne to, w jakim stanie jest ich sierść. Wręcz przeciwnie — psy, których sierść jest dobrze utrzymana, czują się bardziej komfortowo i pewnie w swojej skórze.

Zobacz też: Gładka a szorstka sierść psa - jak dbać?

M
oże Cie zainteresowaćOleje w diecie psa — korzyści zdrowotne i zalecenia dotyczące stosowania

Wyłącz sprawdzanieSugestie Premium

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się