×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak unikać konfliktów między psami w parku?

Spis treści:

Park to doskonałe miejsce do zabaw czworonogów i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Socjalizacja z obcymi brytanami nie zawsze przebiega jednak pomyślnie, a w skrajnych sytuacjach może nawet prowadzić do konfliktu. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak unikać otwartej rywalizacji między psami w parku i uczynić zabawy na świeżym powietrzu przyjemnymi dla wszystkich zainteresowanych. 

Po pierwsze: Znajdź odpowiedni park

Nie wszystkie psy są zgodne co do tego, jak chcą spędzać czas na placu zabaw. Dlatego ważne jest, aby wybrany przez Ciebie park był podzielony na sektory, w których psiaki o różnych rozmiarach lub temperamentach nie będą wchodzić sobie w drogę. To pomoże zminimalizować ryzyko konfliktów związanych z różnicą wieku, wagi czy energii do zabawy.

Po drugie: Obserwuj uważnie zachowanie psów

Przed spuszczeniem psa ze smyczy, warto chwilę poobserwować zachowanie innych zwierząt znajdujących się na terenie parku. Dzięki temu zdobędziesz rozeznanie, jakie są nastroje obecnych brytanów. Dowiesz się, czy są mocno pobudzone, spokojne, czy może znużone. Najwięcej czasu na dłuższe wyjścia z psem masz wieczorami? By lepiej widzieć psa w ciemnościach, załóż mu świecącą obrożę, np. model LED z oferty zoo24.pl 

Po trzecie: Sprawdź reakcje swojego psa na nowych psyjaciół

Znajomość zachowań własnego psa jest fundamentem odpowiedniej komunikacji między czworonogiem a człowiekiem. Pisaliśmy o tym obszerniej w artykule dotyczącym sposobów budowania zdrowej relacji między psem a właścicielem. Jeśli zwierzę wydaje się zaniepokojone, zestresowane lub zbyt podekscytowane, to czytelny znak, że nie jest gotowy do bezpiecznej zabawy w danym momencie. Sprawdź też, jak Twój pupil reaguje na hasające po parku psiaki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki niepokoju, rozważ przerwanie zabawy lub odłożenie jej na inną okoliczność. 

Po czwarte: Zwracaj uwagę na język ciała pupila i innych psiaków

Zrozumienie komunikacji werbalnej i niewerbalnej psów jest kluczowe, by uniknąć niepożądanych konfliktów. Strzyżenie uszami, unoszenie ogona, chowanie go między nogami czy szczerzenie zębów mogą być sygnałami, że sytuacja staje się napięta. Poprzez umiejętne odczytanie tych znaków będziesz w stanie szybko zareagować i oddzielić od siebie agresywne psy, zanim ich konflikt eskaluje.

Po piąte: Weź ze sobą smakołyki

Podczas wizyty w parku dla psów warto mieć ze sobą uwielbiane przez zwierzaki smakołyki. Ze swojej strony polecamy szczególnie przysmaki treningowe dla psa z oferty zoo24, dopasowane do wielkości oraz upodobań żywieniowych najróżniejszych psiaków. Jeśli psy po spokojnym obwąchaniu zaczynają przejawiać niepożądane, negatywne zachowania, możesz odwrócić na chwilę ich uwagę, poprzez rzucenie w ich kierunkach kusząco pachnących smakołyków. Dzięki temu przekierujesz ich atencję na coś pozytywnego. 

Po szóste: Zachowuj kontrolę nad swoim ulubieńcem

Niezbędne jest, aby zachować pełną kontrolę nad własnym psem w parku. W tym celu upewnij się, że Twój pies błyskawicznie reaguje na polecenia i jest odpowiednio zsocjalizowany z innymi psami. Unikaj sytuacji, w których tracisz kontrolę nad swoim zwierzęciem, np. w wyniku stania w zbyt dużej odległości od brytana lub niemożności zwrócenia jego uwagi na siebie.  

Jak unikać konfliktów między psami w parku? Wiedza w pigułce

Zachowanie psów w parku miejskim lub zamkniętym psim parku wymaga od właściciela psa ogromnej uwagi, nieustannej obserwacji otoczenia oraz wzięcia odpowiedzialności za oba bawiące się ze sobą psiaki. Unikanie konfliktów przekonuje psa do kontaktu z innymi brytanami i sprawia, że wizyty w parku kojarzą mu się z przyjemnym doświadczeniem. Przebywając w parku, pamiętaj o szacunku dla innych właścicieli psów i niezależnie, co by się nie działo, nie daj się ponieść negatywnym emocjom. 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się