×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak nauczyć szczeniaka załatwiania się na dworze?

Spis treści

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?

Szczeniaki to urocze i pełne radości stworzenia, jednak jednym z największych wyzwań dla opiekunów jest nauczenie psa czystości i odpowiednich nawyków higienicznych. Sikanie w domu może być frustrujące, ale istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym jesteśmy w stanie nauczyć psa czystości, zapewniając nam czystą przestrzeń do życia.

Powody sikania szczeniaków w domu

Brak umiejętności kontroli pęcherza

Mięśnie pęcherza moczowego, które są odpowiedzialne za trzymanie moczu, są u nich słabo rozwinięte, dlatego nie są w stanie utrzymać moczu przez długi czas. Dopiero po 16 tygodniach życia sytuacja z trzymaniem moczu się stabilizuje. 

To naturalny proces, który wymaga czasu. Podobnie jak inne mięśnie i układy w ciele szczeniąt, mięśnie pęcherza moczowego będą stopniowo się wzmacniać i rozwijać w miarę, jak szczeniak będzie rósł. Pierwsze tygodnie będą ciężkie, ale z czasem będzie można zauważyć poprawę w jego zdolności do kontrolowania sikania.

Radość i Ekscytacja

Ekscytacja może być jednym z powodów sikania w domu. Wiele z nich ma skłonność do wyrażania swojej radości i emocji. Gdy pies jest bardzo podekscytowany, szczególnie podczas spotkań z innymi psami lub ludźmi to daje upust swoim emocjom i siusia.

Aby zaradzić temu problemowi, ważne jest, aby uspokajać go i dawać mu czas na złagodzenie swojej ekscytacji przed wejściem do domu lub spotkaniem z gośćmi.

Stres

Stres może mieć znaczący wpływ na kontrolę pęcherza. Zmiany w ich otoczeniu takie jak przeprowadzka, obecność obcych osób czy nawet hałas z otoczenia mogą zestresować psa. Ponadto separacja od opiekuna, długotrwała rozłąka lub zmiany w codziennym harmonogramie mogą również powodować u nich niepokój.

Kiedy pies się stresuje, jego organizm reaguje poprzez wydzielanie hormonów takich jak kortyzol. Te hormony mogą mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie pęcherza moczowego. W rezultacie pies załatwi się pod siebie, bo prawdopodobnie utrzymanie potrzeb fizjologicznych, u szczeniaka, jak i dorosłego psa będzie poza kontrolą.

Ważne jest zrozumienie, że sikanie w domu w wyniku stresu nie jest wynikiem złej woli psa, ale jest reakcją na silne emocje, które go przytłaczają. Dlatego, zamiast karania psa za takie zachowanie, należy skupić się na określeniu, co wprowadza psa w stres i zniwelowanie tych bodźców.

Sprzątaj dokładnie odchody w domu!

Pamiętaj, że trzeba je zawsze dokładnie sprzątnąć. Poza aspektami higienicznymi i estetycznymi, bo dbamy o czysty dom, sprzątanie moczu psa ma również znaczenie w kontekście jego szkolenia.  Psy tą czynnością oznaczają swój teren, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że jeżeli szczeniak wyczuje ich zapach moczu, to zrobi to jeszcze raz. Dlatego powinieneś dokładnie wyczyścić powierzchnie, na których sikał pies, ponieważ pomoże to przerwać ten sposób zachowania i kontynuować trening czystości na dworze.

Nigdy nie karaj szczeniaka za sikanie w domu!

Przyłapanie psa na gorącym uczynku jest frustrującym wydarzeniem, ale nigdy nie powinno się z tego powodu na niego krzyczeć, ani go karać w żaden sposób. Może to sprawić, że młody pies będzie jeszcze bardziej wystraszony i mniej ufny wobec właściciela. Jeżeli widzisz, że twój pies sika, to zachowaj spokój i poczekaj aż, skończy. Nie wykazuj zbyt dużych emocji i uwagi, żeby szczeniak nie połączył tej czynności z zabawą.

Sygnały, które daje szczeniak, gdy chce siku

  • Szukanie odpowiedniego miejsca: Może on zacząć wąchać podłogę i krążyć w tym samym miejscu, szukając odpowiedniego miejsca do oddania moczu. 

  • Niespokojne zachowanie: Pies może wykazywać niespokojne zachowanie, takie jak wędrówki po domu, nieustanne wstawanie i siadanie. Może się też wykręcać, gryźć ogon lub wydawać piski.

  • Skupianie uwagi: Szczeniak może zacząć skupiać uwagę na właścicielu lub wskazywać określone miejsce w domu, np. poprzez patrzenie w stronę drzwi.

  • Oznaki niecierpliwości: Czworonóg może dawać oznaki niecierpliwości, takie jak skakanie, szczekanie, wskakiwanie na właściciela.

Jeśli zauważysz któreś z tych sygnałów, ważne jest, aby natychmiast zareagować. Jeśli jest to możliwe, zabierz go na zewnątrz, ponieważ pomoże to oduczyć psa załatwiania się w domu. Pamiętaj, że szybka  reakcja pomoże psu zrozumieć, gdzie powinien się załatwiać i zachęci go do powtarzania danego zachowania.

Jak nauczyć psa sikać na podwórku?

W zależności od dostępności ogrodu przy domu lub pobliskiego parku warto nauczyć pupila załatwiania swoich potrzeb na świeżym powietrzu już od samego początku. 

Psy zazwyczaj muszą załatwiać swoje potrzeby zaraz po przebudzeniu, po posiłku oraz po aktywności fizycznej lub intensywnej zabawie. To spore wyzwanie, ponieważ ważne jest, abyś na początku był gotowy na częste wychodzenie z psem, nawet kilkanaście razy dziennie — po pewnym czasie pomoże to zbudować dla pupila nawyk.

Podczas spacerów zwracaj uwagę na sygnały, które daje pupil, gdy chce załatwić swoje potrzeby. Mogą to być przykładowo chodzenie w kółko, węszenie ziemi, wyciąganie pyska na zewnątrz lub niepokój. Gdy zauważysz takie oznaki, przygotuj się na to, że pies może zaraz się załatwić, zostawiając pod sobą kałużę moczu.

Nagradzanie szczeniaka za właściwe zachowanie jest kluczowym elementem w procesie nauczania. Jeśli zwierzak zaczyna regularnie sikać na spacerach, pamiętaj o wyrażeniu pochwały i nagrodzeniu go za to. Należy zapewnić dla zwierzaka ulubione przysmaki, które możesz mu podać jako formę nagrody. To z pewnością pomoże zacząć naukę czystości.

Należy jednak pamiętać, że cały proces uczenia się załatwiania się na zewnątrz może zająć trochę czasu. Cierpliwość, konsekwencja i pozytywne podejście są kluczowe dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. 

Co robić jeżeli mój szczeniak nie sika na podwórku?

Jeżeli pies nadal załatwia się w domu i nie jesteś w stanie nauczyć psa załatwiania się na dworze, warto, zastosować pewne sztuczki, które pomogą twemu psu to zrobić.

Po pierwsze i najważniejsze wydłuż czas spaceru. Może być tak, że czworonożny przyjaciel będzie skupiony na otoczeniu i nie załatwi swoich potrzeb w czasie spacerów, które nie są wystarczająco długie. Gdy pupil dostatecznie się „znudzi” tym, co go otacza, może wtedy znajdzie czas na potrzeby fizjologiczne i zacząć załatwiać się na dworze.

Po drugie jak wcześniej było wspomniane: ekscytacja znacząco wpływa na możliwość zsikania się. Dlatego spraw, żeby spacer był dla niego czymś ekscytującym. Weź ze sobą ulubione zabawki czworonoga i poświęcaj mu dużo uwagi. Zwiększy to prawdopodobieństwo oddania moczu w odpowiednim miejscu.

Co gdy nie możemy wyjść ze szczeniakiem na spacer?

Gdy szczeniak zostaje sam w domu na dłuższy czas albo nastaje noc, istnieje ryzyko, że może się załatwić w niewłaściwym miejscu. W takim przypadku warto zapewnić mu awaryjne miejsce do sikania, które może być wyznaczone w łazience, na kafelkach lub w innym łatwym do posprzątania obszarze w domu. Można nałożyć na podłogę podkłady higieniczne, które są wykonane z materiałów, które absorbuje wilgoć i zapewniają ochronę przed przeciekaniem.

Ważne jest, aby wprowadzić psa do tego awaryjnego miejsca i nauczyć go, że jest to akceptowalne miejsce do załatwiania się w czasie nieobecności opiekuna. Można to osiągnąć poprzez nagradzanie go po oddaniu moczu na podkładzie higienicznym

Istotne jest, żeby z czasem oduczyć psa sikania na matę i wprowadzić do jego życia nawyk codziennych spacerów, podczas których jest czas na siku.

Może Cię zainteresuje: Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Ile trwa nauka psa sikania na podwórku?

Nauka czystości u psa jest procesem, który może różnić się w zależności od indywidualnego psa i jego zdolności do uczenia się. Tren może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Proces ten wymaga czasu, cierpliwości i systematyczności. Ważne jest, żeby zacząć wcześnie naukę czystości, po to, aby dorosły pies miał wyrobione dobre nawyki zachowania czystości. Konsekwentne wyprowadzanie psa na spacery, nagradzanie go za załatwienie się na dworze oraz unikanie karania są kluczowe, dla osiągnięcia sukcesu w nauce czystości. 

Podsumowanie

Wnioskiem jest, że żeby nauczyć psa załatwiać się na podwórku potrzeba czasu, cierpliwości i konsekwencji. Pamiętajmy, że proces nauczania psa może zająć pewien czas i musi wymagać pozytywnego podejścia. Będąc konsekwentnym i dając szczeniakowi odpowiednie wsparcie, możemy pomóc mu nauczyć się właściwych nawyków higienicznych.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się