×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

nauka szczeniaka sikania na matę


Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Wielu nowych właścicieli psów z pewnością spotkało się z tym nieuniknionym problemem — szczeniakami, które sikają w całym domu. Niezależnie od tego, czy masz małego, rozkosznego Yorka, czy energicznego Labradora, proces uczenia go załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych na matę może okazać się nie lada wyzwaniem.

Dlaczego szczeniaki sikają, gdzie popadnie?

Szczeniaki, będąc jeszcze młode, nie mają pełnego zrozumienia interpretacji domu jako swojego „łóżka”, czy przestrzeni do spania. W dzikim środowisku psy nie mają naturalnej tendencji do wyznaczania konkretnego miejsca na załatwianie się, ponieważ ich instynkt nakazuje im pozostawianie zapachowych śladów dla oznaczenia terytorium. To oznacza, że młode psy nie mają wrodzonego nawyku zachowania czystości wewnątrz domu.

W związku z tym, jako właściciele, musimy nauczyć psa sikać na matę higieniczną. Jest to proces wymagający cierpliwości, konsekwencji i regularnego treningu. Szczeniak musi zrozumieć, że pora załatwiać się w wyznaczonym miejscu.

Zaopatrz się w dobre maty do nauki sikania

Kupując wyposażenie dla nowego pupila, takie jak karma lub zabawki, warto od razu zaopatrzyć się w odpowiednie maty higieniczne. Pomimo że niektórym może się wydawać to mało istotne, dopiero w momencie, gdy napotkają mokrą plamę na środku salonu, zaczynają sobie zdawać sprawę z problemu.

W celu nauki czystości psa należy zaopatrzyć się w dużą ilość mat do sikania. Małe szczeniaki mają częste potrzeby fizjologiczne, ponieważ ich pęcherz moczowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, podobnie jak u starszych psów. Nauka czystości szczeniaka na początku może okazać się trudna. Dlatego ważne jest, aby mieć pod ręką odpowiednią liczbę mat, aby móc je szybko wymieniać i utrzymać czystość w domu.


mata do nauki sikania petstory

Przy wyborze maty zwróć uwagę na jej konstrukcję. Maty do sikania powinny być wykonane z materiałów o wysokiej zdolności wchłaniania płynów. Chcemy uniknąć sytuacji, w której siki przedostają się na podłogę. Ponadto maty powinny posiadać antypoślizgową powierzchnię, która zapobiega przesuwaniu się maty pod łapami psa. Istotną cechą jest również zdolność maty do zatrzymywania zapachu, który jest dość nieprzyjemny.

Również rozmiar maty ma znaczenie. Zależnie od wielkości pupila, wybierz matę, która zapewni mu wystarczająco dużo miejsca, aby swobodnie się załatwił. Niech mata będzie dostatecznie obszerna, aby szczeniak miał komfort i swobodę ruchu, gdy przystępuje do załatwiania się.

Podkłady dla psa 100 sztuk Podkłady do nauki sikania dla psa rozmiar M

Po czym rozpoznać, że szczeniak chce siku?

Obserwacja zachowania szczeniaka i poznawanie jego zwyczajów dotyczących załatwiania się pomoże Ci przewidzieć, kiedy pies będzie musiał to zrobić. Zwróć uwagę na oznaki takie jak niepokój, węszenie wokół, krążenie lub siadanie. Każdy szczeniak może wykazywać pewne charakterystyczne sygnały przed sikaniem, które mogą być dla Ciebie wskazówką, że nadszedł czas, aby przenieść go na matę.

Niepokój to często pierwszy sygnał, że szczeniak potrzebuje się załatwić. Będzie wykazywał niespokojne zachowanie, chodzenie tam i z powrotem lub szukanie odpowiedniego miejsca. 

Warto również zwrócić uwagę, czy szczeniak krąży wokół jednego miejsca lub siada na jednym miejscu. Te zachowania mogą wskazywać, że szczeniak przygotowuje się do siusiania. Jeśli zauważysz te oznaki, warto szybko przenieść szczeniaka na matę.

Pamiętaj, że każdy szczeniak jest inny, dlatego ważne jest, abyś poświęcił czas na obserwację i naukę o jego indywidualnych sygnałach. Im lepiej poznasz i zrozumiesz zachowanie psa, tym skuteczniej będziesz w stanie przewidzieć, kiedy będzie musiał się spełnić swoje potrzeby.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę?

Przede wszystkim wybierz jedno konkretne miejsce w domu, w którym będziesz mógł nauczyć psa załatwiania się. Może to być np. łazienka, pralnia lub inny wyznaczony kawałek podłogi, który łatwo można wyczyścić. Ważne jest, aby to miejsce było jednoznacznie i konsekwentnie wyznaczone jako "toaleta" dla szczeniaka. Taki wybór ułatwi mu naukę i ograniczy zamieszanie związane z wyborem różnych miejsc.

Gdy już ustalisz miejsce na matę do sikania dla psa, będziesz musiał obserwować jego zachowanie. Wcześniej wspomniane czynności, takie jak chodzenie w kółku, węszenie czy siadanie, będą jednoznacznymi sygnałami, że twój szczeniak chce się załatwić. Jeśli zauważysz te oznaki, natychmiast weź go na ręce i przenieś na matę.

Ważne jest, aby działać szybko i zdecydowanie, aby pies nie zdążył się załatwić w niewłaściwym miejscu. W miarę możliwości trzymaj go tak, aby nie miał kontaktu z podłogą, a następnie umieść go delikatnie na macie. Upewnij się, że jest w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu, zachęcającym go do załatwienia swoich potrzeb.

Bez tego kroku twój szczeniak się nie nauczy – nagradzaj go

Za każdym razem, gdy Twój szczeniak załatwia się na macie, ważne jest nagradzanie go zarówno smakołykami, jak i miłymi słowami. Zjawisko te nazywane pozytywnym wzmocnieniem jest kluczowe, aby szczeniak mógł skojarzyć swoje zachowanie z pozytywnym rezultatem i dostać nagrodę. Gwarancja nagrody po każdym załatwieniu się na matę  pozwoli Twemu szczeniakowi zrozumieć, że jest to właściwe zachowanie.

Po oddaniu moczu od razu pochwal swojego szczeniaka miłymi słowami, takimi jak „dobry pies!” czy „pięknie!". Pamiętaj, aby być szczerym i entuzjastycznym w swoim głosie, aby szczeniak mógł poczuć Twoją aprobatę. Twoja radość zagwarantuje dla psa pozytywne skojarzenia.

Należy jednak pamiętać, że nagradzanie i pochwały powinny być udzielane bezpośrednio po załatwieniu się na macie, aby szczeniak mógł z łatwością zrozumieć, za co jest nagradzany. Częste i natychmiastowe nagradzanie w trakcie treningu pozwoli szczeniakowi szybciej przyswoić pożądane zachowanie i zrozumieć, że jest to oczekiwane i doceniane.

Wypadki się zdarzają — nie denerwuj się!

Należy mieć świadomość tego, że mimo skutecznego treningu czystości, szczeniak może czasami jeszcze się załatwiać w niewłaściwym miejscu. Jest to naturalne i nieuniknione, ponieważ proces uczenia się może wymagać czasu i powtarzalności. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcja ze strony właściciela powinna być kontrolowana i pozbawiona frustracji.

Mimo że jest to frustrujące, gdy zauważysz, że szczeniak załatwił się w niewłaściwym miejscu, ważne jest, aby zachować spokój i opanowanie. Pierwszym krokiem jest unikanie reakcji negatywnych, takich jak krzyk czy karcenie. Tego rodzaju zachowania mogą spowodować dezorientację i strach u szczeniaka, co w rezultacie utrudni proces nauki.

Zamiast tego, zachowaj spokój i poczekaj, aż szczeniak przestanie interesować się tym miejscem. Jeśli będziesz reagować emocjonalnie lub złośliwie, szczeniak może zacząć kojarzyć twój gniew z załatwianiem się, co może prowadzić do większych problemów z higieną w przyszłości. Pod żadnym pozorem nigdy nie wsadzaj nosa psa do jego odchodów, pies może zacząć się ciebie bać.

Po upewnieniu się, że szczeniak nie zwraca uwagi na miejsce, w którym się załatwił, przejdź do sprzątania. Upewnij się, że dokładnie usuniesz nieprzyjemne zapachy i ślady nieczystości, aby pies nie skojarzył tego miejsca z miejscem do załatwiania się. Użyj odpowiednich środków czyszczących, które są bezpieczne dla zwierząt, aby wyeliminować zapach i ślady.

Pamiętaj, że zdarzenia takie jak załatwianie się w niewłaściwym miejscu są częścią procesu uczenia się dla szczeniaka. W miarę upływu czasu i systematycznego treningu pies będzie coraz bardziej skłonny załatwiać się we właściwym miejscu, takim jak mata do sikania.

Nauka sikania na macie zakończona i co dalej? Jak nauczyć psa załatwiać się na zewnątrz?

W końcu przyjdzie czas, gdy Twój szczeniak stanie się bardziej świadomym swoich potrzeb i kontrolowanie pęcherza nie będzie już większym problemem. Wówczas pojawi się kolejne wyzwanie — nauczenie psa załatwiania swoich potrzeb na świeżym powietrzu. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym wyprowadzaniu psa na dwór, idealnie co 1-2 godziny, oraz po każdym posiłku, drzemce, zabawie i pobudce. Im częściej będzie miał okazję załatwić się na zewnątrz, tym lepiej zrozumie, że to jest odpowiednie miejsce do załatwiania się.

Podsumowanie

Podsumowując, nauka szczeniaka sikać na matę przyniesie wiele korzyści dla naszego czworonoga. Będziemy mogli cieszyć się czystością i higieną, a nasz czworonożny przyjaciel nauczy się właściwych nawyków. Bądźmy cierpliwi i konsekwentni — wysiłek z pewnością przyniesie pozytywne efekty i wzmocni więź między wami a waszym szczeniakiem.


Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się