×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

5 powodów, dla których warto wybrać żwirek silikonowy dla kota

Sprzątanie kociej kuwety to jeden z mniej przyjemnych obowiązków związanych z posiadaniem futrzanego pupila. Na szczęście poprzez pewne kroki, np. wybór odpowiedniego żwirku, możemy znacznie ułatwić sobie tę czynność. Jakie zalety ma coraz popularniejszy żwirek silikonowy? Przeczytaj w artykule, a potem wypróbuj sam!

Zapatrzony kot

Wydajność

Koty załatwiają się nawet kilka razy dziennie. Wydajność żwirku ma ogromne znaczenie w kwestii częstotliwości sprzątania, a także, nie ukrywajmy, kosztów utrzymania zwierzęcia. Idealnie jest, gdy nie trzeba za każdym razem wymieniać całego żwirku, ale wystarczy usunąć jego zużytą część. Żwirek silikonowy zapewnia tę możliwość. W efekcie dobrze użytkowany żwirek silikonowy wystarcza przy jednym kocie aż na miesiąc. Oczywiście, odchody kota należy usuwać regularnie, a po sprzątaniu dobrze jest przemieszać zawartość kuwety łopatką. Raz w miesiącu natomiast dobrze jest nie tylko usunąć stary żwirek, ale też umyć kuwetę.

Pochłanianie brzydkich zapachów

Na żwirek składają się duże silikonowe granulki. Dzięki higroskopijnej strukturze potrafią wchłonąć naprawdę dużo wilgoci, a co za tym idzie – zatrzymać też w środku brzydkie zapachy. W kuwecie dłużej jest czysto, a po mieszkaniu nie unosi się nieprzyjemny zapach. Sam żwirek może występować w wersji z zapachem np. kwiatowym lub bezzapachowej. Żwirki silikonowe mają też zwykle właściwości antybakteryjne. Oznacza to maksymalne bezpieczeństwo kota oraz pozostałych domowników.

Brak pylenia i roznoszenia po mieszkaniu

Posiadanie zwierząt, choć rozwijające i przyjemne, wiąże się też z potrzebą zwracania szczególnej uwagi na porządek w mieszkaniu. Koty czasem gubią sierść lub roznoszą po domu pył z kuwety na łapkach. Ten problem jest szczególnie widoczny przy żwirkach drewnianych. Granulki silikonowe natomiast w ogóle nie generują pyłu lub generują go w bardzo niewielkiej ilości. Nie przyczepiają się też do kocich łap. Żwirki silikonowe uznaje się więc za bezpieczne dla alergików. Mowa tu zarówno o cierpiących na alergię pupilach, jak i o ludzkich domownikach, którzy źle znoszą wdychanie pyłu.

Brak odparzeń na kocich łapkach

Stopień wchłaniania wilgoci przez żwirek jest ważny nie tylko ze względu na przykre zapachy. Stanie na wilgotnym od własnego moczu podłożu źle działa na delikatne poduszki kocich łapek. Po pewnym czasie mogą nawet pojawić się bolesne odparzenia, które mogą krwawic lub ropieć. Żwirek silikonowy sam w sobie jest nietoksyczny, a wszelką wilgoć zamyka w środku granulek. Kot może więc bezpiecznie załatwiać swoje potrzeby w kuwecie tyle razy, ile jest to konieczne.

Bezpieczeństwo dla środowiska

Coraz większa świadomość ekologiczna w społeczeństwie sprawia, że każdy zakup analizowany jest również pod tym kątem. Niektóre osoby mogą obawiać się, że jedynie żwirek drewniany to opcja wystarczająco bezpieczna dla środowiska. Uspokajamy – żwirek silikonowy również może być w pełni biodegradowalny i nadający się do spuszczania w toalecie. Najlepiej zwracać w tej kwestii uwagę na deklaracje producenta. Przykładem takiego bezpiecznego żwirku jest np. żwirek silikonowy Petstory.

Dobry żwirek ułatwia codzienne sprzątanie, zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii oraz innych niepożądanych objawów u kota lub jego opiekunów. Warto zdecydować się na żwirek silikonowy, który ma wszystkie te cechy, które powinien posiadać tego typu produkt. Jeśli poświęcisz chwile uwagi i zdecydujesz się na sprawdzony, dobry jakościowo żwirek silikonowy, z pewnością sprzątanie kuwety przestanie być uciążliwym i przykrym obowiązkiem!

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się