Zwierzak ze schroniska - jak mu pomóc w adaptacji?
Praca schroniska dla zwierząt oraz fundacji, które oddają bezdomne koty pod opiekę, polega na zweryfikowaniu, czy osoba zainteresowana adopcją jest świadoma obowiązków i wydatków, z tym związanych. Przed wyborem zwierzęcia możemy spodziewać się otrzymania ankiety do wypełnienia.
Poza pytaniami dotyczącymi bezpośrednio warunków, w których kot będzie bytował (dom, ogród, mieszkanie, możliwość swobodnego wychodzenia na zewnątrz bez opieki, inne zwierzęta, rodzina, dzieci). W ankiecie znajduje się również seria pytań dotyczących leczenia, szczepienia, opieki weterynaryjnej, pielęgnacji i karmienia. A także zabezpieczenia okien przed wypadnięciem kota, jeśli mieszkanie jest na wyższych piętrach. Analizując ankietę, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie obowiązki spadną na nas wraz z adopcją. Warto to przemyśleć i nie lekceważyć nowych zadań. Kot żyje około 15 lat - czasem dłużej. Jest to więc decyzja długofalowa, a nie tymczasowy kaprys przytulenia się do kotka.
Kot ze schroniska w nowym domu szuka azylu
Kot powinien mieć możliwość zapoznania się z nowym domem we własnym rytmie, w takim jaki sam sobie wybierze. Być może będzie chciał na początku zaszyć się w jakimś spokojnym miejscu, które będzie dla niego początkowym azylem. Nie przejmujcie się, jeśli nie od razu doceni jakość miękkiego legowiska i wygodnej kuwety ze żwirkiem pachnącym lawendą, a imponujący, kilkupiętrowy drapak w ogóle nie wzbudzi jego zainteresowania. Na akcesoria dla kota, o które postaraliśmy się na przyjęcie nowego domownika, przyjdzie odpowiednia pora.
Koty w nowym miejscu mogą odczuwać lęk, być zestresowane nawet przez dłuższy czas, załatwić swoje potrzeby nie tam, gdzie trzeba i mogą coś zniszczyć. Może to być uciążliwe dla domowników. Warto być świadomym i gotowym na poświęcenie. Ten stan nie będzie trwał zawsze. Zależy to indywidualnie od osobnika oraz tego, czy będziemy kota wspierać w trudnym okresie.
Wizyta u weterynarza, sterylizacja, szczepienie, odrobaczenie
Decydujemy się na przyjęcie kota do domu, więc niezbędna będzie torba lub transporter do przewożenia zwierzaka z tymczasowego schronienia do naszego domu. Kolejną okazją, w której transporter będzie niezbędny to wizyta u weterynarza. Transporter warto wyłożyć miękką poduszką dla kotów, aby naszemu nowemu pupilowi było wygodnie i komfortowo.
W odpowiedniej wielkości transportem warto zaopatrzyć się jeszcze przed przyjęciem kota pod swój dach. Jeżeli mieliśmy wcześniej zwierzęta, wszystko będzie o wiele prostsze. Natomiast jeśli pierwszy raz opiekujemy się czworonogiem, powinniśmy pozyskać niezbędne informacje ze schroniska, fundacji lub od bardziej doświadczonych opiekunów.
Jaką karmę wybrać dla kota ze schroniska?
Warto zasięgnąć w tej sprawie opinii weterynarza, który oceni wiek i kondycję zdrowotną kota. Z pewnością uzyskamy informacje ze schroniska, od fundacji lub tymczasowych właścicieli, czym kot był karminy i jak reagował na pokarmy. Jeżeli reakcja była właściwa, a nasze zdanie na temat sposobu odżywiania jest zgodne z dotychczasowym, to najlepiej dla kota będzie kontynuować zakup karmy i przysmaków. Z czasem poznamy preferencje kota, dowiemy się jakie mięso lubi i czy chce jeść ryby. O tym, dlaczego warto w diecie kota uwzględnić ryby, możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie na bloga.
Po pewnym czasie od adopcji warunki, jakie stworzyliśmy kotu, może skontrolować wolontariusz ze schroniska lub fundacji. Przyjaźnie nastawiony i zdrowy kot będzie najlepszym dowodem na to, że podołaliśmy wyzwaniu.