×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Zwierzak ze schroniska - jak mu pomóc w adaptacji?Praca schroniska dla zwierząt oraz fundacji, które oddają bezdomne koty pod opiekę, polega na zweryfikowaniu, czy osoba zainteresowana adopcją jest świadoma obowiązków i wydatków, z tym związanych. Przed wyborem zwierzęcia możemy spodziewać się otrzymania ankiety do wypełnienia.

 

Poza pytaniami dotyczącymi bezpośrednio warunków, w których kot będzie bytował (dom, ogród, mieszkanie, możliwość swobodnego wychodzenia na zewnątrz bez opieki, inne zwierzęta, rodzina, dzieci). W ankiecie znajduje się również seria pytań dotyczących leczenia, szczepienia, opieki weterynaryjnej, pielęgnacji i karmienia. A także zabezpieczenia okien przed wypadnięciem kota, jeśli mieszkanie jest na wyższych piętrach. Analizując ankietę, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie obowiązki spadną na nas wraz z adopcją. Warto to przemyśleć i nie lekceważyć nowych zadań. Kot żyje około 15 lat - czasem dłużej. Jest to więc decyzja długofalowa, a nie tymczasowy kaprys przytulenia się do kotka.

 

Kot ze schroniska w nowym domu szuka azylu

 

Kot powinien mieć możliwość zapoznania się z nowym domem we własnym rytmie, w takim jaki sam sobie wybierze. Być może będzie chciał na początku zaszyć się w jakimś spokojnym miejscu, które będzie dla niego początkowym azylem. Nie przejmujcie się, jeśli nie od razu doceni jakość miękkiego legowiska i wygodnej kuwety ze żwirkiem pachnącym lawendą, a imponujący, kilkupiętrowy drapak w ogóle nie wzbudzi jego zainteresowania. Na akcesoria dla kota, o które postaraliśmy się na przyjęcie nowego domownika, przyjdzie odpowiednia pora.

 

Koty w nowym miejscu mogą odczuwać lęk, być zestresowane nawet przez dłuższy czas, załatwić swoje potrzeby nie tam, gdzie trzeba i mogą coś zniszczyć. Może to być uciążliwe dla domowników. Warto być świadomym i gotowym na poświęcenie. Ten stan nie będzie trwał zawsze. Zależy to indywidualnie od osobnika oraz tego, czy będziemy kota wspierać w trudnym okresie.

Wizyta u weterynarza, sterylizacja, szczepienie, odrobaczenie

 

Decydujemy się na przyjęcie kota do domu, więc niezbędna będzie torba lub transporter do przewożenia zwierzaka z tymczasowego schronienia do naszego domu. Kolejną okazją, w której transporter będzie niezbędny to wizyta u weterynarza. Transporter warto wyłożyć miękką poduszką dla kotów, aby naszemu nowemu pupilowi było wygodnie i komfortowo.

 

W odpowiedniej wielkości transportem warto zaopatrzyć się jeszcze przed przyjęciem kota pod swój dach. Jeżeli mieliśmy wcześniej zwierzęta, wszystko będzie o wiele prostsze. Natomiast jeśli pierwszy raz opiekujemy się czworonogiem, powinniśmy pozyskać niezbędne informacje ze schroniska, fundacji lub od bardziej doświadczonych opiekunów.

 

Jaką karmę wybrać dla kota ze schroniska?

 

Warto zasięgnąć w tej sprawie opinii weterynarza, który oceni wiek i kondycję zdrowotną kota. Z pewnością uzyskamy informacje ze schroniska, od fundacji lub tymczasowych właścicieli, czym kot był karminy i jak reagował na pokarmy. Jeżeli reakcja była właściwa, a nasze zdanie na temat sposobu odżywiania jest zgodne z dotychczasowym, to najlepiej dla kota będzie kontynuować zakup karmy i przysmaków. Z czasem poznamy preferencje kota, dowiemy się jakie mięso lubi i czy chce jeść ryby. O tym, dlaczego warto w diecie kota uwzględnić ryby, możecie przeczytać we wcześniejszym wpisie na bloga.

Po pewnym czasie od adopcji warunki, jakie stworzyliśmy kotu, może skontrolować wolontariusz ze schroniska lub fundacji. Przyjaźnie nastawiony i zdrowy kot będzie najlepszym dowodem na to, że podołaliśmy wyzwaniu.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się