×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Wybieramy legowisko dla kota

Koty śpią średnio 12 - 16 godzin na dobę. Oprócz tego kochają leżeć, wylegiwać się i rozciągać na swoim posłaniu. Nic więc dziwnego, że wybierając odpowiednie legowisko, my właściciele, tak dużą, przykładamy do tego wagę. Chcąc bowiem zagwarantować naszym pupilom jak najlepsze warunki, szukamy odpowiedniego miejsca do spania. Jak więc w gąszczu tak wielu ofert wybrać tą najlepszą? Na jakie elementy zwrócić uwagę, by postawić na legowisko spełniające oczekiwania naszego kociaka?

Kotek w legowisku

Czy legowisko kotu jest potrzebne?

Jak najbardziej tak. Wielu właścicieli czworonogów uważa, że jest to zbędny wydatek, bowiem koty mogą spać dosłownie wszędzie, a ich ulubionym miejscem jest na pewno kanapa lub fotel. W gruncie rzeczy, kociaki kochają mieć swoje, własne miejsce w domu, które należy tylko do nich. Pragną ciszy, spokoju, własnego kąta. Samo jednak legowisko to jedno, a odpowiednie jego ułożenie to drugi, jakże przy tym istotny element. Poszukując odpowiedniego posłania, trudno jest jednoznacznie określić, jakie będzie idealnym zakupem. Każdy kot jest inny i każdy ma zupełnie inne preferencje. To, co przypadnie do gustu kotkowi sąsiadów, niekoniecznie takim okaże się być u nas. Często nie zawsze pierwszy zakup okazuje się być trafionym i dopiero kolejne rozwiązanie, może stanowić idealny wybór. Metodą prób i błędów, z pewnością każdemu właścicielowi kota uda się znaleźć odpowiednie dla niego posłanie.

Dobór legowiska do preferencji kota

Chcąc wybrać odpowiednie legowisko, warto wziąć pod uwagę upodobania kota. Ten bowiem nie zmieni nagle miejsce leżenia tylko dlatego, że w domu pojawił się kawałek miękkiej poduchy. Nic z tego! Jeśli więc na przykład kot całe dnie spędza na parapecie, warto spojrzeć na posłania wąskie i płaskie, które idealnie swoje zadania spełnią w takim właśnie miejscu. Jeśli kot kocha być przykrytym i jedyne, gdzie śpi to w łóżku pod kołdrą, z pewnością warto zwrócić uwagę na legowiska - kryjówki.

Dostępnych propozycji jest naprawdę dużo i na pewno każdy właściciel kota znajdzie dla niego idealne posłanie. Sięgając po odpowiedni produkt, należy od razu wiedzieć, gdzie będzie on położony. W ten sposób można więc dopasować od razu kształt czy wielkość do konkretnego miejsca. Legowisko nie powinno więc znajdować się w przejściach, w miejscu najczęściej uczęszczanym, przy drzwiach, gdzie wieje chłodem. Idealna jest podłoga blisko grzejnika lub rur z płynącą w nich ciepłą wodą. Wszystkie koty to zmarzluchy i im bardziej jest im ciepło, tym dla nich lepiej.

Różnorodne rodzaje legowisk

Rynek akcesoriów dla kota, ma nam do zaoferowania różnorodne propozycje legowisk. I tak te najtańsze i jednocześnie kupowane najczęściej, to legowiska klasyczne, zwane kojcami. Takie posłanie jest niezwykle miękkie, wypełnione gąbką i posiada ranty. Koty kochają zwinąć się w kłębek, czując ten jakże miękki materiał tuż przy sobie. Drugim, ciekawym rozwiązaniem są legowiska na parapet, a więc wąskie i płaskie produkty, które można ułożyć na szerokich parapetach, na których kot będzie spędzał całe niemal dnie, śpiąc lub podglądając wszystko, co dzieje się za oknem. Ciekawą opcją są także klasyczne poduszki i kocyki, koszyki, worki, śpiwory i tunele. Każdy kot oczekuje zupełnie czegoś innego i z całą pewnością jego właściciel musi dopasować do niego jak najlepsze rozwiązanie.

Szeroka oferta produktów sprawia, że każdy posiadacz kota wybierze dla swojego czworonożnego przyjaciela takie legowisko, jakie tylko będzie dla niego odpowiednie. Znając preferencje swojego kota i wiedząc już, gdzie takie posłanie ma być położone, z pewnością każdy postawi na takie legowisko, które kociak pokocha od… pierwszego w nim się położenia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się