×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Twój Pies ma niszczycielskie zapędy? ZOBACZ, JAK TEMU ZARADZIĆ!

dlaczego pies ucieka

Wracasz z pracy, a tam kapcie w strzępach, pogryziona kanapa i rozerwana poduszka...? To niestety dość częsta sytuacja, kiedy pies zostaje sam w domu i nie potrafi radzić sobie z samotnością. Należy zauważyć, że u podstaw takiego zachowania nie leży tylko jeden powód. Aby wyeliminować problem musisz poznać przyczynę, takiego zachowania u Twojego pupila. 


Dlaczego pies niszczy?

  1. Pies się nudzi

Pierwszym powodem, dla którego pies może niszczyć, jest nuda. Pies, który jest pozostawiony sam na dłuższy czas, może czuć się samotny i znudzony, co skłania go do niezbyt mądrych decyzji. Rozwiązaniem tego problemu jest zwiększenie interakcji z psem i zapewnienie mu odpowiedniej ilości ruchu i zabawy. Warto przygotować psu różne zabawki, które spełniają jego różne potrzeby. Psy bardzo lubią gryzaki oraz bawełniane sznury dla psa, które oprócz zabawy, często dają ukojenie ich zębom. 

  1. Pies się boi

Drugim powodem niszczenia Twojego dobytku może być lęk lub stres. Psy mogą uciekać i niszczyć przedmioty, w ramach reakcji lękowej lub stresu wywołanego Twoją nieobecnością. W takiej sytuacji ważne jest, aby zrozumieć, co wywołuje lęk u psa i zapewnić mu bezpieczne i spokojne miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie.

  1. Pies potrzebuje ruchu 

Trzecim powodem, dla którego pies może niszczyć, jest jego potrzeba ruchu i eksplorowania. NIE ZAPOMNIJ, eksploracja (czyli możliwość obwąchania nowych rzeczy, spacer w miejsca inne niż zwykle) jest niezwykle ważna dla każdego psa niezależnie od rasy czy wielkości.

       4. Rutyna Twoje psa została nagle zmieniona

Czwartym powodem, dla którego pies może niszczyć, jest nagłe odwrócenie rytmu dnia. Drastyczna zamiana burzy przyczynowo-skutkowy sposób myślenia Twojego czworonoga, a tego z pewnością nie chcesz. Swoją nieobecność wydłużaj stopniowo, podobnie jak będziesz skracać ilość czasu poświęcanego psu. Z czasem przyzwyczai się do tego, że opiekun musi wyjść nawet na kilka godzin.

Jak oduczyć psa niszczenia przedmiotów?

Nie stosuj przemocy!

Badania nad zwierzęcą psychiką pozwalają nam dostrzegać wiele podobieństw pomiędzy ludźmi a psami. Jesteśmy jednak dwoma odrębnymi gatunkami i czy tego chcemy, czy nie, zawsze wiele aspektów będzie nas dzielić. Różnica dotyczy między innymi pojmowania przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Psy, w przeciwieństwie do nas, żyją tu i teraz. Mówi się, że potrafią przewidywać, co się wydarzy za chwilę, ale wynika to z ich instynktu oraz inaczej rozwiniętych zmysłów.

Dlatego też NIGDY nie każ pupila za coś, co zrobił podczas Twojej nieobecności. On nie wie, że złościsz się za to, że cztery godziny wcześniej pogryzł Twojego kapcia czy nogę od krzesła. Jeśli następnym razem po Twoim powrocie będzie się chował, to nie oznacza, że ma świadomość niepożądanego zachowania. Twój powrót będzie kojarzył mu się z krzykiem, a może nawet klapsem. Jestem pewna, że nie chcesz, aby Twój czworonożny przyjaciel bał się opiekuna, któremu powinien w 100% ufać.

Wiem, że sytuacja, w której pies niszczy mieszkanie, gdy zostaje sam, potrafi wywołać nerwy i złość, ale od Twojego opanowania w dużej mierze zależy, czy uda Wam się to zmienić.

Oduczenie psa niszczenia przedmiotów może wymagać czasu, cierpliwości i systematyczności. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w tej kwestii:

  1. Tak jak już zostało wspomniane wyżej, dostosuj swoją strategię w zależności od przyczyny. Czy pies niszczy rzeczy z nudów, z zazdrości, z lęku, czy z innych powodów? 

  2. Upewnij się, że twój pies ma swój własny obszar, w którym może spokojnie odpocząć i bawić się bez szkód dla otoczenia. Możesz zastosować kratkę lub specjalne bramki, aby ograniczyć dostęp do niektórych pomieszczeń w domu.

  3. Zabawki dla psów, które pobudzają umysł i wymagają od psa pracy, takie jak ukryte smakołyki, mogą zapewnić psu stymulację i pomóc w odwróceniu jego uwagi od przedmiotów, które chce zniszczyć.

  4. Kiedy widzisz, że pies bawi się swoimi zabawkami lub odpoczywa na swoim miejscu, nagradzaj go pozytywnie (np. przysmakami dla psów lub pochwałą), aby zwiększyć prawdopodobieństwo, że będzie kontynuował te zachowania.

  5. Kiedy zauważysz, że twój pies niszczy przedmioty, natychmiast przerwij to zachowanie i odwróć jego uwagę. Nie karaj psa zbyt surowo, ale pokaż mu, że takie zachowanie jest niepożądane.

  6. Najważniejsze jest, aby być konsekwentnym w swoich działaniach i treningu psa. Zachowaj cierpliwość i daj sobie i swojemu psu czas na zmianę zachowania.

Jeśli uda Ci się znaleźć przyczynę problemu stopniowo ją eliminuj!

Jeżeli praca nad psem nie przynosi efektów. Sprawdź, czy Twój pupil stał się ostatnio apatyczny, unika zabawy i kontaktu z domownikami, może to oznaczać, że odczuwa dyskomfort fizyczny, a nawet ból. Gryzienie przedmiotów jest dla niego uspokajające, staje się formą autoterapii. Udaj się z nim do lekarza weterynarii, który będzie w stanie postawić rzetelną diagnozę. Wdrożone leczenie sprawi, że dolegliwości ustąpią, a co za tym idzie, przestanie również gryźć Twoje rzeczy.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się