×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Sznaucer

Sznaucer – wesoły elegant

Sznaucery mają charakterystyczną brodę oraz krzaczaste brwi. Nadaje im to niezwykle eleganckiego, dostojnego wyglądu, jednak nie dajcie się temu zwieść. W rzeczywistości to niezwykle wesołe psy, które uwielbiają zabawy oraz kontakt z człowiekiem. Nawet dorosłe osobniki tej rasy mogą zachowywać się jak szczeniaki i dostarczać dużo radości swoim opiekunom. Pies sznaucer jest lojalny oraz zrównoważony. Wymaga także zapewnienia mu dużej dawki ruchu.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje dla osób, które rozważają przyjęcie sznaucera pod swój dach.

Podstawowe informacje

Pierwotnie hodowla sznaucerów nie była celowa. Były to wiejskie psy, które wykorzystywane były do łapania szczurów oraz innych gryzoni mogących zniszczyć uprawy. Co ciekawe, radziły sobie z tym lepiej niż koty.

Dopiero z biegiem lat zaczęto celowo rozmnażać te psy, w wyniku czego powstał sznaucer miniaturowy. Inne rodzaje tej rasy, czyli sznaucer średni oraz sznaucer olbrzym pojawiły się nieco później.

Psy te zostały sprowadzone do Polski w XX w. przez Elżbietę Chwalibóg oraz Władysława Kłodzińskiego i cieszą się popularnością do dziś.

Sznaucer – opis rasy i wygląd

Sznaucery, niezależnie od ich rodzaju, mają identyczną budowę ciała. Różnica tkwi jedynie w wymiarach psa.

Najbardziej charakterystyczne dla sznaucerów są ich brwi oraz broda – krzaczaste oraz szorstkie.

Głowa przypomina kształt prostokąta, a uszy w kształcie litery “V” są wysoko osadzone na czaszce. Oczy mają owalny kształt i czystej rasy osobniki zawsze mają je ciemne.

Okrywa włosowa sznaucerów jest twarda, szorstka i gęsta, ale podszerstek jest bardzo miękki! Ogon tej rasy jest osadzony wysoko na zadzie, a ich tułów zwarty.

Sznaucery a ich umaszczenie

Dopuszczalne są poniżej wymienione warianty kolorystyczne u tej rasy:

  • sznaucer biały bądź czarno-srebrny;
  • sznaucer czarny i w odcieniach szarości;
  • sznaucer o barwie pieprz i sól.

Co ciekawe, sznaucer brązowy nie jest uznawany przez hodowców jako przedstawiciel rasy, a takie umaszczenie w tym kolorze traktowane jest jak wada.

U większych rodzajów sznaucera, jak i sznaucerów miniaturowych, biała sierść jest najrzadziej spotykana.

Rodzaje sznaucerów ze względu na wielkość

  • Sznaucer miniaturowy,
  • Sznaucer średni,
  • Sznaucer olbrzym.

Sznaucer – charakter

Sznaucery uznawane są za bardzo inteligentne i wesołe psy. Nie są agresywne, jednak mają rozwinięty silny instynkt terytorialny, w związku z czym mogą bronić swojego otoczenia przed innymi. Dodatkowo samce sznaucerów mogą źle reagować na przedstawicieli tej samej płci.

Pies sznaucer to prawdziwy psi przyjaciel, który najczęściej upatruje sobie jednego opiekuna, któremu będzie bezgranicznie oddany. Może to powodować u niego zazdrość o uwagę właściciela i prowadzić do natrętnego zwracania na siebie uwagi.

Dodatkowo należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy bardzo źle znoszą samotność. Jeśli jesteś osobą, której często nie ma w domu, niestety nie będziesz dobrym opiekunem dla sznaucera.

Sznaucer olbrzymi jest nie tylko największą, ale również najspokojniejszą odmianą tej rasy. Olbrzymy dojrzewają bardzo długo, dlatego nawet u starszych osobników będziemy zauważać cechy typowe dla sznaucera szczeniaka. Ten rodzaj tej rasy uwielbia aktywność oraz wyczerpujące treningi – zmęczony pies to szczęśliwy pies. Mimo wielkich gabarytów są dobrymi kompanami dla dzieci, które będą przez niego strzeżone.

Sznaucery średnie oraz miniaturowe mają zbliżone do siebie charaktery. Tak, jak jego więksi odpowiednicy, uwielbia ruch oraz aktywności angażującego jego umysł. Mini sznaucer oraz średni chętnie uczą się nowych sztuczek, o ile uznają je za interesujące. Jeśli osobnik tej rasy będzie znudzony, ciężko będzie zachęcić go do nauki.

Ta rasa psa sprawdzi się u rodzin z dziećmi, ale tylko wśród dorosłych, którzy będą uczyć dziecko odpowiedniego podejścia do psa. Z natury wrażliwe sznaucery mogą źle znosić nadmierny ucisk bądź nieskoordynowane ruchy małych dzieci.

Sznaucer – charakterystyka rasy

Waga mini sznaucera wynosi 5-8,5 kg, a jego wysokości to 30-36 cm. Sznaucer średni waży średnio od 14-20 kg i jest wysoki na 47-50 cm.

Największy z przedstawicieli, czyli sznaucer olbrzym, waży między 34-43 kg i osiąga wzrost 65-70 cm.

Rasa ta w FCI mieści się w grupie II, sekcji 1. numer wzorca to 183.

Sznaucer – choroby

Sznaucery, zwłaszcza mini sznaucery, zaliczane są do grupy psów długowiecznych i na szczęście nie jest to rasa, która ma słabe zdrowie. Wręcz przeciwnie. Psy te idealnie dostosowują się do panujących warunków i dobrze znoszą nawet niskie temperatury.

Jeśli u sznaucera występuje już jakaś choroba, najczęściej jest to dolegliwość dotycząca oczu np. katarakta, postępujący zanik siatkówki bądź zwichnięcia soczewki.

Niektóre z osobników narażone są również na obecność kamieni w pęcherzu moczowym.

Sznaucer – pielęgnacja

Pielęgnacja sznaucerów nie jest skomplikowana. Należy regularnie wyczesywać sierść oraz poddawać trymowaniu 3-4 razy do roku.

Należy systematycznie usuwać owłosienie z wnętrza ucha, aby nie doprowadzić do jego infekcji, a także przycinać włosy na brwiach, by nie dostawały się do oczu i ich nie podrażniały.

Jak w przypadku każdej rasy psa, należy poddawać kontroli stan uzębienia sznaucera. Konieczne jest usuwanie kamienia nazębnego, aby nie dopuścić do powstania paradontozy bądź zapalenia dziąseł.

Sznaucer – szczeniaki i hodowla

Sznaucer szczeniak powinien pochodzić z hodowli, która zarejestrowana jest w Związku Kynologicznym w Polsce. Odpowiedzialni hodowcy przeprowadzają badania na swoich podopiecznych, dzięki czemu rozmnażają się jedynie przedstawiciele rasy wolni od wad genetycznych i innych chorób. Dodatkowo kupując psa z legalnej hodowli, wiesz, że jego opiekunom zależy na dobru psiaka, a nie na szybkim zysku.

Uważaj na pseudohodowców, którzy próbują żerować na niewiedzy innych. Twoją czujność powinna wzbudzić niska cena bądź niestandardowe umaszczenie pieska. Przypominamy, że sznaucer brązowy nie jest uznawany za przedstawiciela rasy.

Sznaucer – cena

Cena za sznaucera szczeniaka jest mocno uzależniona od tego, z jakiej hodowli się wywodzi oraz jakich ma rodziców. Potomstwo championów będzie na pewno droższe. Dodatkowo wpływ na cenę ma rodzaj sznaucera oraz jego umaszczenie.

Sznaucer czarny to najczęściej występujące umaszczenie w tej rasie, dlatego cena za osobnika tej barwy może być nieco niższa. Sznaucer biały to prawdziwy rarytas, który najrzadziej spotykany jest na ulicy, więc możesz spodziewać się wyższej ceny.

Najczęściej zadawane pytania

Jeśli chcesz przyjąć pod swój dach sznaucera, wcześniej musisz zasięgnąć niezbędnej wiedzy na temat tej rasy. Poniżej odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane pytania, które będą Twoim wsparciem w poznawaniu tych psów.

Ile kosztuje sznaucer?

Cena za sznaucera uzależniona jest od hodowli, z której pochodzi, jego umaszczenia oraz rodzaju. Np. sznaucer miniaturowy biały będzie droższy od osobnika z czarnym umaszczeniem. Cena za tą rasę waha się między 2000 a 6000 zł.

Ile kosztuje szczeniak sznaucera?

Sznaucer – szczeniaka tej rasy możesz kupić już za 2500 zł, jednak są również osobniki, za które należy zapłacić znacznie więcej nawet około 6000 zł. Skąd ta rozpiętość? Rzadziej spotykane umaszczenie, pochodzenie z dobrej hodowli oraz rodzice z sukcesami mogą wpłynąć na wzrost kosztów za szczeniaka.

Ile żyje sznaucer?

Sznaucery miniaturowe to rasa długowieczna, której przedstawiciele dożywają nawet 19 lat. Średnia odmiana sznaucera żyje ok. 13-16 lat, a olbrzym 10-12.

Ile waży sznaucer?

Mini sznaucer waży 5-8 kg, średni od 14 do 20 kg, a olbrzymi między 34 a 43 kg.

Sznaucer – do kiedy rośnie?

Zazwyczaj sznaucer potrzebuje około 12 miesięcy, aby osiągnąć pełen wzrost.

Jak wygląda sznaucer?

Sznaucery to niezwykle eleganckie psy z charakterystycznymi krzaczastymi brwiami oraz brodą. Spojrzenie ciemnych oczu jest naprawdę hipnotyzujące. Uszy są wysoko osadzone, a swoim kształtem przypominają literę “V”. Klatka piersiowa jest średnich rozmiarów względem całego ciała, a ogon sznaucerów jest wysoko osadzony na zadzie.

Dopuszcza się występowanie sznaucera czarnego i w odcieniach szarości, sznaucera o barwie pieprz i sól i sznaucera białego.

Przez hodowców nie jest akceptowany sznaucer brązowy.

Jak wychować sznaucera?

Przede wszystkim trzeba znaleźć sposób na tę rasę. Sznaucery potrafią być uparte, jeśli uznają jakąś rozrywkę za nieciekawą, dlatego warto szukać im aktywności, które angażują nie tylko sferę fizyczną, ale również umysłową.

Opiekun powinien od małego socjalizować psa, aby zminimalizować jego niechciane zachowania związane z mocnym instynktem terytorialnym, a także zazdrością o swojego pana. Wychowanie sznaucera wymaga również poświęcania mu wiele uwagi. Pozostawione same sobie psy tej rasy będą nieszczęśliwe.

Jaka karma dla sznaucera?

Najlepsza karma dla sznaucera to taka, która ma w swoim składzie dużo mięsa oraz stosunkowo mało węglowodanów. Ważne jest również to, aby posiadała odpowiednią dawkę tłuszczu. Hodowcy polecają karmę Royal Canin Miniature Schnauzer bądź Brit Care-Grain Free Mini Hair & Skin, która nie tylko dobrze wpływa na rozwój psa, ale również poprawia kondycję jego sierści.

Jaka karma dla szczeniaka sznaucera?

Okres szczenięcy wymaga specjalnej uwagi. Właściciele powinni wspierać budowanie odporności psa oraz wspomagać jego rozwój. Szczeniakowi sznaucera warto podawać karmę Brit Care Grain Free Puppy, która pokryje zapotrzebowanie energetyczne psiaka oraz wpłynie na jego poprawny rozwój.

Ile powinien jeść sznaucer?

Sznaucer olbrzymi powinien jeść 3 razy dziennie, a dla sznaucera miniaturowego oraz średniego, odpowiednia dawka to 2 razy na dzień.

Ile powinien jeść szczeniak sznaucer?

Szczeniaki, które nie ukończyły jeszcze 7 tygodni, powinny jeść nawet 5 razy dziennie. Potem ilość tą można zmniejszać, tak aby między 4-5 miesiącem szczeniak dostawał 3 porcję na dzień.

Ile lat żyje sznaucer?

Sznaucery miniaturowe to rasa długowieczna, której przedstawiciele dożywają nawet 19 lat. Średnia odmiana sznaucera żyje ok. 13-16 lat, a olbrzym 10-12.

Jakie szelki dla sznaucera?

Szelki muszą być dopasowane do wielkości psa, stąd producenci oferują te produkty w rozmiarach od XS-XL.

Dla sznaucera olbrzymiego jedynym słusznym wyborem są te w największym rozmiarze, a dla miniaturowego bądź średniego rozmiaru powinny być dobre te S-M.

Dobrze wybierać szelki, które mają grube paski i są wykonane z przewiewnego materiału. Dzięki temu pies nie będzie odczuwał ucisku, a skóra pod paskiem nie będzie narażona na bolesne odgniecenia bądź odparzenia. Marka Petstory oferuje szelki w wielu kolorach oraz fasonach, dzięki czemu każdy miłośnik psa wybierze coś dla siebie i swojego towarzysza.

Sznaucer – gdzie kupić?

Zakup sznaucera powinien odbywać się tylko w sprawdzonej hodowli, która na pierwszym miejscu stawia dobro psów. Jedynie odpowiedzialne i kontrolowane rozmnażanie ras sprawia, że do Twojego domu trafi osobnik z najlepszymi cechami oraz wolny od wad genetycznych.

Pamiętaj, że hodowla powinna zostać zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce, a także powinieneś mieć możliwość obejrzenia rodziców szczeniaka oraz otoczenia, w którym się wychowywał.

Jak opiekować się sznaucerem?

Sznaucery to psy, które wymagają dużej ilości uwagi, dlatego są dobre dla osób, które mają sporo wolnego czasu po pracy. Długie spacery oraz fizyczne zmęczenie gwarantują zadowolenie sznaucera. Dodatkowo należy być konsekwentnym, aby radzić sobie z upartym charakterem tej rasy, która lubi „postawić na swoim”.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się