×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Pies w samolocie. Jak się przygotować do podróży z czworonogiem?

pies w samolocie

Jak podróżować samolotem ze zwierzętami

W obecnych czasach świat jest dużo bardziej dostępnym miejscem, zaczynając od właściwie braku problemów przy przekraczaniu granic państw Unii Europejskiej, kończąc na bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, kolejowej oraz relatywnie niskich kosztach podróży samolotem. Wakacje w odległych krajach lub częste podróże lotnicze są zdecydowanie bardziej popularne i tańsze niż kiedykolwiek, dlatego też latanie samolotem to temat bardzo znajomy dla wielu ludzi. Dzisiaj zastanowimy się, jak może wyglądać latanie ze zwierzętami. Omówimy jakie wymagania trzeba spełnić, jak wyglądają procedury oraz zastanowimy się jak komfortowo podróżować samolotem ze zwierzętami.

Jakie są wymagania do przewozu psów samolotem?

Zacznijmy od wymagań ze strony prawnej. Na samym początku warto wspomnieć, że o ile przepisy w wielu przypadkach są bardzo podobne i często nie różnią się między sobą, o tyle przed wyjazdem za granicę zawsze należy sprawdzić, jak wygląda kwestia prawna w konkretnym państwie. Warto to robić, ponieważ na przykład w Norwegii kwestie prawne wyglądają analogicznie do tych w innych krajach, ale do tego kraju nie można wwozić psów ras uznanych za agresywne, jak na przykład rottweiler. Jeśli nie upewnimy się, że nasze zwierzę może bez problemu przejść przez granicę, jest szansa, że zostaniemy zawróceni na lotnisku lub nasz zwierzak po prostu nie zostanie wypuszczony z lotniska.

Oprócz dopracowania szczegółów przewozu w konkretnych krajach jest kilka bardziej uniwersalnych wymagań.

  • Przede wszystkim pies powinien być zdrowy. Nasz zwierzak nie może przekraczać granic w momencie kiedy cierpi na jakieś choroby, szczególnie te zakaźne.

  • Dodatkowo zwierzęta muszą mieć aktualne szczepienia na choroby, które w danym kraju są uznawane za niebezpieczne. W przypadku Unii Europejskiej pies musi posiadać aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zabieg ten musi być wykonany co najmniej 21 dni przed planowanym przekroczeniem granicy kraju.

  • Kolejną kwestią jest oznakowanie zwierzęcia. Znowu posługując się przykładem UE, pies koniecznie musi posiadać mikroczip oraz paszport. Bez tego nie ma możliwości, aby zwierzę przekroczyło granicę innych państw.

  • Dodatkowo konieczne jest zarejestrowanie psa w systemie TRACES, z czym pomóc może nam nasz lekarz weterynarii. Ostatnim najczęstszym wymaganiem jest zabezpieczenie zwierząt przed pasożytami obecnymi na terenie danego kraju poprzez odrobaczenie przed i po podróży.

Pies w samolocie

Kolejną kwestią będą same wymagania konkretnych linii lotniczych. Tutaj niestety nie ma jednej konkretnej odpowiedzi, ponieważ szczegóły podróży zależą od danej linii, rodzaju samolotu itd. W tym przypadku najlepiej będzie skonsultować się z przedstawicielem obsługi klienta danej firmy. Taka osoba bez większego problemu wskaże nam wszystkie wymagania. Mimo to zazwyczaj mamy dwie opcje przewozu zwierząt.

Przewóz psa w kabinie pasażerskiej

Pierwsza to podróż zwierzęcia w kabinie jako bagaż pasażerski. Na przykładzie PLL LOT, możemy zauważyć, że głównym ograniczeniem jest waga – do 8 kg, oraz wymiary klatki. Te zależą od rodzaju samolotu, ale z reguły transporter dla psa do samolotu musi mieścić się w granicach wymiarów bagażu pasażerskiego. W trosce o komfort zwierzęcia transporter powinien być na tyle duży, aby umożliwiał pupilowi podniesienie się, obrócenie i komfortowe leżenie.

Przewóz psa w luku bagażowym

Co jeśli moje zwierzę to duży pies i nie ma możliwości, aby zmieścił się w danych wymiarach? Wtedy jedynym wyjściem jest transport w luku bagażowym. W tym przypadku ponownie wymiary klatki określone są przez danego przewoźnika, jednak same wymagania co do dobrostanu są podobne. Warto pamiętać, że podróż w luku bagażowym jest dla zwierząt ekstremalnie stresująca i nieprzyjemna. Pupil nie powinien jeść przed lotem, a wodę może dostawać w ograniczonej ilości. Dodatkowo bardzo częstą praktyką jest podawanie leków uspokajających przed wylotem, aby trochę pomóc pupilowi w przeżyciu podróży. Odpowiednie leki dostaniemy od lekarza weterynarii, który dopasuje rodzaj terapii w zależności od potrzeb pacjenta.

Jak zadbać o komfort zwierzęcia w podróży?

W zależności od tego, czy nasz pupil będzie w transporterze w kabinie samolotu, czy w luku bagażowym, należy delikatnie inaczej podejść do zapewniania mu komfortu. Jak już wcześniej wspominałem, ogólną zasadą jest ograniczenie wody i jedzenia przed samym wylotem. Najlepiej jest podać ostatni posiłek pupilowi 24h przed planowanym wylotem. Jeśli chodzi o wodę, to tutaj oczywiście nie można całkowicie ograniczać jej psu czy kotu. Ważne jest natomiast, aby nasz pupil był po prostu na czczo. Dokładnie tak samo wyglądać powinno przygotowanie zwierząt przed wizytą u lekarza weterynarii kiedy wiemy, że planowane będą jakieś zabiegi lub diagnostyka wymagająca pustego przewodu pokarmowego, jak na przykład USG czy RTG. W tym przypadku jednak nie chodzi o diagnostykę obrazową czy łatwość w przeprowadzaniu zabiegu, a po prostu o zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby lokomocyjnej i powagi jej skutków. Dzięki pustemu żołądkowi nawet pies, który dostanie nudności lub biegunki w trakcie przewozu, zwyczajnie zrobi dużo mniejszy bałagan.

Kolejną kwestią jest odpowiedni behawior psa. Nie jest to coś, co można poprawić tydzień przed wyjazdem. Proces uczenia zwierzęcia odpowiednich reakcji na bodźce i zwyczajne wychowanie go to bardzo istotna kwestia, nawet w przypadku podróżowania. Jeśli nasz pupil trafi z właścicielem do kabiny, zazwyczaj nie będzie większych problemów z jego zachowaniem, zwłaszcza po odpowiednim przygotowaniu farmakologicznym. W przypadku kiedy zwierzę podróżuje w luku bagażowym i działa na niego ogromny stres, bardzo istotne staje się odpowiednie „wychowanie” pupila. Lęki separacyjne oraz inne problemy behawioralne będą zdecydowanie bardziej wyrażone przez naszego towarzysza w stresujących sytuacjach i z tego powodu tak ważna jest praca z pupilem od najmłodszych lat.

Istotną kwestią będą także akcesoria. Warto jest zadbać o różnego rodzaju zabawki dla psa, które umilą naszym zwierzakom podróż. Nierzadko dobrym pomysłem będzie zabranie kocyka czy posłania, którego pupil używa, dzięki czemu czując zapach domu, będzie w stanie poczuć większy komfort w podróży. Bardzo ciekawą kwestią jest także relatywnie nowy pomysł – feromony. Niektóre przychodnie, zwłaszcza te przyjazne kotom stosują specjalne ręczniki nasączone preparatami z feromonami. Są to substancje chemiczne, które właściwie nie mają zapachu, a raczej służą do przekazywania informacji przez powietrze. Nie działają one tak jak inne zapachy, a aktywują swoiste dla siebie receptory na ciele psa lub kota. Dostępne na rynku preparaty feromonów matczynych mają działanie uspokajające na zwierzęta, sprawiają, że pupil czuje się komfortowo jak kociak w objęciach swojej kociej mamy. W naszym sklepie znajdziesz np. obrożę uspokajającą dla psa, która pomoże psiakowi zrelaksować się w niewątpliwie stresującej sytuacji, jak podróż samolotem.
DR SEIDEL Obroża ADAPTACYJNA Relax dla Psów 75cm

Jak uspokoić psa przed podróżą samolotem?

Jeśli chodzi o kwestię choroby lokomocyjnej, to lekarz weterynarii będzie koniecznym przystankiem na naszej drodze do podróży samolotem. Generalnie jest kilka możliwości walki ze skutkami stresu i choroby lokomocyjnej w samolocie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań będą różnego rodzaju preparaty ziołowe. Zawarte w nich olejki eteryczne i substancje lotne działają uspokajająco na zwierzę i będą dobrym rozwiązaniem dla większości zwierząt. Inny sposobem na łagodne uspokojenie pupila przed lotem, jest podanie mu tabletek uspokajających dla psa, które zawierają m.in. ekstrakt z melisy.


Jeśli pupil jest szczególnie wrażliwy, lekarz weterynarii może sięgnąć po nieco bardziej radykalne rozwiązania. Jednym z nich będą leki przeciwwymiotne – tutaj bardzo popularnym preparatem jest Cerenia. Substancją czynną jest maropitant, która bardzo dobrze blokuje wymioty u zwierząt. Kolejnym często stosowanym preparatem jest dimenhydrynat, szerzej znany ludziom jako Aviomarin. O ile lek ten może być podawany zwierzętom, nigdy nie powinniśmy robić tego na własną rękę i konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii w tej sprawie. Lek ten nie tylko działa przeciwwymiotnie, ale pozwoli uspokoić pupila w podróży. Ostatnią grupą leków, tą najbardziej radykalną są benzodiazepiny czy SSRI. Diazepam, który należy do benzodiazepin, jest wielu ludziom znany w postaci preparatu Relanium. Leki te mogą być stosowane doraźnie, w przeciwieństwie do inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI). Ta druga grupa wymaga wcześniejszego rozpoczęcia terapii.

Podróż z psem samolotem. Podsumowanie

Podróżowanie ze zwierzętami samolotem to wbrew pozorom bardzo złożony temat, któremu należy poświęcić uwagę już wiele tygodni przed samym wyjazdem. Zaczynając od odpowiedniego przygotowania behawioralnego psa, istotne jest, aby zwierzę nie miało lęków separacyjnych i dzięki temu było bardziej odporne na stres w podróży. Kolejną kwestią jest spełnienie wymagań ze strony prawa i linii lotniczych. Wiele państw jak i firm może mieć inne zasady co do transportu zwierząt, dlatego tak kluczowe jest sprawdzenie, jak wygląda ta kwestia w naszym konkretnym przypadku i jak najszybsze załatwienie wszystkich spraw i procesów z tym związanych. Na samym końcu musimy pamiętać o dobrostanie naszego pupila. Na szczęście dostępnych jest multum różnych rozwiązań, zaczynając od preparatów ziołowych i feromonów, na lekach uspokajających kończąc. Dzięki tym rozwiązaniom możemy zapewnić naszym pupilom możliwie spokojną i przyjemną podróż.

 

Kacper Moliński
Ekspert weterynarii zoo24.pl

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się