×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Pielęgnacja sierści kota na wiosnę — o czym warto pamiętać?

Piękne, gęste i lśniące futro to nie tylko największa ozdoba Twojego kota. Dobry stan sierści jest również oznaką zdrowia. Wiosna, czyli moment, w którym przyroda budzi się do życia, to idealny czas, aby dokładniej przyjrzeć się stanowi kociego włosa i powalczyć z ewentualnymi problemami.

Pielęgnacja sierści kota na wiosnę - o czym warto pamiętać?

Dlaczego tak ważna jest właściwa pielęgnacja kota?

Doprowadzenie do porządku sierści mruczącego pupila to kwestia nie tylko estetyki. Rezygnacja z podstawowych zabiegów, takich jak czesanie i kąpiel, skutkuje nieustanną obecnością martwych włosów na kocim grzbiecie. Ryzykujesz wtedy nie tylko tym, że wkrótce zaczniesz odnajdywać kocie futro w każdym zakamarku mieszkania, czy na każdym meblu. Martwe włosy przede wszystkim blokują wzrost nowych, a także mogą zostać przez kota łatwo wylizane i połknięte. W żołądku tworzą kule z kłaczków, które będzie stanowić zagrożenie dla zdrowia pupila. Wiosna to okres, kiedy martwej okrywy włosowej pojawia się szczególnie dużo — zwierzęta domowe linieją, wymieniając zimową sierść na lepiej przystosowaną do cieplejszych dni. Musisz więc właśnie wtedy zwrócić szczególną uwagę na stan kociego futerka.

Czesanie kota, czyli chwila relaksu dla mruczka

Podstawowym zabiegiem mającym na celu pozbycie się martwej okrywy włosowej jest czesanie. Zabieg ten nie tylko pielęgnuje, ale również potrafi być dla kota (i jego opiekuna) bardzo przyjemny. Relaksuje zwierzę i wzmacnia więź między Wami.

Jak często czesać kota?

Najważniejsze, aby wyczesywać kocią sierść regularnie. Częstotliwość zależy od długości włosa, ale im dłuższe włosy, tym więcej czasu należy poświęcić na dokładne wyczesanie. Koty krótkowłose wystarczy czesać raz lub dwa razy w tygodniu, przy długowłosych taki zabieg może być wymagany nawet codziennie. W zależności od długości oraz struktury włosa należy dobrać przyrząd do czesania. Ostatnio sporą popularnością cieszą się gumowe rękawice, jednak nie nadają się do zwierząt z długą sierścią. Wtedy zdecydowanie lepsza będzie szczotka lub grzebień, którymi z pewnością uda się wyczesać sierść każdej długości.

Gumowa rękawica do czesania kota

Krótki poradnik jak czesać kota krok po kroku

  1. Wybierz odpowiednią szczoteczkę dla Twojego kota. Dla długowłosych kotów najlepsze są szczotki do usuwania kołtunów, a dla krótkowłosych kotów najlepiej użyć miękkiej szczotki.

  2. Przygotuj miejsce do czesania. Wybierz spokojne, dobrze oświetlone miejsce, w którym Twój kot będzie czuł się komfortowo.

  3. Zacznij delikatnie czesać od szyi aż do ogona. Unikaj ruchów gwałtownych, szczególnie wrażliwe obszary, takie jak brzuch, uszy i pysk.

  4. Przytrzymaj skórę kota, jeśli ma on grube lub zagniecione kołtuny. Nie ciągnij ich siłą, ponieważ może to spowodować dyskomfort lub ból dla kota.

  5. Użyj specjalnej szczotki do usuwania sierści, która jest odpowiednia dla rodzaju sierści Twojego kota.

  6. Skup się na szczególnie wrażliwych obszarach, takich jak okolice uszu, brzucha i ogona. Te miejsca są bardzo delikatne, więc staraj się czesać kota z wyjątkową ostrożnością.

  7. Na koniec, delikatnie wyczesz futro Twojego kota miękką szczoteczką, aby usunąć pozostałe luźne włosy.

  8. Zakończ czesanie nagrodą, taką jak ulubiony smakołyk dla kota lub zabawka dla kota.

Jaka szczotka dla kota?

Istnieje wiele rodzajów szczotek do czesania kotów, a wybór odpowiedniej zależy od długości i gęstości sierści kota oraz jego preferencji. Koty długowłose najlepiej czesze się metalowym grzebieniem. 

W przypadku kotów długowłosych najlepiej sprawdzi się metalowy grzebień. Tylko on pomoże nam zadbać o to, by sierść naszego zwierzaka nie przemieniła się w kłębowisko kołtunów. Krótkie koty zaś dobrze czesać furminatorem. Furminator rozprawia się z martwym włosiem z kociej sierści i jest niezastąpiony w okresie linienia. Dzięki niemu wyczesywanie kota jest o wiele sprawniejsze.

Grzebień do czesania sierści kota PETSTORY Trymer dla kota PETSTORY

Jak kąpać kota?

Z podstawową higieną koty doskonale radzą sobie same. Zasadniczo nie ma więc potrzeby ich kapać, tym bardziej w przypadku krótkowłosych osobników. Bywają jednak sytuacje, w których koty nie będą w stanie doczyścić futerka samodzielnie. Może się tak zdarzyć w przypadku kotów wychodzących lub przedstawicieli niektórych ras. Kąpiel będzie wtedy niezbędna, mimo tego, że mruczący pupile niezbyt lubią wodę. Temperatura wody powinna być ciepła, ale nie gorąca. Do mycia warto zastosować specjalnie dobrany szampon dla kota, dostosowany do rodzaju sierści. Po kąpieli nie wypuszczaj mokrego kota do chłodnego pomieszczenia, aby się nie przeziębił. Zostaw go w ręczniku, ułóż na swoich kolanach i pogłaszcz, aby kot miał czas na przystosowanie się do panującej temperatury. Jeśli kot nie jest bardzo brudny, możesz zupełnie zrezygnować z tradycyjnej kąpieli wodnej i spróbować skorzystać z pianki do mycia na sucho.

Ostrożnie z ewentualnym strzyżeniem

Kiedy dni robią się coraz cieplejsze, wielu właścicielom przychodzi do głowy pomysł podcięcia sierści pupila, a nawet jej zupełnego zgolenia. O ile zaprowadzenie psa do fryzjera lub groomera nie budzi kontrowersji, o tyle z mruczącym przyjacielem lepiej uważać. Kocia sierść stanowi naturalną barierę ochronną oraz pomaga w termoregulacji. Wbrew pozorom nie zwiększa więc szans na przegrzanie, a chroni przed nim. Jeśli nie ma medycznych wskazań do takiego zabiegu (np. choroby skóry), lepiej jest zrezygnować ze strzyżenia. Niektóre osobniki nie akceptują siebie bez futra i mogą nawet popaść w depresję. Jeśli więc chcesz, aby Twój kot przywitał wiosnę z piękną zdrową sierścią, postaw na pielęgnację, w której na pierwszym miejscu warto postawić czesanie, a na drugi zastosować ewentualne kąpiele.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się