×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Czy wiesz czym dokarmiać ptaki zimą? Wybierz uniwersalny czarny słonecznikSłoneczniki to piękne kwiaty, cieszące oko zwłaszcza w wiejskich ogrodach. Cudnie prezentują się na tle zachodzącego sierpniowego słońca, napawając nostalgią za mijającym latem. Natomiast same pestki słonecznika stanowią dla człowieka pełnowartościową przekąskę, po którą warto sięgać każdego dnia.

Czy ptaki mogą jeść nasiona słonecznika, czy je lubią i czy to dobry pomysł? Przeczytaj nasz artykuł, w którym rozwiewamy wątpliwości dotyczące dokarmiania dzikich ptaków.

Karmienie ptaków nasionami słonecznika jest dla nich całkowicie bezpieczne. Nie zaszkodzi im odrobina troski, którą okażemy — przygotowując karmniki wypełnione jedzeniem. Latem, większość ptaków naturalnie zjada nasiona różnego rodzaju — z kwiatów na polach uprawnych i w ogrodach. Kiedy przychodzi zima, zdobycie pożywienia, które dotychczas było na wyciągnięcie dzióbka, staje się coraz trudniejsze. Zwłaszcza srogi mróz stanowi zagrożenie dla ptaków pozbawionych dostępu do pokarmu. 

Kiedy dokarmiać ptaki, żeby było dobrze?

Zapewnianie ptakom ciągłego dostępu do jedzenia ma sens jedynie od jesieni do wczesnej wiosny. Najlepiej dopiero wtedy, kiedy śnieg i mróz uniemożliwiają ptakom żerowanie. Z początkiem sezonu, karmienie zaczynamy od małych porcji pokarmu i zwiększamy częstotliwość wraz z przyjściem niższych temperatur. 

Dokarmianie należy zakończyć przed nadejściem wiosny, zazwyczaj w okolicach końca kwietnia, stopniowo zmniejszając ilość podawanego jedzenia. 

Czy można dokarmiać ptaki cały rok? Otóż odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony całoroczne dokarmianie może zaszkodzić ptakom, np. zatracając ich instynkt wędrówki i zdolność samodzielnego poszukiwania jedzenia. Z drugiej strony, w dobie urbanizacji ptaki miewają trudności ze zdobywaniem pokarmu. Szczególnie w okresie lęgowym, dodatkowe pożywienie jest ważne dla przetrwania małych ptaków. Możemy pomóc ptakom we własnym zakresie, zapewniając im pożywienie w naszych przydomowych ogrodach, na działkach i balkonach w blokach. 

Jakie ptaki jedzą nasiona słonecznika?

Każdy z gatunków ptaków zimujących w Polsce ma swoje ulubione pokarmy, ale akurat słonecznik jest niezwykle uniwersalnym ziarnem. Można dodawać go do samodzielnie robionych karm, w zależności od preferencji sąsiadujących z nami ptaków. Niełuskany słonecznik pastewny o delikatnej skórce lubią niemal wszystkie gatunki, między innymi sikorki, wróble, gołębie, jemiołuszki, dzwońce, szczygły i gile. 

Gdzie kupić słonecznik dla ptaków?

W naszym sklepie oferujemy szeroką gamę karm dla ptaków, a wśród niej słonecznik drobny dla ptaków wolnożyjących na zimę.

Czym nie można karmić ptaków?

Wraz z nadejściem zimy, ludzie z entuzjazmem decydują się na karmienie ptaków, traktując to jako atrakcję — zwłaszcza podczas spacerów z dziećmi. Przed wyjściem chwytają suchy chleb, zwykle bez zastanowienia, jakie konsekwencje przynosi karmienie ptaków pieczywem. Robią to z dobrej woli, ale nie wiedzą, że zamiast pomóc, przyczyniają się do problemów zdrowotnych ptaków.

Pieczywo nie zawiera niezbędnego białka i tłuszczów potrzebnych w diecie ptaków. Jest jedynie bezwartościowym wypełniaczem, który zapycha je, zamiast nasycić. Warto zapamiętać, że chleb szkodzi ptakom, a wyjątkowo niebezpieczny jest ten spleśniały.

Poza pieczywem, niebezpiecznym jedzeniem dla ptaków są też wszelkie solone produkty takie jak orzeszki, czy solona słonina. Zimą ptaki mają utrudniony dostęp do wody pitnej, a jak wiadomo, sól wzmaga pragnienie. 

Nie wolno też karmić ptaków suchymi kaszami, które pęcznieją w przewodzie pokarmowym — przede wszystkim pęczakiem. 

Powinniśmy kłaść większy nacisk na edukację w zakresie żywienia ptaków i dzikich zwierząt. Nie chcemy przecież świadomie wpływać na pogorszenie stanu ich zdrowia. 

Czy można dokarmiać ptaki w mieście?

Nie istnieje paragraf zakazujący dokarmiania ptaków w mieście. Dokarmianie ptaków w mieście nie jest karane, jednak ważne jest, aby robić to w odpowiedni sposób. Przy dokarmianiu należy zadbać o czystość, nie zaśmiecając okolicznego terenu. W tym celu karmę dla ptaków najlepiej wsypać do specjalnie przeznaczonego karmnika.

Czy wolno karmić gołębie w mieście?

Karmienie gołębi w mieście nie jest zabronione, ale nie jest też wskazane ze względu na potencjalne negatywne skutki dla zdrowia ptaków oraz porządku miejskiego. Dokarmianie gołębi może prowadzić do przyzwyczajenia ich do jedzenia, np. z ludzkich rąk. Dokarmianie gołębi prosto z rąk zwiększa ryzyko zarażenia chorobami, np. salmonellą. Istnieje też duże prawdopodobieństwo zanieczyszczenia otoczenia odchodami ptaków. Dlatego, jeśli decydujesz się na podsypanie gołębiom odrobiny ziaren, rób to w odpowiednim miejscu, używając do tego odpowiedniej karmy dla gołębi, np. słonecznika. 

Jak dokarmiać ptaki na balkonie?

Przed rozpoczęciem dokarmiania ptaków na balkonie należy sprawdzić jakie regulacje odnośnie do ewentualnych zanieczyszczeń na wspólnym terenie przewiduje spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Poza tym umieść karmnik w odpowiedniej odległości od balkonu, czy okien sąsiadów. W ten sposób zniwelujesz hałas i ewentualne zanieczyszczenia, które mogłyby trafić na balkon, czy do ogródka sąsiada. Regularnie czyść karmnik, aby uniknąć rozwoju bakterii i chorób. Nie wsypuj do karmnika zbyt dużej ilości ziaren. 

Dzięki przestrzeganiu tych zasad możesz cieszyć się karmieniem ptaków na balkonie w bloku, jednocześnie dbając o dobre relacje z sąsiadami.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się