×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Owczarek Australijski

Jaki jest Owczarek Australijski?

Początkowo hodowane z myślą o pomocy w gospodarstwie rolnym przez hodowców bydła i owiec, obecnie uznawane są za doskonałych kandydatów na prawdziwego przyjaciela dla rodzin. Dzięki swojemu niezwykłemu charakterowi, inteligencji i niepowtarzalnej maści podbijają serca wielu miłośników zwierząt. Są to jednak psy wymagające ze strony właściciela sporo uwagi i troski. Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o tej wyjątkowej rasie.

Podstawowe informacje

Wbrew nazwie rasa wcale nie pochodzi z Australii. Najprawdopodobniej przedstawiciel owczarka australijskiego typu amerykańskiego pojawił się na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Tam cieszył się ogromną popularnością ze względu na możliwości tej rasy.

Aussie to pies średniej wielkości. Wzrost w kłębie dla męskiego osobnika wynosi 51-58 cm, dla suk 46-53 cm. W zależności od płci i budowy psy ważą od 16 do 32 kg.

Owczarek Australijski – opis rasy i wygląd

Aussie to czworonogi o atletycznej budowie ciała i dobrze umięśnione. Mimo to w swoim poruszaniu prezentują swoją lekkość i sprawność, co dodaje im dużo elegancji. Psy mają średniej długości, prostą i grubą sierść, a podszerstek chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ich uszy mają trójkątny kształt, są średniej wielkości i grubości, stojące oraz załamane ku przodowi. Ogon owczarki australijskie mają prosty i długi. Kończyny Aussie są proste, mocne i dobrze zbudowane.

Na szczególną uwagę zasługują u tej rasy oczy. Aussie mają wiele wariantów kolorystycznych tęczówek, w tym niebieskie, bursztynowe i brązowe. Spotkać można także różne połączenia tych barw. Taka sylwetka jest wzorcowa i odpowiada wymogom federacji kynologicznych.

W 2019 roku FCI uznało także za przedstawiciela tej rasy miniaturowego Owczarka Australijskiego Aussiedoodle. To hybryda stworzona w wyniku skrzyżowania Owczarka Australijskiego i Pudla.

Jak wygląda Owczarek Australijski? Umaszczenie przedstawiciele tej rasy mogą mieć różne. Wyróżnia się cztery podstawowe odmiany. Są to:

 • Owczarek Australijski czarny;
 • Owczarek Australijski o maści w kolorze czekoladowym;
 • Owczarek Australijski blue merle – marmurkowa czerń z szarą barwą;
 • Owczarek Australijski red merle – marmurkowa czerwień, brąz z jasnoczerwoną lub beżową barwą podstawową.

Owczarek Australijski – charakter

Owczarek Australijski ma silny charakter. Są to psy bardzo inteligentne i lojalne wobec swoich właścicieli, ale wobec obcych ze względu na ich naturalny instynkt ochronny, pozostają nieufne i ostrożne. Aussie bywają niezależne i niezwykle uparte. W związku z tym wymagają dużej ilości bodźców do stymulacji umysłowej. Psy tej rasy są znane z tego, że są bardzo przyjazne, kochające i czułe w stosunku do dzieci. Dzięki temu są idealnymi towarzyszami dla rodzin.

Owczarek Australijski – charakterystyka rasy

Owczarek Australijski to czworonóg, który uwielbia szkolenia oraz treningi z pokonywaniem przeszkód. Zazwyczaj nie trzeba go zachęcać do pracy zabawką czy ulubionymi przysmakami. Nauka dla niego jest bowiem ogromną przyjemnością, a zdobyte umiejętności wykonuje z wielkim zaangażowaniem. Co więcej, docenia długie spacery ze swoim opiekunem.

Wśród owczarków australijskich wyróżnić można takie odmiany jak:

 • Owczarek Australijski Kelpie - pies nadaje się wyłącznie dla osoby aktywnej, która zapewni dużo ruchu i zajęcia. Jest to przede wszystkim doskonały wybór dla miłośnika psich sportów. Jako zwierzę są inteligentne i szybko się uczą nowych umiejętności.
 • Owczarek Australijski typ amerykański
 • Owczarek Australijski miniaturka – aktywny, żądny zabawy i niezwykle inteligentny. Nie ujawnia zachowań destrukcyjnych pod warunkiem, że ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu

Owczarek Australijski – choroby

Jak większość psów pasterskich, Aussie są dość odporne i mogą się poszczycić dobrym zdrowiem. Jednak występuje kilka schorzeń, z którymi może się borykać czworonóg. Do chorób typowych dla rasy Owczarek Australijski typ amerykański czy Owczarek Australijski Kelpie zaliczane są:

 • dysplazje stawu biodrowego i łokciowego;
 • choroby oczu, w tym katarakta oraz postępujący zanik siatkówki;
 • epilepsja;
 • zwichnięcie rzepki;
 • niedoczynność tarczycy;
 • zaćma;
 • wady zgryzu.

U wielu Owczarków Australijskich red merle oraz owczarków Australijskich blue merle można spotkać się z defektem o nazwie MDR1, który prowadzi do nadwrażliwości na wiele substancji zawartych w lekach. Chociaż choroby te mogą być powszechne wśród Owczarków Australijskich, przy odpowiedniej opiece i regularnych wizytach u weterynarza można im całkowicie zapobiec. Dlatego ważne jest, aby właściciele tej rasy byli świadomi problemów, z którymi mogą mieć do czynienia.

Owczarek Australijski – pielęgnacja

Owczarek Australijski typ amerykański czy Owczarek Australijski Kelpie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ta powinna obejmować między innymi regularne, codzienne szczotkowanie. Do czesania Aussie idealnie sprawdzają się szczotki pudlówki, metalowe grzebienie i furminatory. Raz na tydzień zaleca się sprawdzać stan uszu, pazurów i zębów. Ze względu na fakt, że rasa ta narażona jest na genetyczne choroby oczu, po spacerach należy przemywać oczy i utrzymywać je w czystości. Kąpanie psa jest dość ważną częścią higieny, jednak nie powinno się często myć psa. Jeśli zaszła taka konieczność, należy dopilnować, aby wysuszyć psa do ostatniej kropli wody. Dzięki temu czworonóg uniknie przeziębienia. Do mycia zaleca się używać szamponów do długiej sierści o właściwościach hipoalergicznych.

Owczarek Australijski – szczeniaki i hodowla

Owczarek Australijski szczeniak powinien być wydany do nowego domu dopiero po testach predyspozycji i dopasowywania do stylu życia nowego opiekuna. Gdzie kupić psa rasy Owczarek Australijski? Hodowla oferująca za swoje szczenięta okazyjne ceny powinna wzbudzić Twoją czujność. Takie czworonogi pochodzą zwykle z masowych pseudohodowli, gdzie liczy się wyłącznie zysk. Dlatego przed zakupem upewnij się, że hodowca należy do związku kynologicznego.

Owczarek Australijski – cena

Hodowle Owczarka Australijskiego są coraz bardziej popularne w Polsce. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, ile kosztuje owczarek australijski. Cena czworonoga jest zróżnicowana i zależy przede wszystkim od renomy hodowli, płci, wieku, a także umaszczenia owczarka australijskiego. Koszt zakupu pieska wynosi od 4 000 zł do 7 000 zł.

Najczęściej zadawane pytania

Ile zapłacisz za Owczarka Australijskiego?

Szczeniak kosztuje od 5 000 zł do 7 000 zł. Miniaturowy Owczarek Australijski Aussiedoodle może osiągać cenę od 4 000 zł do 7 000 zł. Jeśli hodowla jest zarejestrowana w FCI lub jest to szczenię po wybitnych rodzicach, cena psa może być dużo wyższa. Co ma jeszcze wpływ na koszt zakupu psa rasy Owczarek Australijski? Umaszczenie, wiek i renoma hodowli to z pewnością czynniki, które rzutują na cenę pieska.

Jak długo żyje Owczarek Australijski?

Gdy mają zapewnioną odpowiednią opiekę, Owczarki Australijskie żyją średnio 12-15 lat.

Ile waży Owczarek Australijski?

Waga dorosłego owczarka może osiągać 25-32 kg. W przypadku suk jest to 16-25 kg. Dlatego psy zaliczane są do grupy ras średnich. Jeśli chodzi o miniaturowego Owczarka Australijskiego waga wynosi 9-14 kg.

Owczarek Australijski – do kiedy rośnie?

Aussie jako psy średniej wielkości dorastają bliżej 12-15. miesiąca życia.

Jak wygląda Owczarek Australijski?

Aussie to czworonogi o dobrze umięśnionej sylwetce, mające średniej długości, prostą i grubą. Mogą mieć kilka charakterystycznych umaszczeń. Dlatego wyróżnia się Owczarka Australijskiego red merle, Owczarka Australijskiego blue merle, Owczarka Australijskiego czekoladowego i czarnego.

Jak wychować Owczarka Australijskiego?

Szczeniak Owczarka Australijskiego wymaga prawidłowej socjalizacji od pierwszych dni życia, ponieważ jest to rasa niezwykle żywiołowa i bystra. Dobrze wychowany czworonóg wyrasta na doskonałego towarzysza rodziny, który nie będzie wyładowywał swej frustracji na meblach czy obuwiu. W okresie dorastania warto zwracać uwagę, by podejmowane aktywności były dobrane do jego możliwości fizycznych. Intensywność treningów można dopiero zwiększyć około 12 miesiąca życia. Szkoląc psa tej rasy, nie należy stosować kar i krzyku. Zdecydowanie lepiej sprawdza się nauka polegająca na nagradzaniu psa za odpowiednie zachowanie.

Jaka karma jest odpowiednia dla Owczarka Australijskiego?

Aby utrzymać prawidłową masę ciała Owczarka Australijskiego i zapewnić mu szybką regenerację mięśni zaleca się karmić go wysokobiałkową karmą z dużą zawartością mięsa bez dodatku zboża. Przy wyborze pożywienia warto zwrócić uwagę czy karma w składzie zawiera składniki chroniące stawy i wzmacniające kości. Jeśli chcesz, by czworonóg miał piękną i lśniącą sierść możesz wzbogacić dietę o nienasycone kwasy tłuszczowe Omega z naturalnych źródeł.

Jaką karmę kupić dla szczeniaka Owczarka Australijskiego?

Szczeniak Owczarka Australijskiego powinien być przez pierwsze dni w nowym domu karmione tym, co jadł u hodowcy. Dzięki temu unikniesz u pupila biegunki. Po jakimś czasie można przystąpić do zmiany karmy. Warto pamiętać, by jedzenie było przeznaczone dla szczeniąt ras średnich. Dlatego wybieraj pożywienie, które zawiera odpowiedni poziom białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i składników mineralnych.

Ile powinien jeść dorosły osobnik Owczarka Australijskiego?

Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy. Nie należy zapominać, że Aussie potrzebuje ciągłego dostępu do wody pitnej.

Ile powinien jeść szczeniak Owczarka Australijskiego?

Kilkutygodniowe szczeniaki powinny w ciągu dnia spożywać 4-5 posiłki o stałych porach. Z czasem tę ilość można zmniejszać.

Jakie szelki będą odpowiednie dla Owczarka Australijskiego?

Dla Owczarka Australijskiego idealnym wyborem są szelki typu Guard. Takie rozwiązanie dzięki niewielkiej wadze, swojemu kształtowi i użytym materiałom, zapewni niezwykły komfort podczas spacerów i zabaw z opiekunem.

Owczarek Australijski – gdzie kupić?

Aussie nie może być wydany do nowego domu przed ukończeniem 7-8. tygodnia życia. Dlatego unikaj pseudohodowli, które nie tylko oferują pieski w niskich cenach, ale także wydają szczeniaki Owczarka Australijskiego Kelpie czy Owczarka Australijskiego Miniaturka przed skończeniem przez nie drugiego miesiąca życia. Zatem jakie miejsce wybrać, gdy chcesz zakupić psa rasy owczarek australijski? Hodowla oferująca pieski musi być zrzeszona w związku kynologicznym. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że szczenię pochodzi z chowu kontrolowanego i ma wykonane wszystkie niezbędne badania.

Jak opiekować się Owczarkiem Australijskim?

Aussie to psy towarzyskie i przyjazne. Dlatego doskonale odnajdują się u rodzin z dziećmi. Zarówno miniaturowy Owczarek Australijski, jak i Owczarek Australijski Kelpi docenią przede wszystkim dom z ogrodem na wsi i na przedmieściach. Idealnie sprawdzą się u doświadczonych opiekunów, którzy będą z nimi pracować i doskonalić umiejętności. Poza prawidłowym żywieniem i regularnymi wizytami u weterynarza, jako właściciel musisz pamiętać o właściwej pielęgnacji, higienie czworonoga i zapewnieniu odpowiedniej dawki ruchu.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się