×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Neva masquearde

Neva masquerade – kot gotowy na bal!

Koty neva masquerade są potomkami kotów syberyjskich i wywodzą się z Rosji. Swoim charakterystycznym umaszczeniem typu point przypominają wyglądem koty syjamskie oraz ragdolle, jednak w 2009 roku neva masquerade została uznana za całkiem odrębną rasę.

Ta odmiana kotów kształtowała się bez dużej ingerencji człowieka, dzięki czemu może pochwalić się dobrym zdrowiem. Przedstawiciele tej rasy są niezwykle energiczni, żywiołowi i po prostu piękni. Ciężko przejść obok nevy obojętnie. W Polsce rasa ta pojawiła się u schyłku XX wieku, a już cieszy się ogromną popularnością.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak najwięcej o kotach neva masquerade.

Jak wygląda kot neva masquerade?

Mieliśmy już kota w butach, teraz czas na kota w masce! Neva masquerade dzięki swojemu umaszczeniu w typie point ma charakterystyczne zaciemnienie na twarzy, które przypomina maskę. Ciemniejsze akcenty mogą również pojawiać się na uszach, ogonie i nogach.

Koty neva masquerade mają okrągłą, masywną głowę o zaokrąglonym podbródku. Zgodnie ze wzorcem rasy czaszka powinna być dłuższa niż szersza. Tułów jest masywny, dobrze umięśniony o szerokiej klatce piersiowej. Zwierzęta te mają stosunkowo duże uszy w kształcie trójkąta szerokiego u nasady, z charakterystycznymi pędzelkami na ich końcu.

Oczy nevy powinny być niebieskie. Im głębszy kolor, tym kot staje się cenniejszy. Związki felinologiczne nie akceptują innych barw oczu.

Nogi u tej rasy są średniej długości, a łapki są duże i owłosione między palcami. Sierść tych kotów jest gęsta i półdługa, mięciutka w dotyku. Dopuszczalne jest umaszczenie typu colorpoint m.in. red, seal, blue, cremepoint, złociste bądź srebrzyste. Zgodnie ze wzorcem rasy, związki felinologiczne nie akceptują sierści o barwach płowych, liliowych, czekoladowych oraz cynamonowych.

Nevy masquerade noszą swój ogon wysoko podniesiony, a co ciekawe sierść na nim nie linieje.

Neva masquerade – charakter

Kot neva masquerade mimo większych gabarytów jest niezwykle energiczny, zawsze chętny do zabawy. Przyjemność sprawiają mu spacery oraz przebywanie na zewnątrz, dlatego warto zabezpieczyć balkon i zaopatrzyć się w specjalne szelki dla kota.

Nevy nadają się dla rodzin nawet z małymi dziećmi. Ich wrodzona łagodność i brak agresji sprawiają, że nawet nadmierne pieszczoty nie są dla kota problemem. Jeśli ten uzna, że jest zmęczony czułościami, po prostu się oddali. Rasa ta dużo wokalizuje, chętnie nawiązując kontakt ze swoimi właścicielami. Na szczęście wydawane przez nich dźwięki są barwne oraz miłe dla ucha. Neva masquerade, która od małego była socjalizowana z innymi zwierzętami, doceni obecność innego towarzysza w domu. Pomoże jej to przetrwać rozłąkę z opiekunem.

Ci potomkowie kotów syberyjskich nie mają również problemu ze zmianą otoczenia oraz podróżami, dlatego mogą być uwzględniane w planach wyjazdowych.

Aby neva była szczęśliwa, potrzebuje kontaktu i uwagi ze strony swoich właścicieli, a także chętnie będzie uczyć się nowych sztuczek. Koty te nie mają skłonności do niszczenia mebli w domu.

Neva masquerade – ile żyje?

Kot neva masquerade przeciętnie żyje 12-15 lat. Jest to rasa uznawana za odporną na wszelkie choroby i wolną od wad genetycznych ze względu na małą ingerencję człowieka w jej tworzenie. Głównym zagrożeniem dla tych kotów jest kardiomiopatia przerostowa.

Ile waży neva masquerade?

Nevy to średniej wielkości koty domowe, których gabaryty mogą wydawać się większe przez dłuższe, gęste futro. Dorosły kocur osiąga wagę między 5-9 kg, a kotka 4-6 kg.

Choroby a neva masquerade

Koty neva masquerade są uznawane za jedną z najzdrowszych ras kotów. Nie są obarczone chorobami dziedzicznymi, dlatego ich właściciele zazwyczaj nie muszą często odwiedzać weterynarza. Mimo ogólnej dobrej kondycji zdrowotnej neva masquerade mają predyspozycje do kardiomiopatii przerostowej, która może doprowadzić do niespodziewanej śmierci zwierzaka. Niestety takim ryzykiem obarczone są wszystkie, większe koty domowe. Może się zdarzyć również wykrycie u nevy wielotorbielowatości nerek. Jeśli zastanawiasz się, ile żyje neva masquerade, spokojnie. Mimo groźni brzmiących chorób większość osobników żyje między 12-15 lat.

Jak pielęgnować kota neva masquerade?

Mimo dłuższej sierści pielęgnacja nevy nie jest specjalnie skomplikowana. Należy wyczesywać sierść co kilka dni, a w okresie linienia wskazana jest codzienna pielęgnacja. Właściciel powinien skupiać się szczególnie na miejscach, w których najczęściej tworzą się kołtuny, czyli w okolicach uszu, kończyn oraz odbytu.

Warto również kontrolować stan szaty zwierzaka i usuwać z niej zaplątane zanieczyszczenia, które lubią przyczepić się do długich włosów. Kąpiele kotów wskazane są jedynie na wyraźnie polecenie weterynarza.

Do harmonogramu pielęgnacji nevy należy wpisać również regularne kontrole uszu, oczu, uzębienia oraz pazurków.

Jak żywić koty neva masquerade?

Jako typowy mięsożerca, neva masquerade powinna otrzymywać karmę z wysoką zawartością mięsa, równocześnie z małą ilością węglowodanów. Unikaj karm, które w swoim składzie mają dużo ubocznych produktów pochodzenia roślinnego.

Polecana jest również dieta BARF, jednak wymaga ona zasięgnięcia specjalistycznej wiedzy.

Pokrewne rasy neva masquerade

Neva masquerade wywodzi się od kota syberyjskiego i wielu hodowców traktuje ją jako gałąź tej odmiany, nie do końca uznając odrębność rasową nevy.

Historia rasy zakłada, że neva masquerade może być również potomkiem kota syjamskiego bądź himalajskiego. Swoim wyglądem przypomina ragdolla.

Hodowla nevy masquerade powinna być zrzeszona w związku felinologicznym, aby uniknąć nieuczciwych hodowców.

Neva masquerade – cena

Cena nevy masquerade, która nie jest kupowana w celach hodowlanych, a jedynie domowych, oscyluje w granicach 1500-2500 zł. Za osobnika z przeznaczeniem do reprodukcji przyjdzie nam zapłacić więcej.

Najczęściej zadawane pytania

Neva masquerade to rasa, która została uznana stosunkowo niedawno. Kojarzenie jest z kotem syberyjskim, sprawia, że często jest ona z nim mylona. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat tej rasy, które dostarczą Ci sporą dawkę wiedzy!

Ile żyje neva masquerade?

Przeciętny przedstawiciele rasy żyje między 12 a 15 lat. Może się jednak zdarzyć, że wyjątkowo zadbany, który nie zmaga się z żadnymi chorobami kot, zostanie z Tobą na dłużej.

Ile kosztuje neva masquerade?

Neva masquearde – cena za przedstawiciela tej rasy w dużej mierze uzależniona jest od celów, w jakich jest kupowana, hodowli, z jakiej pochodzi, typu umaszczenia, a nawet koloru oczu. Jeśli chcesz kota „na kolana”, a nie do hodowli, przygotuj się na wydatek rzędy 1500-2500 zł.

Ile waży neva masquerade?

Przeciętna waga kocura wynosi 5-9 kg, a kotka 4-6 kg. Nevy uznawane są za średniej wielkości koty domowe.

Jak długo rośnie neva masquerade?

Koty tej rasy rosną dość wolno. Pełne rozmiary i dojrzałość osiągają około 3. roku życia, jednak nawet dorosłe osobniki zachowują swoją energię oraz chęć do zabawy.

Ile powinien jeść kot neva masquerade?

Koty neva powinny dostawać wysokomięsną karmę z małą ilością węglowodanów. Dobrze jest dopasować posiłki do aktywności kota. Inny jadłospis powinien mieć kot wysterylizowany, wychodzący, chory bądź np. w ciąży.

Przyjmuje się, że dorosła neva masquerade powinna dostawać dwa posiłki dziennie. Wskazana jest mokra karma bądź dieta BARF.

Jak wygląda neva masquerade?

Koty tej rasy mają charakterystyczne umaszczenie colorpoint, które odpowiedzialne jest za efekt maski na pyszczku tych zwierząt. Ciemniejsze akcenty znajdują się również na uszach, ogonie oraz kończynach. Przedstawiciele tej rasy mają hipnotyzujące niebieskie oczy – im czystszy ich odcień, tym droższy osobnik.

Są to koty średniej wielkości o żwawym sposobie poruszania się.

Neva masquerade – co warto wiedzieć?

Decydując się na kota tej rasy, należy przygotować odpowiednio warunki mieszkaniowe. Dobrze jest dać zwierzakowi możliwość przebywania na świeżym powietrzu np. na specjalnie zaaranżowanym i zabezpieczonym balkonie.

Dodatkowo pamiętaj, że nevy mocno linieją. Jeśli jesteś osobą pedantyczną, może się okazać, że neva masquerade nie jest dla Ciebie.

Nevy masquerade – charakter tych kotów sprawia, że jest to dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi.

Co je neva masquerade?

Przede wszystkim powinna jeść karmę z bardzo dużą ilością mięsa, czyli naturalnego białka. Jest to wskazane dla dobrego rozwoju tej rasy oraz utrzymania dobrej kondycji zdrowotnej. Zwracaj uwagę na to, czy kupowana przez Ciebie karma nie ma wielu produktów ubocznych pochodzenia roślinnego – jeśli tak, rozważ zmianę diety.

Neva masquerade doceni mokrą karmę, która dodatkowo uzupełnia płyny.

Ile śpi neva masquerade?

Rasa ta, jak większość kotów, przesypia 12-16 godzin na dobę. Nie oznacza to jednak, że zwierzak nie potrzebuje ruchu. Wbrew pozorom nevy to niezwykle żywiołowe koty, które chętnie podejmą się wszelkich aktywności – fizycznych oraz umysłowych.

Gdzie kupić nevę masquearde?

Jeśli zależy Ci na tym, aby cieszyć się zdrowym kotem o dobrych cechach, jedynym słusznym wyborem jest wzięcie kotka ze sprawdzonego miejsca. Neva masquerade – hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Felinologicznym, prowadzona w sposób jawny. Przyszły właściciel powinien mieć wgląd do warunków, w jakich wychowywał się kociak, a także móc zobaczyć jego rodziców.

Ile rośnie neva masquerade?

Neva masquerade to koty, które rosną wolno i długo dojrzewają. Pełne kształty osiągają w wieku dopiero 3 lat.

Jak dbać o nevę masquearde?

Neva masquerade – hodowla tego kota nie powinna być szczególnie ciężka ani uciążliwa dla jej właściciela. Wystarczy szczotkowanie sierści co kilka dni i poświęcanie zwierzakowi uwagi, aby ten czuł się w pełni szczęśliwy. Warto zadbać również o odpowiednią dawkę ruchu – spacer na szelkach bądź specjalnie zaaranżowana, zabezpieczona przestrzeń będą dla nevy świetną atrakcją.

Rasie tej należy zapewnić dobre odżywianie – polecana jest diet BARF bądź gotowe karmy z wysoką zawartością mięsa.

Kiedy neva masquerade osiąga dojrzałość?

O w pełni dojrzałym osobniku możemy mówić, kiedy ten ukończy 3. rok życia. Nevy to koty, które potrzebują dużo czasu do pełnego rozwoju, jednak nawet dorosłe koty charakteryzują się dużą energią oraz wesołym usposobieniem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się