×
Wyszukiwanie w blogu
Home

Karzełek Teddy - poznaj jednego z najpiękniejszych królików domowych

Ciekawym gatunkiem jest królik Karzełek Teddy, o gęstej sierści i długiej, imponującej grzywie. Jak wygląda...
Czytaj teraz
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz

Najlepsze zabawki dla chomika - sprawdź, jak zyskać zaufanie gryzonia i zapewnić mu rozrywkę!

Chomiki to niewielkie, inteligentne zwierzęta. I choć ich IQ nie jest najwyższe spośród gryzoni, Christopher Turbill - naukowiec z University of Veterinary Medicine w Wiedniu - udowodnił, że te niewielkie stworzenia, przy odpowiedniej opiece i trybie życia, mogą zachować pełnię władz umysłowych przez długie lata. By bystry gryzoń nie nudził się w klatce, warto zapewnić mu odpowiednią porcję rozrywki. Jakie funkcje w życiu chomika pełnią zabawki? Jakie rodzaje zabawek dla chomika wyróżniamy i czym kierować się przy ich wyborze? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Spis treści:

Jakie funkcje w życiu chomika pełnią zabawki?
Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla chomika?
Rodzaje zabawek dla chomika: tunele to must have!
Labirynt dla chomika europejskiego, chińskiego czy Campbella
Ścianki wspinaczkowe dla chomika
Jaki kołowrotek wybrać dla chomika?
Zabawki do żucia i gryzienia
Jak bawić się z chomikiem? Poznaj kilka zasad
Spróbuj zabawy z chomikiem poza klatką!
Jak chomik okazuje miłość i przywiązanie do opiekuna podczas głaskania oraz zabawy?
Jakie atrakcje dla chomika? Podsumowanie

Chomik siedzi w klatce

Jakie funkcje w życiu chomika pełnią zabawki?

Można pomyśleć, że zabawki dla chomika są mniej istotne, niż jedzenie, trociny, miska na karmę czy wodę. To jednak mylne założenie. Czy chomiki lubią się bawić? Jak najbardziej! Poza tym, zabawki odgrywają kluczową rolę w życiu gryzonia. Dzięki nim Twój chomik może zachować świetną kondycję fizyczną i dobre samopoczucie przez lata.

Akcesoria do zabawy dla chomika syryjskiego, Roborovskiego, karłowatego, Campbell czy chińskiego są polecane ze względu na:

  • Stymulację fizyczną zwierzęcia: Polecane zabawki dla chomika zachęcają pupila do ruchu i aktywności, co jest kluczowe dla jego zdrowia fizycznego. Bieganie w kołowrotku, wspinanie się po drabinkach czy kopanie tuneli pomaga utrzymać również odpowiednią wagę pupila, chroniąc go przed nadwagą i otyłością.

  • Stymulację umysłową: Chomiki to ciekawskie stworzenia, które potrzebują mentalnych wyzwań. Zabawki takie jak labirynty czy interaktywne zabawki do ukrywania smakołyków pomagają w rozwijaniu u gryzonia umiejętności myślenia i rozwiązywania problemów.

  • Zaspokajanie naturalnych instynktów: Małe zwierzątka z ostrymi zębami uwielbiają gryźć twarde korzonki, pnie drzew czy gałązki. W naturze kopią nory, "chomikują" jedzenie i eksplorują swoje otoczenie na przeróżne sposoby. By środowisko domowe było zbliżone do naturalnego otoczenia dzikich chomików i zwierząt z rodziny chomikowatych, do klatki pupila wstaw tunele, kołowrotki czy platformy, dzięki którym chomik syryjski czy Roborovskiego zaspokoi naturalne instynkty.

  • Zapobieganie nudzie: Chomiki, które mają dostęp do różnorodnych zabawek, są mniej narażone na nudę i popadanie w apatię. Brak stymulacji może prowadzić do stresu i niepożądanych zachowań, takich jak nadmierne gryzienie prętów klatki, zachowania autodestruktywne czy agresja wobec właściciela.

  • Zdrowie zębów: Chomiki posiadają 16 zębów, z których 4 stanowią siekacze, 2 to kły, a 10 z nich to zęby trzonowe. Siekacze chomika rosną przez całe życie. By nie doprowadzić do ich przerostów, warto do klatki gryzonia wstawić drewniane klocki, naturalne gałązki lub kostkę wapienną. Twarde zabawki dla chomika z drewna ułatwią ścieranie zębów i zadbają o kondycję jamy ustnej zwierzęcia. Efekt: zdrowe zęby równej długości!

  • Pozytywny wpływ na nastrój chomika: Aktywność i zabawa wpływają korzystnie na kondycję psychiczną małych zwierząt. Po czym poznać, że chomik jest szczęśliwy? Jeśli energicznie biega po klatce, staje z zaciekawienia na dwóch łapkach i regularnie czyści futerko, to sygnał, że ma się dobrze.

Na co zwrócić uwagę, wybierając zabawki dla chomika?

Wybierając zabawki dla chomika, przede wszystkim postaw na bezpieczeństwo pupila. Jakie zabawki dla chomika syryjskiego czy Roborovskiego do klatki są najlepsze? Te wykonane z materiałów przyjaznych dla zwierząt (np. z naturalnego drewna) i wspierających kondycję środowiska naturalnego. Ważne jest, aby unikać zabawek z ostrymi krawędziami czy małymi elementami, które mogłyby zostać połknięte. Zabawki powinny mieć też rozmiar, który bez trudu zmieści się w klatce zwierzęcia i będzie dostosowany do wielkości gryzonia. Przykładowo, kołowrotek dla chomika syryjskiego powinien mieć minimum 27 cm średnicy, a model dla chomika dżungarskiego - minimum 20 cm. Jeżeli kołowrotek będzie za mały, może trwale wpłynąć na dość delikatną strukturę kręgosłupa chomika. Z uwagi na bezpieczeństwo mniejszych osobników, np. chomika roborowskiego, wybieraj kołowrotki o średnicy minimum 17 cm. Ich konstrukcja umożliwi pupilowi bezpieczną eksplorację świata, bez obaw np. o wkręcenie się nóżki chomika między pręty kołowrotka. Oprócz tego, z uwagi na dobro zwierzaka, unikaj zabawek z ostrymi krawędziami czy małymi elementami, które chomik mógłby niepostrzeżenie połknąć.

Rodzaje zabawek dla chomika: tunele to must have!

Czym chomiki lubią się bawić? Tunele to jedna z ich ulubionych zabawek. Nic dziwnego: gadżety tego typu do złudzenia przypominają wydrążone pnie drzew, w których uwielbiają żerować, spać i biegać dzikie gryzonie. Tunel dla chomika może być wykonany z różnych materiałów, takich jak plastik, drewno czy naturalne włókna. Jaki tunel wybrać dla chomika syryjskiego czy Campbella? Szczególnie polecane są modele z naturalnej wikliny, sianka, słomy albo traw. Zagrożenie sprawiają natomiast niekiedy zabawki dla chomika z drewna z wyciętych pni czy szerokich gałęzi drzew. Chomik może się w nich zaklinować i uwięziony, czekać na wyciągnięcie z tego typu pułapki całymi godzinami.

Labirynt dla chomika europejskiego, chińskiego czy Campbella

Ćwiczenie zwinności, węszenie za ukrytym smaczkiem, odnajdywanie najkrótszej drogi do celu.... to tylko niektóre możliwości, jakie porzed chomikiem odrywają tunele! Na rynku zoologicznym do wyboru masz Labirynty z plastikowych rurek, z drewna, kartonu czy z interaktywnymi elementami. Te ostatnie mogą posiadać liczne przeszkody, takie jak specjalny pomost, karuzela, zapadnie, podesty czy dodatkowe mini-tunele z tektury. Twój chomik szybko się nudzi? Wybierz mu tunel, umożliwiajacy układanie różnorodnych tras. Włóż do niego ulubione przekąski i zabawki, by jeszcze bardziej zmotywować pupila do eksploracji zabawki. Labirynty mogą być wykonane z drewna, plastiku lub kartonu. Upewnij się, że wybrana przez Ciebie zabawka dla chomika europejskiego, chińskiego czy Campbella ma odpowiednią wielkość - umożliwiającą swobodne poruszanie się Twojego chomika. Wielkość tunelu dobierz też do ilości dostępnej przestrzeni w klatce lub poza nią. Lubisz praktyczne i wygodne rozwiąznaia? W takim wypadku dobrym pomysłem może okazać się tunel z materiałów łatwych do utrzymania w czystości. Ścierka z mikrofibry oraz odrobina wody z mydłem wystarczą, by labirynt miał atrakcyjny wygląd i zapach przez wiele sezonów.

Ścianki wspinaczkowe dla chomika

Ścianka wspinaczkowa dedykowana dla małych gryzoni to świetny patent na ścieranie wspomnianych już siekaczy oraz pazurków chomika. Dzięki niej, niczym zawodowy alpinista, Twój pupil może pokonywać coraz to nowe trasy wspinaczkowe. Chcesz zadbać o pielęgnację zębów i pazurków chomika jak najlepiej? Zerknij na akcesoria dla chomików w naszym sklepie internetowym, dostępne w kategorii higiena i pielęgnacja gryzoni.

Zabawki dla chomika syryjskiego czy dżungarskiego ułatwiające ścieranie pazurków najczęściej składają się z drabinek oraz drewnianych kołków, montowanych w bardziej lub mniej regularnych odstępach. Drewnianana czy plastikowa ścianka wspinaczkowa najczęściej posiada specjalne haczyki, które wystarczy zaczepić o pręt w klatce, pod odpowiednim kątem.To efektowna, łatwa w montażu i rozwojowa zabawka dla chomików, ale też szczurów, myszoskoczków i innych drobnych gryzoni. Ścianki do wspinaczki dla chomika dostępne są w różnych kolorach, kształtach i wysokościach, ze sztucznego lub naturalnego materiału. Przy kompletowaniau wyprawki dla pupila zwróć uwagę, czy wybrana ścianka wspinaczkowa jest dostatecznie trwała i stoi stabilnie w klatce pupila. Planujesz zakup kolejnego chomika? Możliwość zaspokojenia potrzeb większej ilości gryzoni da modułowa ścianka do wspinaczki, z opcją szybkiej i łatwej rozbudowy.

Kołowrotek dla chomika

Wspomniany już kołowrotek jest często pierwszą zabawką, która przychodzi na myśl, gdy myślimy o akcesoriach dla chomika. I słusznie: obok poidełka, miski na jedzenie, klatki czy wyściółki, to nieodzowny element klatki każdego gryzonia domowego! W hurtowniach i sklepach zoologicznych dostępne są kołowrotki plastikowe, metalowe oraz drewniane. Najważniejszą zaletą kołowrotka jest umożliwienie pupilowi wybiegania się, a co za tym idzie - rozładowania stresu i napięcia. Kółko dla chomików sprawdzi się zwłaszcza, jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i często nie ma Cię w domu. To alternatywa również w sytuacji, gdy zwierzę z różnych powodów (przez obecność niemowlęcia czy psa albo skłonności do gryzienia okablowania) nie powinno być wypuszczane z klatki. Kołowrotek pomoże też chomikowi uniknąć nudy, gdy wyjeżdżasz na weekendowy wypad albo kilkudniową delegację.

Chomik i kołowrotek

Jaki kołowrotek wybrać dla chomika?

Oprócz opisanej już wielkości, zwróć uwagę na solidność i cenę wybranego rozwiązania. Elementy kółka do biegania w kołowrotkach słabszej jakości są często źle skręcone. W efekcie w każdej chwili mogą ulec rozkręceniu. Skutki wypadnięcia pupila z takiej zabawki mogą być opłakane. W trosce o bezpieczeństwo chomika, wybieraj więc solidne kołowrotki dla chomika syryjskiego czy dżungarskiego, które niwelują ryzyko upadku, skręcenia łapki, podduszenia czy innej nieprzewidzianej sytuacji. Alternatywą kołowrotka może być polecana przez nas kula do biegania dla chomika marki Petstory. Zamknięty układ z otworami wentylacyjnymi tworzy z niej zabawkę idealną do eksploracji otwartej przestrzeni domu, ogrodu czy parku, bez ryzyka ucieczki pupila.

Zabawki do żucia i gryzienia

Chomiki słyną ze swych zdolności do żerowania oraz magazynowania żywności. W swoich workach policzkowych chętnie przechowują warzywa np. marchewkę, buraka, dynię, groszek, brokuły, cykorię, czy sałatę. Uwielbiają też "chomikować" owoce, np. jabłka, banany, gruszki, winogrona, truskawki, maliny, arbuzy. Do gustu z pewnością przypadną im też zostawione w klatce, suszone zioła i rośliny tj. bazylia, oregano, trawa, koniczyna, rumianek, nagietek czy mniszek lekarski. W jaki sposób chomik może bawić się jedzeniem? Smaczne kąski gryzoń może zakopywać albo zasypywać w trocinach lub ukrywać pod miską na jedzenie. Po czasie chomika może szukać ukrytych smaczków, czerpiąc z tego mnóstwo frajdy!

Do zabawy mogą również służyć drewniane gałązki lub drewniane zabawki, takie jak kolba witaminowa, crunchy stick czy smakers marki Vitapol z suszonymi warzywami i owocami. Świetną zabawką dla chomika może być również domek z liści kukurydzy, gniazdko z trawy, domek warzywno-ziołowy albo wiklinowa kula-smakula. Kula tego typu, znana jako hamster ball może zawierać mieszankę traw, kwiaty nagietka, nasiona i mnóstwo innych składników, wspierających zdrowie oraz samopoczucie Twojego pupila.

Kolba dla chomika

Jak bawić się z chomikiem? Poznaj kilka zasad

Chomiki to zwierzęta nocne, które odpoczywają w ciągu dnia. Gryzonie w stanie spoczynku bardzo łatwo zestresować, jeśli zostaną nagle obudzone. Z tego względu staraj się nie podchodzić raptownie do klatki pupila. Naucz też odpowiedniego podejścia do tej kwestii dzieci i innych domowników. Dlaczego to tak istotne? Zestresowany chomik może stać się agresywny i ugryźć dziecko. Chociaż same rany zazwyczaj nie są poważne, mogą wywołać stres i w przyszłości zniechęcić malucha do kontaktu ze zwierzętami. Starsze dzieci, które rozumieją, jak obchodzić się z chomikiem, mogą stać się ich oddanymi przyjaciółmi. Do zabawy warto zachęcać je zwłaszcza w godzinach wieczornych, gdy pupil jest najbardziej aktywny i skory do kontaktu z człowiekiem. Kontakt ze zwierzęciem może nauczyć Twoje dziecko poczucia obowiązku oraz odpowiedzialności za inne żywe stworzenie. Kształtuje też postawę szacunku i wyczucia w kontakcie z tymi delikatnymi, zależnymi od człowieka stworzeniami.

Spróbuj zabawy z chomikiem poza klatką!

Chcesz zbudować z chomikiem zdrową i trwałą więź? Sprawdź czy pupil nie wykazuje oznak stresu, takich jak szybkie, nerwowe ruchy, chaotyczne kopanie czy przeskakiwanie z zabawki na zabawkę. Jeśli gryzoń jest spokojny, podejdź do niego powoli i ostrożnie. Weź go na rękę i delikatnie pogłaszcz. Zapewniamy, że takie doświadczenie jest dla gryzonia arcyciekawym doznaniem! Zapewnia mu stymulację, dostarczając nowych bodźców węchowych, dotykowych oraz zapachowych. Chomikowi możesz też urządzić plac zabaw, tor przeszkód albo tunel zbudowany z klocków czy kartonowych rolek po papierze toaletowym. Oswojony z Twoim domem chomik z pewnością chętnie będzie eksplorować nową przestrzeń. Innym sposobem na zabawę jest ukrycie kilku smakołyków w klatce i poza nią. Zaciekawiony chomik zacznie przeczesywać otoczenie w poszukiwaniu smakołyków. To doskonały sposób, by zapewnić zwierzakowi zróżnicowaną i angażującą formę rozrywki. Efekt: chomik zdrowy, szczęśliwy i pełen energii!

Jak chomik okazuje miłość i przywiązanie do opiekuna podczas głaskania oraz zabawy?

Chomiki to towarzyskie stworzonka, które z czasem mogą bardzo przywiazać się do swego opiekuna. Mają również zdolność okazywania uczuć. W jaki sposób? Chomik, który darzy sympatią właściciela, może przytulać się do niego i nadstawiać się do głaskania czy drapania za uszkiem. Gdzie chomik lubi być głaskany? Po główce oraz po plecach. W kwestii czułości, najbardziej skłonne do okazywania uczuć są chomiki syryjskie, uznawane za jedne z najbardziej towarzyskich gryzoni. Chomiki tego gatunku mogą reagować na imię, a nawet zasypiać słodko, leżąc na klatce piersiowej właściciela lub właścicielki. Oznaką miłości i zaufania gryzonia jest także lizanie lub delikatne podgryzanie właściciela, a także ściskanie jego palca w rączkach. To jedno z najwyższych wyrazów zaufania, będące sygnałem, że chomik czuje się bezpiecznie w Twoim towarzystwie. By osiągnąć ten błogi stan, najpierw należy jednak oswoić chomika. Żaden gryzoń nie zaufa nikomu od razu.

Jakie atrakcje dla chomika? Podsumowanie

Jak widać, domowy plac zabaw dla chomika może przyjąć bardzo różnorodne formy. Wybór odpowiednich akcesoriów do zabawy dla gryzonia zależy m.in. od jego wieku, wielkości, poziomu aktywności i usposobienia. Nie bez znaczenia jest również wielkość przestrzeni, do jakiej chomik ma dostęp poza klatką. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas propozycje zabawek z drewna, plastiku czy trzciny oraz akcesoriów dla gryzoni ułatwią Ci stworzenie placu zabaw, który zaintryguje chomika na długo. Daj znać w komentarzu, czym Twój pupil bawi się najchętniej! Hamster ball, tunelem, kołowrotkiem, a może ścianką wspinaczkową? Czekamy na Wasze komentarze!

Produkty powiązane

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się