×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Na co zwrócić uwagę, wybierając obrożę dla psa?

Obroża to gadżet niezbędny przy każdym psie. Przydaje się podczas wyjść na spacer lub w sytuacji, kiedy piesek się zgubi. Niektóre obroże dzięki specjalnym właściwościom pomagają też zabezpieczyć pupila przed pasożytami, np. przed kleszczami. Jak dokonać wyboru tej najlepszej, kiedy na rynku dostępnych jest tak wiele modeli? Postaramy się podpowiedzieć!

Piesek na spacerze

Materiał wykonania

To jedna z najważniejszych kwestii, jaką trzeba przemyśleć, wybierając obrożę. W sprzedaży znajdziesz wiele materiałów, z których każdy ma swoje plusy i minusy. Najpopularniejsze są obroże parciane, cenione za swą miękkość i elastyczność. Ważne jednak, aby regularnie je czyścić i uważać, aby zbytnio nie zamokły. Bardzo solidne i trwałe są obroże skórzane, jednak jest to rozwiązanie nieco droższe. Ciemna skóra pozostawia także czasem przebarwienia na jasnej sierści. Niekiedy znaleźć można też metalowe lub plastikowe zatrzaski. Łatwo utrzymać je w czystości, nie odciskają też śladów na sierści. W tym przypadku zdecydowanie lepszy będzie metalowy wariant - jest znacznie trwalszy od plastiku. 

Wielkość obroży

Rozmiar obroży jest bardzo ważny. Istotna jest zarówno długość paska, jak i jego szerokość. Zbyt wąska lub ciasna obroża może wpijać się w szyję Twojego pupila. Jeśli jednak założysz mu zbyt luźny model, może samodzielnie się z niego uwalniać, wysuwając głowę. Z kolei za szeroki pas materiału lub skóry będzie krępował ruchy. Jak więc idealnie dobrać rozmiar? W kwestii szerokości przyjmuje się, że obroża powinna obejmować dwa kręgi szyjne. Jeśli zaś chodzi o długość, najlepiej zdecydować się na model regulowany. Przy małych pieskach dobrze sprawdzają się też szelki zamiast tradycyjnej obroży.

Rodzaj zapięcia

Zapięcie ma duży wpływ na bezpieczeństwo psa. Plastikowe zatrzaski, choć są bardzo popularne, nadają się przede wszystkim dla spokojnych psów. Przy bardziej ruchliwym pupilu istnieje ryzyko, że zapięcie rozepnie się, a nawet zwyczajnie się złamie. Obroże wykonane ze skóry zwykle wyposażone są w tradycyjną klamrę. Takie rozwiązanie jest dobre, chociażby dlatego, że w razie potrzeby można dorobić dziurki. Coraz częstszym wyborem są też modele zaciskowe lub półzaciskowe. Świetnie sprawdzają się przy czworonogach lubiących ciągnąć na smyczy. Zaciskają się tylko na tyle, na ile pozwalają ustawienia właściciela, dlatego zwierzak nie udusi się w nich. Dostanie jedynie sygnał, że zbyt mocno szarpie.

Obroże do zadań specjalnych 

Niektóre rodzaje obroży poza spełnianiem podstawowych funkcji mają też inne zadanie. Przykładem takiego produktu jest chociażby kolczatka. Przy takiej obroży warto jednak pamiętać, że nie jest to akcesorium przeznaczone na co dzień, a jedynie narzędzie treningowe. Ma za zadanie oduczyć psa zbytniego szarpania smyczy. Innym ciekawym przykładem nietypowej obroży jest taka wyposażona w odblask lub światełka LED. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla psa podczas spaceru po zmroku. Zwierzę może bowiem wyszarpnąć się ze smyczy i uciec, a dzięki światłom nie tylko łatwiej je odnaleźć, ale też jest bardziej widoczne dla kierowców. Kolejna specjalną obrożą jest obroża przeciwpchelna. Jej główne zadanie to przede wszystkim zabezpieczenie pieska przed pchłami, kleszczami i innymi nieproszonymi gośćmi. 

Dobrze dobrana obroża znacząco poprawia komfort spacerów z pupilem oraz zwiększa jego bezpieczeństwo w codziennych sytuacjach. Dokonując zakupu, warto wziąć pod uwagę nasze wskazówki, dzięki czemu wybrany model dobrze posłuży psu przez długie lata. 

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się