×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot szkocki

Kot szkocki – szkockie pochodzenie

Jak sama nazwa wskazuje, koty szkockie to rasa, która wywodzi się ze Szkocji. W jednym miocie mogą pojawić się zarówno koty prostouche, jak i zwisłouche, a jedyna różnica między nimi, to wygląd uszu. Jedne są opadnięte, a drugie stojące. Rasa ta jest łagodna, towarzyska, a koty często należą do pieszczochów. Co jeszcze warto wiedzieć o kotach szkockich?

Jak wygląda kot szkocki?

Bardzo charakterystyczny i popularny jest kot szkocki zwisłouchy, który wyróżnia się tym, że jego uszy są wyjątkowo małe, delikatnie zaokrąglone i zawinięte. Koty tej rasy mają krótką sierść, ale bardzo puszystą i miękką. Umaszczenie bywa różne. Co do sylwetki, to jest ona umięśniona, natomiast głowa okrągła, którą zdobią duże oczy. Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że kot szkocki fold, czyli zwisłouchy, swoim wyglądem przypomina pluszowego misia. Z kolei kot szkocki prostouchy różni się od folda tym, że choć jego uszy też są niewielkie i lekko zaokrąglone, to nie są opadnięte, lecz stojące. Rasa szkocka wyróżnia się również tym, że koty te mają średniej długości kończyny, długi ogon i krótki nos. W większości koty szkockie są krótkowłose, ale są hodowle, w których można kupić koty szkockie długowłose.

Jaki charakter mają koty szkockie?

Przyjazny dla człowieka oraz inteligentny – taki jest kot szkocki zwisłouchy. Charakter kociaków tej rasy można określić jako łagodny i spokojny. I choć lubią zabawę, to cenią sobie również spokój i odpoczynek. Koty szkockie z natury są towarzyskie i przywiązujące się do domowników. Zazwyczaj wybierają sobie jednego opiekuna, który jest im szczególnie bliski. Szybko też przystosowują się do nowych warunków – w tym do nowych zwierząt oraz dzieci. Jak na kota przystało, przedstawiciele tej rasy lubią chodzić własnymi ścieżkami i nie przepadają za noszeniem ich na rękach. Trzeba też uważać przy puszczaniu ich luzem poza domem, bo może dać o sobie znać ciekawska natura. Dlatego na spacerze obowiązkowo kot powinien być na szelkach.

Wspomniana już inteligencja sprawia, że kot szkocki zwisłouchy zna granice, wie czego mu nie wolno, dzięki czemu bez obaw można go zostawić samego w domu. Ale bywa też uparty, zwłaszcza jeśli dotyczy to jakiegoś konkretnego miejsca, które upodobał sobie na przykład do spania.

Ile wynosi długość życia kotów szkockich?

Długość życia kotów szkockich prostouchych oraz zwisłouchych w pewnej mierze uzależniona jest od ich żywienia i pielęgnacji. Koty zadbane, które nie są obciążone wadami genetycznymi, zazwyczaj dożywają 12, a czasami nawet 15 lat. Bardzo ważne jest, żeby regularnie odwiedzać weterynarza oraz kupować wysokiej jakości karmę, dostosowaną do wieku i potrzeb kota.

Kot szkocki i jego waga

Rasa szkocka to koty średniej wielkości, których waga zależna jest od płci. Kotki z reguły są drobniejsze i ważą w granicach od 3 do 5 kilogramów. Choć zdarzają się też osobniki liczące zaledwie 2,5 kilograma. Z kolei kocury co do zasady są większe i bardziej postawne, co ma odzwierciedlenie w wadze. A ta zaczyna się od 4 kilogramów i kończy na 6 kilogramach.

Kot szkocki – najczęściej występujące choroby

Koty rasy szkockiej, czy to zwisłouche, czy prostouche miewają skłonności do rozwijania się chorób związanych z kośćmi oraz z narządem wzroku. Ma to podłoże genetyczne. Trzeba się zatem liczyć z tym, że u folda może wystąpić skrzywienie kręgosłupa, problemy ze stawami, achondroplazja, czyli nieprawidłowości w rozwoju szkieletu, a także może pojawić się wyminięcie (skręt) powiek. Zdiagnozowanie którejś z wymienionych chorób zazwyczaj wiąże się z koniecznością przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego bądź operacji. Poza tym koty szkockie cieszą się raczej dobrym zdrowiem.

Pielęgnacja kotów szkockich długowłosych i krótkowłosych

Koty szkockie nie wymagają szczególnej pielęgnacji, co oznacza, że trzeba o nie dbać podobnie, jak o kociaki innych ras. Kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę przy kotach szkockich długowłosych, jak i krótkowłosych, jest futro. Mianowicie mają one gruby podszerstek, który może przyczyniać się do tego, że koty będą traciły więcej sierści. Tym samym obowiązkową czynnością powinno być regularne wyczesywanie – w przypadku kotów szkockich krótkowłosych minimum raz w tygodniu. Do wyczesywania doskonale sprawdzi się szczutka zgrzebła lub włosiana. W okresie linienia częstotliwość wyczesywania powinna być zwiększona i najlepiej, gdyby ten rytuał powtarzany był codziennie. Natomiast posiadacze kotów szkockich długowłosych w okresie linienia również wyczesywać swoich milusińskich codziennie, a poza tym okresie dwa lub trzy razy w tygodniu. Koty szkockie zwisłouche wymagają też kontrolowania stanu uszu. Ważne jest też, aby przy użyciu preparatów dedykowanym do kocich uszu regularnie usuwać nagromadzoną woskowinę. Ponadto koty domowe muszą mieć doglądane pazury, które w razie konieczności należy skracać.

Jak wygląda żywienie kota szkockiego prostouchego i zwisłouchego?

Mruczki rasy szkockiej należą do niewybrednych łakomczuchów. Może być tak, że będą sięgać po karmę w wyniku nudy, dlatego nie powinny mieć stałego dostępu do pożywienia. Najlepiej podawać im miskę z karmą o stałych porach na około 15 minut. Po tym czasie, jeżeli nie wszystko zostało zjedzone, należy taką miskę zabrać i podać w kolejnej porze jedzenia. Kotom szkockim zaleca się stosowanie diety składającej się z karmy mokrej lub złożonej, czyli takiej, która jest połączeniem karmy mokrej i suchej. Odradza się natomiast wyłącznie karmę suchą, ponieważ koty zwykle piją mało wody, co mogłoby doprowadzić do odwodnienia. A wraz z karmą mokrą dostarczają do organizmu również wodę, niezbędną do prawidłowego nawodnienia. Przy wyborze karmy bardzo ważne jest, aby była ona wysokiej jakości, zawierająca cenne składniki odżywcze. Koty rasy szkockiej mogą spożywać karmy z dodatkiem ryb czy delikatnego mięsa, takiego jak wątróbka oraz pierś z kurczaka. Trzeba pamiętać też o tym, że przy codziennej pielęgnacji i czyszczeniu futerka koty mogą połykać spore ilości włosów. Dlatego powinno im się podawać odkłaczające smaczki, zapobiegające powstawaniu włosowych kul oraz ułatwiające wydalanie połkniętych kłaczków.

Opis rasy kotów szkockich

Rasa kotów szkockich powstała w 1961 roku w Szkocji w drodze selekcji. Choć koty te są urocze i popularne, to jednak dotychczas nie zostały dopuszczone do wystaw przez największą federację felinologiczną, czyli Federation Internationale Feline. Prowadząc hodowlę kotów szkockich niezwykle ważny jest temat rozmnażania. Mianowicie tylko jeden z kotów może być zwisłouchy. Bo jeśli oboje rodzice będą mieli specyficzne dla tej rady uszy, wtedy dojdzie do wad genetycznych, które sprawią, że kociaki będą miały problemy z kośćmi. Do tego stopnia, że większość kociąt umiera zaraz po urodzeniu, a tylko niektóre dożywają roku. Jak zatem sprawić, żeby pojawił się na świecie zdrowy kot szkocki zwisłouchy? Hodowla polega na krzyżowaniu rasy prostouchej ze zwisłouchą, a ponieważ za charakterystyczne opadające ucho odpowiada gen dominujący, to z pewnością zostanie on przekazany podczas rozmnażania. Tym samym z takiej krzyżówki powstaną koty z uszami wygiętymi.

Kot szkocki – i le wynosi jego cena?

Uroczy pyszczek, gęsta sierść i inteligencja są tym, czym cechuje się kot szkocki. Cena za taki okaz zależy od tego, czy mowa o kocie prostouchym czy zwisłouchym. Te pierwsze są nieco tańsze, bo oscylują w granicach 2000-3000 złotych, podczas gdy za zwisłouchego trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet 4000 złotych. Choć dolna granica ceny również wynosi około 2000. Cena za kota szkockiego zwisłouchego, a także prostouchego uzależniona jest przede wszystkim od tego, jakie geny mają jego rodzice, czy mieli osiągnięcia wystawowe oraz czy kociak wpisuje się we wzorzec kota szkockiego. Nie bez znaczenia jest też hodowla. W tych cenionych i renomowanych stawki będą nieco wyższe. Trzeba też wykazać dużą dozę ostrożności w przypadku, gdy cena jest zaskakująco niska, bo może się wówczas okazać, że koty pochodzą z pseudohodowli.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące kotów rasy szkockiej

Jakiego wieku dożywają koty szkockie?

Długość życia kotów szkockich wynosi średnio od 12 do 15 lat.

Kot szkocki prostouchy – cena

Za kota szkockiego prostouchego trzeba zapłacić od około 1500 do 3000 złotych.

Kot szkocki zwisłouchy – cena: z kolei na kupno kota zwisłouchego trzeba przeznaczyć nieco więcej. Ceny wahają się bowiem między 2000 a 4000 złotych.

Ile waży kot szkocki fold?

Kotki ważą między 3 a 5 kilogramów, natomiast średnia waga kocurów wynosi od 4 do 6 kilogramów.

Jak długo rośnie kot szkocki długowłosy i krótkowłosy?

Koty szkockie rosną przez pierwsze 12 miesięcy swojego życia. Ostateczne wymiary, czyli mniej więcej 35 centymetrów wzrostu osiągają około roku.

Ile powinien jeść kot szkocki prostouchy?

W zależności od wieku kot powinien spożywać od 120 do 320 gram mokrej karmy dziennie.

Jak wygląda kot szkocki zwisłouchy?

Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu zewnętrznego są małe, zawinięte uszy. Koty szkockie wyróżniają się też dużymi oczami i miękką sierścią.

Kot szkocki – co warto wiedzieć?

Bardzo ważne jest usposobienie, jakie ma kot szkocki zwisłouchy. Charakter tego kociaka określa się jako łagodny, lubiący towarzystwo i przywiązujący się do domowników. Warto też wiedzieć, że nie jest on miłośnikiem wspinaczek, dlatego wybierając akcesoria do zabawy należy wyeliminować wysokie konstrukcje.

Co je kot szkocki zwisłouchy?

Koty szkockie zwisłouche mogą spożywać karmę suchą i mokrą, jednak nie zaleca się ich łączenia. Może to bowiem doprowadzić do problemów trawiennych. Ponadto można im podawać gotowanego kurczaka oraz wątróbkę, kaszę czy żółtka jaj.

Ile śpi kot szkocki?

Dorosły kot szkocki przesypia od 12 do 16 godzin w ciągu doby.

Kot szkocki zwisłouchy hodowla – gdzie kupić?

Przed zakupem kociaka należy sprawdzić hodowlę, żeby mieć pewność, że jest ona bez najmniejszego zarzutu. Kupując kota szkockiego zwisłouchego w hodowli renomowanej i zarejestrowanej można być spokojnym o jego genetykę. Taka hodowla musi spełniać ściśle określone normy, a ryzyko zakupu chorego zwierzaka jest znikome.

Ile rośnie kot szkocki?

Koty szkockie rosną przez pierwszy rok życia. Ich maksymalna wysokość to około 35 centymetrów.

Kot szkocki – jak dbać?

Kluczowe jest regularne szczotkowanie sierści – raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Niezwykle ważne jest też dbanie o higienę uszu kotów szkockich.

Kiedy kot szkocki fold osiąga dojrzałość?

Koty szkockie zwisłouche (fold) dojrzałość osiągają między 10. a 12. miesiącem życia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się