×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot syjamski

Kot syjamski cena

Kot syjamski ze względu na ubarwienia futra, niebieskie oczy oraz długi i smukły tułów wyróżnia się charakterystycznym wyglądem. Jest popularny od wielu lat. Należy pamiętać, że ma bardzo ekstrawertyczny charakter, dlatego nie jest to rasa odpowiednia dla wszystkich. Jeżeli posiadanie kota o żywym i uczuciowym usposobieniu nie jest żadnym kłopotem, to jest to bardzo trafny wybór. Na dodatek nie wymaga uciążliwej pielęgnacji.

Kot syjamski – charakter

Kot syjamski posiada bardzo silny charakter, jest hałaśliwy. Ciągle prowadzi konwersacje z właścicielami albo z innymi kotami. Taki dialog jest spowodowany różnymi czynnikami, może na przykład dopominać się o jedzenie, coś może mu się nie podobać albo po prostu chce zwrócić na siebie uwagę. W każdym wypadku daje znać wrzaskliwym, głośnym głosem na najwyższych tonach. Najbardziej słychać kotki podczas rui.

Koty syjamskie są zwierzętami bardzo towarzyskimi, które lubią zwracać na siebie uwagę. Dlatego nie można zostawiać ich samych na dłużej. Przed decyzją związaną z posiadaniem tej rasy należy się poważnie zastanowić, bo przy normalnym trybie pracy koty te nie mogą tak długo być same w domu. Wyjście z impasu może stanowić posiadanie dwóch kotów, ponieważ bardzo dobrze żyją z przedstawicielami swojego gatunku i o dziwo jeszcze lepiej z psami.

Chęć bycia w centrum uwagi mają we krwi, dlatego z przyjemnością siedzą przez długi czas na kolanach. Głaskanie i inne czułości są dla nich tlenem, siłą napędzającą. Okazywanie uczuć działa w dwie strony, idealnie nadają się dla ludzi z deficytem towarzystwa.

Są to stworzenia empatyczne, czyli umiejące dokładnie ocenić czyjś nastrój. 

Ich temperament nie zna granic, dlatego zwykle są bardzo żywe i pełne energii. Ta radość jest przelewana na różnego rodzaju zabawki. Wielbią piłeczki pingpongowe i wszystko zbliżone do nich kształtem, zmięte kulki papieru oraz futrzane myszki.

Mają psią naturę, dlatego większość z nich szybko uczy się aportować oraz chodzić na smyczy.

Decydując się na kota syjamskiego, mamy gwarancję, że w domu zagości rasowy kot nie tylko pod względem genów, ale i charakteru. Jego autentyczna osobowość wyzwala wiele radości. Do tego wszystkiego jest jednak konieczne poświęcenie mu uwagi.

Kot syjamski charakter

Wygląd i opis kota syjamskiego

Jest to najstarsza rasa hodowlana. Wywodzi się z Syjamu (obecnie Tajlandia). Wzorzec rasy był ustalony już w 1892 roku, jego dopracowywanie było dalej uzupełniane i poprawiane. Dzisiejszy kot syjamski bardzo różni się od swojego przodka, który był znacznie masywniejszy i posiadał bardziej okrągłą głowę.

Budowa ciała kota syjamskiego

Podobnie jak orientalne krótkowłose syjamski kot charakteryzuje się gibką, elegancką budową. Jego smukły tułów jest długi, szczupły, ale także muskularny. Nie posiada żadnych znaków nieregularności. Nogi tylne są dłuższe od przednich, tak samo jak w przypadku dzikich kotów. Kończyny długie, szczupłe, same łapy owalne. Posiada długi, cienki ogon, zwężający się ku zakończeniu na kształt bicza.

Głowa kota syjamskiego

Głowa jest w kształcie klina. Wzorcowy kształt jest wtedy, gdy pyszczek i wielkie, skośnie ustawione uszy tworzą trójkąt równoboczny. Podbródek nie może zbytnio wystawać, ale także nie powinien być zbytnio cofnięty. Na wystawie ważnym elementem jest zgryz, który jest sprawdzany przez sędziów pod kątem tego, czy jest równy i zadbany.

Syjamy mają oczy w kształcie migdałów, delikatnie skośne, o barwie głębokiej, ciemnoniebieskiej. Nie powinny być zbyt głęboko osadzone.

Nosy są długie, z profilu preferowany jest rzymski kształt. Wymagane jest, aby tworzyły linię ciągłą aż do czubka głowy.

Okrywa włosowa kota syjamskiego

Futro w dotyku powinno być jedwabiste, a jego struktura delikatna, z bardzo krótkim włosem. Dlatego podszycie jest znikome.

Kot syjamski – umaszczenie

Zaraz po urodzeniu kocięta syjamskie są zupełnie białe. Na kolorowe oznaczenia przychodzi czas później. Miejsca na zmianę ubarwienia to pyszczek, uszy, ogon i nogi.

Kolor sierści przybiera swoje ostateczne barwy po około trzech latach życia. Wraz z biegiem czasu zabarwienie okrywy może się zmieniać i stawać ciemniejsze. Tak efekt jest spowodowany działaniem niskiej temperatury i samym wylizywaniem przez kota. Włosy mogą stać się ciemniejsze także przez uszkodzenie skóry.

Podstawowymi kolorami oznaczeń jest brązowy, niebieski, czekoladowy, lila, rudy i kremowy. Brązowy, niebieski, czekoladowy, lila są także oznaczeniami szylkretowych i szylkretowych pręgowanych. Stosunkowo nowymi ubarwieniami są cynamonowe, płowe, dymne, srebrzyste pręgowane oraz oznaczenia dwu- i trójkolorowe.

Koty syjamskie, które żyją w ciepłych krajach albo rzadko wychodzą na zewnątrz, zwykle mają bardziej czyste kolory włosów. Okrywy w jasnych kolorach stanowią bardzo dużą trudność do uzyskania. W szczególności jest to poważny kłopot dla oznaczeń brązowych i niebieskich, dlatego że dla tych barw jest powszechna tendencja do cieniowania tułowia, który jako efekt niepożądany jest bardzo trudny do wyeliminowania.

Równie trudne jest utrzymanie kota w kolorach czystych o oznaczeniach rudych i kremowych. Zwykle przy tych barwach pojawiają się pręgi w postaci pierścienia na ogonie, pysku i nogach.

Kot syjamski długowłosy

W wyniku pewnej mutacji genu w niektórych miotach kotów syjamskich zaczęły pojawiać się kocięta z długim włosem. Postanowiono, że koty z takim rodzajem sierści stanowić będą nową rasę, nazwaną balijską. 

Pod względem charakteru i budowy ciała nie różnią się od swoich pierwowzorów.

Kot syjamski

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej zaprezentowane są informacje, które umożliwią lepsze poznanie kota syjamskiego.

Kot syjamski – co warto wiedzieć?

Zwierzęta z charakterem, ale także bardzo oddane.

Zjadanie wełny zdarza się tej rasie częściej niż u innych. Podobnie jest także z robieniem dziur w ubraniach. Zachowanie to może być oznaką stresu.

Ciekawostką jest fakt, że do 1937 roku uważano za rasowe tylko koty z zezem i załomkami na ogonie. Są to wady dziedziczne, które powodują dyskwalifikację na zawodach.

Ile żyje kot syjamski?

Średni wiek dożywania tej rasy kota zawiera się w granicach 14-17 lat. Wpływ na ilość lat ma z pewnością jakość dostarczanych mu posiłków oraz dostęp do ruchu.

Jak dbać o kota syjamskiego?

Ten kot krótkowłosy nie ma skłonności do brudzenia się, dlatego praktycznie nie wymaga pielęgnacji sierści. W czasie linienia martwe włosy w łatwy sposób usuwa się wilgotną irchą, czyli wyprawioną skórą. Można je także wyczesać gęstym grzebieniem. Ogólnie bez większej potrzeby nie kąpię się tej rasy zbyt często. 

Koty te mają ostre pazury, które należy obcinać sprawdzonymi cążkami.

Uszy należy czyścić tylko w razie potrzeby za pomocą specjalnego płynu albo przegotowanej, chłodnej wody.

Jakie są wady u kotów syjamskich?

Obniżenie punktacji na zawodach może być spowodowane załomkiem, czyli załamaniem na końcówce ogona. Zbyt długi włos, jego szorstka struktura, nadmiar podszycia to także skazy, na które nie przymykają oczu oceniający. W przypadku umaszczenia za wadę uznaje się okrywę z nadmiarem ciemnych cieni.

Jaki jest koszt kota syjamskiego?

Ceny tych kotów kształtują się od 1500 złotych wzwyż, 4 000 i więcej. Wszystko zależy od umaszczenia, rodowodu, czy kocię jest na przykład po znanych championach. Nie warto patrzeć na ceny kotów syjamskich bez rodowodu. Po pierwsze jest to niezgodne z prawem w Polsce, od 2012 roku jest zakaz prowadzenia takich hodowli. Po drugie kociak z takiego miejsca może mieć później problemy zdrowotne. Dlatego nie warto.

Ile waży syjamski kot?

Waga dorosłego kota dochodzi do 4,5 kilogramów, kotki do 3,5 kilograma, natomiast jej minimalna masa to 2,5 kilograma.

Jak długo rośnie kot syjamski?

Średnio szacowane jest, że ten rodzaj kota rośnie do końca pierwszego roku życia. W tym czasie należy się skonsultować z weterynarzem, czy nie jest to dobry moment na kastrację.

Kiedy kot syjamski osiąga dojrzałość płciową?

Tempo osiągnięcia dojrzałości płciowej zależy od uwarunkowań genetycznych, czyli od przynależności rasy. Kot syjamski tak samo jak abisyński osiąga dojrzałość płciową w wieku 4- 5 miesięcy.

Ile powinien jeść kot syjamski?

Istnieje różne zapotrzebowanie na pokarm. Wszystko zależy od wielu uwarunkowań, na przykład takich jak bardzo kot jest aktywny i czy jest wykastrowany. Jest szacowane, że średnie zapotrzebowanie kaloryczne kota to 60-80 kcal na każdy kilogram masy ciała. W wielkim przybliżeniu dla kota ważącego cztery kilogramy to średnio 300 gram pełnowartościowego pożywienia w postaci dobrej jakościowo karmy mokrej. Przeliczając na ilość saszetek, wychodzi około 3-5 sztuk.

Co je syjamski kot?

Tak jak w przypadku innych kotów bazą jego pożywienia musi być mięso, które dostarczy białko i nie będzie przeładowane węglowodanami. Wymaga pokarmu zbilansowanego, tym bardziej że ma wrażliwy układ trawienny. Dlatego też należy wybierać karmę dla kotów z taką przypadłością. Podstawą jest unikanie takiej, która zamiast mięsa serwuje wypełniacze w postaci zbóż. 

Ciekawostką związaną z tą rasą jest to, że może cierpieć na zaburzenia PICA, które polegają na zjadaniu rzeczy normalnie niejadalnych.

Ile śpi kot syjamski?

Tak jak i u innych kotów ich zapotrzebowanie na sen jest duże, w szczególności w przypadku wychodzących, które spalają dużo kalorii w terenie, łażąc po drzewach. Koty mogą potrzebować 12 godzin snu. Jest to czas minimalny, bo może się zwiększyć nawet do 16 godzin. Poza kategorią śpiochów są małe kocięta, ich długość wylegiwania się sięga nawet 20 godzin.

Kot syjamski – gdzie można go kupić? 

Z pewnością nie należy kupować go bez rodowodu od pseudohodowców. Tam liczy się tylko zysk, dlatego dosyć często krzyżowane są osobniki blisko ze sobą spokrewnione (chów wsobny). W wyniku takiej praktyki kocięta naznaczone są poważnymi chorobami. Same standardy życia dla kociąt pozostawiają wiele do życzenia. Cierpi też kotka, która wykończona jest ciągłymi ciążami. 

Dlatego należy postawić na hodowle sprawdzane przez wiarygodne organizacje. Najbardziej znaną jest Polski Związek Felinologiczny.

Koty syjamskie uwielbiają się przymilać, są w obejściu bardzo czułe. Mają charakter bardzo żywiołowy oraz ekspresyjny. Są to bardzo wierne czworonogi. Mają coś wspólnego z psami. Tak jak one potrafią się bardzo przywiązać do właściciela i oczekują tego samego od niego, bo przecież w przyrodzie musi być równowaga.

Najlepszą opcją jest przygarnięcie kota bezdomnego lub ze schroniska. Dobroć nic nie kosztuje, a kot odwdzięczy się swoją miłością z wielkim naddatkiem.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się