×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot savannah

Podstawowe informacje o kocie savannah

Ludzie zawsze byli zafascynowani ideą posiadania jednego z dzikich kotów jako swojego pupila. Sprawdzali lwy czy tygrysy z dalekich zakątków świata, byleby móc umieścić je w klatkach bądź wystawić na pokaz. Polowano też na gepardy, ponieważ były one bardziej łagodne i przyjazne od lwów. Cofając się jeszcze bardziej, już w starożytnym Egipcie były one stałym elementem pałaców czy świątyń, a egipscy kapłani przywdziewali ich skóry. Ponadto wszystkie koty traktowane były ze szczególną czcią, a jeżeli brakowało gepardów, zastępowane one były przez dzikie serwale, które dzisiaj opisuje się mianem mini-gepardów. Koty te cechują się długimi nogami i ogromnymi uszami. Natomiast w sercu i temperamencie zachowały krztę afrykańskiej dzikości.

W latach 60. w Stanach Zjednoczonych hodowcy podeszli do dzikich kotów w inny sposób. Zdecydowali się na stworzenie hybryd, czyli kotów, które byłyby krzyżówką kotów domowych i tych w pełni dzikich. Celem było zachowanie wyglądu dzikiego kota, ale osłabienie jego zwierzęcego charakteru na rzecz cech kocha domowego. To właśnie w ten sposób powstał pierwszy kot bengalski, który składał się z kota oswojonego i dzikiego kota bengalskiego z Azji. Hybryda stała się bardzo popularna i zainspirowała hodowców do poszukiwania dalszych połączeń. Tak też i powstał kot savannah, którego nazwa pochodzi od sawanny, gdzie naturalnie występują serwale.

Savannah stał się drugą najpopularniejszą kocią hybrydą. Mieszankę genetyczną stworzono na końcu lat 80. XX wieku, wykorzystując dzikiego serwala i kotkę syjamską jako matkę. W ten sposób narodziła się nowa rasa z beżowym futrem i ciemnymi gepardzimi cętkami. Lata 90. spopularyzowały hodowlę kotów savannah, a w 2001 roku The International Cat Association uznało je za oficjalną rasę.

Jak wyglądają i czym się charakteryzują koty savannah?

Największymi kotami domowymi na świecie są rasy savannach i ashera. Waga kota savannaha wynosi średnio od 6 do 12 kg, a wielkość kotów savvanah zależy przede wszystkim od płci.

Savannah to kot średniej wielkości, cechujący się elegancką sylwetką, której mogą mu pozazdrościć inni przedstawiciele kotowatych. Koty te mają długi tułów, szeroką klatkę piersiową i wyglądające na atletyczne ciało. Mimo że z pozoru może wydawać się delikatny, tak naprawdę savannahy są bardzo silne i zwinne.

Typową cechą dla serwali są długie nogi umożliwiające im dalekie susy. To samo odziedziczył po nich savannach, który również ma smukłe nogi, a stopy podłużne i owalne. Jeżeli spojrzymy na ogon, zauważymy, że jest on krótszy niż u innych kotów, za to znacznie grubszy i ciemny.

Głowa savannaha jest niewielkich rozmiarów, zgrabna i ułożona na kształt trójkąta. Koty te mają niewielkie zielone oczy, za to duże i wysoko osadzone uszy umożliwiające im zbieranie nawet bardzo dalekich dźwięków. Można powiedzieć, że savannahy to mini-gepardy.

Sierść kotów rasy savannah jest krótka bądź średniej długości i nie jest zbyt gęsta ze względu na to, że serwale nie potrzebowały jej w warunkach panujących na sawannie. Choć kot savannah to rasa kotów udomowionych, zachowały one sierść i umaszczenie swoich dzikich przodków. Oznacza to, że rasowy kot savannah odznacza się cętkowanym wyglądem. Te z kolei mogą być czarne lub brązowe, wypełnione kolorem lub niewielkimi rozetami. Zazwyczaj są one bardzo wyraziste i mają okrągły kształt. Co ciekawe, istnieją mioty, spośród których można wyróżnić savannahy o innych umaszczeniach. Nadal posiadają one cętki, ale tło, na którym te leżą może przyjmować kolor srebra, brązu czy popiołu. Warto też wspomnieć, że na tyłach uszu kotów rasy savannah znajdują się jasne plamki, czyli ocelli – jasne plamki popularne wśród dzikich kotów.

Kot savannah i jego dziki charakter

Główną cechą kotów savannah jest nie tylko wielkość, ale i unikalny, nieco dziki charakter, co musi brać pod uwagę każdy chcący mieć przedstawiciela tej rasy w swoim domu. Hodowla kota savannah opiera się na krzyżówce kota syjamskiego z serwalem, dziką miniaturką geparda. Dlatego też savannah to przede wszystkim kot bardzo aktywny, poszukujący ciągłych wyzwań intelektualnych, co tylko napędza jego instynkt do wzmożonej czujności i nieustających poszukiwań zagrożeń lub ofiary. Kot rasy savannah najlepiej czuje się w domu z dostępem na zewnątrz np. do zabezpieczonego ogrodu lub postawionej na tarasie woliery. Savannah uwielbia też długie spacery, bieganie i skakanie – być może dlatego zachowuje tak dobrą sylwetkę. Jego aktywność w dzień i w nocy dla niektórych może być męcząca, dlatego trzeba się nią liczyć od samego początku.

Kot rasy savannah łączy w sobie inteligencję z ogromną ciekawością świata i pragnieniem przygód. Jest bardzo zainteresowany tym, co się dzieje w otoczeniu i aktywnie angażuje się w życie rodzinne. Ponadto jest silnie przywiązany do człowieka i nie unika z nim kontaktu.

Savannah to kot łatwy i chętny do nauki. Potrafi reagować na polecenia i wykorzystywać swoje umiejętności do robienia sztuczek sprawiających mu przyjemność. Savannah może silnie przywiązać się do swojego opiekuna, a oddanie go do schroniska bądź hodowli może wywołać u niego traumę. Prawidłowo wychowany kot tej rasy będzie wiernym członkiem rodziny, a także przyjacielem. Nie należy jednak zapominać o jego dzikim temperamencie, który czasami jest silniejszy od niego.

Długość życia kota rasy savannah

Średni wiek savannaha nie różni się bardzo od długości życia kotów z innych ras. Przyjmuje się, że kot savannah żyje od 12. do 20. lat, z tym że rzadko spotyka się przedstawicieli tej rasy, którzy umierają w okolicy dolnego progu. Można śmiało założyć, że savannah będzie z nami od 15. do 20. lat. Warto też wiedzieć, że na długość życia kotów wpływa zdrowe odżywianie, genetyka styl życia i dostęp do opieki medycznej.

Zdrowie i choroby kotów savannah

Historia hodowli kotów savannah wiąże się z eksperymentami genetycznymi i stworzeniem hybrydy między kotem syjamskim i serwalem, dlatego też koty tej rasy wystawione są na działalność wielu chorób, pomimo tego, iż mówi się, że savannah to kot wyglądający zdrowo i silnie. Najpopularniejszymi chorobami są:

  • nieswoiste zapalenie jelit;
  • kardiomiopatia przerostowa;
  • niedobór kinazy pirogronianowej (choroba dziedziczna).

Trzeba wiedzieć, że savannah wymaga odpowiedniej diety, przede wszystkim bogatej w taurynę oraz inne suplementy.

Pielęgnacja kota savannaha

Zadbanie o savannaha nie polega tylko na dostarczaniu mu jedzenia i schronienia. Ważne jest też, aby zapewnić kotu bliski kontakt oraz rozrywki. Jeśli chcesz wypuścić savannaha na zewnątrz, upewnij się, że zwierzę będzie bezpieczne. Warto wiedzieć, że koty rasy savannah są w stanie przeskoczyć nawet dwumetrowe ogrodzenie. Dobrym sposobem na spędzanie czasu z kotem poza domem jest uzbrojenie się w smycz lub stworzenie altany z siatką i kocimi zabawkami wewnątrz klatki.

Pielęgnacja sierści savannaha jest prosta, ponieważ kot ten jest krótkowłosy. Czesanie kota tej rasy powinno się odbywać przynajmniej raz w tygodniu a podczas linienia nieco częściej. Podczas procesu powinniśmy użyć miękkiej szczotki z włosia. Dodatkowo należy pamiętać o kocich uszach. Savannahy mają je bardzo duże i otwarte, a to sprawia, że brud gromadzi się w nich znacznie szybciej niż u innych kotów.

Jak wygląda karmienie kotów rasy savannah?

Koty rasy savannah powinny być karmione dietą zawierającą odpowiednie ilości białka i tauryny, która jest ważna dla zdrowia i rozwoju savannaha. Najlepiej jest podawać mu dietę zbilansowaną, zawierającą mięso zwierzęce takie jak kurczak, indyk lub cielęcina, ewentualnie z dodatkiem warzyw i owoców w formie uzupełnienia. Karmę powinniśmy dobierać w zależności od wieku oraz potrzeb żywieniowych kota. Niezwykle istotne jest również dostarczanie kotom odpowiedniej ilości wody, po którą naturalnie zwierzęta te nie sięgają. Dlatego też powinniśmy dolewać ją do mokrej karmy.

Ile kosztuje taki kotek? – cena kota savannah

Już na wstępie trzeba powiedzieć, że cena kota savannah jest niemała, ponieważ rasa ta należy do grona najdroższych ras na świecie. Jednak na cenę kociaka wpływ może mieć kilka czynników takich jak stopień pokrewieństwa z serwalem, linia pochodzenia, renoma hodowli itp. Warto zwrócić uwagę na nazwę wybranego kociaka, bo jego cena może wynosić od 3500 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pokrewieństwo kota savannah jest określane dodatkowymi oznaczeniami. Pomagają one określić, czy oboje rodziców kociaka było kotami rasy savannah, czy tylko jeden z nich. Te oznaczenia to:

  • „A” – oznaczenie wskazuje, że tylko matka kociaka jest kotem savannah, natomiast kocur jest kotem innej rasy np. syjamskiej;
  • „B” – oznaczenie wskazuje, że rodzice kotka to koty savannah, natomiast dalsi przodkowie byli kotami innej;
  • „C” – oznacza wskazuje, że rodzice i dziadkowie kota są kotami savannah;
  • „SBT” – oznaczenie wskazuje, że co najmniej 3 kolejne pokolenia wstecz stanowiły wyłącznie koty savannah.

Savannah to niezwykły kot – wyjątkowy wygląd, element dzikości i niesamowita lojalność czynią z niego atrakcyjnego pupila – tylko dla doświadczonych opiekunów.

Najczęściej zadawane pytania

Ile żyje kot savannah?

Kot savannah żyje około 15-20 lat.

Ile kosztuje kociak rasy savannah?

Wiele zależy od przodków kociaka, także renomy hodowli i linii genetycznej. Za kociaka tej rasy zapłacimy co najmniej 3500, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ile waży savannah?

Waga kota savannah waha się od 6. do 15 kg – w zależności od płci.

Jak długo rośnie kot savannah?

Koty rasy savannah dorastają do pełnej dojrzałości w wieku około 3-5 lat. Najszybszy okres wzrostu przeżywają w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia.

Ile powinien jeść kot rasy savannah?

Ilość pokarmu nie różni się diametralnie od tego, ile zjadają koty innej rasy. Warto jednak pamiętać, że niezbędna dla savannahów jest tauryna.

Jak wygląda savannah?

Kot tej rasy przypomina serwala, czyli coś w rodzaju miniaturki geparda. Ma jasne umaszczenie i ciemne cętki, długie nogi wysoko postawione uszy.

Kot savannah – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że savannah to kot wywodzący się od serwala, dzikiego kota z Afryki. Savannah odznacza się energicznością i żywiołowym temperamentem, za którym czasami ciężko nadążyć. Ponadto kot ten, choć bez wątpienia jest lojalny człowiekowi, czasami może zachowywać się dość dziko na tle innych udomowionych ras kotów.

Co je savannah?

Dieta kota savannah nie różni się od standardowej zbilansowanej diety serwowanej kotom. Savannah powinien przyjmować dużo białka, tłuszczu i węglowodanów, aby zachować odpowiednie proporcje. Może jeść zarówno suchą, jak i mokrą karmę, do której można dolewać wody.

Ile śpią koty savannah?

Savannah to bardzo aktywny i energiczny kot zarówno w dzień, jak i w nocy, ale jak każdy kot potrzebuje czasu na sen i odpoczynek. Średnio koty tej rasy śpią około 12-16 godzin na dobę.

Savannah – gdzie go kupić?

Kota rasy savannah najlepiej kupić w renomowanej hodowli, gdzie kociak uzyska odpowiednie oznaczenia świadczące o pochodzeniu jego przodków i linii genetycznej.

Jak dbać o savannaha?

Savannah choć ma dzikich przodków, może stać się najlepszym przyjacielem człowieka i bardzo lubi nawiązywać z nim relację, dlatego warto okazywać mu czułości, bawić się z nim czy spędzać razem czas. Jako że jest to kot krótkowłosy, należy szczotkować go tylko raz dziennie. Oznaką dbania o kota będzie też dostarczanie mu odpowiedniego pokarmu, czyli zbilansowanej diety z przewagą białka pochodzenia zwierzęcego.

Kiedy kot savannah osiąga dojrzałość?

Szacuje się, że kot rasy savannah staje się w pełni dojrzały, mając około 3 lat.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się