×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot rosyjski

Kot rosyjski niebieski – carski arystokrata

Kotów rosyjskich niebieskich nie należy mylić z rasą brytyjską, która, choć jest podobna ze względu na umaszczenie, różni się budową ciała oraz charakterem. Rosyjczyki to dostojne zwierzęta, które ze względu na swoje pochodzenie wykazują wyjątkową odporność na niskie temperatury.

Jest to rasa, która wykształciła się w sposób naturalny, a ingerencja człowieka miała miejsce na późniejszym etapie, kiedy próbowano zapobiec jej wyginięciu. To właśnie wtedy wielu hodowców próbowało uznać koty rosyjskie czarne oraz koty rosyjskie białe, jednak większość związków felinologicznych wciąż ich oficjalnie nie akceptuje. Niebieski kolor sprawia, że przedstawiciele tej rasy wyglądają niesamowicie i przyciągają wzrok każdego.

Dawniej ulubieńcy marynarzy oraz carów, dzisiaj kanapowi członkowie rodzin.

Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje o kocie rosyjskim, które powinien znać przyszły właściciel rasy. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda kot rosyjski niebieski?

Rasa ta kwalifikowana jest do kotów średniej wielkości. Dorosły samiec waży między 4 a 5,5 kg, zaś kotka 3-4 kg.

Koty rosyjskie mają niezwykle smukłą sylwetkę z widocznym zarysem mięśni. Tułów osadzony jest na długich nogach, zakończonymi okrągłymi łapami. Ich poduszki są w kolorze lawendowym. Ogon jest długi, zwężający się ku końcowi. Oglądanie tej rasy w ruchu to przyjemny widok, ponieważ zwierzęta te mają w sobie wrodzoną grację, wdzięk i płynność.

Uszy kotów rosyjskich krótkowłosych są dosyć duże, spiczaste, wysoko osadzone na stosunkowo niedużej głowie. Pyszczek wyróżnia się wyrazistymi poduszeczkami wąsowymi. Uwagę przyciągają migdałowate oczy o zielonej barwie, bez żółtej obwódki, która często występuje u innych ras.

Kot rosyjskie umaszczenie

Przedstawicielem tej rasy, który jest uznany przez wszystkie związki felinologiczne to kot rosyjski niebieski. Jest to kolor, który akceptują wszyscy hodowcy i nie budzi żadnych wątpliwości.

W wyniku krzyżówek tej rasy występuje również:

  • kot rosyjski biały;
  • kot rosyjski czarny.

Decydując się jednak na osobnika o tym umaszczeniu, musisz liczyć się z tym, że nie będzie on uznawany przez część organizacji felinologicznych jako przedstawiciel rosyjskiej rasy.

Kot rosyjski krótkowłosy a kot rosyjski długowłosy

Kot rosyjski długowłosy to nebelung. Jest to całkowicie inna rasa, której nie należy mylić z krótkowłosym kotem rosyjskim. Uważaj więc na hodowców, którzy oferują długowłose rosyjczyki – może to świadczyć o ich nieuczciwości oraz próby naciągnięcia mniej doświadczonej osoby.

Pamiętaj, że rasowy kot rosyjski niebieski krótkowłosy ma okrywę oraz podszerstek o tej samej długości. Ich sierść jest niezwykle gęsta, jedwabista oraz miękka w dotyku. Ponadto włosy mają przezroczyste końcówki, co nadaje niezwykły posrebrzany efekt szaty.

Kot rosyjski niebieski – charakter

Kot rosyjski – charakter tych zwierząt sprawia, że rasa ta nadaje się dla osób, które mogą poświęcić dużo czasu swojemu pupilowi. Niestety rosyjczyk, który zostanie pozostawiony sam sobie na długi okres, może popaść w kocią depresję i być po prostu nieszczęśliwy. Dzieje się tak głównie dlatego, że choć charakter kotów rosyjskich sprawia, że są one dobrym kompanem dla całej rodziny, osobnik na ogół wybiera sobie jednego ulubieńca, którego uznaje za swojego opiekuna i to za nim będzie chodził krok w krok i towarzyszył mu w codziennych aktywnościach.

Przedstawiciele tej rasy nie są wielkimi fanami spacerów na zewnątrz, dlatego koty te idealnie nadają się do życia w domu bądź mieszkaniu. Dodatkowo lękliwy oraz nieśmiały charakter kotów rosyjskich niebieskich przemawia za tym, aby ograniczać im częste zmiany otoczenia oraz stresujące sytuacje np. duża ilość gości w domu czy podróże.

Rosyjczyki są z natury łagodne i nie wykazują agresji, jednak w nowych dla nich sytuacjach mogą się wycofywać i unikać kontaktu. Koty rosyjskie są bardzo inteligentne, dlatego ich właściciel powinien zadbać o odpowiednią ilość zabaw angażujących umysł zwierzaka. Co ważne, należy zadbać o różnorodność aktywności, ponieważ rasa ta bardzo szybko ulega znużeniu. Jeśli jesteś więc kreatywny oraz masz sporo wolnego czasu, będziesz idealnym właścicielem dla kota rosyjskiego.

Długość życia kota rosyjskiego niebieskiego

Rosyjczyki to koty długowieczne. Przeciętny osobnik żyje między 15-18 lat. Nierzadko zdarzają się jednak przypadki kota, który dożył pięknego wieku 20 lat!

Ile waży kot rosyjski niebieski krótkowłosy?

Rozmiar tej rasy kwalifikuje ją do średniej wielkości kotów domowych. Kocur może ważyć między 4 a 5,5 kg, zaś samica 3-4 kg.

Zdrowie kotów rosyjskich

Rasa ta jest naturalna i brak dużej ingerencji człowieka sprawia, że rosyjczyki są kotami, które cieszą się dobrym zdrowiem.

Należy uważać jedynie, czy nasz pupil jest odpowiednio nawodniony. Zaniedbanie tej sfery może prowadzić do problemów z układem moczowym bądź niewydolności nerek.

Kot rosyjski niebieski krótkowłosy – pielęgnacja

Koty rosyjskie nie są wymagające, jeśli chodzi o ich pielęgnację. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby utrzymać okrywę kota w dobrej kondycji. Krótki włos nie ma tendencji do kołtunienia się oraz zbierania zanieczyszczeń.

Rosyjczyki należy kąpać jedynie na wyraźne polecenie lekarza weterynarii np. w przypadku chorób skóry. Konieczna jest również regularna kontrola uzębienia zwierzaka, jego uszu, a także przycinania pazurków.

Żywienie kota rosyjskiego

Koty rosyjskie niebieskie to prawdziwe łasuchy, które nie mają umiaru w jedzeniu. Właściciel powinien dozować im odpowiednie porcje, aby zapobiegać przekarmianiu i otyłości. Karma powinna zawierać dużą ilość mięsa i małą ilość węglowodanów.

Rosyjczyki mają również tendencję do odwadniania się. To opiekun powinien zadbać o to, aby jego pupil przyjął wystarczającą ilość płynów. Dobrym pomysłem są fontanny, które są równocześnie swego rodzaju atrakcją dla kota.

Pokrewne rasy kota rosyjskiego niebieskiego

Kot rosyjski niebieski swoim wyglądem przypomina kota brytyjskiego i jest z nim często mylony. Jest to jednak zupełnie odrębna rasa i charakter. Wielu właścicieli szukając kota rosyjskiego długowłosego, nie wie, że czystej rasy rosyjczyki występują jedynie w wariancie krótkowłosym. Długą sierść ma nebelung – jest to rasa pokrewna do kotów rosyjskich.

Kot rosyjski – cena

Cena kota rosyjskiego oscyluje między 1500 a 3000 zł. Większych kosztów możemy spodziewać się za osobnika, który kupiony jest w celach reprodukcji.

Rosyjczyki, jak i każdą inną rasę, należy kupować z legalnych hodowli, zrzeszonych w organizacji felinologicznych. Niższa cena powinna wzbudzić naszą czujność i wywołać obawy o wspieranie pseudohodowców.

Najczęściej zadawane pytania

Koty rosyjskie nie są rasą bardzo popularną w Polsce. Pojawiła się w naszym kraju u schyłku XX wieku i dla wielu osób wciąż jest zagadką. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, które pomogą zdobyć niezbędną wiedzę na temat rasy.

Ile żyje kot rosyjski niebieski?

Przecięcie rosyjczyk żyje 15-18 lat. Często zdarzają się jednak zadbane osobniki, które dożywają 20 lat.

Ile kosztuje kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski – cena waha się między 1500 a 3000 zł za kotka „na kolana”, który nie będzie przeznaczony do reprodukcji.

Ile waży kot rosyjski?

Kocur waży między 4-5,5 kg, a kotka 3-4 kg.

Jak długo rośnie kot rosyjski?

Pełną sylwetkę oraz wzrost kot rosyjski osiąga w wieku około 24 miesięcy.

Ile powinien jeść kot rosyjski?

Podawanie kotu 2 porcji dziennie będzie w zupełności wystarczające. Warto rozważyć karmienie zwierzaka mokrą karmą, która dodatkowo uzupełnia płyny.

Jak wygląda kot rosyjski niebieski?

Kot rosyjski niebieski ma smukłą budowę ciała, długie nogi i zwinne ruchy. Głowa jest stosunkowo nieduża, z większymi, wysoko osadzonymi uszami. Rosyjczyki mają hipnotyzujące zielone oczy, pozbawione żółtych obwódek. Ich ogon jest długi, zwężający się ku końcowy. Rasa ta ma krótką sierść.

Pamiętaj, że kot rosyjski biały i kot rosyjski czarny może nie być akceptowany przez wszystkie związki felinologiczne, w przeciwieństwie do standardowego niebieskiego koloru.

Co warto wiedzieć o kotach rosyjskich?

Kot rosyjski niebieski – charakter tej rasy sprawia, że są dobrymi kompanami zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób starszych. Nie są to zwierzęta, które uwielbiają wyjścia na zewnątrz, dlatego nadadzą się do życia w domu bądź mieszkaniu. Należy im zapewniać jednak angażujące umysł aktywności, które będą wykorzystywać inteligencję tych kotów.

Rosyjczyki nie lubią zmian, dlatego należy ograniczać im nowe bodźce. Niechętnie będą poznawać nowe osoby i okolice.

Co je kot rosyjski?

Karma dla kotów rosyjskich powinna mieć dużą zawartość mięsa. W przypadku tej rasy dobrze jest podawać mokre karmy, które zapobiegają odwodnieniu, które jest częstym problemem u rosyjczyków.

Ile śpi kot rosyjski?

Standardowo rosyjczyk przesypia między 12 a 16 godzin na dobę.

Gdzie kupić kota rosyjskiego?

Kot rosyjski powinien pochodzić z hodowli zrzeszonej w związkach felinologicznych. Jest to gwarantem dostania zwierzaka zdrowego, wolnego od wad genetycznych oraz z cechami typowymi dla danej rasy. Ponadto kupując rosyjczyka od rzetelnego hodowcy, masz pewność, że kociak wychowywał się w dobrej atmosferze i był zadbany, dzięki czemu występuje mniejsze ryzyko problemów z socjalizacją zwierzaka.

Ile rośnie kot rosyjski?

Pełną sylwetkę kot rosyjski osiąga w wieku 24 miesięcy.

Jak dbać o kota rosyjskiego?

Kot rosyjski – charakter tej rasy sprawia, że jej przedstawiciele nie są uciążliwi w wychowaniu oraz pielęgnacji. Swojemu pupilowi wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, regularne kontrole zębów, uszu i pazurków, a także poświęcanie mu wiele uwagi. Rosyjczyki nie lubią spacerów na zewnątrz, jednak z pewnością docenią konstrukcje wewnątrz mieszkania, które pozwolą im się wspinać i oglądać pomieszczenia z góry.

Kiedy kot rosyjski osiąga dojrzałość?

Koty osiągają swoją dojrzałość płciową w wieku między 6. a 12. miesiącem życia.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się