×
Wyszukiwanie w blogu
Wychowanie kota

Strachliwy kot - jak mu pomóc walczyć z lękiem?

Koty to zwierzęta niezwykle wrażliwe na stres. Jakie są objawy i skutki stresu u kota? Jak zmniejszyć...
Czytaj teraz
Zoopsycholog radzi

Pies w łóżku - tak czy nie?

Zoopsycholog Katarzyna Putynkowska analizuje za i przeciw spaniu z psem w jednym łóżku, uwzględniając...
Czytaj teraz
Wychowanie psa

Jak nauczyć psa zostawania samemu w domu? 7 praktycznych wskazówek

Nauka przebywania samemu w domu to kluczowa lekcja dla każdego szczeniaka. Jak oswoić szczenię z...
Czytaj teraz
Pielęgnacja i zdrowie psa

Borelioza u psów — przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Borelioza to choroba zakaźna przenoszona przez kleszcze, która może dotknąć również psy. Dowiedz się, jak...
Czytaj teraz

Kot norweski leśny

Kot norweski leśny – olbrzym o łagodnym charakterze

Kot norweski leśny to rasa, która powstała bez żadnej ingerencji człowieka, dzięki czemu cieszy się dobrym zdrowiem. Przodkowie tych zwierząt odpowiedzialni byli za wyłapywanie gryzoni w gospodarstwach, a także na statkach. Cieszyły się dużą popularnością oraz były dobrym kompanem dla człowieka.

Prawdopodobnie kot norweski powstał dzięki marynarzom, którzy na swoich pokładach często mieli osobniki rasy perskiej. Ich krzyżówka z miejscowymi kotami doprowadziła do wykształcenia się długowłosego kota norweskiego. Pierwsi przedstawiciele tej rasy zostali zarejestrowani w Międzynarodowej Federacji Felinologicznej w 1975 roku i odtąd cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Ten olbrzym o łagodnym sercu przyciąga wzrok nie tylko ze względu na spektakularny wygląd, ale również przyjazny charakter.

Dowiedz się, jak najwięcej o tej rasie czytając poniższy artykuł.

Jak wygląda kot norweski leśny?

Kot norweski leśny – wielkość tych zwierząt kwalifikuje je do dużych ras kotów, zaraz z ragdollami bądź maine coonami.

Sylwetka norwegów jest mocno zbudowana, o długim tułowiu. Tylne nogi są dłuższe od przednich, a łapki duże oraz okrągłe.

Głowa tych zwierząt ma kształt trójkąta o równych bokach, a profil jest długi oraz prosty, o mocno zarysowanej brodzie. Uszy są szerokie u nasady, duże, z charakterystycznymi pędzelkami na końcach. Rasa ta ma również długie owłosienie na małżowinie usznej.

Kot norweski ma półdługą sierść, z wodoodpornym podszerstkiem, który jest skuteczną ochroną przed wilgocią oraz mrozem. Włos okrywowy jest miły w dotyku, błyszczący oraz aksamitny. Rasa ta, zwłaszcza w okresie zimowym, zachwyca zagęszczonym futrem na szyi, tylnych nogach oraz klatce piersiowej. Dzięki temu koty wydają się jeszcze większe, a ich widok bardziej spektakularny. Ogon jest puszysty i nie linieje. Sięga do łopatek, a najbardziej pożądana przez hodowców jest długość do szyi.

Oczy u kotów norweskich mogą występować w każdym kolorze.

Umaszczenie kotów norweskich leśnych

Międzynarodowa Federacja Felinologiczna akceptuje wiele rodzajów umaszczenia u przedstawicieli tej rasy. Niedopuszczalne są jedyne znaczenia w typie point oraz kolor liliowy, czekoladowy, płowy oraz cynamonowy.

Najczęściej występuje:

  • kot norweski leśny czarny;
  • kot norweski leśny rudy;
  • kot norweski leśny biały;
  • kot norweski leśny pręgowany.

Najbardziej pożądany przez hodowców jest biały kot norweski leśny bądź w odcieniu blue. Można spodziewać się, że cena kota norweskiego w tym umaszczeniu będzie wyższa od standardowych kolorów.

Charakter kota norweskiego

Kot norweski leśny to idealny towarzysz dla rodzin z dziećmi. Istotne jest jednak, aby rodzice odpowiednio przygotowali swoją pociechę na mieszkanie z kotem pod jednym dachem. Rasa ta nie ma, co prawda skłonności do agresji i w przypadku zmęczenia kot po prostu się oddali, jednak to w obowiązku opiekuna jest kontrola bezpieczeństwa zabawy dziecka z kotem.

Przedstawiciele tej rasy uwielbiają się wspinać, dlatego dobrze jest zaaranżować im specjalnie konstrukcje w środku bądź na zewnątrz. Pupil na pewno doceni konstrukcję na odpowiednio zabezpieczonym balkonie. Koty norweskie nie są lękliwe, dlatego chętnie będą chodzić na szelkach oraz podróżować ze swoim opiekunem. Osobniki te mają silny instynkt łowiecki, dlatego mogą być zagrożeniem dla zwierząt domowych typu chomik, papużka czy królik. Bez problemu dogadają się za to z innym kotem bądź psem i na pewno docenią obecność towarzysza podczas nieobecności jego właściciela.

Wielkość kota norweskiego leśnego sprawia, że nadadzą się raczej do większych przestrzeni. Małe mieszkanie może być dla nich przytłaczające i nie dawać możliwości aktywnego spędzania czasu, co w przypadku tej rasy jest bardzo istotne.

Ile żyje kot norweski leśny?

Przeciętnie koty te żyją między 14-16 lat. Naturalne wytworzenie się rasy oraz brak podatności na choroby sprawia jednak, że możesz trafić na osobnika długowiecznego, który będzie żył nawet 18 lat!

Ile waży kot norweski leśny?

Kot norweski leśny – wielkość tych kotów jest jednym z czynników, dla których ciężko przejść obok nich obojętnie. Uznawane za jedne z większych ras kotów domowych prezentują się niezwykle. Dorosły kocur waży między 6-9 kg, a kotka 5-6 kg. Gęste i grube futro potęguje wrażenie masywności tego zwierzaka.

Zdrowie kotów norweskich leśnych

Rasa ta jest wytrzymała z natury i odporna na niskie temperatury oraz wilgoć. Nie mają również skłonności genetycznych do chorób, jednak jak u wszystkich dużych ras kotów, norweski leśny może borykać się z kardiomiopatią przerostową oraz dysplazją stawów biodrowych.

Może się zdarzyć również osobnik z glikogenozą typu IV. Kot norweski leśny – hodowla tych zwierząt wymaga obowiązkowego wykonywania testów genetycznych w kierunku tej choroby, aby eliminować rozmnażanie się osobników, które posiadają gen odpowiedzialny za glikogenozę. Co ważne, kociaki, które nie mają wykonanego testu w tym kierunku, nie mogą uzyskać rodowodu. Dzięki temu przebadany mały kot norweski leśny, który jest nosicielem tego szkodliwe genu, jako dorosły osobnik nie będzie dopuszczony do rozrodu.

Pielęgnacja kotów norweskich leśnych

Utrzymanie sierści tych kotów w dobrej kondycji nie jest szczególnie trudnym zadaniem, mimo ich długości oraz gęstości. Kot norweski biały może wymagać nieco większej ilości zabiegów ze względu na kolor, w porównaniu np. z czarnym bądź rudym kotem norweskim.

Sierść norweskich wystarczy przeczesać raz w tygodniu poza okresem linienia. W przypadku nadejścia sezonu na gubienie sierści najlepiej swojego pupila szczotkować codziennie, dzięki czemu na bieżąco usuwamy martwy włos. Niestety rasa ta nie będzie nadawać się dla osób, które szczególnie cenią sobie porządek. Wszędobylskie włosy w okresie linienia będą pedantów doprowadzać do szału. Szczególnie widoczne będą one w przypadku kota norweskiego leśnego czarnego, którego ciemny odcień włosa może się wyjątkowo odznaczać na jasnych posadzkach bądź meblach.

Jak wszystkim rasom z długim włosiem, kotom norweskim również wskazane jest podawanie pasty bądź karmy odkłaczającej, aby pozbywać się połkniętej sierści z żołądka.

Kot norweski leśny mały, który został nauczony korzystania z drapaka, jako dorosły osobnik nie będzie wymagał obcinania pazurków.

Żywienie kotów norweskich leśnych

Koty norweskie, jak każdy mięsożerca, potrzebują karm, które składają się w 90% z naturalnych białek. Warto wybierać te mieszanki, których składy są w pełni zrozumiałe, zawierają różne gatunki mięs i małą zawartość dodatków pochodzenia roślinnego.

Karma sucha podczas jedzenia dodatkowo ściera kamień nazębny, za to karma mokra uzupełnia płyny oraz ma większą objętość. Dla wyjątkowo zaangażowanych właścicieli polecana jest również dieta typu BARF.

Pokrewne rasy do kotów norweskich leśnych

Koty norweskie leśne są bardzo podobne do maine coonów, jak i ragdolli. Historia zakłada również, że rasa ta powstała na skutek krzyżówki kotów perskich z krótkowłosymi osobnikami. Cena kota norweskiego leśnego również jest podobna do ceny wyżej wymienionych ras.

Kot norweski leśny – cena

Kot norweski – cena za osobnika w dużej mierze uzależniona jest od hodowli, z której się wywodzi, jego rodziców oraz umaszczenia. Np. rzadziej występujący kot norweski leśny czarny bądź biały, może być droższy niż kot norweski rudy. Można jednak przyjąć, że przeciętna cena oscyluje w granicach 2500 zł.

Droższy będzie na pewno osobnik z przeznaczeniem do hodowli. Cena za przyszłego reproduktora będzie znacznie wyższa od kota z przeznaczeniem „na kolanka”.

Hodowle kotów norweskich leśnych zrzeszone w Związkach Felinologicznych będą utrzymywały podobny pułap cenowy. Twoją uwagę powinna zwrócić podejrzanie niska oferta, która może świadczyć o pseudohodowcy.

Najczęściej zadawane pytania

Masz pytania na temat kotów norweskich leśnych? Świetnie! My przedstawiamy na nie odpowiedzi.

Ile żyje kot norweski leśny?

Ta rasa kotów na ogół cieszy się dobrym zdrowiem i jej przedstawiciele żyją między 14-16 lat. Niewykluczone jednak, że trafisz na kota, który pozostanie z Tobą na piękne 18 wiosen!

Ile kosztuje kot norweski leśny?

Kot norweski leśny – cena zaczyna się od około 2000 zł w górę. Jej wysokość uzależniona jest od hodowli, umaszczenia oraz rodowodu rodziców kociaka. Np. rzadziej spotykany odcień blue bądź biały będzie droższy od rudego kota norweskiego leśnego. Jednak w przypadku tej rasy, zasługą długiej jedwabistej sierści, każdy kolor prezentuje się po prostu pięknie i nie da się jednoznacznie określić, która barwa jest najlepsza.

Ile waży kot norweski leśny?

Dorosły kocur waży ok. 6-9 kg, podczas gdy kotka osiąga wagę w granicach 5-6 kg.

Jak długo rośnie kot norweski leśny?

Koty norweskie potrzebują około 3-4 lat, aby osiągnąć swoje pełne rozmiary i można było mówić o w pełni wykształconym osobniku pod względem wzorca rasy.

Ile powinien jeść kot norweski leśny?

Karma dla kota norweskiego powinna być dopasowana do jego wagi oraz aktywności, a także indywidualnych potrzeb zdrowotnych. Np. kot wysterylizowany i niewychodzący ma inne zapotrzebowanie żywieniowe. Większość producentów podaje na swoich produktach odpowiednią gramaturę posiłków, które pokryją zapotrzebowanie energetyczne Twojego pupila.

Dorosły osobnik powinien dostawać dwie porcje karmy dziennie, a kot norweski leśny mały może jeść mniej, a nieco częściej np. 3-4 razy w ciągu dnia.

Jak wygląda kot norweski leśny?

Koty norweskie to olbrzymy o smukłej sylwetce na długich nogach. Najgęstsze futro występuje w okolicach klatki piersiowej, tylnych nóg i szyi. Wygląda to niezwykle spektakularnie. Dłuższe włosy pojawiają się także we wnętrzu ucha oraz między palcami łap – jest to zabezpieczenie tych wrażliwych miejsc przed chłodem.

Niedozwolone jest umaszczenie w typie point, a także barwy liliowe, czekoladowe, płowe oraz cynamonowe.

Najczęściej występuje kot norweski leśny rudy bądź pręgowany. Rzadziej spotyka się umaszczenie całkowicie białe lub czarne.

Kot norweski – cena za osobnika w dużej mierze zależy właśnie od jego koloru, dlatego warto wziąć to pod uwagę, planując kupno przedstawiciela tej rasy.

Kot norweski leśny – co warto wiedzieć?

Kot norweski leśny – hodowla, z której chcemy wziąć kociaka, powinna być zrzeszona w Związkach Felinologicznych. Dzięki temu wspierasz legalne praktyki rozmnażania oraz masz pewność, że dostajesz zdrowego pupila, który od małego jest odpowiednio socjalizowany.

Dodatkowo pamiętaj, że rasa ta wymaga odpowiedniej dawki ruchu oraz przestrzeni. Koty te nie sprawdzą się raczej w małych mieszkaniach, w których nie ma możliwości zbudowania specjalnych konstrukcji wspinaczkowych dla zwierzaka. Koty norweskie są ciekawe świata oraz mało lękliwe, dlatego swobodnie możesz planować wyjazdy razem z nimi.

Co je kot norweski leśny?

Koty norweskie leśne potrzebują wysokomięsnych pokarmów z małą ilością składników pochodzenia roślinnego. Jako prawdziwi mięsożercy docenią wysokiej jakości karmę mokrą, która ma bogaty, naturalny skład.

Unikaj karm wysoko przetworzonych, które mają mniej niż 90% naturalnych białek.

Ile śpi kot norweski leśny?

Jak większość kotów, ta rasa również przesypia ok. 12-16 godzin na dobę. Jednak po przebudzeniu warto zapewnić im rozrywki angażujące nie tylko fizyczną, ale również umysłową stronę.

Kot norweski leśny – gdzie kupić?

Kota należy jedynie kupować w legalnie prowadzonych hodowlach. Dzięki temu masz pewność, że kot był odpowiednio karmiony, zadbany oraz socjalizowany. Pomoże Ci to zaoszczędzić pieniądze na wizyty u weterynarza i kociego behawiorysty. Rzadziej spotykane umaszczenie np. białe bądź czarne, może być trudniej dostępne w hodowlach, a kociaki szybko znajdować nowy dom. Kot norweski rudy bądź pręgowany jest najczęściej spotykany w hodowlach. Wielu hodowców umożliwia rezerwację osobnika z jeszcze nienarodzonego miotu, jeśli zależy Ci na konkretnej hodowli bądź potomstwie konkretnej kotki.

Ile rośnie kot norweski leśny?

Pełne rozmiary kot norweski osiąga w wieku dopiero 3-4 lat.

Jak dbać o kota norweskiego leśnego?

Kiedy kot nie gubi sierści, wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, aby utrzymać zdrowy oraz piękny wygląd pokrywy. W okresie linienia zalecane jest czesanie raz dziennie, aby regularnie pozbywać się martwego włosa, który wyląduje na Twoim dywanie.

Ważne jest również, aby podawać zwierzakowi pastę bądź karmę odkłaczająca, która pomoże mu rozpuścić i usunąć włosie z żołądka. Jeśli kot od małego uczony był korzystania z drapaka, raczej nie trzeba przycinać ich pazurków. Wymagana jest natomiast kontrola uzębienia, uszu oraz oczu.

Kiedy kot norweski leśny osiąga dojrzałość?

Dojrzałość płciową koty norweskie osiągają dopiero około 1. roku. Oznacza to, że dopiero wtedy mogą się rozmnażać. Jeśli chodzi o wzrost, pełne wymiary koty norweskie mają dopiero po 3-4 latach.

Zgoda na pliki cookie

Utwórz bezpłatne konto, aby korzystać z listy życzeń.

Zaloguj się